24 Ocak 2014
Sayi: KB 2014/04

Çürümüş düzenle uzlaşmaya hayır!
Ekonomideki kırılganlık ve sermayenin büyüyen korkusu
Dinci-gericilerin dalaşması ve Kürt hareketinin tutumu
Pisliği devrim temizleyecek, devrime hazırlanalım!
Bozuk düzenin çarklarını döndürenler
Roboski adın yine kaçak... - T. Kor
Herkes için parasız, nitelikli sağlık hakkı için mücadeleye!
Özelleştirme saldırısına karşı mücadeleye!
3. havalimanı için “acele kamulaştırma”lar başlayacak!
İki işçi eylemi ve gösterdikleri...
ENA Tekstil’de direniş!
“Sonuna kadar devam edeceğiz!”
Bakanlıktan işçilere: “1.5 yıl daha ölmeyin!”
“Çocuk cezaevleri derhal kapatılmalı!”
ABD mali krizi perdelemeye çalışıyor
Cenevre-2 Konferansı’nda uzlaşma arayışı
Suriye’de propaganda savaşı
Yeni anayasaya karşı farklı tutumlar
Direniş kazandı!
Bielefeld’de Haziran Direnişi paneli
Zoru zor bozar!
İzmir’de DLB’lilere polis saldırısı!
Gebze’de Rosa anması
Çürüyen düzen emekçilere umut olamaz!
İstanbul’da Hrant Dink’i on binler andı
Gezi Şehit ve Gazileri Platformu kuruldu
İHD’den hak ihlalleri raporu
Mustafa Suphi ve 15’ler…
Mustafa Suphi’nin 3. Enternasyonal’deki konuşması:
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Gebze’de Rosa anması

 

Gebze Emekçi Kadın Komisyonu (EKK), Rosa Luxemburg anma etkinliklerinden ikincisini 19 Ocak’ta Gebze İşçilerin Birliği Derneği’nde gerçekleştirdi.

Gebze EKK adına bir açılış konuşması gerçekleştirilirdi. Konuşmada, EKK olarak Gebze’de yürütülen çalışmalar anlatıldı ve kadınların kurtuluşu için devrim ve sosyalizm mücadelesinin yükseltilmesi gerektiğinin vurgusu yapıldı. Katledilişinin 95. yılında yaşamı ve düşünceleri ile mücadeleye ışık tutması için bu etkinliklerin düzenlendiği ifade edildi.

“Devrim bir yoldu... Devrim için yaşamak bir yaşam biçimiydi...” denilerek Rosa ve Karl, Lenin ve Mustafa Suphi ile 14 yoldaşı şahsında devrim ve sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşuna davet edildi.

Saygı duruşunun ardından etkinlik programı aktarıldı. New York’lu dokuma işçisi kadınların yaşamları ile işçi sınıfı tarihine kazıdığı 8 Mart’ı devrimci özüne uygun bir şekilde örgütlemek için çalışmaları omuzlama çağrısıyla konuşma sona erdi.

Açılış konuşmasının ardından Rosa’nın ve Ocak ayında yitirdiğimiz devrimcileri anlatan kısa bir sinevizyon gösterimi gerçekleşti. Sinevizyon gösteriminin ardından söyleşiye geçildi.

Rosalar’ın mirasını yükseltelim”

İlk olarak EKK, “Devrim mücadelesinde özgür bir kadın: Rosa” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Sunumda Rosa’nın devrime adanmış yaşamından kesitler aktarıldı. Küçük yaşlardan itibaren mücadele içinde olan Rosa’nın karşısına çıkan her türlü engele, tehdide, örgütlü olduğu parti yönetiminin ihanetine rağmen yılmadan mücadelesini sürdürdüğü ve devletin yükselen mücadeleden korkmaları ile birlikte Rosa ile Karl’ı katlettiği anlatıldı. Son olarak Rosa’nın örnek yaşamından öğrenme ve devrim mücadelesinde ölümsüzleşenlerin bıraktığı mirası yükseltme çağrısı yapıldı.

EKK konuşmasının ardından BDSP, “sınıf mücadelesinde, enternasyonal komünist harekette Rosa Luxemburg” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Rosa’nın şahsında tartışırken ortaya koyduğu fikirleri, devrim mücadelesinin ihtiyaçları üzerine konuşan BDSP temsilcisi, devrim mücadelesini omuzlama çağrısı yaptı.

Konuşmaların ardından karşılıklı sohbetler edildi. Verilen kısa aranın ardından etkinlik devrimci marşlardan oluşan bir müzik dinletisi ile sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / Gebze

 

 

 

 

İzmir’de BDSP’den seçim semineri

 

Yerel seçimlere bağımsız sosyalist adaylarla katılacak olan BDSP, İzmir’de gerçekleştirdiği seminerle devrimci sınıf programını ve seçimlere karşı tutumunu açıkladı.

BDSP adına yapılan ilk sunumda, Marksizm’in ışığında seçimlerin komünistler açısından taşıdığı anlam ifade edilerek, seçim dönemlerinin siyasal hareketler açısından turnusol işlevi gördüğüne işaret edildi. ‘80 darbesi ile birlikte, tasfiyeci rüzgarın sol hareketi etkilediği pozisyonlara işaret edilerek, parlamentarizm ve boykotçulukta kendisini bulan iki eğilim aktarıldı. Parlamentarizmin, kitlelerde yarattığı yanılsama ile seçimleri ve meclisi yani düzenin kurumlarını çözüm olarak göstermesi teşhir edildi.

‘Seçimler ve bağımsız devrimci sınıf tutumu’ başlığı ile gerçekleşen ikinci sunumda ise seçimlerin güncel siyasal gelişmeler ışığında değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca Türkiye’de Haziran Direnişi üzerinden değerlendirilerek, direnişin hem toplumsal muhalefetin, kitlelerin bilinç ve örgütlenme düzeyi açısından, hem de sol hareketin süreç içerisindeki tutumu açısından önemli veriler biriktirdiği belirtildi.

BDSP’nin seçim platformu açıklanarak, yerel seçimlerde bağımsız sosyalist adaylarla seçimlere katılacağı ilan edilen sunum, “Tüm dostlarımızı yoldaşlarımız, güçlü ve devrimci seçim faaliyetimizi güçlendirmeye, devrim ve sosyalizm mücadelesini büyütmeye çağırıyoruz” denilerek örgütlü mücadele çağrısıyla bitirildi.

Kızıl Bayrak / İzmir

 

 

 

 

Polisten dinleme kaydıyla tehdit!

 

Polisin devrimci faaliyete yönelik saldırganlığı takip, dinleme ve tehditlerle sürüyor. Gebze’de devrimci faaliyete yönelik baskıların son örneği bir Ekim Gençliği okuruna yönelik tehdit oldu. Polis dinleme kayıtlarıyla korku salmaya çalışırken ajanlık dayatmasında bulundu.

Gebze Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu, yazılı olarak yaptığı açıklamada olayı şöyle aktardı: polis tehdidine ilişkin açıklaması şöyle:

 “Gebze polisi bir Ekim Gençliği okurunu ‘ifade vermeniz gerekiyor’ diyerek emniyete çağırarak korku salmaya çalıştı. Gebze Emniyet Müdürlüğü’ne giden arkadaşımız beklemediği bir durumla karşıya kaldı. Arkadaşımız müdürlüğün Terörle Mücadele (TEM) sorgu odasında psikolojik işkenceye maruz kaldı. Kendilerini Kocaeli TMŞ polisleri olarak tanıtan polisler resimler ve telefon görüşmelerinin olduğu bir dosya çıkartmışlar. ‘Ayağını denk al’, ‘bu yoldan vazgeç’ gibi tehditler savurarak bir taraftan da ‘sürekli görüşelim’, ‘bir işin olursa çözeriz’ diyerek iyi polis kötü polisi oynamışlardır. Kendisinin bir şey bilmediğini, bir daha görüşmek istemediğini polislere söyleyen arkadaşımız korkutulmak ve ajan olarak kullanılmak istenmiştir.”

Polisin ve sermayenin amacının, yükselen mücadele bayrağına güç veren tüm işçi ve gençlere korku salmak olduğu belirtilen açıklamada “Bizler onların korkularını büyütmeye devam edeceğiz” denildi.

Kızıl Bayrak / Gebze

 
§