03 Ocak 2014
Sayi: KB 2014/01

Çürümüş düzende sağlam çark olmaz
AKP-cemaat çatışması ve “kuvvetler ayrılığı”
İktidar dalaşı ve düzen medyası
Riyakarlıkta sınırları yok!
Her dönemin has uşağı: CHP
Yolsuzluk, yağma ve sömürü düzeninden hesap sormaya...
Sınıf devrimcilerinden yolsuzluk eylemleri
Yolsuzluklar protesto edildi
Oyak Renault’ta patron-Türk Metal işbirliğiyle işçi kıyımı...
Türk-İş asgari ücrete ‘muhalif’ kaldığını açıkladı!
Esenyurt’ta işçiler foruma hazırlanıyor
Hacettepe işçisinden zafer kutlaması!
2013: İşçi sınıfı kin ve öfke biriktirdi!
“Bürokratik-icazetçi sendikal çizgiyi aşmak için taban inisiyatiflerini yaratalım!”
Dünya basınında yolsuzluk ve rüşvet operasyonu
2013: Kriz, çatışma, savaş, direniş…
Seçim dönemi ve reformizmle mücadele
Eğitim piyasalaşırken...
İÜ’de mücadele etkinliklerle sürüyor
Roboski için yaygın eylemler
“Yargılanan değil, yargılayan olduk!”
Özgürlük ve eşitlik yürüyüşümüz sürüyor
EKK’dan yeni yıl mesajı...
Kartal Emekçi Kadın Komisyonu kuruldu
Devrimci tutsaklardan yeni yıl mesajları
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Hacettepe işçisinden zafer kutlaması!

 

46 gün direnen ve direnişi zaferle taçlandıran Hacettepe Üniversitesi taşeron işçileri 30 Aralık günü verdikleri yemek ile zaferlerini kutladılar.

Vedat Dalokay Düğün Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe işçiler sloganlarla katıldılar. Coşkuları tüm salonu kaplayan işçiler “Zafer direnen emekçinin olacak!” dediler.

Etkinlikte kendi hazırladıkları bir tiyatro oyununu da oynayan işçiler, oyunda direnişe çıkma evrelerini anlattılar. Ardından, direniş çadırında çekilen video ve fotoğraflardan oluşan ve “Mücadeleye devam!” diyen bir sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi.

İşçiler adına gerçekleştirilen konuşmada direniş ve direnişi kazanma süreci anlatılırken, tüm taşeron işçilerinin kaderi değişinceye kadar mücadeleye devam edecekleri vurgusu yapıldı.

Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da Hacettepe işçisinin kazanımının Türkiye işçi sınıfının kazanımı olduğunu belirterek şunları söyledi: “Taşeron yolsuzluktur. Taşeron geleceksizliktir. Tam da bu yüzden taşeron işçisinin kazanımı Türkiye işçi sınıfının kazanımıdır. Biz ilk günden beri tereddüt etmedik. Kazanacağımızı biliyorduk. Direnirken yalnız değildik. Tüm Türkiye ayaktaydı. Türkiye’nin birçok yerinde #DirenİŞÇİ eylemleriyle Türkiye işçi sınıfı ayaktaydı. Hırsızların ellerine kelepçeyi işçi sınıfı takabilir. İşçi sınıfı takacak!”

Genel-İş Genel Sekreteri Remzi Çalışkan ise hep birlikte direnildiğini ve hep birlikte kazanıldığını vurgularken işçilerin zaferini kutladığını dile getirdi.

SES Genel Başkanı Çetin Erdolu’nun gerçekleştirdiği konuşmada ise şunlar kaydedildi: “Siz direnişinizle kıdem tazminatını gasp edenlere, bizi baskı altına almaya çalışanlara gücümüzü gösterdiniz. Direndiniz, direndik. Başardınız, başardık. Ama daha bitmedi Balcalı’daki işçiler de kazanacak. Hepinizi tebrik ediyorum.”

Konuşmaların ardından Grup Mesel ezgileriyle etkinliğe renk kattı. Çekilen halaylarla etkinlik sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / Ankara

 

 

 

 

Migros işçileri hakları için direnişte!

 

İstanbul Şekerpınar’da kurulu olan Migros marketler grubuna bağlı depoda CEVA Lojistik ve MBM Taşımacılık adında taşeron firmada çalışırken DGD-Sen’e üye olan işçiler, kıdem ve ihbar tazminatları verilmeden işten atıldılar. 24 Aralık’ta iş akitleri fesh edilen 31 işçi, sendikal ve ücret hakları için direnişe başladılar. İşçiler, direnişlerinin 4. gününde (31 Aralık) Kadıköy’de bulunan Migros mağazaları önünde eylem yaptılar.

Kadıköy’de Boğa Heykeli önünde biraraya gelen işçiler, yürüyüşle üç mağaza dolaştılar. “Yaşasın Migros CEVA direnişimiz. İşimizi geri alacağız taşeron düzenini yıkacağız!” pankartı taşıyan işçiler, eylem boyunca “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!”, “Sendika hakkımız engellenemez!”, “Migros’tan alma emeğimi çalma!”, “Bu daha başlangıç örgütlenmeye devam!” sloganları attılar.

Gittikleri mağazalarda içeri giren işçiler, yaşadıkları süreci müşterilere anlatarak alışveriş yapmamalarını, direnişlerine destek olmalarını istediler. Alkışlarla çevredekilerin desteklerini alan işçiler, son mağaza önünde basın açıklaması yaptılar.

İşçiler adına DGD-Sen Başkanı Murat Bostancı’nın okuduğu açıklamada, işten atılma sürecine değinilerek direniş amacı belirtildi. İşten çıkarmaların keyfiliğine değinilerek işçilerin sömürüsü üzerinden servetini katlayan patronlar teşhir edildi.

Sendikal hakkın anayasada tanınmasına rağmen işçilerin bu hakkı kullanamadığının belirtildiği açıklamada, bu düzenin temelinin yolsuzluk olduğu ifade edildi. Açıklama direnişe destek çağrısı ile sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 

 

 

Liman işçileri FİBA Holding önündeydi!

 

Liman-İş Sendikası’na üye olan işçilerin keyfi gerekçelerle işten atılmasına ve sendika düşmanlığına karşı 30 Aralık’ta holding binası önünde eylem yapan işçiler FİBA Holding’e bağlı Kumport firmasındaki sendikal örgütlenme mücadelesinin engellenemeyeceğini ifade ettiler.

Metrocity Alışveriş Merkezi önünde toplanarak “Köle değil işçiyiz sendikayla güçlüyüz” pankartını açan liman işçileri, FİBA Holding önüne yürümelerinin ardından basın açıklaması yaptılar. Liman işçileri eylemde, AKP-cemaat kavgasıyla beraber ortalığa saçılan yolsuzluk ve rüşvet gerçeğini de teşhir ettiler.

Ayakkabı kutularının içerisine koydukları simitlerle, işçilere dayatılan sefalet ve köleliği anlatan liman işçileri, “Bize simit parası size milyon dolar” yazılı kutuları öne koydular. İşçiler adına okunan basın açıklamasında ise liman patronlarının kölelik dayatmaları anlatıldı.

“Köle değil işçiyiz sendikayla güçlüyüz!”, “Kumport’a sendika girecek başka yolu yok!”, “Yaşasın sınıf dayanışması!” sloganlarının atıldığı eyleme BDSP ve UİD-DER de destek verdi.

FİBA Holding’e bağlı Kumport, Marport, Mardaş ana firmalarında yaklaşık 3 bin işçi çalışıyor. Limanda sendikal örgütlenme nedeniyle Ocak ayında 10, Şubat’ta 110 ve belli aralıklarla beşer kişi olmak üzere toplamda 150 işçi işten çıkarıldı. Liman-İş Sendikası’nda örgütlenen işçiler işçi kıyımının durmasını ve sendikal haklarının tanınmasını istiyorlar.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 

 

 

 

 

Kaçak madenler 1 işçiyi daha öldürdü

 

İş cinayeti 29 Aralık’ta Zonguldak-Kilimli’de meydana geldi. Tavandan kopan kömür yığını 42 yaşındaki Yüksel isimli işçinin üzerine düştü. Yüksel diğer işçiler tarafından göçükten çıkarıldı ve özel araba ile hastaneye götürülmeye çalışıldı. Yolda ambulansa alınan Yüksel’in cesedi, otopsi için Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Yüksel’in hayatına mal olan maden ocağının bir süre önce mühürlendiği söylendi. Bu yüzden iş cinayeti polisten gizlenmiş. Yüksel hastaneye kaldırıldıktan sonra polise haber verildiği ifade edildi.

 
§