9 Ekim 2015
Sayı: KB 2015/38

Devrimci bir sınıf hareketi için ileri!
Sermaye düzeninin Suriye politikası çöktü
Parlamenter hayaller değil, devrimci sınıf mücadelesi!
'Oy avcısı' CHP'den emekçilere sahte vaatler
CHP'nin gençlere vaatleri ve gerçekler
Sermaye sınıfının "adaleti"
Kürt halkına yönelik saldırılar sürüyor
Genetiği kirli ve kanlı devlet!
Direnişçi Kocaer işçileri: Kölelik düzenini bitireceğiz!
Mücadeleci ve demokratik bir Birleşik Metal-İş için birleşelim!
Muhasebesiz, muhalefetsiz, umutsuz!
Birleşik Metal-İş Bursa ve İzmir şubelerinde genel kurul
Kale Kilit’te patronların kavgası!
Devrimci gençlik hareketi - H. Fırat
Birleşik sosyalist devrim!
Alman emperyalizminin “mülteci severliği”
Kutlanan ne?
Emekçiler sokakları boş bırakmıyor
Kahrolsun sömürgecilik!
“Cenazenin gösteriye dönüşmesinden korkuyorlar”
Gözaltı ve tutuklama terörü sürüyor
Tutsak sınıf devrimcilerine süngerli oda işkencesi
ORS deneyimi ve öğrettikleri
Önlemler alınmıyor, işçiler katlediliyor
DLB’lilerin ailelerine polis tacizi
'İsimsizler ülkesine döndük!'
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Emekçiler sokakları
boş bırakmıyor

 

100 bin emekçi hükümeti protesto etti

Belçika’da sendikaların çağrısı ile başkent Brüksel’de bir araya gelen işçi ve emekçiler, hükümetin maaş endeksi uygulamasının ertelenmesi, elektrik fiyatlarına uygulanan vergi oranının yükseltilmesi ve emeklilik yaşının yükseltilmesini içeren sosyal yıkım politikalarını protesto etti.

Kuzey Tren İstasyonu'nda buluşan 100 bine yakın işçi ve emekçi, MR, NV-A, VLD VE CD&V partilerinden oluşan koalisyon hükümetini teşhir eden sloganlar haykırdı.

Eylemde yer yer polisle kitle arasında çatışmalar yaşandı. Polis kitleye gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırdı. Polis saldırısı nedeniyle çok sayıda eylemci yaralandı.

Göçmenler için sokağa çıktılar

Kopenhag’da 25 bini aşkın kişi, Danimarka Meclisi’nin açılış gününde göçmenlere yönelik ayrımcı politikalara dikkat çekmek için eylem yaptı. 

Kopenhag Yabancılar Polisi’nin yanındaki Fredenspark’ta toplanan eylemciler, “Mülteciler hoşgeldiniz”, “Danimarka hepimize yeter”, “Irkçılık olmayan şehir” yazılı pankart ve dövizlerle Danimarka Meclisi’ne yürüdü.

İnsan Hakları Enstitüsü’nden Araştırma Başkanı Thomas Gammeltoft-Hansen şunları söyledi: “Dünyada 60 milyon insan mülteci durumunda. Biz gözlerimizi kapatıyoruz diye ne sorunları ortadan kalkıyor ne de kendileri kayboluyorlar. Danimarka çok daha fazla sığınmacı kabul edebilir.”

Kosova Priştine Üniversitesi’nde eylem

Priştine Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler, nitelikli eğitim, burs imkanlarının arttırılması ve sınav sürecinin uzatılması için eylem yaptı. Bine yakın öğrencinin katıldığın eylemde taşınan dövizlerde öğrencilerin talepleri yer aldı.

Kosova Ulusal Kütüphanesi önünden Priştine Üniversitesi Rektörlüğü’ne yürüyen öğrenciler, polis barikatına yüklenerek binaya girmek istedi. Ancak polis öğrencilere saldırarak binaya girmelerini engelledi ve bir öğrenciyi yaraladı.

Öğrenciler, boykot kararı alırken Priştine Üniversitesi Rektörü Ramadan Zejnullahu, öğrencilerin taleplerinden bir kısmını yerine getireceğini açıkladı.

Banka emekçileri grevde

Brezilya’da banka emekçileri, ülkenin en büyük beş bankası Banco do Brasil, Bradesco, Caixa Economica, Itau Unibanco ve Santander’in de aralarında bulunduğu bankalarda greve çıkarak ücretlerine yüzde 16 zam yapılmasını istedi. Emekçiler, ayrıca çalışma koşullarının iyileştirilmesi, şubelerde güvenlik önlemlerinin arttırılması, şirket karından hisse verilmesi gibi talepler öne sürdü.

500 bin banka emekçisini temsil eden ve ülkenin en büyük sendikası CUT, grev nedeniyle aralarında Rio de Janeiro ve Sao Paulo’nun da bulunduğu 20 eyalette banka şubelerinin hizmet vermeyeceğini duyurdu.

Güney Afrika'da madenciler grevde

Güney Afrika’da maden işçilerinin kölece ücretlere karşı verdiği mücadele sürüyor. Kömür madenlerinde çalışan 30 bini aşkın işçi, ESKOM şirketinin ücret artışı taleplerini kabul etmemesi üzerine greve çıktı.

Güney Afrika’da 30 bin işçinin üye olduğu Ulusal Maden İşçileri Sendikası (NUM), şirketle yürüttüğü toplu iş sözleşmesi müzakerelerinde yüzde 14 ücret artışı talep etti. Ancak şirket ise yüzde 5 ile 8,5 arasındaki bir oranda kölece ücretlerin neredeyse hiç değişmeden devam etmesini dayattı.

Stratejik sektördeki grevin bir aydan uzun sürmesi halinde ülkede elektrik kesintilerinin yaşanabileceği belirtilirken, Güney Afrika burjuvazisi telaş içinde. Ülkenin elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 95'ini karşılayan şirketin 30 günlük kömür stokunun olduğu belirtildi.

Polonya’da da madenciler grevde

Polonya’da da Avrupa’nın en büyük kömür üreticisi olarak bilinen Kompania Weglowa’da çalışan işçiler, ücret ödemelerinde gecikme olmaması için greve çıktı. Şirketin nakit sıkıntısı yüzünden yaklaşık 40 bin işçinin ücretini ödeyememesi tehlikesi olduğu belirtilirken hükümet geçen hafta şirketi kamulaştırma kararı almıştı.

Emekçilerden Air France yöneticilerine dayak

Fransız havayolu şirketi Air France’ta 2017 yılına kadar 2900 çalışanı çıkarma ve 14 uzun mesafe uçağını emekli etme kararının işçi konseyi temsilcileri ile görüşüldüğü sırada yüzlerce emekçi eyleme geçti. Bariyerleri yıkarak toplantının yapıldığı bina önüne giren emekçiler, Air France Yönetim Kurulu Başkanı Frederic Gagey İnsan Kaynakları Müdürü Xavier Broseta ve yöneticilerden Pierre Plissonie’yi tartakladı.

Emekçilerin ücretlerini sabit tutarak çalışma saatlerini arttırmayı planlayan şirket, bunu başaramayınca kıyım planını gündeme getirmiş ve 2 bin 900 kişinin işine son verileceğini açıklamıştı.

Strasbourg’da Erdoğan protestosu

Dinci gericiliğin şefi Erdoğan’ın Strasbourg’da düzenlediği miting, onlarca Alevi derneğinin düzenlediği eylemle protesto edildi. Strasbourg’un merkezi Place Kleber’de toplanan kitle “Dikkat edin hırsız geldi”, “Erdoğan istifa” yazılı dövizler taşıdı.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyon Başkanı Hüseyin Mat, Erdoğan’ı gizli ödenekler ile Avrupa’ya gelip propaganda yapmakla suçladı. Mat, “Bu yezit, sadece doğu bölgesini ve sadece Ortadoğu’yu karıştırmakla yetinmedi, yine bu yezit Tayyip, Avrupa’yı da karıştırmaya çalışıyor” dedi.

120 bin kişi göçmenler için yürüdü

Avusturya’nın başkenti Viyana’da 120 bin kişi, göçmenlerle dayanışmak için eylem düzenledi. Heldenplatz’da toplanan eylemciler, ırkçı ve göçmen düşmanı politikaları protesto ederek “Refugees welcome! – Mülteciler hoşgeldiniz!” yazılı dövizler taşıdı ve aynı şiarın yazılı olduğu tişörtler giydi.

Düzen partilerinin de boy gösterdiği eyleme ağırlıklı katılımın sosyal medyada örgütlenen gençler tarafından gerçekleştirildiği belirtildi.

Irak’ta eylemler sürüyor

Irak’ın birçok kentinde yolsuzluk ve kötü yönetime karşı Tahrir Meydanı’nda toplanan eylemciler, ellerinde Irak bayrakları ile “Ekmek, hürriyet ve sivil devlet!”, “Tüm partiler hükümsüz!”, “Mezhepçiliğe hayır!” sloganlarını attı.

Başkent Bağdat’ın yanı sıra Babil, Divaniyye, Kerbela, Necef, Amara, Nasıriyye ve Basra kentlerinde yapılan eylemlerde yolsuzluk ve hizmet yetersizliği protesto edilirken zaman zaman polislerle eylemciler arasında gerilim yaşandı.

 
§