19 Nisan '03
Sayı: 15 (105)


  Kızıl Bayrak'tan
  1 Mayıs'ta mücadeleyi yükseltelim!
  Özelleştirme, taşeronlaştırma ve kölelik yasasına karşı 1 Mayıs'ta alanlara!
  Gerici diktatörler ve diktatörlükler halkı temsil edemezler!
  Yağma ve talan emperyalizmin özüdür
  Emperyalist saldırganlığın yeni hedefi Suriye!
  Irak halkı emperyalist işgal ve talana boyun eğmiyor!
  Emperyalist saldırganlık ve işgale karşı gösteriler sürüyor...
  Kan koklayıp kâr kokusu alan leş kargaları!..
  Emperyalizmle işbirliğinin sonu özgürlük değil, utanç verici bir köleliktir!
  Emperyalist savaş kartışı eylemlerden...
  Kamuda TİS süreci başladı...
  Emperyalizme karşı mücadelenin engelleri ve bağımsız devrimci sınıf çizgisi
  Savaş medyası işbaşında!
  Kim bu üç-beş insan!
  İstanbul Sendikalar Birliği toplantısı üzerine...
  ESK toplantısı yapıldı
  Bir PETKİM işçisinden çağrı: Özelleştirmeye karşı mücadeleyi yükseltelim!
  Hatice Yürekli yoldaşın anısına...
  Dünyada emperyalist savaş karşıtı eylemlerden...
  Devrimci kimlikte ısrar ve kimlikte erozyon!..
  Acele polis aranıyor
  Mücadele postası

Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın 
Köln’de savaş karşıtı eylem...

“Petrol için kana hayır!”

Saddam rejiminin ihanetine bağlı olarak kitleselliğinde bir düşüş gözlense de savaş karşıtı eylemler bütün dünyada devam ediyor.

12 Nisan Cumartesi günü Köln´de yapılan savaş karşıtı eyleme yaklaşık bin kişi katıldı. Bizim de yer aldığımız savaş karşıtı platformun düzenlediği yürüyüş iki ayrı noktadan başlatıldı ve Dom kilisesinin önünde birleşti. Burada yapılan mitingte çeşitli kuruluşların temsilcileri tarafından emperyalist saldırganlığı ve savaşı teşhir eden konuşmalar yapıldı. Hemen hemen bütün konuşmacılar bu savaşın Irak´la sınırlı kalmayacağını, sırada başka hedef ülkeler ve halklar olduğunu belirtip, enternasyonal dayanışma ve direnişin önemine vurgu yaptılar.

Mitingin ardından tekrar yürüyüşe geçildi. Yürüyüş boyunca “Global saldırıya karşı global direniş!”, “Petrol için kana hayır!”, “Katil Bush, Blair, Aznar, Sharon!”, “Petrol Irak halkınındır!”, “Uluslararası katliam merkezi ABD!” en çok atılan sloganlardı. Yürüyüş güzergahı boyunca yer yer durularak etraftaki kitleye yönelik ajitatif konuşmalar yapıldı. Amerikan Haus’un önünden geçilirken, ellerinde İsrail ve ABD bayrakları bulunan 4-5 kişilik bir grup provokatif bir gösteri yaptı. Polisin kordon oluşturarak koruduğu bu güruha kitle büyük tepki gösterdi ve “Katil Bush, katil Sharon!” ve “Yaşasın uluslararası dayanışma!” sloganıyla yanıtlandı. Eylem başlangıç yerinde yapılan kısa bir mitingle sona erdi.

Bazı Türkiyeli grupların da katıldığı eyleme Bir-Kar pankartı ile katıldık.

BİR-KAR/KölnNürnberg’de emperyalist savaş protesto edildi

11 Nisan günü saat 18:00’de Nürnberg şehir merkezinde bir yürüyüş gerçekleştirildi. Binlerce kişi ABD emperyalizminin Irak’ta gerçekleştirdiği vahşi katliam ve talan politikasını bir kez daha lanetlendi. BİR-KAR olarak pankartımızla eylemde yerimizi aldık.

Miting yarım saat sürdü. Daha sonra kortejler oluşturuldu. İlk durak ESSD benzinliği oldu. Burada İngiliz ve ABD emperyalizminin petrol için Irak’ı yağmaladığı, bundan dolayı ESSD ve Schell’den benzin alınmaması çağrısı yapıldı. Ardından boykot bildirisi okundu ve yaygın bir biçimde dağıtıldı. Gençler yol boyunca kısa skeç gösterileri yaptılar.

Yürüyüş bir saatten fazla sürdü. Eylemin sonuna doğru merkezi tren garının yanındaki tramvay durağı ve dörtyol tümüyle kapatıldı. Siren sesleri eşliğinde kitle yere yattı, kefen bezi kan rengine boyandı. Yol işgal eylemi on dakika sürdü. Sloganlar eşliğinde miting alanına geri dönüldü. Burada yapılan konuşmalar, müzik ve Ostern yürüyüşünün çağrısıyla eylem sona erdi.

BİR-KAR/Nürnberg