24 Ocak 2014
Sayi: KB 2014/04

Çürümüş düzenle uzlaşmaya hayır!
Ekonomideki kırılganlık ve sermayenin büyüyen korkusu
Dinci-gericilerin dalaşması ve Kürt hareketinin tutumu
Pisliği devrim temizleyecek, devrime hazırlanalım!
Bozuk düzenin çarklarını döndürenler
Roboski adın yine kaçak... - T. Kor
Herkes için parasız, nitelikli sağlık hakkı için mücadeleye!
Özelleştirme saldırısına karşı mücadeleye!
3. havalimanı için “acele kamulaştırma”lar başlayacak!
İki işçi eylemi ve gösterdikleri...
ENA Tekstil’de direniş!
“Sonuna kadar devam edeceğiz!”
Bakanlıktan işçilere: “1.5 yıl daha ölmeyin!”
“Çocuk cezaevleri derhal kapatılmalı!”
ABD mali krizi perdelemeye çalışıyor
Cenevre-2 Konferansı’nda uzlaşma arayışı
Suriye’de propaganda savaşı
Yeni anayasaya karşı farklı tutumlar
Direniş kazandı!
Bielefeld’de Haziran Direnişi paneli
Zoru zor bozar!
İzmir’de DLB’lilere polis saldırısı!
Gebze’de Rosa anması
Çürüyen düzen emekçilere umut olamaz!
İstanbul’da Hrant Dink’i on binler andı
Gezi Şehit ve Gazileri Platformu kuruldu
İHD’den hak ihlalleri raporu
Mustafa Suphi ve 15’ler…
Mustafa Suphi’nin 3. Enternasyonal’deki konuşması:
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Bakanlıktan işçilere:
“1.5 yıl daha ölmeyin!”

 

40’a yakın ülkede çıkarılması ve kullanılması yasaklanan asbest maddesi, Türkiye’de kullanılmaya devam edildiği gibi asbest ile ilgili zorunlu sağlık ve güvenlik önlemleri de alınmıyor. Isıya, aşınmaya ve kimyasal maddelere çok dayanıklı, lifli bir mineral olan asbest, solunum ya da su ile vücuda girdiğinde başta kanser olmak üzere birçok hastalığa sebebiyet veriyor. Ancak sermayeye sınırsız hizmete ant içmiş AKP hükümeti yaşanan işçi ölümlerine rağmen asbestli işyerlerinde alınması zorunlu sağlık ve güvenlik tedbirlerini 1.5 yıl daha uzattı.

İşçiye açıkça kanser ol ve öl diyorlar

Buna göre, ‘ölçüm yükümlülüğü’yle ilgili düzenleme dahil asbestli işyerlerinde alınması zorunlu sağlık ve güvenlik tedbirlerinin bir bölümü için yürürlük tarihi Temmuz 2015 olarak belirlendi.

Bakanlıkça hazırlanan “Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik” 23 Ocak 2013 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Avrupa Konseyi Direktifleri de dikkate alınarak ve İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na dayanılarak çıkarılan yönetmeliğin amacı şuydu: “Çalışanların asbest söküm, yıkım, tamir, bakım, uzaklaştırma çalışmalarında asbest tozuna maruziyetlerinin önlenmesi ve bu maruziyetten doğacak sağlık risklerinden korunması, sınır değerlerin ve diğer özel önlemlerin belirlenmesi.”

Sermaye için sürekli ertelenen yasa

Asbest yönetmeliğindeki iki kritik maddenin ( 9/4. fıkra ile ‘ölçüm’ başlıklı 10.madde) hemen değil, bir yıl sonra yürürlüğe girmesi kararlaştırılarak patronlar için ilk erteleme hayata geçirilmişti. Bu süre 25 Ocak 2014 tarihinde dolacakken bakanlık, bir kararla daha yasayı erteleme yoluna gitti.

2015 yılı Temmuz ayına kadar süre verilen düzenlemelerde 10. madde büyük önem arz ediyor. Madde şöyle: Asbest ölçme ve numune alma işlemleri akredite olmuş ve genel müdürlükçe yetkilendirilmiş laboratuvarlarda yapılır.

-İşe başlamadan önce yapılan risk değerlendirmesi sonuçları dikkate alınarak, 11.maddede belirtilen sınır değere uygunluğu sağlamak için çalışma ortamından düzenli olarak alınan asbest numunelerinde lif sayımı yapılır.

-Ölçüm için kullanılan numune alma metodu, çalışanların asbest ve/veya asbestli malzemeden kaynaklanan tozun kişisel maruziyetini gösterecek şekilde uygulanır ve numune alan kişinin korunması için gerekli önlemler alınır.

-Lif sayımı, faz-kontrast mikroskobu kullanılarak WHO’nun 1997’de tavsiye ettiği metotla yapılır.

-Havadaki asbestin ölçülmesinde, uzunluğu beş mikrondan daha büyük, eni üç mikrondan daha küçük ve boyu eninin üç katından büyük olan lifler hesaba katılır.

İşçi sağlığı önlemlerini ötelemeye devam

Bakanlık Asbest yönetmeliğinin yürürlük maddesini değiştirerek sermayeye bir buçuk yıl daha kazandırdı. Asbestle çalışılan işyerlerindeki “zorunlu önlemler” 1.5 yıl daha uygulanmadan çalışılabilecek. Patronların kârı için işçi sağlığı ve işçi güvenliği önlemleri hiçe sayılırken sermaye hükümeti bunlar kağıt üzerinde de kalsa geciktirerek patronlara avantaj sağlıyor. Söz konusu iki madde 20 Temmuz 2015 tarihinde yürürlüğe girse de patronların işçi sağlığını gözetmeden çalışmaya devam edeceğiyse aşikardır.

 

 

 

 

Gebze İşçilerin Birliği Derneği’nden
taziye
ziyareti

 

Gebze İşçilerin Birliği Derneği, ihmal sonucu iş cinayetinde yaşamını yitiren Kamuran Gümüş’ün ailesini 22 Ocak’ta ziyaret etti ve başsağlığı diledi.

Körfez Sanayi Sitesi’nde kurulu bulunan Metak Makine’de tornacı olarak çalışırken sol kolunu torna tezgâhına kaptıran işçi, hastane hastane dolaştırılarak adeta ölüme terk edilmişti.

İş cinayetinin ardından Gebze İşçilerin Birliği Derneği yöneticileri aileye ziyaret düzenlemeye karar verdi.

Ziyaret sırasında konuşan acılı baba, olayın akşam saatinde ve hafta içi meydana gelmesine rağmen hastanelerde müdahale edecek doktor ve yer olmamasını eleştirdi. Yaşanan olayın çok büyük bir ihmal olduğunu, hastanelerin durumuna ve ilk müdahalenin gecikmesine anlam veremediğini ifade etti. Kamuran Gümüş’ün yaralı olarak Gebze’deki Anadolu Hastanesi’ne götürüldüğünü ve yetkililerin 45 bin lira nakit getirilmeden müdahale etmeyeceklerini ifade ettiğini belirten baba, hastanelerin nasıl böyle bir şey yaptığına anlam veremediğini belirterek şunları söyledi: “Kamu veya özel hastanelerin böyle bir durumla oğlumu karşı karşıya bırakmasına rağmen, çevrede çalışan iş arkadaşları tarafından toplanan para sonucunda ancak müdahale etmişlerdir.”

Kolu bacağı kopan birine çobanın bile daha iyi müdahale edeceğini ve kanamayı durduracağını ifade eden acılı baba sorumluların yakasını da bırakmayacaklarını vurguladı.

Aile ile görüşen Gebze İşçilerin Birliği Derneği yöneticileri, dernek olarak işçilerin yaşadıkları sorunlara karşı mücadele ettiklerini belirttiler. Bu sorunlar karşısında ise neler yapılabileceğini anlattılar. İş cinayetlerine karşı hukuksal, fiili, maddi ve manevi olarak her türlü destekle yanlarında olacaklarını ve bu işin peşini bırakmayacaklarını belirttiler.

Ziyaretleri karşısında Gebze İşçilerin Birliği Derneği’ne teşekkür eden aile dernek ile bilgi alışverişinde bulunacaklarını söylediler. Tekrar başsağlığı dileyen dernek yöneticileri evden ayrıldılar.

Kızıl Bayrak / Gebze

 

 

 

 

Aloğlu’nun evinin önündeki
eylemler sürüyor

 

Feniş işçileri, patron Sedat Aloğlu’nu rahat bırakmıyor. Haklarını alana kadar direnişi sürdüreceklerini söyleyen işçiler, ellerini Aloğlu’nun yakasından çekilmeyeceğini belirtiyorlar.

Son dönemde Aloğlu’nun evinin bulunduğu sitenin önünde ve Aloğlu’na ait holding önünde eylemler yapan direnişçi işçiler, 21 Ocak’ta bir kez daha Aloğlu’nun kapısına dayandılar.

Aloğlu’nun Ulus’taki evinin önüne giden Feniş işçileri, burada pankart ve dövizlerini açtılar. İşçiler eylemde Aloğlu’nu teşhir ettiler.

 
§