24 Ocak 2014
Sayi: KB 2014/04

Çürümüş düzenle uzlaşmaya hayır!
Ekonomideki kırılganlık ve sermayenin büyüyen korkusu
Dinci-gericilerin dalaşması ve Kürt hareketinin tutumu
Pisliği devrim temizleyecek, devrime hazırlanalım!
Bozuk düzenin çarklarını döndürenler
Roboski adın yine kaçak... - T. Kor
Herkes için parasız, nitelikli sağlık hakkı için mücadeleye!
Özelleştirme saldırısına karşı mücadeleye!
3. havalimanı için “acele kamulaştırma”lar başlayacak!
İki işçi eylemi ve gösterdikleri...
ENA Tekstil’de direniş!
“Sonuna kadar devam edeceğiz!”
Bakanlıktan işçilere: “1.5 yıl daha ölmeyin!”
“Çocuk cezaevleri derhal kapatılmalı!”
ABD mali krizi perdelemeye çalışıyor
Cenevre-2 Konferansı’nda uzlaşma arayışı
Suriye’de propaganda savaşı
Yeni anayasaya karşı farklı tutumlar
Direniş kazandı!
Bielefeld’de Haziran Direnişi paneli
Zoru zor bozar!
İzmir’de DLB’lilere polis saldırısı!
Gebze’de Rosa anması
Çürüyen düzen emekçilere umut olamaz!
İstanbul’da Hrant Dink’i on binler andı
Gezi Şehit ve Gazileri Platformu kuruldu
İHD’den hak ihlalleri raporu
Mustafa Suphi ve 15’ler…
Mustafa Suphi’nin 3. Enternasyonal’deki konuşması:
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

İzmir’de DLB’lilere polis saldırısı!

 

DLB’liler, 21 Ocak’ta Bornova Suphi Koyuncuoğlu Lisesi’nin önünde “İsyan” adlı bültenin dağıtımını yaptıktan sonra bir büfede otururken sivil polisler gelerek Genel Bilgi Taraması (GBT) yapmak istediler.

DLB’liler GBT’nin keyfi bir uygulama olduğunu söyleyerek kimlik vermeyi reddettiler. Bunun üzerine polisler tehditler savurarak gözaltı yapacaklarını söylediler. Buna karşı geri adım atmayan DLB’liler, bu tehditlere direngen iradeyle cevap verdiler. O esnada etrafta bulunan, polise tepki gösteren bir kişiye de GBT yapıldı. Ardından, yoldan geçen insanları olanlar için şahit göstermeye çalıştılar, aynı zamanda çevreyi terörize etmek istediler.

Sivil polisler, DLB’lileri arabaya zorla ve darp ederek bindirmeye çalıştı. “Baskılar bizi yıldıramaz!” ve “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek!” sloganlarıyla saldırıya karşılık verildi. Gözaltına alınan DLB’lilere polis tarafından tekmeler savuruldu. 5 DLB’li gözaltına alınarak Bornova Merkez Karakolu’na götürüldü. Burada da içeriye alınırken direngen tutum sebebiyle yere yatırılarak tekmelenen iki DLB’li nezarethaneye atıldığı sırada da sırtına tekme atıldı.

Polisler, üst araması yapmak için kadınları başka bir odaya götürmek istediler. Ancak bunun taciz olduğu belirtilerek reddedilmesi karşısında geri adım atmak zorunda kaldılar.

“Bunları alacaksın, gömeceksin o zaman akıllanırlar”, “siz gününüzü görürsünüz” tehditleri eşliğinde yaklaşık 4 saat karakolda bekletildikten sonra Adli Tıp raporu için hastaneye gidildi. Daha karakola girişten itibaren polisler, kadın ve erkeklerin yan yana oturmasına bile tahammül edememeleriyle kirli zihniyetlerini ortaya koydular. Hastaneye götürülürken de kadın-erkek ayrı götürmekte diretildi.

DLB’liler, işlemlerin tamamlanmasının ardından saat 20.00’de serbest bırakıldı.

Daha önce aynı okulda yapılan bildiri dağıtımının ardından okulun müdürünün bildiriyi alan öğrencileri disipline vermekle korkutmaya çalıştığı biliniyordu.

Devrimci faaliyete devam

22 Ocak’ta tehdit ve gözaltı terörünün yaşandığı lise önünde bir kez daha baskıların DLB’lileri yıldıramayacağı gösterildi. DLB’liler okul önünde dağıtım gerçekleştirerek devrimci faaliyetin engellenemeyeceğini dosta düşmana gösterdiler. Okuldan çıkan liselilerin dağıtılan bültenlere ilgisi iyiydi. Aynı zamanda bülten lisenin yakınındaki duraklara da yapıştırıldı.

Liselilerin Sesi / İzmir

 

 

 

 

DLB mücadele çağrısını sürdürüyor

 

Devrimci Liseliler Birliği (DLB) Esenyurt ve Küçükçekmece’de yürüttüğü faaliyetler ve etkinliklerle liselileri mücadeleyi büyütmeye çağırdı...

Esenyurt

Esenyurt Devrimci Liseliler Birliği, faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Esenyurt Köyiçi Meydanı, Esenyurt Lisesi ve Nakipoğlu Anadolu Lisesi çevresine DLB imzalı yazılamalar yapıldı.

Yine aynı hatta “Gezi şehitleri ölümsüzdür!”, “Özgürlük, devrim, sosyalizm!”, “Direnişe, özgürleşmeye!” şiarlı DLB çıkartmaları yaygın olarak yapıldı.

Küçükçekmece

Küçükçekmece Devrimci Liseliler Birliği, 18 Ocak günü güncel gelişmeler ve eğitim sistemi üzerine bir forum gerçekleştirdi.

Şiir dinletisi ile başlayan forumda, Küçükçekmece DLB’nin hazırladığı ve çürümüş eğitim sistemini teşhir eden slayt sunumu gerçekleştirildi. Sunumun ardından gündemler belirlendi. Bu çerçevede yolsuzluk operasyonu, dershane tartışmaları, elemeci sınav sistemi, okullarda yaşanan sorunlar üzerine tartışmalar gerçekleştirildi. Forumun en kapsamlı tartışması örgütlenme sorunu üzerine oldu. Bu kapsamda eksikler tartışıldı ve daha etkin örgütlenme yöntemleri üzerine tartışmalar yapıldı.

Forum öncesinde yürütülen çalışmalarla liseliler foruma katılmaya çağırıldı.

Liselilerin Sesi / Esenyurt-Küçükçekmece

 

 

 

 

Faşist saldırılara
Kadıköy’de eylemli yanıt!

 

Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü’nde 16 Ocak’ta faşistler saldırdı. Faşistlerin ardından polis devreye girerek saldırıyı devam ettirdi. Okuldan toplu çıkış yapan öğrencilere polis, gaz bombası ve tazyikli suyla yine saldırdı.

17 Ocak’ta da Kürt öğrenci Yavuz S., Söğütlüçeşme’de okula giderken faşist çetenin bıçaklı saldırısına uğradı. Aldığı darbeler sonucu başından ve kolundan yaralanan Yavuz S., Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Üniversitede çevik kuvvet ve ÖGB ordusu faşist saldırıların ardından “güvenlik” için bölgeyi abluka altına aldı.

Yaşanan faşist saldırı karşısında ilerici, devrimci ve Kürt öğrenciler Kadıköy Boğa heykeli önünde oturma eylemi yaparak saldırıyı protesto ettiler. Hukuk Fakültesi’nde de faşist saldırı yaşandığı haberini alan öğrenciler koşarak Hukuk Fakültesi’ne gittiler. Bir süre polisin ablukaya aldığı kitle arkadaşlarını da alarak tekrardan Boğa heykeline yürüdüler. Hukuk Fakültesi’nde yakalanan faşistlerin cezalandırıldığı belirtildi.

Boğa’ya dönen öğrenciler basın açıklaması yaptılar. Kürtçe ve Türkçe yapılan basın açıklamasını Rojhat Turgut ve Hazal Öztaman okudu. Açıklamada Marmara Üniversitesi’nde idare-polis-ÖGB-faşist işbirliğiyle yaşanan saldırılar teşhir edildi. Faşistlerin saldırısının sonrasında polislerin devreye girerek devrimci, demokrat, Kürt öğrencilere azgınca saldırdığı ifade edildi.

Bu saldırıların yalnızca Marmara Üniversitesi’nde yaşanmadığına dikkat çekilerek talepleri uğruna mücadele eden gençlere yönelik faşist saldırıların artmış olduğu ifade edildi.

İdare-polis-ÖGB-faşist işbirliğine geçit verilmeyeceği ifade edilen açıklama, Gezi Şehitleri’nin katili olan polislerin ve sivil faşistlerin üniversiteden kovulacağının ifade edilmesiyle sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 
§