03 Ocak 2014
Sayi: KB 2014/01

Çürümüş düzende sağlam çark olmaz
AKP-cemaat çatışması ve “kuvvetler ayrılığı”
İktidar dalaşı ve düzen medyası
Riyakarlıkta sınırları yok!
Her dönemin has uşağı: CHP
Yolsuzluk, yağma ve sömürü düzeninden hesap sormaya...
Sınıf devrimcilerinden yolsuzluk eylemleri
Yolsuzluklar protesto edildi
Oyak Renault’ta patron-Türk Metal işbirliğiyle işçi kıyımı...
Türk-İş asgari ücrete ‘muhalif’ kaldığını açıkladı!
Esenyurt’ta işçiler foruma hazırlanıyor
Hacettepe işçisinden zafer kutlaması!
2013: İşçi sınıfı kin ve öfke biriktirdi!
“Bürokratik-icazetçi sendikal çizgiyi aşmak için taban inisiyatiflerini yaratalım!”
Dünya basınında yolsuzluk ve rüşvet operasyonu
2013: Kriz, çatışma, savaş, direniş…
Seçim dönemi ve reformizmle mücadele
Eğitim piyasalaşırken...
İÜ’de mücadele etkinliklerle sürüyor
Roboski için yaygın eylemler
“Yargılanan değil, yargılayan olduk!”
Özgürlük ve eşitlik yürüyüşümüz sürüyor
EKK’dan yeni yıl mesajı...
Kartal Emekçi Kadın Komisyonu kuruldu
Devrimci tutsaklardan yeni yıl mesajları
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

İÜ’de mücadele etkinliklerle sürüyor

 

Geçtiğimiz hafta İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin biraraya gelmesiyle oluşan Van ile Dayanışma Komisyonu’nun depremzedelerle dayanışma amacıyla düzenlediği faaliyetler devam ediyor.

Komisyon toplantısında kararı alınan dayanışma kermesi 26 Aralık’ta başladı. İki gün süren kermesin ilk gününde öğrencelerin evlerinde hazırlayıp getirdiği yiyecek ve içeceklerle takılar yer aldı.

Masalar hemen hemen hiç boş kalmazken, öğrenciler yemekhanede yemek yerine kermesten yiyecek temin ederken faaliyet çerçevesinde maddi yardımda bulundular. Faaliyeti öğrenen birçok öğrenci de faaliyetlere eşya yardımı yaparak katkıda bulunmak istediklerini söylediler. Bütün gün açık kalan kermeste bin lirayı aşkın maddi yardım toplandı.

Aynı zamanda Ocak ayının ikinci haftası yapılması düşünülen dayanışma konseri için çalışmalar da sürüyor.

Soruşturmalara, baskılara ve gericiliğe karşı
devrimci faaliyet sürüyor

Dönemin başından itibaren afiş asmaktan sinevizyon göstermeye, “sesli konuşarak eğitim öğretime engel olmaya” kadar bir dizi temelsiz ve dayanaksız suçlamayla yüzlerce öğrencinin soruşturulmasına karşı faaliyetler devam ediyor. En son, Ekim Gençliği’nin düzenlediği ve Fen-İş işçilerinin katıldığı etkinlikten dolayı gerek Ekim Gençliği okurları olsun gerek diğer devrimci, ilerici gençlik örgütünden öğrencilere olsun onlarca kişiye soruşturma açılmıştı. Çarşamba günü soruşturmalarla ilgili savunma isteyen üniversite yönetimine cevap olarak öğrenciler ortak hareket ederek savunma vermediler. Soruşturmaya neden olan sözde suçların ne zaman, nerede gerçekleştiği, ne olduğu dahi yazmazken onlarca öğrenciye soruşturma açılmasını kabul etmeyen öğrenciler yazılı savunmalarında soruşturmaları hukuksuz olduğunu yazıp verdiklerinde dilekçeleri kabul etmeyen soruşturma komisyonuna bu keyfi tutumu ve hukuksuz soruşturmaları kabul etmediklerini ve bu halde savunma vermeyeceklerini ifade ettiler. Üniversiteler açıldığı günden bugüne çeşitli olay ve gündemler üzerinden şu an İstanbul Üniversitesi’nde kimi öğrencilere sayısı onu bulan soruşturma açılmış durumda.

Roboski için belgesel gösterimi

DEM-YÖM üniversite içerisinde belgesel gösterimi düzenledi. Şırnak Barosu’nun hazırladığı katliamı anlatan belgesel Edebiyat Fakültesi Hergele Meydanı’nda gösterildi. Belgesel gösterimi öncesinde şiir de okunurken atılan sloganlarla da hesap sorulacağı vurgulandı. Etkinlikte Roboski Katliamı’nda ölenler anıldı.

Ekim Gençliği / İstanbul Üniversitesi

 

 

 

 

Üç Fidan Gençlik Kültür Evi açıldı!

 

Kartal’da bir süredir çalışması yürütülen Üç Fidan Gençlik Kültür Evi 28 Aralık’ta gerçekleştirilen toplantı ile açıldı.

Üç Fidan Gençlik Kültür Evi adına yapılan konuşmada, bu coğrafyanın bir devrim toprağı olduğu, devrimci dinamiğin ve mirasın çok güçlü olduğu ve bunun önemli ayağının gençlik mücadelesi olduğu vurgulandı. Denizler’in, İbolar’ın, Mahirler’in ‘71 devrimci çıkışı ile taçlandırdıkları sürece ve devrimci hareketin tarihine değinerek işçi sınıfının kızıl bayrağını gençlik içerisinde dalgalandırmanın önemine vurgu yapıldı. Üç Fidan Gençlik Kültür Evi’nin bu mirasın taşıyıcısı olduğu ve Kartal’da da bunu temsil edeceği ifade edildi.

Ardından toplantıya katılanlar söz alarak düşüncelerini ifade etti.

Ekim Gençliği temsilcisi, üniversitelerdeki süreci özetleyerek baskıların arttığı bir dönemde hayata geçirilen “diren, örgütlen” kampanyasını anlattı. Sistemin her yerde aynı baskıyı uyguladığını ve buna karşılık örgütlenmek gerektiğini anlatarak Üç Fidan Gençlik Kültür Evi’nin açılışını selamladı.

Toplantının devamında yapılan tartışmalarda Haziran Direnişi ve gençliğin direnişteki rolü tartışılarak gençlik kitlelerine ulaşmak için yapılması gerekenler konuşuldu.

Son söz olarak Üç Fidan Gençlik Kültür Evi’ni işçi sınıfının yolunda, sosyalizm mücadelesi için büyütmek gerektiği vurgulandı.

Kızıl Bayrak / Kartal

 

 

 

 

Siirt’te yurtta kalan öğrenciler yol kesti

 

Siirt Kredi Yurtlar Kurumu Erkek Öğrenci Yurdu’nda kalan 100’ü aşkın öğrenci 29 Aralık gecesi 2 saat boyunca Siirt-Kurtalan anayolunu kesti. Öğrenciler geçen yıl taşındıkları yurtta sürekli sorunlarla karşılaştıklarını, son üç aydır da su ve ısınma sorunu yaşadıklarını ifade ettiler. Öğrenciler yol kesme eyleminde şu açıklamayı yaptılar: “Siirt Kezer yerleşkesindeki yurtta yaklaşık 230 öğrenci kalıyor. Kış ortasındayız ama kaloriferler yanmıyor. İhtiyacımızı giderecek su da bulamıyoruz. Final haftasına girmemize rağmen bu sorunlarla karşı karşıya kalmamız derslerimizi etkiliyor. Defalarca yurt yönetimi ve ilgili birimlere şikayetlerimizi aktarmamıza rağmen bir türlü çözüm üretilmedi. Biz de Siirt-Kurtalan karayolunu trafiğe kapatarak sesimizi duyurmaya çalışıyoruz”.

Yolda yığınak yapan polis ise öğrencilerden eylemlerini bitirmelerini istedi. Öğrenciler 2 saatlik eylemlerinin ardından yolu trafiğe açtılar. Öğrenciler, bu sorunların devam etmesi halinde eylemlerine devam edeceklerini vurguladı.

Eylemin basıncıyla sorumlular adım atmak zorunda kaldı. Yurt-Kur Diyarbakır Bölge Müdürü Metin Yılmaz ise yaptığı açıklamada suçu yüklenici firmaya attı. Siirt Valisi Ahmet Aydın da resmi Twitter hesabından hemen açıklama yaparak sorunun giderileceğini belirtti.

 
§