9 Ekim 2015
Sayı: KB 2015/38

Devrimci bir sınıf hareketi için ileri!
Sermaye düzeninin Suriye politikası çöktü
Parlamenter hayaller değil, devrimci sınıf mücadelesi!
'Oy avcısı' CHP'den emekçilere sahte vaatler
CHP'nin gençlere vaatleri ve gerçekler
Sermaye sınıfının "adaleti"
Kürt halkına yönelik saldırılar sürüyor
Genetiği kirli ve kanlı devlet!
Direnişçi Kocaer işçileri: Kölelik düzenini bitireceğiz!
Mücadeleci ve demokratik bir Birleşik Metal-İş için birleşelim!
Muhasebesiz, muhalefetsiz, umutsuz!
Birleşik Metal-İş Bursa ve İzmir şubelerinde genel kurul
Kale Kilit’te patronların kavgası!
Devrimci gençlik hareketi - H. Fırat
Birleşik sosyalist devrim!
Alman emperyalizminin “mülteci severliği”
Kutlanan ne?
Emekçiler sokakları boş bırakmıyor
Kahrolsun sömürgecilik!
“Cenazenin gösteriye dönüşmesinden korkuyorlar”
Gözaltı ve tutuklama terörü sürüyor
Tutsak sınıf devrimcilerine süngerli oda işkencesi
ORS deneyimi ve öğrettikleri
Önlemler alınmıyor, işçiler katlediliyor
DLB’lilerin ailelerine polis tacizi
'İsimsizler ülkesine döndük!'
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Önlemler alınmıyor,
işçiler katlediliyor

 

Hafta boyunca yine daha fazla kar uğruna işçi sağlığı ve güvenliği önlemleri alınmaması nedeniyle işçiler yaşamlarını yitirmeye devam etti.

Eskişehir’de 1 Ekim’de Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan bir fabrikada çalışan Cafer Y. Temizlik yapmak için pers makinesinin içine girdi. Cafer Y.’nin makine içinde olduğunu fark etmeyen işçilerin makineyi çalıştırması üzerine sarmal çarklarının arasında sıkışan Cafer Y. can verdi.

Bursa’da merkez Osmangazi ilçesi Çirişhane Mahallesi’ndeki bir cami inşaatında çalışan Mahmut G. önlemler alınmadığı için 2 Ekim’de iskeleden düştü. Ambulansla hastaneye kaldırılan Mahmut G. yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

İzmir’in Karabağlar ilçesinde, Yeşillik Caddesi’nde bir yapı marketin inşaat alanında çalışan 35 yaşındaki Erkan Güney, 2 Ekim’de 9 metre yükseklikten asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybetti. Güney’in cansız bedeni, otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırıldı.

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Kandilli Beldesi’nde TTK Armutçuk Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağında önlemler alınmadığı için 2 Ekim’de bir kez daha iş cinayeti yaşandı.

Saat 18.00 sıralarında yerin 450 metre altında meydana gelen göçükte 31 yaşındaki Erkan Seyhan adlı işçi mahsur kaldı. 30 yaşındaki Sezai Çoban, göçükten son anda kurtulurken yaralanan Çoban, ocaktaki diğer madenciler tarafından Ereğli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Erkan Seyhan ise diğer madencilerin 2 saat süren çalışmalarının ardından ağır yaralı olarak ocaktan çıkarılarak hastaneye kaldırıldı. Seyhan, hastanede yapılan tüm müdahalelere karşın hayatını kaybetti.

Eti Maden Bandırma İşletme Müdürlüğü’nde işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınmaması nedeniyle üç hafta içinde 2 defa ‘iş kazası’ yaşandı.

Eti Maden Bandırma İşletme Müdürlüğü’nde mühendis olarak çalışan Yüksel Yalçın, 4 Ekim’de çöktürme havuzuna düşerek yaralandı. Fabrikada bulunan işçiler tarafından havuzdan çıkarılan Yalçın’a ilk müdahale olay yerinde yapıldı. Vücudunda 1 ve 2. derece yanıklar bulunan Yalçın, önce Bandırma Devlet Hastanesi’ne, ardından da Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi. Yalçın’ın hayati tehlikesi bulunduğu ifade edildi.

Boraks Tesisleri’nde ise 11 Eylül günü çözelti kazanına düşerek ağır yaralanan Zekai Demir adlı işçinin tedavisinin sürdüğü öğrenildi.

Ankara’nın Nallıhan ilçesine bağlı Çayırhan Mahallesi’nde 4 Ekim’de bir tarlada çalışan işçilerin taşındığı kamyonun freninin boşalması sonucunda 3 işçi yaşamını yitirdi 5 kişi ise yaralandı. Freni boşalan kamyon bir aracı ezerek istinat duvarına çarparak durdu. Bu sırada kamyon kasasında taşınan işçilerden Dursun Özer (58), Habibe Mert (57) ve İsmail Eroğlu (56) düşerek hayatını kaybetti. Sürücü Koray Erul ile Mukaddes Özer, Sevda Mert, Remziye ve Mürvet Tekin adıl işçilerse yaralandı.

Muğla’nın Milas ilçesinin Alatepe Mahallesi’nde kaçak olarak işletilen ve kapatıldığı belirtilen bir maden ocağında çalışan Deniz Yaman 6 Ekim’de göçük altında kalarak yaşamını yitirdi.

Düzce’de Çınardüzü Köyü’nde bulunan ve belediyeye ait şirketin işlettiği taş ocağında 6 Ekim’de iş cinayeti meydana geldi. Geri manevra yapan kamyonun altında kalan Hasan Sefa adlı işçi, hayatını kaybetti. Sefa’nın cansız bedeni Düzce Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Bitlis’in Ahlat ilçesinde Kırıklar Mahallesi’nde 7 Ekim’de bir depoya patates yüklendiği sırada, depoda manevra yapan kamyon ile patates çuvalları arasında sıkışan 43 yaşındaki Ahmet Gürtürk adlı işçi yaşamını yitirdi.

Gürtürk’ün cesedi otopsi için Ahlat Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Ankara Kızılcahamam-Çerkeş yolunda 7 Ekim’de karayolları yol bakım aracı ile karşı yönden gelen bir araç çarpıştı. Olayda Selamet Kütükçüoğlu ve Selami Ertürk adlı karayolu işçileri yaşamını yitirdi. İki işçi de yaralandı.

 

 

 

 

Eylül ayında en az 177 işçi yaşamını yitirdi

 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Eylül ayında yaşanan iş cinayetlerinde en az 177 kişinin, böylece 2015 yılının ilk dokuz ayında iş cinayetlerinde en az 1317 işçinin hayatını kaybettiği açıkladı.

Açıklamada, 2012 yılının Eylül ayında en az 83 işçi, 2013 yılının Eylül ayında en az 125 işçi, 2014 yılının Eylül ayında en az 152 işçi, 2015 yılının Eylül ayında ise en az 177 işçinin yaşamını yitirdiği belirtilerek 4 yıl içindeki artışın % 100’ün üzerinde olduğuna dikkat çekildi.

İş cinayetlerinin güvencesiz çalışmanın hakim olduğu işkollarında yoğunlaştığı belirtilen İSİG Meclisi’nin açıklamasında, şu bilgiler paylaşıldı:

Tarım, Orman işkolunda 49 emekçi; İnşaat, Yol işkolunda 40 işçi; Taşımacılık işkolunda 23 işçi; Ticaret, Büro, Eğitim, Sinema işkolunda 14 emekçi; Madencilik işkolunda 10 işçi; Sağlık, Sosyal Hizmetler işkolunda 10 işçi; Belediye, Genel İşler işkolunda 8 işçi; Konaklama, Eğlence işkolunda 5 işçi, Çimento, Toprak, Cam işkolunda 3 işçi; Metal işkolunda 3 işçi, Savunma, Güvenlik işkolunda 3 işçi; Ağaç, Kağıt işkolunda 2 işçi; Enerji işkolunda 2 işçi; Gıda, Şeker işkolunda 1 işçi; Petro-Kimya, Lastik işkolunda 1 işçi; Tekstil, Deri işkolunda 1 işçi; Gemi, Tersane,Deniz, Liman işkolunda 1 işçi; Çalıştığı işkolunu belirleyemediğimiz/öğrenemediğimiz 1 işçi can verdi...”

14 yaş ve altında 3 işçi, 15-17 yaş aralığında 6 işçi olmak üzere toplam 9 çocuk işçinin yaşamını kaybettiğini belirten İSİG Meclisi, Eylül ayında iş cinayetlerinde 8’i Suriyeli 1’i Türkmen 9 göçmen işçinin can verdiğini belirtti.

İşçilerin en çok trafik/servis kazaları, ezilme/göçük, düşme ve elektrik çarpmasından dolayı can verdiğini belirten İSİG Meclisi, iş cinayetlerinin nedenlerini ise şu şekilde sıraladı:

Trafik, Servis Kazası nedeniyle 67 işçi; Diğer nedenlerden dolayı (yıldırım düşmesi, intihar, silahlı saldırı, kalp krizi, beyin kanaması) 34 işçi;  Ezilme, Göçük nedeniyle 25 işçi;  Düşme nedeniyle 19 işçi;  Elektrik Çarpması nedeniyle 13 işçi;

Patlama, Yanma nedeniyle 7 işçi; Zehirlenme, Boğulma nedeniyle 7 işçi; Nesne Çarpması, Düşmesi nedeniyle 4 işçi; Kesilme, Kopma nedeniyle 1 işçi can verdi...”

 
§