03 Ocak 2014
Sayi: KB 2014/01

Çürümüş düzende sağlam çark olmaz
AKP-cemaat çatışması ve “kuvvetler ayrılığı”
İktidar dalaşı ve düzen medyası
Riyakarlıkta sınırları yok!
Her dönemin has uşağı: CHP
Yolsuzluk, yağma ve sömürü düzeninden hesap sormaya...
Sınıf devrimcilerinden yolsuzluk eylemleri
Yolsuzluklar protesto edildi
Oyak Renault’ta patron-Türk Metal işbirliğiyle işçi kıyımı...
Türk-İş asgari ücrete ‘muhalif’ kaldığını açıkladı!
Esenyurt’ta işçiler foruma hazırlanıyor
Hacettepe işçisinden zafer kutlaması!
2013: İşçi sınıfı kin ve öfke biriktirdi!
“Bürokratik-icazetçi sendikal çizgiyi aşmak için taban inisiyatiflerini yaratalım!”
Dünya basınında yolsuzluk ve rüşvet operasyonu
2013: Kriz, çatışma, savaş, direniş…
Seçim dönemi ve reformizmle mücadele
Eğitim piyasalaşırken...
İÜ’de mücadele etkinliklerle sürüyor
Roboski için yaygın eylemler
“Yargılanan değil, yargılayan olduk!”
Özgürlük ve eşitlik yürüyüşümüz sürüyor
EKK’dan yeni yıl mesajı...
Kartal Emekçi Kadın Komisyonu kuruldu
Devrimci tutsaklardan yeni yıl mesajları
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Sınıf devrimcilerinden
yolsuzluk eylemleri

 

Sınıf devrimcileri, bir dizi yerelde yaptıkları eylemlerle yolsuzluk, rüşvet ve rant düzenine karşı mücadeleyi büyütmeye çağırdı.

Çiğli’de sınıf devrimcileri AKP-cemaat dalaşının ortaya serdiği rüşvet ve yolsuzluk skandalını yürüyüşle protesto etti.

Kasaplar Meydanı’nda başlayan yürüyüş Anadolu Caddesi’nde devam etti. Çiğli Belediyesi önüne kadar süren yürüyüşün ardından basın açıklaması yapıldı.

BDSP adına gerçekleştirilen açıklamada “Çözüm ne AKP’de, ne CHP’de ne de MHP’dedir. Ne başka bir partide, ne de parlamentodadır. Çürümüş düzende sağlam çark aramak boşunadır. Bu düzen, bu kapitalist sistem, yargısından, ordusuna, meclisinden, sermayesine kadar tamamen bataklığa batmıştır. Bizlere işçi ve emekçilere düşen bataklıkta sinek avlamak değil, bataklığı kurutmak olmalıdır.” denildi.

Buca’da Forbes sonundan yürüyüşe başlayan sınıf devrimcilerine Bucalı emekçiler de alkışlar ve sloganlarla destek verdi. Tansaş önünde yapılan basın açıklamasında “Sermaye devletinin tarihi bu ve benzeri operasyonlarla doludur. Ortaya saçılan pisliklerin bugünkü muhatapları AKP iktidarı ve onun dünkü yol arkadaşları olabilir. Ancak bu türden pisliklerin kaynağı temelde kar ve rant üzerine kurulu olan sermaye düzeninin ta kendisidir.” sözleri kaydedildi.

Ümraniye’den sınıf devrimcileri uzun süredir yaşanan AKP ve cemaat gerginliğinin iyice kızışması sonucunda yaşanan ‘yolsuzluk operasyonları’ ve aynı dönemde milyonlarca işçiye reva görülen % 3’lük sefalet zammıyla ilgili Sarıgazi’de yürüyüş gerçekleştirdi.

Derya Market önünde başlanıp Demokrasi Caddesi’ne doğru gerçekleşen yürüyüş boyunca konuşmalarla yolsuzluk ve yağmanın bu düzenin mayasında bulunduğu, kapitalizmin milyonlarca işçinin emek gücünün sömürüsüne dayalı bir sistem olduğu ifade edildi. “Yarısından fazlası işçilerden kesintilerle oluşturulan 2014 bütçesi başlı başına bir yolsuzluk örneğidir” denerek asgari ücretle dayatılan sefalete vurgu yapıldı.

Küçükçekmece BDSP Sefaköy metrobüs çıkışında yaptığı basın açıklamasında “AKP hükümeti 11 yıllık iktidarı boyunca sermayeye hizmette kusur etmedi. İşçilerin ve emekçilerin elinde avucunda ne varsa çalarak sermayeye peşkeş çekti.” dedi. Basın açıklamasının ardından Gümüşçüler Çarşısı’na sloganlarla yüründü ve Gümüşçüler Çarşısı’nda da gerçekleştirilen konuşmayla düzenin çürümüşlüğü teşhir edildi.

Ankara’da Mamak İşçi Kültür Evi önünde toplanan sınıf devrimcileri Tuzluçayır’ın ara sokaklarında ajitasyon konuşmalarıyla, ayyuka çıkmış olan yolsuzluğa karşı mücadele çağrısı yaptılar. Kimi emekçiler pencerelerinden destek verirken kimileriyse eyleme katıldılar. Tuzluçayır Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasında, gerici odakların rant kavgası sırasında ortalığa saçılan yolsuzluk ve rüşvet batağının sermaye düzeninin kendisinden kaynaklandığı ifade edildi.

Kızıl Bayrak / İzmir-Ümraniye-Küçükçekmece-Ankara

 

 

 

 

Devrimci faaliyetlerden...

 

BDSP, AKP ve cemaatin rant kavgası sırasında ortaya saçılan yolsuzluk ve rüşvet batağını, özünde de yolsuzluk ve rüşvet üzerine kurulu düzeni teşhir ediyor.

Bursa’da “AKP ve cemaat milyonları soyup soğana çevirdi, paylaşamayınca birbirine girdi... Haramilerin saltanatını yıkalım, sosyalizmi kuralım!” şiarlı afişler Kestel Meydan, Kale Mahallesi ve Kestel Cemevi çevresine yapıldı. Aynı başlığı taşıyan bildiriler Bursa İşçi Bülteni ve Metal İşçileri Bülteni’nin Aralık sayısının içerisine konularak, Küçük sanayi metro çıkışı ve servis güzergahı olan Mesken’e dağıtıldı.

“Bu pisliği devrim temizler!” başlıklı ve Devrimci Liseliler Birliği imzalı çıkartılan bildirilerin dağıtımı da devam ediyor. Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi’nin akşam çıkışına bildiriler dağıtıldı.

Çorlu’da da “Bu pisliği devrim temizler!” ve “Haramilerin saltanatını yıkacağız, sosyalizmi kuracağız!” şiarlı ozalitler merkezi noktalara yapıldı. Ayrıca yine Çorlu merkez ve Sağlık Mahallesi’nde yazılamamalarla kapitalist düzenin teşhiri yapıldı.

Sincan’da bölgede bir dizi fabrikadaki işten atılmaları teşhir eden ve örgütlenmeye çağıran bir bildiri ve Ankara İşçi Bülteni işçilere ulaştırıldı. Ülke gündemini çalkalayan yolsuzluk ile ilgili ‘Yolsuzluğa ve yoksulluğa karşı ses çıkar’ başlıklı bildiri hazırlanarak Sincan İşçi Birliği imzasıyla servis noktalarına dağıtım yapıldı. Ayrıca bu konu ile afiş ve duvar gazetesi hazırlanarak Sincan’ın bir çok noktasına asıldı. Dağıtımlar Plevne Mahallesi’nde, Gimsa’da, Yaşar Kemal Caddesi’nde ve Vatan Caddesi’nde gerçekleştirildi.

DLB’liler bu hafta yolsuzluk ile ilgili “Bu pisliği devrim temizler!” şiarıyla hazırladıkları afişi Sincan Endüstri Meslek Lisesi, Selahattin Akbilek Lisesi, Sincan Lisesi ve Nefise Andiçen Lisesi’nin etrafında kullandılar.

Sarıgazi’de yolsuzlukların saçılmasına rağmen yaklaşan yerel seçimler üzerinden sandığın alternatif gösterilmesine karşı “Devrim” şiarı gündemleştirildi. Bu bağlamda “Yosuzluk, rüşvet, yağma, talan... Bu pisliği devrim temizler!” şiarlı afişler Sarıgazi’nin merkezi noktalarına yapıldı.

DLB ise yaşanan yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarını konu alan bildiri dağıtımı gerçekleştirdi. Sabah ve öğlenci öğrencilerin giriş-çıkış saatlerinde Çekmeköy Endüstri Meslek Lisesi önünde gerçekleştirilen dağıtımda öğrencilerle yolsuzluk üzerine sohbet edildi.

Kızıl Bayrak / Bursa-Çorlu-Sincan-Ümraniye

 
§