9 Ekim 2015
Sayı: KB 2015/38

Devrimci bir sınıf hareketi için ileri!
Sermaye düzeninin Suriye politikası çöktü
Parlamenter hayaller değil, devrimci sınıf mücadelesi!
'Oy avcısı' CHP'den emekçilere sahte vaatler
CHP'nin gençlere vaatleri ve gerçekler
Sermaye sınıfının "adaleti"
Kürt halkına yönelik saldırılar sürüyor
Genetiği kirli ve kanlı devlet!
Direnişçi Kocaer işçileri: Kölelik düzenini bitireceğiz!
Mücadeleci ve demokratik bir Birleşik Metal-İş için birleşelim!
Muhasebesiz, muhalefetsiz, umutsuz!
Birleşik Metal-İş Bursa ve İzmir şubelerinde genel kurul
Kale Kilit’te patronların kavgası!
Devrimci gençlik hareketi - H. Fırat
Birleşik sosyalist devrim!
Alman emperyalizminin “mülteci severliği”
Kutlanan ne?
Emekçiler sokakları boş bırakmıyor
Kahrolsun sömürgecilik!
“Cenazenin gösteriye dönüşmesinden korkuyorlar”
Gözaltı ve tutuklama terörü sürüyor
Tutsak sınıf devrimcilerine süngerli oda işkencesi
ORS deneyimi ve öğrettikleri
Önlemler alınmıyor, işçiler katlediliyor
DLB’lilerin ailelerine polis tacizi
'İsimsizler ülkesine döndük!'
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Birleşik Metal-İş Bursa ve İzmir şubelerinde genel kurul

 

Birleşik Metal-İş Sendikası Bursa ve İzmir şubelerinin genel kurulları 4 Ekim’de gerçekleştirildi. Bursa’da tek listeyle seçime girilirken İzmir’de mevcut yönetimin karşısına alternatif bir liste çıktı. Ancak aradan geçen dört yıllık sürecin muhasebesinin yapılmadığı, özeleştiri mekanizmasının işletilmediği her iki şube genel kurulu sonucunda da eski yönetimler kaldı.

Bursa Şube Genel Kurulu

Birleşik Metal-İş Sendikası Bursa Şubesi 6. Olağan Genel Kurulu Atalay Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi.

Bursa Şubesi’nde yeni örgütlenmeye başlayan Renault işçilerinin sınırlı katılımının yanı sıra Acel Elektronik ve Şahinkul, Köksallar Makina işçileri de genel kurula katılım gösterdi. Türk Metal’den istifa edip Birleşik Metal-İş’e geçen ancak çoğunluğu kaybettikten sonra sınırlı bir bileşenin ısrar ettiği Bosch’tan da genel kurula katılan işçiler oldu.

Dört yıllık sürecin anlatıldığı sinevizyon gösterimi ile başlayan genel kurulun açılış konuşmasını Şube Başkanı Ayhan Ekinci yaptı.

Metal fırtınaya değinen Ekinci, 2017 MESS Grup TİS’lerine değinerek sarı sendikanın dayatmacı-işbirlikçi sözleşmesinin aşıldığını iddia etti.

Ardından divan seçilen divan adına Birleşik Metal-İş Genel Sekreteri Selçuk Göktaş konuşma yaptı.

Eğitim Sen, KESK Bursa Şubeler Platformu, TMMOB, PMO, Çağdaş Avukatlar Grubu, Emekli-Sen ve Metal İşçileri Birliği (MİB) de genel kurula katılım gösterdi. Konukların selamlamasıyla başlayan genel kurulda Metal İşçileri Birliği adına da konuşma yapılarak metal işçileri selamlandı. ‘Metal Fırtına’da üretimden gelen gücün kullanıldığına dikkat çeken MİB temsilcisi, mücadelede sendikal bürokrasiye takılmak istemediklerini vurguladı. Birleşik Metal-İş Genel Kurulu için MİB’in temel önerileri olan aidatların düşürülmesi, söz-yetki-kararın işçilere tam anlamıyla verilmesi, genel kurul süresinin azaltılması taleplerini sıraladı. MİB temsilcisinin konuşması “Yaşasın işçilerin birliği halkların kardeşliği!” sloganı ile bitirildi. Konuk konuşmaları arasında en çok ilgi gören ve alkışlanan konuşma MİB temsilcisinin konuşması oldu.

Ardından söz alan Renault işçisi, sarı sendikadan kurtulmak için yola çıktıklarını ve bu yolda hep birlikte ilerleyeceklerini söyledi.

Delege konuşmalarıyla devam eden genel kurulda bir tek Asil Çelik Baştemsilcisi geçmiş sürece ilişkin bir muhasebe yaparak üyelerin sendikanın eylem ve etkinliklerine katılmadığını, bunu değiştirmek için harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

Tek listenin verildiği seçimde profesyonel kadrolar değişmezken yönetimden iki isim çıktı.

Aidatların azaltılmasına ilişkin önergenin oy birliği ile genel kurula taşınması kararı alındı.

Genel kuruldan gözlemler

Birleşik Metal-İş Bursa Şubesi, dört yıllık süreçte önemli gelişmeler yaşanmasına rağmen bunun üzerine bir eleştiri-özeleştiri sürecine girmedi. Çimtaş’ın bir önceki genel kuruldan sonra Türk Metal’e geçişine ilişkin bir değinme yapılırken bunun nedenleri, buna yol açan zeminler irdelenmedi. Yine bu süreçte Renault’un gelişi defalarca ifade edilirken hareket sürecinde Birleşik Metal-İş’e katılan fakat patron saldırılarıyla tasfiye edilen Ototirm, Feka vb. fabrikaların nasıl kaybedildiği üzerinde de durulmadı.

Renault’un geçişi üzerinden bir rüzgar yaratma çabası genel kurulun temelini oluştururken bunun da altı boş kaldı. Genel kurula Renault fabrikasından çok sınırlı bir katılım oldu. Yine genel kurula delegeler dışında üye katılımı da yok denecek sınırdaydı. “Reno rüzgarı” olan bir dönemde Tecasa’da yetkinin Türk Metal’e çıkışı gibi saldırılar da etkili bir mücadele ile karşılanma iddiası gösterilmeden geçiştirildi.

Bu yanıyla genel kurul tek listenin oylandığı sendikal bir işleyişin zorunluluğu olarak kaldı. Yeni örgütlenen Acel işçilerinin coşkusu ise salonu canlı tuttu. Acel Elektirik’te çalışan kadın işçilerin heyecanı da dikkat çekti.

İzmir Şube Genel Kurulu

Birleşik Metal-İş İzmir Şubesi 12. Olağan Genel Kurulu, Fuar Gençlik Tiyatrosu’nda gerçekleştirildi. Genel kurul sendikanın mücadele tarihini anlatan sinevizyon ile başladı. Ardından açılış konuşması için İzmir Şube Başkanı Ali Çeltek söz aldı. Çeltek, sendikalarına yeni güçlerin katıldığını ve %26 oranında yeni üye kazandıklarını söyledi. Birleşik-Metal’in, MESS’e karşı başarı kazandığını savundu. İzmir’de bir fabrika haricinde çoğu patronun MESS’ten ayrıldığını ve bu fabrikalarda başarılı sözleşmeler imzaladıklarını söyledi.

Bağımsız ve demokratik bir sendika olduklarını ifade eden Çeltek, yeniden yönetime aday olduğunu belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Çeltek’in konuşmasının ardından divan seçildi ve İstiklal Marşı ile saygı duruşunda bulunuldu.

Genel kurul, Birleşik-Metal Örgütlenme Sekreteri Özkan Atar’ın konuşmasıyla devam etti. Atar, metal fırtınası sürecinden bahsetti. Birleşik-Metal’in ‘Metal Fırtınası’ sürecindeki konumuna değinerek, Renault sürecini özetledi.

Atar, sermayeye karşı grev silahını kullanmaktan çekinmediklerini iddia ederek 2017 TİS’lerine değindi. Kişisel husumetlerin genel kurula yansımamasını isteyerek konuşmasını sonlandırdı.

Delege konuşmalarıyla devam eden genel kurulda sırasıyla Mahle, Schneider Çiğli ve Manisa, İmpo Motor, ZF Lemforder, Şenkaya Çelik Döküm, Senkromeç, Delpi Dizel, List FTB, Aydın Jansa işçi temsilcileri konuştu. Muhalif olan ve yönetime aday olan işçilerin ortak vurgusu demokratik delege seçimleri, şeffaflık, sorunların çözümlerinin somut ve hızlı olması talepleriydi. Delege seçimlerine müdahale edilmesinin sendikanın işleyişine aykırı olduğu söylendi. Şenkaya işyerinde sendika yönetiminin patron ile işbirliği yaptığı iddiaları, yönetimin bürokrat olduğu eleştirileri yapıldı. MESS’e karşı başarı kazandıklarını ifade eden yönetime “madem başarı kazandınız neden 3 yıllık sözleşme yaptınız” soruları sıklıkla soruldu. Senkromeç fabrikasında yaşanan sorunlar da konuşmalarda önemli bir yer buldu.

Yönetime aday olan Ümit Bingöl ise sendikanın delege seçimlerine müdahale ettiğini ve kendisi hakkında "terörist", "bölücü" söylemleriyle kara propaganda yapıldığını söyledi.

Yönetime aday olan ve mevcut yönetimi destekleyen delegeler de savunma ve eleştirileri genel bir çerçevede yanıtladılar.

Delegelerin eleştirilerine yanıt için Ali Çeltek konuşurken, Senkromeç işçileri sürekli kürsüye müdahale ederek, Çeltek’in yanıtlarının tatmin edici olmadığını söylediler. Salonda, Senkromeç işçilerinin sesini boğmak için alkışlı protesto gerçekleştirildi.

Oldukça gergin geçen genel kurulda Mavi ve Beyaz liste olmak üzere iki liste yarıştı. Mavi listede muhalif kanat olan Ümit Bingöl ve ekibi, Beyaz listede ise Ali Çeltek ve ekibi yarıştı. Seçim sonucunda Beyaz listeden giren Ali Çeltek ve ekibi 163 oy alarak seçimi kazandı.

Kızıl Bayrak / Bursa - İzmir

 
§