9 Ekim 2015
Sayı: KB 2015/38

Devrimci bir sınıf hareketi için ileri!
Sermaye düzeninin Suriye politikası çöktü
Parlamenter hayaller değil, devrimci sınıf mücadelesi!
'Oy avcısı' CHP'den emekçilere sahte vaatler
CHP'nin gençlere vaatleri ve gerçekler
Sermaye sınıfının "adaleti"
Kürt halkına yönelik saldırılar sürüyor
Genetiği kirli ve kanlı devlet!
Direnişçi Kocaer işçileri: Kölelik düzenini bitireceğiz!
Mücadeleci ve demokratik bir Birleşik Metal-İş için birleşelim!
Muhasebesiz, muhalefetsiz, umutsuz!
Birleşik Metal-İş Bursa ve İzmir şubelerinde genel kurul
Kale Kilit’te patronların kavgası!
Devrimci gençlik hareketi - H. Fırat
Birleşik sosyalist devrim!
Alman emperyalizminin “mülteci severliği”
Kutlanan ne?
Emekçiler sokakları boş bırakmıyor
Kahrolsun sömürgecilik!
“Cenazenin gösteriye dönüşmesinden korkuyorlar”
Gözaltı ve tutuklama terörü sürüyor
Tutsak sınıf devrimcilerine süngerli oda işkencesi
ORS deneyimi ve öğrettikleri
Önlemler alınmıyor, işçiler katlediliyor
DLB’lilerin ailelerine polis tacizi
'İsimsizler ülkesine döndük!'
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Gözaltı ve tutuklama terörü sürüyor

 

Kürt halkına yönelik kirli savaşı sürdüren sermaye devletinin sokağa çıkma yasağı ve katliam politikalarına gözaltı-tutuklama terörü de eşlik ediyor. Türkiye’nin dört bir yanında HDP ve DBP başta olmak üzere, ilerici, devrimci güçlere yönelik yapılan polis operasyonlarında çok sayıda kişi gözaltına alındı ve tutuklandı.

Ankara’da operasyonlar

7 Ekim sabahı Ankara’nın Mamak ilçesinde Halk Cephelilere yönelik yapılan polis baskınlarında gözaltıların olduğu öğrenildi. Ankara İdilcan Kültür Merkezi’ne de sabah saat 07.30’da polisler tarafından baskın yapıldı.

6 Ekim sabahı da Ankara’nın Mamak, Altındağ, Keçiören, Çankaya ve Yenimahalle ilçelerinde yapılan baskınlarda 19 HDP’li gözaltına alındı. Baskın yapılan evlerde gün içinde de aramalar devam ederken, gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şöyle: Harun Çakmak, Selahattin Gider, Fırat Aksoy, Salim Turan, Öznur Şahin, Sevim Güçlü, Ezgi İslam, Şahin Bardakçı, Hatice Çevik, Zeki Altun, Dilan Erdoğan, Necdet Yalçın, Mazlum Bircan.

İstanbul’da operasyon ve tutuklama

İstanbul’da Bağcılar, Küçükçekmece, Esenyurt, Gaziosmanpaşa, Bahçelievler, Esenler, Kadıköy, Sultangazi ve daha birçok ilçede 2 Ekim günü yapılan baskınlarda çoğu HDP seçim koordinasyonunda görevli, HDP’li yöneticilerin ve Özgür Gündem gazetesi editörü Hicran Urun’un da aralarında bulunduğu 51 kişi gözaltı alınmıştı. 6 Ekim günü, gözaltındakilerden 24’ü savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılırken, 26 kişi tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi; mahkemeye sevk edilenlerden 15 kişi tutuklandı.

HDP'li vekile gözaltı

Mersin’de 7 Ekim sabahı Mersin’de düzenlenen operasyonda, aralarında HDP Mersin milletvekili Adayı İkram Vuran’ın da bulunduğu 8 kişi, “terör örgütü propagandası yapmak ve örgütün faaliyetlerine katılmak" gerekçesiyle gözaltına alındı.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinin Feridun Mahallesi’nde 4 Ekim akşamı Yaman Ailesi’nin evine yapılan baskında, 17 yaşındaki Ahmet Solmaz, ablası Kader Yaman ve eniştesi Muzaffer Yaman özel harekât timleri tarafından gözaltına alınırken en küçüğü 4, en büyüğü 15 yaşında olan 6 çocuk ise evde tek başlarına bırakıldı. Büyükşehir Belediyesi çalışanı Faysal Aksu’nun da özel harekat timleri tarafından darp edilerek işkenceyle gözaltına alındığı öğrenildi. Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı ilçede, isimleri netleşenler şöyle: Mustafa Durak, Hayrettin Öztürk, İlhan Öztürk, Kerem Yılmaz, Ömer Yılmaz, Faysal Aksu, Ömer Binen, Fahdettin Binen, Sakine Binen, Medine Binen, Şehmus Meşe, Ahmet Yılmaz, Rıza Kırtay, Necat Yüzkan, Kader Yaman, Muzaffer Yaman, Ahmet Solmaz, Kerem Özer.

Antalya’nın Muratpaşa ve Kepez ilçelerinde 5 Ekim sabahı yapılan operasyonlarda aralarında öğrencilerin de olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Van’da 4 Ekim günü akşam saatlerinde DBP PM üyeleri Yasin Yılmaz ve Ergin Arviş, DBP İpekyolu İlçe Eşbaşkanı Şengül Bozkurt, KJA aktivisti Ayşegül Abukan ve Eğitim Destekevi öğretmeni Gülizar Kırdağ gözaltına alındı. 5 kişi Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki işlemlerin ardından İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Avukat ve siyasetçilerin gözaltına alınanlarla görüştürülmediği de öğrenildi.

Kars’ın Kağızman ilçesinde 3 Ekim günü düzenlenen ev baskınlarında gözaltına alınan 11 kişi İlçe Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerin ardından Kağızman Adliyesi’ne sevk edildi. Tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilen DBP İlçe Örgütü yöneticileri Yaşar Özlü, Hanifi Boztaş ve Azad Nimet Doğan ile DBP çalışanları Zülküf Yıldırım, Savaş Yıldırım, Ehram Karabulut, Tanju Turan, Hakan Kan ve Emin Dağ, "Örgüte üye kazandırmak" ve "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklandı. Tutuklanan 9 siyasetçi, Kars Cezaevi’ne gönderildi.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 4 Ekim günü Geliyê Doskî bölgesindeki köylerden dönen ve Kamışlı Karakolu askerleri tarafından gözaltına alınan 4 kişi, emniyetteki işlemlerinin ardından Yüksekova Adliyesi’nde savcılığa sevk edildi. Gözaltına alınanlardan Abdulkadir Albayrak ve Mehmet Salih Güner mahkemece tutuklanarak Hakkari Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Sümbül ve Medrese mahallelerinde de 3 Ekim gece saatlerinde ev baskınları yapıldığı belirtilirken, Dağgöl Mahallesi’nde yapılan baskınlarda 16 ve 18 yaşlarında iki gencin gözaltına alındığı öğrenildi.

Elazığ’da 5 Ekim sabahı HDP PM Üyesi Mustafa Haskıran, seçim çalışmaları için Karakoçan ilçesine giderken Yazıkonak beldesinde sivil polisler tarafından arabası durdurularak gözaltına alındı. Elazığ Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’ne götürülen Haskıran’ın gözaltı gerekçesinin ise gelen bir "ihbar" olduğu iddia edildi.

4 Ekim sabahı Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Ova, Uçak ve Şakirpaşa mahallelerinde zırhlı araçlar eşleğinde gerçekleştirilen ev baskınlarında HDP Adana il yöneticisi Suphiye Bayav, Temer Bağdu’nun, 17 yaşındaki M.J.Ö adlı bir çocuğun, Azadiya Welat ve Gündem gazeteleri dağıtımcısı Hediye Özbay’ın da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Erzurum’un Karayazı ilçesine bağlı Değirmenkaya Mahallesi’ni 3 Ekim sabahı ablukaya alan polis, mahalledeki evlere baskınlar düzenledi. Baskınlar sonucunda, aralarında 12 yaşında bir kız çocuğunun da bulunduğu en az 20 kişi gözaltına alındı.

Bitlis’in Tatvan ilçesinde Akkis Köyü’ne özel harekat polisleri tarafından yapılan baskında Mahmut Mete adı köylü gözaltına alındı.

3 Ekim sabahı İzmir’de Bornova, Narlıdere, Bayraklı ve Gaziemir’in aralarında olduğu ilçelerde TEM polisleri tarafından yapılan baskınlarda çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında DİHA ve Özgür Halk dergisi çalışanlarının da olduğu belirtildi.

 

 

 

 

Ankara’da polis baskınlarına protesto

 

Ankara’da HDP’ye yönelik yapılan, 27 HDP’linin gözaltına alındığı operasyonlar 6 Ekim günü saat 18.30’da Yüksel Caddesi’ndeki eylemle protesto edildi.

Eylemde açıklama yapan HDP Ankara Eşbaşkanı İbrahim Bilici, HDP’yi hedef alan saldırıları kınadıklarını ve “barış” şiarını haykırmaktan vazgeçmeyeceklerini vurguladı. Seçim öncesi arttırılan devlet terörü ile çocukların ve gençlerin katledildiğini belirten Bilici, ülkede bir kaos ortamı yaratılmak istendiğini, iktidarın kaybedilmesi korkusu ile kirli savaşa sığınıldığını söyledi.

Bilici, HDP’ye yönelik saldırıların, üyelerinin gözaltına alınmasının ve tutuklanmasının siyasi bir karar olduğunu söyleyerek, saldırılara karşı sessiz kalınmayacağını ve mücadelenin sürdürüleceğini vurguladı. Bilici son olarak dayanışma çağrısı yaptı. Eylemde KESK adına da konuşma yapılarak emekçiler HDP ile dayanışmaya çağrıldı.

Kızıl Bayrak / Ankara


 
§