03 Ocak 2014
Sayi: KB 2014/01

Çürümüş düzende sağlam çark olmaz
AKP-cemaat çatışması ve “kuvvetler ayrılığı”
İktidar dalaşı ve düzen medyası
Riyakarlıkta sınırları yok!
Her dönemin has uşağı: CHP
Yolsuzluk, yağma ve sömürü düzeninden hesap sormaya...
Sınıf devrimcilerinden yolsuzluk eylemleri
Yolsuzluklar protesto edildi
Oyak Renault’ta patron-Türk Metal işbirliğiyle işçi kıyımı...
Türk-İş asgari ücrete ‘muhalif’ kaldığını açıkladı!
Esenyurt’ta işçiler foruma hazırlanıyor
Hacettepe işçisinden zafer kutlaması!
2013: İşçi sınıfı kin ve öfke biriktirdi!
“Bürokratik-icazetçi sendikal çizgiyi aşmak için taban inisiyatiflerini yaratalım!”
Dünya basınında yolsuzluk ve rüşvet operasyonu
2013: Kriz, çatışma, savaş, direniş…
Seçim dönemi ve reformizmle mücadele
Eğitim piyasalaşırken...
İÜ’de mücadele etkinliklerle sürüyor
Roboski için yaygın eylemler
“Yargılanan değil, yargılayan olduk!”
Özgürlük ve eşitlik yürüyüşümüz sürüyor
EKK’dan yeni yıl mesajı...
Kartal Emekçi Kadın Komisyonu kuruldu
Devrimci tutsaklardan yeni yıl mesajları
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Yolsuzluklar protesto edildi

 

Yolsuzluk ve rüşvet skandalı ülke genelinde protesto edildi. Birçok yerelde polis salırıları yaşandı ve çatışmalar çıktı.

Kütahya’da 26 Aralık’ta ilerici ve devrimci öğrenciler Cumhuriyet Caddesi girişinde toplandı. Polis, valiliğin 20 metre etrafında toplanma ve yürüyüş yapılmasının yasak olduğunu söyleyerek kitleyi dağıtmaya ve uzaklaştırmaya çalıştı.

Basın açıklamasının okunmasının ardından kitle tekrar Sevgi Yolu’’nun girişine yürüyüşe geçti ve polis yürüyüşe izin vermedi. Kitlenin polis barikatının üzerine yürümesiyle barikat açıldı, burada kitle dağılarak eylem sonlandırıldı.

Bursa’da 26 Aralık akşamı Setbaşı’nda biraraya gelen kitle buradan Heykel’e yürüdü. Heykel’de konuşmalar yapıldı. Eylemde şu ana kadar olan gelişmelerin birçok gerçeği gözler önüne serdiği söylenerek, din kisvesi altında milyonların soyup soğana çevrildiği dile getirildi.

Adana’da KESK, DİSK, TMMOB ve Adana Tabip Odası tarafından “Hırsızlığa, yolsuzluğa hayır!” yürüyüşü düzenlenmek istendi.

İnönü Parkı’ndan Atatürk Parkı’na yürüyecek kitleye izin vermedi. Polisin yasakçı tavrına karşılık 200 kişi yola çıkarak yürüyüş kararlılığını gösterdi. Bunun üzerine TOMA’lar ve polis tarafından yürüyüşçülerin önü kesildi. Yürüyüşte ısrar edilmesi üzerine ilk olarak basınçlı su sıkıldı, ardından biber gazı atıldı. Bu esnada atılan gaz bombası kapsüllerinden yaralananlar oldu. Eylem bir süre ana caddelerde sloganlarla sürdürüldü.

Ertesi gün ise KESK, DİSK, TMMOB ve TTB polis saldırısını kınayan bir eylem yaptılar. İlerleyen saatlerde ise ülke genelinde gerçekleşecek eylemlere paralel olarak, Atatürk Parkı’nda eylem yapıldı.

İzmir’de KESK, DİSK ve TMMOB’un çağrısıyla 26 Aralık’ta Sevinç Pastanesi önünde buluşularak AKP Konak İlçe Binası’nın bulunduğu Basmane Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirildi.

Kitle, öfkeli ve coşkulu sloganlarla Talat Paşa Bulvarı’ndan Fuar Lozan Kapısı’na, oradan da Basmane’ye yürüdü. Sınıf devrimcileri yürüyüşe, “Bu pisliği devrim temizler!” şiarlı pankart ve BDSP flamaları ile katıldı. Kitle Basmane Meydanı’na vardığında, meydan girişinin TOMA ve çevik kuvvet polisleriyle kapalı olduğu görüldü. Ancak kısa sürede, meydan açtırıldı.

28 Aralık günü ise Alsancak Sevinç Pastanesi önünden başlayan yürüyüş gerçekleştirildi. Basmane yolu üzerinde polis biber gazı ve biber gazlı su ile kitleye saldırdı. İlk geri çekilişin ardından Lozan Meydanı’na çıkan cadde üzerinde barikatlar kurulmaya başlandı. Basmane ve Lozan Meydanı çevresinde süren çatışmalarda 20 kişi gözaltına alındı.

Kartal Dayanışma, ortaya saçılan yolsuzluk ve rüşvet pisliğine karşı 26 Aralık’ta yürüyüş gerçekleştirdi. Ahmet Şimşek Koleji önünde toplanan kitleyi AKP Kartal İlçe Binası’nın önünde polis barikatı karşıladı. Polisin engeline rağmen yürüyüş devam ettirildi. Ardından Bankalar Caddesi’ne girildi. Halkbank’a yumurta atıldı ve “İşte burası yolsuzluk yuvası!” sloganı atıldı.

Kartal Meydan’da basın açıklaması gerçekleştiren kitle basın metninin okunmasından sonra eylemi sonlandırdı.

Taksim Dayanışması’nın “Yolsuzluğa, yağmaya, talana karşı hesap soruyoruz” şiarıyla çağrısını yaptığı eylem 27 Aralık akşamı polisin saldırısı ile başladı. Polisin saldırısı karşısında kitle ilk başta ara sokaklara çekildi. Sonrasında tekrardan İstiklal Caddesi üzerine çıkarak sloganlar atmaya devam etti.

Polis saldırısı karşısında ilerleyen saatlerde kitle hava fişek ve taşlarla karşılık verdi. Mis Sokak ve Galatasaray Lisesi arasındaki kısımda barikatlar kuran kitle polisle çatıştı. Saldırının arkasından polis iş makinalarıyla barikatları kaldırdı. Fakat Tarlabaşı, Sıraselviler ve Cihangir’e çekilen kitle buralarda polisle çatışmaya devam etti.

Polis saldırısında 30’dan fazla kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

KESK İstanbul Şubeler Platformu ve Türk-İş İstanbul Şubeleri 30 Aralık’ta Cevahir AVM önünden AKP Şişli İlçe Başkanlığı’na yürüyerek yolsuzluk ve talan politikalarını protesto etti.

Ankara Dayanışması’nın çağrısıyla 27 Aralık’ta Güvenpark’ta binden fazla kişi biraraya geldi. Basın açıklamasının ardından Güvenpark’tan Kolej’e yürümek isteyen kitleye Mithatpaşa Köprüsü’nde polis gaz bombalarıyla saldırdı. Ara sokaklara dağılan kitle bir süre sonra tekrar Ziya Gökalp Caddesi’ne çıktı. Çevik kuvvet polislerinin saldırdığı kitle bu sefer de Kolej Meydanı’nda toplandı. Ara sokaklarda polisin döverek insanları gözaltına aldığı kaydedilirken eylem bir süre sonra sonlandırıldı.

Tuzluçayır’da BDSP, Halkevi ve Aka-Der’in yeraldığı eyleme Süleyman Ayten Caddesi üzerinde polis saldırısı oldu. Tuzluçayır’da çatışmalar ertesi günlerde de devam etti.

Eskişehir’de devrimci ve ilerici güçler, 27 Aralık’ta, yolsuzluk, hırsızlık ve talana karşı yürüyüş gerçekleştirdi. Üniversite Caddesi’nden başlayan yürüyüş, İsmet İnönü Caddesi üzerinden, AKP Binası’nın bulunduğu Yunus Emre Caddesi’ne kadar devam etti.

Kızıl Bayrak / Ankara-İstanbul-Adana-İzmir-Bursa-Kütahya-Eskişehir-Kartal

 

 

 

 

 

Ankara’da gençlikten
yolsuzluk protestosu

 

Açığa çıkan yolsuzluklar, 28 Aralık günü Ankara DLB ve Ekim Gençliği tarafından bir basın açıklamasıyla teşhir edildi.

Yüksel Caddesi’nde biraraya gelen kitle “Bu pisliği ancak devrim temizler!”, “Hırsızlara değil, eğitime bütçe!”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm!” ve “Çözüm devrimde, kurtuluş sosyalizmde!” sloganlarını gür bir şekilde attı.

Gerçekleştirilen basın açıklamasında çürüyen sisteme karşı gençliğin devrim ve sosyalizm bayrağını yükselteceği vurgulanırken yolsuzluklar teşhir edildi.

Açıklama, yolsuzlukları yapan sermaye temsilcilerinden hesap sorma çağrısıyla devam etti.

Açıklamada işçilerin, emekçilerin, öğrencilerin cebinden çıkan paraların ayakkabı kutularında milyon dolarlar olduğu belirtilirken bu paralarla insanca yaşam için gerekli her türlü talebin karşılanabileceği ve tam da bu yüzden hırsızlara, ranta, talana ayrılan bütçenin eğitime, sağlığa ve ülkenin üreten emekçilerine ayrılması taleplerini yineledikleri ifade edildi.

Sorunun kapitalist sistemin çürümüşlüğünden kaynaklandığı belirtilen açıklama şu ifadelerle sonlandırıldı: “Bizlere işçi ve emekçilere düşen bataklıkta sinek avlamak değil, bataklığı kurutmak olmalıdır. Gençliğin yanı devrimin safıdır. Çürüyen düzene, kokuşan hükümete karşı tek seçenek devrim, kurtuluşumuz ise sosyalizmdir!

Eyleme Dev-Lis de destek verdi.

Kızıl Bayrak / Ankara

 
§