İçindekiler:

27 Kasım 2022
Sayı: KB 2022/33

Birleşik, militan, kitlesel direniş!
İstiklal saldırısı, savaş ve düzen muhalefeti
Rejimden pis kokular yayılıyor
Saray rejiminin savaş histerisine uyarılar
Türk sermaye devletinin kanlı oyunu
BDSP: Şovenizme ve kirli savaşa hayır!
Yüzyılın yalanlarının amacı
Boş vaatlere kanmak sefaleti kabul etmektir!
Suç ortağı sendika bürokrasisi
TOMİS: Şiddet varsa direniş de var!
Nersoy Tekstil'de direniş
Seçimler ve sol ittifaklar
İklim Konferansı'nın ardından...
Taliban'ın kadınlara yasakları
Almanya'da kirli savaşa karşı eylemler
Dünya Kupası ve batının iki yüzlülüğü
Almanya'da devrimci yıl dönümü etkinliği
"Tüm sorunları grevde olduğu gibi çözebiliriz"
Kadınlar yasaklara rağmen sokaklardaydı
Mesleki eğitimde güncel gelişmeler
MEB- Köfteci Yusuf işbirliği...
Güvenli barınma haktır!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

Kadınlar yasaklara rağmen sokaklardaydı!

 

Dört bir yanda 25 Kasım eylemleri

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde eylem yasakları ve keyfi baskılara karşı kadınlar sokakları doldurdu. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kayseri, Kocaeli, Diyarbakır, Dersim, Siirt, Şırnak, Van, Ağrı, Van, Adana, Antalya, Hakkâri, Muş, Erzurum, Batman, Urfa, Bitlis, Muğla, Balıkesir, Samsun ve İskenderun’da 25 Kasım eylemleri gerçekleştirildi.

İstanbul

25 Kasım Kadın Platformu’nun çağrısı ile Taksim Tünel’de yapılmak istenen eylem bir gün önce kaymakamlık tarafından yasaklanmıştı. Sabah saatlerinde ise İstanbul Valiliği tarafından yayınlanan genelgeyle İstiklal Caddesi’nde her türlü bekleme, stant açma, sokak müziği, etkinlik vb. yasaklandı. Eylemden saatler önce Taksim ve çevresi polis ablukasına alındı. İstiklal Caddesi’ne çıkan tüm sokaklar polis barikatı ile kapatıldı ve girişler yasaklandı. Çok sayıda yerde bir araya gelen kadınlar eylem gerçekleştirdi.

Kadınların bir kısmı Asmalımescid’deki Sofyalı Sokak’ta bir araya gelip sloganlarla pankart açtılar. Polis tarafından ablukaya alınan kadınlar, burada basın açıklaması gerçekleştirdi. “Jin, jiyan, azadi!”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!”, “Kadınları değil, katilleri engelle!” sloganlarını haykıran kadınlar gözaltına alındı.

İEKK ve BDSP’liler gözaltına alındı

Galata Meydanı’nda bekleyen İEKK’liler polis tarafından tehdit edildi. İEKK eyleme “Şiddete, sömürüye, baskıya, kirli savaşa karşı emeğin kurtuluşu mücadelesini büyütmeye!” şiarıyla katıldı. Unkapanı Metro istikametinden Taksim’e doğru yürüyen İEKK ve BDSP’lilerin önü polis tarafından kesildi. Ablukaya alınan İEKK’liler adına ajitasyon konuşmaları yapıldı.

Polisin keyfi tutumunu kabul etmeyen 20’ye yakın İEKK ve BDSP’li işkence edilerek gözaltına alındı. TOMİS MYK üyesi Dilbent Türker de polis saldırısında gözaltına alındı. Polis işkencesi sonucu Türker’in bacağı kırıldı.

Eyleme gitmek için Kadıköy’den vapura binmek isteyen Gençlik Komiteleri üyesi kadınlar iskelede ablukaya alındı. Uzun süre ablukada bekletilen kadınlar gözaltına alındı ve akşam saatlerinde serbest bırakıldı. Şişhane’de toplanan kadınlar “Hayatlarımız bizim, aileniz sizin olsun!” pankartı ile Tünel’e doğru yürürken gözaltına alındı. Beyoğlu Evlendirme Dairesi civarından yürümeye başlayan kadınlar da ablukaya alınarak gözaltına alındı. Karaköy Motor İskelesi’nden Haliç Metro’ya doğru “Mücadelemiz engellenemez!” yazılı pankartla yürüyüş gerçekleştirildi. Haliç Metro’da toplanan kadınlar burada gerçekleştirdiği konuşmalarda polis saldırısını teşhir etti. Gözaltının ardından bir grup kadın daha “Özgürlüğümüz için susmuyoruz! Hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz! Erkek-devlet şiddetine itaat etmiyoruz!” yazılı pankart açtı.  Gözaltına alınan kadınlardan biri baygınlık geçirdi. Gözaltı saldırısı Haliç Köprüsü’nden “Kadın cinayetlerine isyandayız!” pankartı sallandırılarak sloganlarla protesto edildi. Tüm eylemler boyunca polis basın emekçilerini darp ederek ve ablukaya alarak çekim yapmasını engellemeye çalıştı. Saldırı sırasında BirGün muhabiri Yaren Çolak da gözaltına alındı.

Ankara

Ankara’da Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla bir araya gelen kadınlar Sakarya Caddesi’nde topladı. Polisin tüm keyfi engelleme girişimlerine rağmen yüzlerce kadın baskıya ve şiddete karşı bir araya geldi.

Arama sırasında dövizler ve LGBTİ+ flamaları bahane edilerek 5 kişi gözaltına alındı ve TEM şubeye götürüldükleri bilgisi alındı.

Farklı dillerde okunan basın metninde İran’daki direniş selamlanırken İran’da da Türkiye’de de baskı rejimine karşı kadınların susmadıklarını, alanları, sokakları doldurmaya devam edecekleri vurgulandı. Rojova’ya yönelik saldırılara değinilerek savaş politikalarına karşı kadınların barışı savunacaklarına değinildi. Kadın cinayetlerine, şiddete karşı hiçbir önlem alınmazken sunulan yasa teklifleriyle kadınların yaşamlarını her türlü kuşatma altına alınması hedeflenirken LGBTİ+’ların özel hedef haline getirildiğinden söz edilerek “Bu sadırılara karşı sokaklarda olmaya devam edeceğiz” vurgusu yapıldı.

Okunan basın metninden sonra slogan ve halaylarla eylem sonlandırıldı.

İzmir

İzmir Kadın Platformu’nun çağrısı ile Alsancak Sevinç Pastanesi önünde gerçekleştirilen eylemde DEV TEKSTİL imzalı dövizler ve İEKK flamaları ile taşındı. Polis yığınağının yapıldığı Alsancak’ta bütün sokaklar kapatıldı. Kadınlar saat 19.00’da yoğun polis ablukası altında sloganlar ve ajitasyon konuşmaları eşliğinde yürüyüşe başladı. Yürüyüş boyunca sık sık “Jin, jiyan, azadi!”, “Vardık, varız, var olacağız!”, “Asla yalnız yürümeyeceksin!” sloganları atıldı. ÖSYM önüne gelindiğinde Türkçe ve Kürtçe basın açıklaması okundu. Platform adına yapılan açıklamada 25 Kasım’ın anlam ve önemine değinildi. Açıklamanın ardından katledilen kadınları simgeleyen dans performansı yapıldı ve eylem sonlandırıldı.

Bursa

Bursa Kadın Platformu’nun çağrısıyla kadınlar Fomara Meydanı’nda toplandılar. Kent Meydanı’na yürümek isteyen kadınların önü “Başvurunun erken bir tarihte yapılmadığı” gerekçesiyle kesildi. Yasağı tanımadıklarını söyleyen kadınlar barikata yüklendi. Kadınların yürümek konusundaki kararlılığının ardından görüşmeler sonucunda barikatlar açıldı. Kadınlar alkış ve sloganlarla Kent Meydanına yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca “Jin jiyan azadi”, “Kadın, yaşam, özgürlük” “Kadınlar yürüyor, mücadele büyüyor”, “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları atıldı. Ayrıca İranlı kadınların direnişi selamlandı, Taksim’de kadınlara yapılan saldırı protesto edildi.

Kent Meydanı’na varıldığında basın açıklaması okundu. Eylem, atılan sloganlarla son buldu.

Kayseri

Kayseri Kadın Platformu’nun çağrısı ile eylem gerçekleştirildi. Platform adına okunan açıklamada 25 Kasım’ın tarihçesine değinildi. Kadına yönelik şiddetin sürdüğünü belirtilen açıklamada tüm dünyada kadın direnişlerinin diktatörlüğe, otoriter rejimlere, ataerkilliğe karşı bir başkaldırıya dönüştüğü vurgulandı. BDSP, CHP, EMEP, Kayseri İşçi Birliği, Sol Parti’nin destek verdiği eyleme yaklaşık 70 işçi ve emekçi kadın katıldı.

Gebze

Kadın Meclisleri’nin Gebze Tarihi Çeşme’den Kent Meydanı’na yapmak istediği yürüyüş polis tarafından engellendi. Engellemeye karşılık “Özgür yaşayacağız, kadın cinayetlerini durduracağız!” pankartının açıldığı eylemde basın metni Tarihi Çeşme’de okundu.

Saat: 18.00’de Kent Meydanı’na çağrı yapan Gebze Kadın Platformu ise basın açıklaması gerçekleştirdi. Petrol-İş Gebze Kadın Komisyonu ve Birleşik Metal üyesi kadınların da katıldığı açıklamada “Yoksulluğa, sömürüye, güvencesizliğe, şiddete karşı bir aradayız!”, “Şeriata karşı laiklik, eşitlik ve özgürlük mücadelemiz İran’da ve her yerde!”, “İsyandan direnişe, direnişten özgürlüğe!” pankartları açıldı.

Açıklama bitirildikten sonra çevredeki kadınların da katılımı ile halaylar çekildi.

Kızıl Bayrak / İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri, Bursa, Gebze