24 Ocak 2014
Sayi: KB 2014/04

Çürümüş düzenle uzlaşmaya hayır!
Ekonomideki kırılganlık ve sermayenin büyüyen korkusu
Dinci-gericilerin dalaşması ve Kürt hareketinin tutumu
Pisliği devrim temizleyecek, devrime hazırlanalım!
Bozuk düzenin çarklarını döndürenler
Roboski adın yine kaçak... - T. Kor
Herkes için parasız, nitelikli sağlık hakkı için mücadeleye!
Özelleştirme saldırısına karşı mücadeleye!
3. havalimanı için “acele kamulaştırma”lar başlayacak!
İki işçi eylemi ve gösterdikleri...
ENA Tekstil’de direniş!
“Sonuna kadar devam edeceğiz!”
Bakanlıktan işçilere: “1.5 yıl daha ölmeyin!”
“Çocuk cezaevleri derhal kapatılmalı!”
ABD mali krizi perdelemeye çalışıyor
Cenevre-2 Konferansı’nda uzlaşma arayışı
Suriye’de propaganda savaşı
Yeni anayasaya karşı farklı tutumlar
Direniş kazandı!
Bielefeld’de Haziran Direnişi paneli
Zoru zor bozar!
İzmir’de DLB’lilere polis saldırısı!
Gebze’de Rosa anması
Çürüyen düzen emekçilere umut olamaz!
İstanbul’da Hrant Dink’i on binler andı
Gezi Şehit ve Gazileri Platformu kuruldu
İHD’den hak ihlalleri raporu
Mustafa Suphi ve 15’ler…
Mustafa Suphi’nin 3. Enternasyonal’deki konuşması:
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Bielefeld’de Haziran Direnişi paneli

 

Bielefeld Alevi Derneği ile İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği Platformu’nun (BİR-KAR) ortak örgütlediği “Gezi süreci ve sonrası AKP-Cemaat çatışması” konulu panel, 19 Ocak’ta gerçekleştirildi. Alevi Kültür Merkezi Dernek Lokali’nde gerçekleştirilen panele 100’ü aşkın kişi katıldı.

BİR-KAR temsilcisinin konuşmacı olduğu panel, dernek başkanının kısa açılış konuşması ve saygı duruşu ile başladı. Eşitlik ve özgürlük mücadelesinde şehit düşenler anısına yapılan saygı duruşunun ardında söz, BİR-KAR temsilcisine verildi.

Ilımlı İslam projesi Haziran Direnişi ile sarsıldı

ABD emperyalizminin Ortadoğu’yu yeniden dizayn etme politikasına bağlı olarak gündeme getirdiği “Ilımlı İslam Projesi”ne değinerek sunumuna başlayan konuşmacı, AKP’nin bu projesinin bir ürünü olduğunu belirtti. AKP’nin emperyalistler, sermaye grupları ve burjuva medya tarafından desteklendiğini vurgulayan konuşmacı, 2001 Şubat kriziyle ülkeyi iflasın eşiğine getiren diğer burjuva partilerin seçim sandığına gömülmesinin ise, AKP’nin önünü açtığını vurguladı.

Emperyalistler, sermaye grupları, medya ve seçmen desteğine dayanan AKP’nin saldırganlıkta sınır tanımadığını ifade eden BİR-KAR temsilcisi, 11 yıllık iktidarı boyunca sosyal yıkım, sömürü ve baskı politikalarını pervasızca hayata geçirdiğini hatırlattı. Bu dönemde, özellikle ABD’den aldığı desteğe dayanarak generalleri Silivri Hapishanesi’ne doldurup iktidarını pekiştiren AKP’nin, polis ve yargının ise, iktidar ortağı cemaat tarafından ele geçirilmesine alan açtığını belirten konuşmacı, gücünün doruğuna ulaşan dinci-gerici iktidarın, Haziran Direnişi ile sarsıldığını vurguladı.

İşçilerin, emekçilerin, gençlerin, Alevilerin, kadınların ve diğer toplum kesimlerinin dinci-gerici iktidarın zorbalığına karşı isyan ettiğini vurgulayan konuşmacı, Haziran Direnişi’nin Tayyip Erdoğan’ın kimyasını bozduğunu, karizmasını çizdiğini ve buna bağlı olarak AKP-cemaat çatışmasının şiddetlendiğini ifade etti.

AKP-cemaat çatışmasının ürünü olarak gündeme gelen cumhuriyet tarihinin en rezil rüşvet ve yolsuzluk skandalının, kapitalist düzenin tepeden tırnağa kadar çürüdüğünü gözler önüne serdiğini belirten BİR-KAR temsilcisi, dinci-gerici iktidarın yerle bir edilmesi gerektiğini vurguladı. Düzenin bir bütün olarak kokuşmuş olduğunu belirten konuşmacı, CHP dahil diğer burjuva partilerin de işçiler, emekçiler, Alevi emekçileri ve Kürtler için alternatif olmayacağını vurguladı. Reformistlerin gündeme getirdikleri “demokratik cumhuriyet” veya “bağımsız cumhuriyet” projelerinin ise birer safsatandan ibaret olduğunu belirten konuşmacı, bu pisliği ancak devrimin temizleyebileceğini, tek alternatifin ise sosyalist işçi-emekçi cumhuriyeti olduğunu vurgulayarak sunumunu tamamladı.

Emekçilere söylenecek tek gerçek:
Bu pisliği devrim temizler!

Sunum esnasında salonda bulunan bazı CHP’liler, hiçbir sermaye partisinin emekçiler için alternatif olamayacağı vurgusundan duydukları rahatsızlığı dile getirdiler. Sunumun akışını bozmaya çalışan CHP’liler, dernek başkanının yerinde müdahalesi üzerine, susmak zorunda kaldılar.

Sunumun ardından, Haziran Direnişi’yle ilgili kısa bir sinevizyon/slayt gösterisi gerçekleştirildi.

Panelin ikinci bölümünde bazı katılımcılar konuyla ilgili görüş ifade ettiler, bir kısmı ise paneliste sorular sordular. Bu bölümde de CHP’liler, çözümün devrimde olduğu vurgusundan duydukları rahatsızlığı dile getirdiler.

Tartışmaların yer yer hararetlendiği ikinci bölümde soruları yanıtlayan BİR-KAR temsilcisi, devrimcilerin emekçilere gerçeği söylemek durumunda olduğunu belirtti ve “bu pisliği devrim temizler” vurgusunu yineleyerek sözünü noktaladı.

Az sayıdaki CHP’li hariç, katılımcılar paneli ilgiyle izlediler.

Kızıl Bayrak / Bielefeld

 

 

 

 

Frankfurt’ta Hrant Dink anması

 

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Frankfurt’ta Hrant Dink unutulmadı.

Hrant Dink bu kez de, gerçekleştirilen bir mitingle anıldı. 19 Ocak’ta, Soykırım Karşıtları Derneği ile devrimci ve ilerici grupların çağrısıyla bir miting gerçekleştirildi.

Kent merkezinde yapılan mitingde, Hrant’ın yaşamı, inandığı düşünceler, uğruna kendisini tereddütsüzce adadığı davası ve katledilişine ilişkin çeşitli konuşmalar yapıldı.

Diğer davalarda olduğu gibi, yedi yıldır sürmekte olan Hrant Dink davasında da aynı tablonun yaşandığı dile getirildi. Bu davanın sonunda da katillerin gizlendiğine, hatta terfi ettirilerek daha üst görevlere getirildiklerine dikkat çekildi. Bu ve diğer tüm davaların er ya da geç hesabının sorulacağının altı çizildi.

Miting, konuşmaların ardından sunulan şiir ve müzik dinletileriyle son buldu.

Kızıl Bayrak / Frankfurt

 

 

 

 

ILO: İşsizlik artacak

 

Uluslararası Çalışma Örgütü Küresel dünya ekonomisinde yeşil filizlere rağmen işsizliğin 2013’te 202 milyon kişiye tırmandığını söyledi.

Kuruma göre küresel işgücü piyasası bir talep eksikliğiyle karşı karşıya.

ILO birçok gelişmiş ekonomide, kamu harcamalarındaki kesinti ile gelir ve tüketim vergisinin artırılmasının işletmeler ve hanehalkı üzerinde büyük yük olduğunu kaydetti.

Buna ek olarak finans sektörü de hala sorunlu.

Birçok ekonomide küçük işletmeler için kredi bulmak çok zor.

Ve ücret artışları verimlilik artışlarının gerisinde kaldı.

Dünyanın dört bir yanında işsizlik

Kuzey Afrika 2013 yılında dünyanın işsizlikten en fazla etkilenen bölgesi olmaya devam etti.

Bölgede işsizlik oranı yüzde 12,2.

Ortadoğu yüzde 10,9’un üzerinde bir işsizlik oranı ile takip ediyor.

Avrupa, Kuzey Amerika ve diğer gelişmiş ekonomilerde bu oran yüzde 8,6.

Eski Yugoslavya ve eski Sovyetler Birliği’de yüzde 8,2.

Sahra-altı Arika’da ise yüzde 7,6.

Latin Amerika ve Karayipler’de işsizlik oranı yüzde 6,5 oldu.

İşsizlik oranı Çin’i de kapsayan Doğu Asya’da ise yüzde 4,5.

Güneydoğu Asya ve Pasifik’te yüzde 4,2 ve Güney Asya’da yüzde 4 oldu.

15 ve 24 yaşları arasındaki potansiyel işçileri kapsayan gençlerde işsizlik ILO için büyük bir endişe kaynağı.

Bu kesim içinde işsizlik geçen yıl yüzde 13 ile ortalama küresel oran olan yüzde 6’nın çok üzerinde.

 
§