19 Nisan '03
Sayı: 15 (105)


  Kızıl Bayrak'tan
  1 Mayıs'ta mücadeleyi yükseltelim!
  Özelleştirme, taşeronlaştırma ve kölelik yasasına karşı 1 Mayıs'ta alanlara!
  Gerici diktatörler ve diktatörlükler halkı temsil edemezler!
  Yağma ve talan emperyalizmin özüdür
  Emperyalist saldırganlığın yeni hedefi Suriye!
  Irak halkı emperyalist işgal ve talana boyun eğmiyor!
  Emperyalist saldırganlık ve işgale karşı gösteriler sürüyor...
  Kan koklayıp kâr kokusu alan leş kargaları!..
  Emperyalizmle işbirliğinin sonu özgürlük değil, utanç verici bir köleliktir!
  Emperyalist savaş kartışı eylemlerden...
  Kamuda TİS süreci başladı...
  Emperyalizme karşı mücadelenin engelleri ve bağımsız devrimci sınıf çizgisi
  Savaş medyası işbaşında!
  Kim bu üç-beş insan!
  İstanbul Sendikalar Birliği toplantısı üzerine...
  ESK toplantısı yapıldı
  Bir PETKİM işçisinden çağrı: Özelleştirmeye karşı mücadeleyi yükseltelim!
  Hatice Yürekli yoldaşın anısına...
  Dünyada emperyalist savaş karşıtı eylemlerden...
  Devrimci kimlikte ısrar ve kimlikte erozyon!..
  Acele polis aranıyor
  Mücadele postası

Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın 
İzmir’de Irak işgali protesto edildi...

“Emperyalist savaşa hayır!”

11 Nisan günü saat 13:30’da İzmir Adliyesi’nde Irak’ın işgal edilmesinin sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunmak isteyen İzmir Savaş Karşıtı Öğrenci Gençlik Platformu üyeleri, İHD İzmir Şubesi önünde biraraya gelmeye başladılar. Eylem öncesinde Çankaya çevresindeki sokak başlarını, metro girişlerini panzer ve polis otolarıyla, yüzlerce çevik ve robokop polisle kapatan terör güçleri Bağdat sokaklarını işgal eden ABD ordusunu andırıyordu.

İHD önünde toplanan yaklaşık 80 öğrenci “Emperyalist savaşa hayır! Gençlik bu savaşı durduracak!/ İzmir Savaş Karşıtı Öğrenci Platformu” pankartı açarak kortej oluşturdu. Buradan Konak Adliyesi’ne yürüyerek gitmek isteyen öğrenciler kolluk güçleri tarafından engellenmeye çalışıldı. Valilik tarafından izin verilmediği gerekçesiyle bir taraftan tehditler savrulurken, diğer taraftan da İHD hedef gösterilerek saldırı amacıyla getirilen sivil faşistler kışkırtıldı.

Polisin bu provokatif tavrı karşısında geri adım atmayan, slogan ve konuşmalarla amaçlarını anlatmaya çalışan üniversite öğrencileri, yürümek istemeleri üzerine kolluk güçlerinin vahşice saldırısına maruz kaldılar. Cop, tekme ve yumruklarla süren saldırı esnasında gözyaşartıcı sprey kullanıldı. Saldırıdan çevredeki insanlar da nasibini aldı.

Saldırı sonucu dağılan öğrencilerin bir kısmı AKP Çankaya İlçe Örgütü’nü işgal etti. Gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılmasını talep eden öğrenciler, İHD yöneticileri, İzmir Barosu avukatları ve İzmir Savaş Karşıtı Platformu temsilcilerinin arabulucu olması üzerine AKP ilçe binasındaki eyleme son vererek, slogan ve alkışlarla dışarı çıktılar. İlçe binası önünde yaptıkları basın açıklamasıyla amaçlarını ve polisin saldırısını teşhir eden öğrenciler, otobüse bindiklerinde aldatıldıklarını anladılar. Polis tüm öğrencileri gözaltına aldı. Gözaltına alınan İHD yöneticileri aynı akşam serbest bırakılırken, üniversite öğrencileri ertesi gün akşam saatlerinde adliyeye çıkarıldılar. Adliye binası önündeki bekleyiş süresince sloganlar ve marşlar hiç eksik olmadı. Adliye ¸ıkışında yaklaşık 100 kişinin katılımıyla tekrar bir basın açıklaması yapıldı. Salıverilen iki öğrenci hakkında daha sonra gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı.

SY Kızıl Bayrak/İzmirODTÜ’de emperyalist savaş karşıtı
etkinlikler sürüyor!

Emperyalist işgal ODTÜ’deki savaşa karşıtı güçleri de olumsuz yönde etkiledi. Savaşın bitmediğini yaptığımız çalışmalarla herkese anlatmaya çalışıyoruz. Bunun için geçen hafta okulda masa açtık, insanlarla konuştuk. Kızıl Bayrak, Ekim Gençliği ve son çıkan “Dünya, Ortadoğu ve Türkiye” kitabımızın satışını yaptık.

Biz, bazı kesimlerin yaptığı gibi, sadece insanlar ölüyor diye karşı çıkmadık bu savaşa. Biz bu savaşa emperyalist bir savaş olduğu için, petrol yataklarını ele geçirmeyi, emperyalizmin dünya ve Ortadoğu egemenliği sağlamayı hedeflediği için karşı çıktık. Bu nedenle eylem ve etkinliklerimizi sürdürmek ve güçlendirmek daha bir önem taşıyor.

Ekim Gençliği, Özgür Gençlik, Ankara Üniversiteleri Öğrenci Koordinasyonu, Sosyalist Demokrasi Gençliği, Devrimci Proleter Gençlik ve Paralı Eğitime ve Emperyalist Savaşa Hayır Platformu’nun ortaklaşa gerçekleştirdiği oturma eylemleri yapıyoruz. Bildiriler ve el ilanları dağıtıyor, afişler yapıyoruz. 16 Nisan’dan itibaren her gün saat 11:45’te Fizik bölümü önünde gerçekleştirdiğimiz bu eylemlere yaklaşık 25-30 kişi katılıyor. Oturma eylemlerimizi attığımız sloganlarla, söylediğimiz marşlarla, okuduğumuz şiirlerle ve konuşmalarla güçlendiriyoruz.

Emperyalizmi Ortadoğu’dan defedene dek sürecek bizim savaşımız. Emperyalizm yenilene, o kirli ellerini dünya halklarının yakasından çekene dek sürecek!

Kahrolsun emperyalizm, yaşasın sosyalizm!
Katil ABD Ortadoğu’dan defol!

Ekim Gençliği/ODTÜİzmir’den kısa kısa...

İzmir İHD savaş suçlularını protesto etti...

İHD İzmir Şubesi 11 Nisan günü, ABD ve İngiltere’nin Irak’a yönelik işgal ve katliamlarından dolayı Bush ve Blair’e ustalık sertifikası gönderdi. Saat 13:00’da Cumhuriyet Postanesi önünde 30 kişinin katıldığı bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada; “Son Irak savaşı da göstermiştir ki ABD barışta olduğu gibi savaşta da hiçbir hukuk tanımıyor. 22 günlük savaşta sivilleri hedef alan yüzlerce saldırıya tanık olduk. Yerleşim birimleri, pazar yerleri, hastaneler, gazetecilerin kaldığı oteller, gıda depoları...” denildi. Daha sonra sertifikalar Bush ve Blair’a gönderildi. Eylemde “Katil ABD Ortadoğu’dan defol!”, “Kahrolsun emperyalizm, yaşasın halkların kardeşliği!” sloganları atıldı.

İzmir İHD’den suç duyurusu...

İHD İzmir Şubesi, 11 Nisan’da Çankaya’da öğrencilerin yaptığı basın açıklaması eylemine saldırarak bazı öğrencilerin yaralanması, onlarca öğrenci ve İHD İzmir Şubesi yöneticisinin gözaltına alınmasının sorumlusu polisler hakkında İzmir Adliyesi’de suç duyurusunda bulundular. 16 Nisan günü saat 11:00’da suç duyurusu metni basına dağıtıldı. 30 kişinin katıldığı eylemde, “Baskılar bizi yıldıramaz!”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek!” “Susma, sustukça sıra sana gelecek!” sloganları atıldı.

Öğrenciler emperyalist saldırganlığı protesto etti...

16 Nisan Çarşamba günü, 9 Eylül Üniversitesi öğrencileri, Eğitim Fakültesi önünde toplanarak emperyalist işgal ve saldırganlığı protesto ettiler. Buca Çevik Bir Meydanı’na kadar yürüyen yaklaşık 100 öğrenci yürüyüş boyunca yolu trafiğe kapattı. “Irak Halkı yalnız değildir!”, “Katil Amerika Ortadoğu’dan defol!” sloganların atıldı. Basın açıklamasının ardından tekrar Eğitim Fakültesi önüne gelen öğrenciler eylemi bitirdiler.

Sağlık emekçilerinin işgali protesto eylemi...

16 Nisan Çarşamba günü saat 12:30’da İzmir Tabip Odası, Diş Hekimleri Odası, İzmir Eczacı Odası ve SES, Alsancak’taki İngiliz Konsolosluğu önünde bir protesto eylemi gerçekleştirdi.

SY Kızıl Bayrak/İzmirAdana Savaş Karşıtı Platform’dan açıklama...

15 Mart günü Savaş Karşıtı Platform tarafından saat 12.30’da İnönü Parkı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Platform adına konuşma yapan Hüseyin Kılınç; ABD’in Irak’a girmesiyle beraber yağma ve talanın başladığını, ABD’nin zafer kazanmış havaları yaratarak ve kendini bilmez bir avuç Iraklı’nın ABD askerlerine yaltaklanarak Irak halkının onurunun ayaklar altına alınmaya çalışıldığını belirtti.

Eylemde “Emperyalist işgale son! Katil ABD Ortadoğu’dan defol!”, “Kahrolsun ABD emperyalizmi!” sloganları atıldı.

SY Kızıl Bayrak/AdanaAnkara Sağlık Platformu’nun eylemi...

“İşgalci ABD Ortadoğu’dan defol!”

Savaşa ve işgale karşı tepkiler Ankara’da da sürüyor. 16 Nisan’da Ankara Tabib Odası ve SES Ankara Şubesi’nin oluşturduğu Ankara Sağlık Platformu Irak’ta yaşanan işgali ve katliamı protesto etmek için Yüksel Caddesi’nde bir araya geldiler ve ABD Konsolosluğu’na yürüdüler.

Yürüyüş sırasında “İşgalci ABD Ortadoğu’dan defol!”, “Savaşa değil, sağlığa bütçe!”, “Emperyalistler, işbirlikçiler 6. Filoyu unutmayın!” sloganları atıldı. Konsolosluk önünde saldırganlık ve işgali protesto eden metin okundu. Ardından, işgalin sonlandırılması ve katliamın durdurulmasını talep eden bir mektup ABD Konsolosluğu’na verildi. 60 sağlık emekçisinin katıldığı eylem mektubun iletilmesinin ardından bitirildi.

SY Kızıl Bayrak/Ankara