24 Ocak 2014
Sayi: KB 2014/04

Çürümüş düzenle uzlaşmaya hayır!
Ekonomideki kırılganlık ve sermayenin büyüyen korkusu
Dinci-gericilerin dalaşması ve Kürt hareketinin tutumu
Pisliği devrim temizleyecek, devrime hazırlanalım!
Bozuk düzenin çarklarını döndürenler
Roboski adın yine kaçak... - T. Kor
Herkes için parasız, nitelikli sağlık hakkı için mücadeleye!
Özelleştirme saldırısına karşı mücadeleye!
3. havalimanı için “acele kamulaştırma”lar başlayacak!
İki işçi eylemi ve gösterdikleri...
ENA Tekstil’de direniş!
“Sonuna kadar devam edeceğiz!”
Bakanlıktan işçilere: “1.5 yıl daha ölmeyin!”
“Çocuk cezaevleri derhal kapatılmalı!”
ABD mali krizi perdelemeye çalışıyor
Cenevre-2 Konferansı’nda uzlaşma arayışı
Suriye’de propaganda savaşı
Yeni anayasaya karşı farklı tutumlar
Direniş kazandı!
Bielefeld’de Haziran Direnişi paneli
Zoru zor bozar!
İzmir’de DLB’lilere polis saldırısı!
Gebze’de Rosa anması
Çürüyen düzen emekçilere umut olamaz!
İstanbul’da Hrant Dink’i on binler andı
Gezi Şehit ve Gazileri Platformu kuruldu
İHD’den hak ihlalleri raporu
Mustafa Suphi ve 15’ler…
Mustafa Suphi’nin 3. Enternasyonal’deki konuşması:
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Gezi Şehit ve Gazileri
Platformu kuruldu

 

Haziran Direnişi’nde yaşamını yitirenlerin yakınları ve direniş sırasında yaralananların biraraya gelerek oluşturduğu Gezi Şehit ve Gazileri Platformu, kuruluşunu ilan etti.

Orhan Adli Apaydın Konferans Salonu’nda yapılan basın toplantısında ilk sözü alan Türk Tabipleri Birliği Genel Başkanı Özdemir Aktan, sağlık çalışanlarının direniş sırasında gönüllü hizmet verdiğini vurgulayarak, bu sebeple hekimlere yönelik saldırıların olduğunu, hekimlerin tedavi görevlerinin ruhsata bağlandığını dile getirdi.

ÇHD’li avukat İlknur Alcan ise direniş sürecinde ÇHD ve Baro adına gönüllü avukatlık yaparak, hastanelerde yaralıların yanlarında yer aldıklarını ifade etti. Alcan, bu sebeple dernekleri hakkında birçok soruşturma yürütüldüğünü sözlerine ekledi.

Platform adına basın açıklamasını direniş sırasında tek gözünü kaybeden Volkan Kesanbilici okudu. Mahkemelerde kendileriyle dalga geçildiğini dile getiren Kesanbilici, “Bizler, Haziran Ayaklanması’nda polis şiddetiyle yaralanan, kemikleri kırılan, bazı uzuvlarını artık kullanamayan, tedavi süreci halen devam edenler ya da çocuklarını şehit veren aileler olarak hukuki süreci de Gezi ruhuna uygun olarak birlikte örgütlemek için yola koyulmaya karar verdik” dedi.

Platformun temel mücadele başlıklarından bahseden Kesanbilici, Gezi’de ölenlerin ve yaralananların hukuki süreçte birlikte hareket etmesi için çalışacaklarını, bunun yanı sıra gaz bombası ve plastik merminin yasaklanması için mücadele edeceklerini söyledi. ÖYM’ler, PVSK ve TMK’nın kaldırılmasını hedeflediklerini ifade eden Kesanbilici, “yeniden gelişecek toplumsal bir ayağa kalkışta yaralıların tıbbi ve hukuki sürecinde destek olmayı sağlayacak bir dayanışma ağının oluşturulmasını da amaçlıyoruz” dedi.

Basın toplantısının kapanışında şehit aileleri ve gaziler kürsüye çıktılar. Basın toplantısı “Bu daha başlangıç mücadeleye devam!” sloganı ile sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 

 

 

 

Gezi tutsak aileleri
eylemlerini sürdürüyor

 

Bu hafta da Galatasaray Lisesi önünde buluşarak oturma eylemi yapan Gezi tutsak aileleri, çocuklarının neden tutuklandıklarını ve neden tahliye edilmediklerini bilmediklerini ifade ettiler.

Aileler adına basın açıklamasını okuyan Kezban Akdeniz, “18 Haziran’dan bu yana tam 7 aydır çocuklarımız cezaevinde rehin tutulmaktadır. 7 aydır iddianamenin olmadığı, ne ile suçlandıklarını bilmediğimiz, serbest bırakılmalarına dair tüm girişimlerimizin sonuçsuz kaldığı, adaletin, hakkın, hukukun keyfi uygulandığı bir mizansen oynanıyor” şeklinde konuştu.

İzmir’de Gezi Tutsak Aileleri ve tutsaklarının yakınları, İş Bankası önünde imza masası açarak Gezi tutsaklarına özgürlük istediler ve oturma eylemine çağrı yaptılar. Konuşmalar eşliğinde imza toplayan tutsak yakınları dayanışma amacıyla kalem sattılar.

Eylem saatinde Konak YKM önünden İş Bankası’na yürüyen aileler adına basın açıklamasını Gezi tutsağı Ulaş Arslan’ın babası Musa Arslan okudu. Arslan, Gezi Direnişi’nin başladığı 31 Mayıs’tan bugüne değinerek çocuklarının hukuksuz bir şekilde tutuklandığını, asıl suçluların, katillerin sokakta dolaştığını belirtti. Çocuklarına sahip çıkmaya devam edeceklerini söyledi.

Basın açıklamasından sonra Şinasi Bey Tiyatro Topluluğu bir oyun sergiledi.

Kızıl Bayrak / İstanbul-İzmir

 

 

 

 

Gezi tutsaklarıyla dayanışma çağrısı
Ege’de

 

Ege Üniversitesi’nde devrimci faaliyet, stand çalışmaları, Gezi tutsakları için imza kampanyası ve aileleri için maddi destek sağlamak amacıyla kalem satışlarıyla sürüyor.

Ekim Gençliği okurları 17 Ocak’ta Öğrenci Çarşısı’nda stand açtı. Kızıl Bayrak gazetesi ve Ekim Gençliği dergisinin satışı gerçekleştirildi. Standda öğrencilerle sorunlar tartışılırken çok sayıda dergi dağıtıldı. Öğrencilerin yanı sıra üniversitede çalışan kamu emekçileri de standa ilgi gösterdi.

Ekim Gençliği okurları ayrıca haftalardır yürütülen Gezi tutsakları için imza kampanyasına devam ediyorlar. Üniversitelilerin yoğun destek gösterdiği kampanya için çok sayıda imza toplandı. Üniversitede Gezi tutsak aileleriyle dayanışma için üzerinde “Gezi tutsaklarına özgürlük!” yazan kalemin satışı da yapıldı.

Ekim Gençliği / Ege Üniversitesi

 

 

 

 

Diren Bursa tartışıyor!

 

Diren Bursa 16 Ocak’ta gerçekleştirdiği forum ile gündemi tartıştı ve bir eylem takvimi çıkardı.

Forumun ilk bölümünde AKP ve cemaat çatışması, devlet krizi ve bunlar karşısında nasıl tutum alınması gerektiği üzerine tartışmalar yürütüldü. Çağdaş Hukukçular Derneği Bursa Şubesi Başkanı Avukat Aslı Evke Yetkin bir konuşma yaparak bunun bir hukuk meselesi olmadığını dile getirdi. Yetkin, her iki tarafın da hukuku kendi çıkarlarına göre düzenlemeye çalıştığını belirtti.

Diren Bursa’nın kendisine dair de tartışmaların yürütüldüğü forumda, Diren Bursa’nın kendi medyasını oluşturması üzerine görüşler dile getirildi.

Yeni bir yürütme kurulunun oluşturulduğu forumda, 3 Şubat’ta Kayseri’de görülecek Ali İsmail Korkmaz davasına gitmek ve Bursa’da kalacaklar için bir eylem örgütlemek için hazırlık yapılması kararı alındı.

Kızıl Bayrak / Bursa

 
§