24 Ocak 2014
Sayi: KB 2014/04

Çürümüş düzenle uzlaşmaya hayır!
Ekonomideki kırılganlık ve sermayenin büyüyen korkusu
Dinci-gericilerin dalaşması ve Kürt hareketinin tutumu
Pisliği devrim temizleyecek, devrime hazırlanalım!
Bozuk düzenin çarklarını döndürenler
Roboski adın yine kaçak... - T. Kor
Herkes için parasız, nitelikli sağlık hakkı için mücadeleye!
Özelleştirme saldırısına karşı mücadeleye!
3. havalimanı için “acele kamulaştırma”lar başlayacak!
İki işçi eylemi ve gösterdikleri...
ENA Tekstil’de direniş!
“Sonuna kadar devam edeceğiz!”
Bakanlıktan işçilere: “1.5 yıl daha ölmeyin!”
“Çocuk cezaevleri derhal kapatılmalı!”
ABD mali krizi perdelemeye çalışıyor
Cenevre-2 Konferansı’nda uzlaşma arayışı
Suriye’de propaganda savaşı
Yeni anayasaya karşı farklı tutumlar
Direniş kazandı!
Bielefeld’de Haziran Direnişi paneli
Zoru zor bozar!
İzmir’de DLB’lilere polis saldırısı!
Gebze’de Rosa anması
Çürüyen düzen emekçilere umut olamaz!
İstanbul’da Hrant Dink’i on binler andı
Gezi Şehit ve Gazileri Platformu kuruldu
İHD’den hak ihlalleri raporu
Mustafa Suphi ve 15’ler…
Mustafa Suphi’nin 3. Enternasyonal’deki konuşması:
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

ENA Tekstil’de direniş!

 

ENA Tekstil fabrikasında 10 aydır yürütülen sendikal çalışmanın duyulmasından sonra patron işçiler üzerinde baskıyı arttırdı. İlk önce işçilere çalıştıkları işler haricinde iş vererek sendikal çalışmayı kırmaya çalışan ENA Tekstil patronu son olarak işten atma saldırısına girişti.

İlk önce ENA Tekstil patronu, TEKSİF’te örgütlenen 13 sendikalı kadın işçiyi işten attı. Atılan 13 işçiden 3 kadın işçi Pelin Mutlu, Emine Mutlu ve Dilek Kaleoğlu bu haksız uygulama üzerine fabrika önünde kurulan çadırda direnişe geçtiler. Bütün gün boyunca beklenen fabrika önünde gündüzleri kadın işçilerle birlikte sendika yöneticileri de beklerken akşam saatlerinde sendika yöneticileri direniş alanında kalıyorlar.

Patron ve belediyeden direnişe baskı

Fabrika önünde direniş çadırı kurulmasını hazmedemeyen ENA Tekstil patronu, belediye yönetimini de devreye sokarak direniş çadırının kaldırılması yönünde baskılar yaptırıyor. ENA Tekstil patronu kölece çalışma koşullarında ve düşük ücrete çalıştırdığı 300’ü aşkın işçinin uyanmasını istemediği için devreye kolluk gücünü sokarak zabıtanın ve polisin tacizleriyle direniş çadırını kurulduğu yerden kaldırmak istiyor.

Fabrika önünde direniş çadırı kurulmasından sonra servisleri fabrika içerisine alarak işçilerle direnişçileri yalıtmak isteyen ENA Tekstil patronu içerde de sendikaya karşı karalama çalışmalarına devam ediyor. Düşük ücret aldıkları için fazla mesai yapmak zorunda bırakılan işçiler gözünde fazla mesailer oldukça değerli. ENA Tekstil patronu, işçilere zoraki fazla mesai yaptırdığı yetmiyormuş gibi içeride “sendika gelirse fazla mesaiyi kaldıracak” söylemi yayarak işçileri sendikadan istifa ettirmeye çalışıyor.

Bunun yanında içerdeki sendikalı çalışanları bilmediği için patron yalakası işçileri devreye sokarak içerdeki konuşmaları ses kaydına almaya başlamış durumda.

Baskılara, yıldırmaya karşı direniş

İçerde bunlar yaşanırken işten atılan 3 kadın işçi fabrika önünde kurdukları direniş çadırı ile mücadelelerini sürdürüyorlar. Hergün iş çıkış ve giriş saati olan 15.30’da işçilere yalanlar teşhir ediliyor ve sendikada örgütlenme çağrısı yapılıyor. “ENA işçisi yalnız değildir!”, “İş, ekmek yoksa barış da yok!” ve “Direne direne kazanacağız!” sloganlarının sıklıkla atıldığı direnişe, grevdeki 6. aylarını geride bırakan Gülen Nakliyat işçileri de 22 Ocak günü destek verdi.

BDSP’nin de ziyarette bulunduğu direnişçi işçilere Kızıl Bayrak gazetesi verildi.

Kızıl Bayrak / Bursa

 

 

 

YATSAN işçileri
DİSK/Tekstil’de örgütlendi

 

İzmir Torbalı’da kurulu bulunan YATSAN fabrikasında bir süredir sendikal örgütlülük tartışması yaşanıyordu. DİSK/Tekstil’in çalışma yürüttüğü fabrikada, Teksif ve Öz İplik-İş de üyelik çalışmaları yürütüyordu.

İşçilerin DİSK/Tekstil’e üye olma kararı almalarının ardından devreye giren patron, Öz İplik-İş’i öne çıkararak işçilerin burada örgütlenmesini istedi.

Patronun müdahalesi ile ortaya çıkan sorun karşısında DİSK/Tekstil 16 Ocak günü referandum önerisi yaptı. Öneriye göre sendikalar ve patron bir protokol imzalayacak, fabrikada referanduma gidilecek ve işçilere hangi sendikayı tercih ettikleri sorulacaktı. Taraflarca kabul edilen referandumun 18 Ocak Cumartesi günü saat 13.00’te iş çıkışında fabrika yemekhanesinde yapılması kararlaştırıldı.

Ancak 17 Ocak Cuma günü vardiya çıkışında fabrika yönetimi tarafından dağıtılan bildiride referandumun yapılacağı tarihte çalışma yapılmayacağının belirtildiği bildiriler dağıtılarak referandumun iptal edildiği duyuruldu. Ayrıca sendikal çalışma yapanın işten çıkarılacağı tehditleri savruldu.

DİSK/Tekstil ise aynı gün yaptığı açıklamada referandumun tek taraflı olarak iptal edilemeyeceğini ve belirlenen tarihte referandumu gerçekleştireceklerini duyurdu.

Referandum için coşkulu buluşma

18 Ocak günü, sabah saatlerinden itibaren fabrikanın 3 km ilerisindeki halı sahada toplanmaya başlayan 150’yi aşkın sayıda işçi, referandumun yapılacağı saatte konvoy halinde fabrikaya gittiler.

Fabrika önünde Teksif üyesi bir grup işçi, Öz İplik-İş yöneticileri, Birleşik Metal-İş’in çevre fabrikalardaki temsilcileri, fabrika yöneticileri konvoyla gelen işçileri beklediler.

Fabrika önüne gelen işçiler “Sendika hakkımız engellenemez!”, “İnadına sendika inadına DİSK!” ve “Yaşasın örgütlü mücadelemiz!” sloganları attılar. Fabrika önünde açıklama yapan DİSK/Tekstil Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Ali Utku, Pazartesi gününden itibaren fabrika yönetimi ile görüşmeye başlayacaklarını ve toplu sözleşmeyi gündeme getireceklerini söyledi.

Bir süre fabrika önünde bekleyen işçiler, yine konvoy halinde Konak Postanesi’ne doğru yola çıktılar. Cumhuriyet Meydanı’ndan PTT’ye kadar yürüyüş yapıldıktan sonra, henüz sendikaya üye olmayan işçiler ve istekleri dışında başka sendikaya üye yaptırılan işçiler e-devlet şifresi alarak DİSK/Tekstil’e üyelik başvurusunda bulundular.

 

 

 

İnteks’te işten atmalara karşı
direniş kararlılığı

 

Çerkezköy Organize Sanayi’de kurulu bulunan İnteks Tekstil fabrikasında DİSK/Tekstil’in örgütlenmesinin ardından 21 Ocak’ta işten atma saldırısı başladı. İlk aşamada 6 öncü işçi işten çıkarıldı. İşçiler de saldırıya karşı kapı önünde direnişe başladı.

Görüştüğümüz işçiler, mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini belirttiler.

DİSK/Tekstil Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Celal Arslan, örgütlenme, işten atma ve direniş süreci ile ilgili olarak şunları söyledi:

“2012 yılında örgütlenmeye başladık. 18 Ekim 2013’te yetkimiz geldi. İşveren buna karşı itirazda bulundu. İlk başlarda patron sessiz kalmıştı, bizler de bir aydır içeride ufak eylemler yaparak sözleşmeyi imzalamak istedik. Daha sonra patron elinde 18 kişilik bir liste olduğunu ve bunların çıkışının verileceğini söyledi. Bunun devamında da ilk olarak 6 arkadaşımızı işten attı, çıkışların da devam edeceğini belirtti.

Bizler de fabrika önünde direnişimize başladık. Ne zaman ki işten atmalar bitecek, patron masaya oturacak, bizim de direnişimiz o zamana kadar devam edecek, o zamana kadarda mücadeleye devam edeceğiz.”

Arslan ayrıca, işçi sınıfını da bu mücadelenin safında yerini almaya çağırdı.

Kızıl Bayrak / Trakya

 
§