17 Ocak 2014
Sayi: KB 2014/03

Gericilerin iktidar dalaşı kızışıyor…
Düşmanlarımızın davası için değil kendi davamız için dövüşeceğiz!
Sınıfın devrimci baharına yürüyoruz!
Beyzbol sopası AKP şeflerini hizaya getirdi
Eğitimde 10 yılın sahte bilançosu!
11 Ocak mitingi üzerine...
Emekçiler yolsuzluk düzenine karşı yürüdü
Daha fazla Ontex, Greif, Feniş... - D.Umut
Aloğlu’nun yalanları Feniş gerçeklerinin üzerini örtemeyecek!
Feniş işçileri Hak-İş’i çözüme zorluyor!
Taşeronluk köleliğine son vermek için mücadeleye!
Karayolları işçileri kadro için eylemde!
Punto işçilerinden coşkulu yürüyüş!
Bosch’ta Türk Metal düzenbazlığı...
“Tüm insanları şifreleme silahlarını kuşanmaya davet ediyoruz!”
“Beyrut Kasabı” hesap vermeden öldü!
Lavrov-Kerry-Brahimi görüşmesi…
Mısır’da anayasa referandumu…
Hamburg’da kavga yeni başlıyor!
Berlin’de on binler Karl ve Rosa’nın mezarı başındaydı…
Yeşil / Sosyal demokrat hükümetin saldırıları boşa çıkartılacak!
Bu daha başlangıç...
Mücadele tarihimizden bir sayfa: Tariş Direnişi
“Birlikte üretmek ve paylaşmak için...”
Devlet çocuk evlerinde taciz ve fuhuş!
Roboski’de ailelere saldırı!
Devrimci tutsaklardan mesajlar...
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Punto işçilerinden coşkulu yürüyüş!

 

DERİTEKS Sendikası’na üye oldukları için işten atılan Punto Deri işçileri, sendikal haklarının tanınması ve işten atılanların geri alınması için 11 Ocak’ta bir yürüyüş gerçekleştirdi. Punto için fason üretim yapan Maksut Tat Deri’de çalışan işçilerin sendikaya üye olması üzerine tüm işçiler işten çıkarılmıştı.

Fabrikanın kurulu olduğu Zeytinburnu İlçesi’nde, 58. Bulvar girişinde buluşan işçiler, sendikalar ve kitle örgütleri burada kortej oluşturdular. En önde işçi çocuklarının taşıdığı “Babamızı ezemezsiniz, arkasında biz varız!” ozaliti ile “Artık yeter! Deri işçisi köle değildir!” ana pankartı yer aldı.

Punto işçilerinin eylemine, direnişçi işçilerin aileleri ve çocuklarının yanı sıra, TÜMTİS, DERİTEKS, Cam Seramik-İş, BDSP, DHF, DDSB, UİD-DER, ESP, SDP, EMEP, BDP, HDP ve düzen partisi CHP de katıldı.

58. Bulvar girişinden başlayan yürüyüş cadde sonunda, Zeytinburnu Çarşı içine kadar sürdü. Yol boyunca evlerinin camlarından, işyerlerinden seyreden emekçiler alkışlarla desteklerini sundular.

Çarşı içine gelindiğinde ilk olarak direnişçi işçilerden Ramazan Aygün konuştu.

Sendikalaşma karşısında patron destekleniyor”

Aygün, sendikalaşma sürecini özetleyerek, işçilerin çalışma ve yaşam koşullarının kölece olduğunu söyledi.

Anayasayı yapanların kendi kurallarını bile çiğnediklerini belirten Aygün, patronların çiğnemesine de olanak sağladıklarını dile getirdi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda yer alan Akansel Koç’un Punto patronuna danışman olduğuna dikkat çeken Aygün, bunun devletin ve hükümetin patrona açık desteğinin bir göstergesi olduğunu belirtti. Aygün konuşmasını, mücadelelerini sürdüreceklerini belirterek, bakanlığa vermek üzere yürüttükleri imza kampanyasına destek çağrısı ile sonlandırdı.

DERİTEKS Sendikası Genel Başkanı Musa Servi de bir konuşma yaparak patronun sendikayı tanımayan tutumunu teşhir etti.

Konuşmaların ardından, imza standının olduğu yerde halaylar çekilerek eylem sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 

 

 

 

BDSP’den Punto işçilerine ziyaret

 

Sınıf devrimcileri 15 Ocak’ta gerçekleştirdikleri ziyaretle Punto Deri işçileriyle sınıf dayanışmasını yükseltti. ‘’Punto Deri işçileri yalnız değildir, yaşasın sınıf dayanışması! / BDSP’’ ozaliti açan sınıf devrimcileri sloganlar eşliğinde fabrikaya yakın bir noktadan yürüyüşe başladılar.

Fabrika girişinde bir süre işçilerle birlikte atılan sloganların ardından hep birlikte sloganlarla fabrikanın diğer kısmında bulunan mağaza önüne yüründü.

Bir süre burada atılan ‘‘Punto’ya sendika girecek başka yolu yok!’’, ‘‘Ya sendika girecek ya kepenkler inecek!’’, ‘‘Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz!’’, ‘‘Yaşasın sınıf dayanışması!’’ sloganlardan sonra işçiler adına Ramazan Aygün sınıf devrimcilerini selamladı.

Fiili-meşru mücadeleyi büyütelim

Ardından BDSP temsilcisi bir konuşma yaptı. Konuşmasına 169 günü geride bırakarak direnişlerini sürdüren işçileri selamlayarak başlayan BDSP temsilcisi, Punto Deri işçilerinin direnişinin bütün işçi sınıfının, ilerici ve devrimci güçlerin, aynı zamanda BDSP’nin direnişi olduğunu ifade etti. Punto Deri işçilerinin sergiledikleri direnişle, baskı ve sömürü koşullarına maruz kalan işçilere yol gösterdiklerini ifade etti. Mücadele içerisinde bedeller ödenebileceğini, işten atılmayla karşılaşılabileceğini ifade ederek, fakat onurlu bir yaşam için mücadele etmekten başka alternatifin olmadığını ekledi.

Son olarak tüm işçileri sermayenin yasalarına takılmadan fiili-meşru mücadeleyi büyütme çağrısı yapan BDSP temsilcisi, Punto Deri işçileriyle dayanışma içinde olacaklarını belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Asıl güç işçilerde

Direnişçi işçilerden Ramazan Aygün de bir konuşma yaparak çay paydosunda dışarıda olan diğer işçilere seslendi. Aygün, patronların işçileri nasıl sömürdüğünü ve işçiler olmadan bir hiç olduğunu belirterek asıl gücün işçilerde olduğunu söylerek sendikalaşma haklarını kullandıkları için işten atıldıklarını belirtti.

Sonrasında ise gerçekleştirilen sohbetlerde hem direniş sürecine dair gelişmeler hem de farklı örgütlenme ve direniş süreçlerindeki deneyimlerin paylaşılmasının ardından ziyaret sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 

 

 

 

Gediz EDAŞ işçileri kazandı

 

İzmir’de Bereket Holding’e satılan Gediz Elektrik Dağıtım, sendikalaştıkları ve haklarını talep ettikleri için işçileri işten atmakla tehdit etti. İşçi sağlığı ve güvenliği önlemleri alınmayan, yol-yemek paraları verilmeyen, maaşları düşürülen Enerji Sen üyesi işçiler Gediz EDAŞ’a karşı 23 Aralık’tan beri 5 bölgede iş bıraktı. İşçilerin 19 gün boyunca sürdürdükleri iş bırakma eylemi kazanımla sonuçlandı.

İşçiler 11 Ocak’ta işbaşı yaptı. Enerji Sen üyesi işçiler, en çok ölümlü kazaların maden ve enerji iş kolunda olduğunu ve buna rağmen Gediz EDAŞ’ta işçilere iş sağlığı ve güvenliği malzemelerinin verilmediğini vurgulamıştı.

Enerji işçileri bu süreçte Kemalpaşa, Çeşme, Urla, Bornova ve Konak’ta eylemler ve yürüyüşler düzenledi. Yaklaşık 150 işçinin 19 gün iş bırakması sonucunda kazanıma ulaşılırken yol-yemek parası ve kadro için mücadelenin devam edeceği vurgusu yapıldı.

 
§