24 Ocak 2014
Sayi: KB 2014/04

Çürümüş düzenle uzlaşmaya hayır!
Ekonomideki kırılganlık ve sermayenin büyüyen korkusu
Dinci-gericilerin dalaşması ve Kürt hareketinin tutumu
Pisliği devrim temizleyecek, devrime hazırlanalım!
Bozuk düzenin çarklarını döndürenler
Roboski adın yine kaçak... - T. Kor
Herkes için parasız, nitelikli sağlık hakkı için mücadeleye!
Özelleştirme saldırısına karşı mücadeleye!
3. havalimanı için “acele kamulaştırma”lar başlayacak!
İki işçi eylemi ve gösterdikleri...
ENA Tekstil’de direniş!
“Sonuna kadar devam edeceğiz!”
Bakanlıktan işçilere: “1.5 yıl daha ölmeyin!”
“Çocuk cezaevleri derhal kapatılmalı!”
ABD mali krizi perdelemeye çalışıyor
Cenevre-2 Konferansı’nda uzlaşma arayışı
Suriye’de propaganda savaşı
Yeni anayasaya karşı farklı tutumlar
Direniş kazandı!
Bielefeld’de Haziran Direnişi paneli
Zoru zor bozar!
İzmir’de DLB’lilere polis saldırısı!
Gebze’de Rosa anması
Çürüyen düzen emekçilere umut olamaz!
İstanbul’da Hrant Dink’i on binler andı
Gezi Şehit ve Gazileri Platformu kuruldu
İHD’den hak ihlalleri raporu
Mustafa Suphi ve 15’ler…
Mustafa Suphi’nin 3. Enternasyonal’deki konuşması:
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

3. havalimanı için
“acele kamulaştırma”lar başlayacak!

 

17 Ocak tarihli Resmi Gazete’de 3. havalimanı inşaatı için “acele kamulaştırma” kararının alındığı yayınlandı. Bu karar ile Arnavutköy ilçesi, İmrahor, Tayakadın ve Yeniköy köyleri ile Eyüp İlçesi, Ağaçlı, Akpınar ve İhsaniye köylerinde yer alan bazı arazilerin TOKİ tarafından “acele kamulaştırılacağı” duyuruldu.

“Acele kamulaştırma” kararı Kamulaştırma Kanunu’nda şöyle tanımlanmakta:

Madde 27 – 3634 sayılı Milli Müdafaa Mükellefiyeti Kanununun uygulanmasında yurt savunması ihtiyacına veya aceleliğine Bakanlar Kurulunca karar alınacak hallerde veya özel kanunlarla öngörülen olağanüstü durumlarda gerekli olan taşınmaz malların kamulaştırılmasında kıymet takdiri dışındaki işlemler sonradan tamamlanmak üzere ilgili idarenin istemi ile mahkemece yedi gün içinde o taşınmaz malın (Değişik ibare: 24/4/2001 - 4650/15 md.) 10 uncu madde esasları dairesinde ve 15 inci madde uyarınca seçilecek bilirkişilerce tespit edilecek değeri, idare tarafından mal sahibi adına (Değişik ibare: 24/4/2001 - 4650/15 md.) 10 uncu maddeye göre yapılacak davetiye ve ilanda belirtilen bankaya yatırılarak o taşınmaz mala el konulabilir.

Kısacası “acele kamulaştırma” savaş, doğal afet gibi olağanüstü durumlarda başvurulabilecek bir kamulaştırma yöntemi. 3. havalimanı için geçerli olan “olağanüstü durum”un ise sermayenin ihtiyaçları ve çıkarları için çıktığı ortada.

Yolsuzluk operasyonu” vesile oldu,
sermaye “olağanüstü durum” kararı aldırdı

Sermayenin acele(!) ihtiyaçları doğrultusunda alınan olağanüstü durum kararının arka planı kronolojik olarak şu şekilde sıralanmakta:

- 25 Aralık 2013: 3. havalimanı projesinin ihalesini kazanan Kolin-Limak-Cengiz-Kalyon-MAPA ortaklığından Cengiz Holding ile Kalyon İnşaat’ın malvarlığına, rüşvet ve yolsuzluk operasyonu kapsamında “ihtiyati tedbir” kararı konuldu.

- 2 Ocak: Bakanlar Kurulu 3. havalimanı için “acele kamulaştırma” kararı aldı. (Bakanlar kurulu karar sayısı: 2014/5768)

- 11 Ocak 2014: Maliye Bakanı Mehmet Şimşek şunları söyledi: “150 milyon kişilik üçüncü bir havayolunu yapmak için adım attığımızda Gezi olaylarında ve son olaylarda hedef alındık. Bu son soruşturmada biliyorsunuz havaalanı işine giren iş adamları hakkında tedbir kararı alındı. Bu tedbir kaldırılmazsa o havalimanı yapımı ciddi derecede tehlikeye girecektir. Kredili erişim için bu tür davalar engel oluşturabilir.”

- 13 Ocak 2014: İhtiyati tedbir kararı kalktı.

- 17 Ocak 2014: Bakanlar Kurulunun 2014/5768 sayılı Acele kamulaştırma” kararı Resmi Gazete’de yayınlandı.

Tarihler incelendiğinde Bakanlar Kurulu’nun “acele kamulaştırma” kararını ihtiyati tedbir kararının kaldırılmasından önce aldığı görülmektedir. Yani Bakanlar Kurulu ihtiyati tedbir kararının kalkacağından o kadar emindir ki Kolin-Limak-Cengiz-Kalyon-MAPA’nın 3. havalimanı için işini kolaylaştıracak ve rantına rant katacak “acele kamulaştırma” kararını 2 Ocak’ta alabilmiştir. Böylece yağma ve rant düzeninin temsilcileri bu karar ile bir kez daha hırsızları, yağmacıları koruyan, işini kolaylaştıran kararlara büyük bir pervasızlıkla imza atmışlardır.

Çevre Mühendisleri Odası: Zamanlama manidar!”

17 Ocak’ta Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu’nun gerçekleştirdiği basın açıklamasında yolsuzluk operasyonu sürecinde ve ÇED yönetmeliği ihlali sebebi ile 3. havalimanına karşı başlatılan hukuki süreç devam ederken alınan kararın “yangından mal kaçırırcasına” gerçekleştirilmesinin “manidar” olduğu belirtildi. Ayrıca açıklamada olağan kamulaştırma sürecinden kaçınıldığına dikkat çekildi ve şöyle denildi:

Olağan kamulaştırma sürecinden kaçınılmaktadır. Acele kamulaştırma kararları, Milli Müdafaa Mükellefiyetleri Kanunu kapsamında alınabilmektedir. Yani savaş hallerinde... Acele kamulaştırma ile birlikte, tüm mallara el konulabilmekte, taşınmaz değerleme çalışmaları daha sonra yapılabilmektedir. Bu durumda, yurttaşların mülkiyet hakları ellerinden alınmakta ve ülke maddi olarak zarara uğrayabilmektedir. Yani eski Bakan Sayın Binali YILDIRIM‘ın “çukur verdik, 90 milyar aldık” cümleleri gerçek dışıdır. Ülkemiz tüm bu kamulaştırmalar (maden ocakları, köyler, özel mülkiyet alanları, enerji santrali lisansları, orman alanları v.b.) ile zarara uğratılmakta, ciddi maddi yükler bizlerin vergileri ile karşılanmaktadır. Olağanüstü hallerde olması gereken acele kamulaştırma kavramı da ne yazık ki hükümet tarafından 12 yıldır olağanlaştırılmaya çalışılmıştır...”

2,5 milyon ağaç kesilecek, su krizi olacak!

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu 3. havalimanı projesinin sebep olacağı doğa katliamını ve yaratacağı sorunları ise şöyle özetlemekte:

- 6172 hektarlık orman alanı (yaklaşık 20.000 futbol sahası), 2,5 milyon ağaç kesilecek.

- 70‘i aşkın sulak alan yok, Alibeyköy barajını besleyen 3 dere yok olacak.
- Yeniköy, Toyakadın, Akpınar bölgelerinde bulunan madenlerin tamamı kapatılacak ve kamulaştırılacak.

- Lisans verilen birçok rüzgar enerji santrali yine devletin bütçesinden karşılanarak iptal edilecek.

- Ağaçlı köyü tahliye edilecek, 120 metreye varan beton dolguların bu ormanlık ve sulak alana yapılacak. Karadeniz‘e ayrıca dolgu yapılacak.

- ÇED Raporu’nda dahi “Bu alanlar ve yakınlarındaki sucul yaşam ve canlı yaşam yok olacak” deniliyor. Zaten su fakiri olan İstanbul ve Türkiye’de 3. havalimanı, Kanal İstanbul gibi projelerle, mevcut su kaynakları yok edilerek su krizi oluşacak.

- Proje İstanbul’un Avrupa yakasına su veren Terkos Gölüne sadece 2,5 km uzaklıkta. Terkos gölünden 3 metre genişliğinde borularla şehir merkezine su taşınıyor; bu boruların da güzergahlarında değişiklik söz konusu olacak.

“Köyümüzde doğduk,
köyümüzde ölmek istiyoruz!”

“Acele kamulaştırma” kararı ile birlikte İstanbul’un son orman ve su alanlarının katli demek olan 3. havalimanı için süreç hızlandırılırken bir yandan da “acele kamulaştırma”nın gerçekleştirileceği köylerde yaşayanların karşı karşıya kalacağı hak gaspları için yasal zemin oluşturulmuştur. “Acele kamulaştırma” kararı ile bölgedeki arazi sahiplerinin metrekare başına 300 TL talebi karşısında TOKİ metrekare başına 22 TL değer biçmiş durumdadır. Böylece “acele kamulaştırma” kararı ile daha öncesinde Eyüp Belediyesi’nin söz konusu araziler için metrekare başına biçtiği bedel olan 47 TL de yarıya düşmüş oldu.

Eyüp ilçesine bağlı Ağaçlı köyünde doğup büyüyen Ali Fehmi Bostancı’nın dedikleri ise 3. havalimanı projesini özlü bir şekilde değerlendirmekte:

Ne para istiyoruz, ne de başka yerde arazi. Köyümüzde doğduk, köyümüzde ölmek istiyoruz. 3’üncü havalimanı projesi çıktığından beri ne huzur kaldı ne iştah.”

 
§