22 Mayıs 2015
Sayı: KB 2015/20

Gözaltılar, baskılar, provokasyonlar sökmeyecek
Metal direnişinden notlar
Metal işçileri 'yeni'yi yaratacak!
MESS-polis-Türk Metal’den MİB’e operasyon
Baskı ve saldırılarınız boşuna
Metal işçisinin sesi olmaya devam edeceğiz!
MİB’le dayanışma açıklamaları
Metal fırtınası kasırgaya dönüştü
Tofaş işçileri: Gemileri yaktık!
Metal direnişi sermayenin belini büktü
‘MİB operasyonu’ eylemlerle protesto edildi
2015 Toplu Sözleşmesi’ne doğru
MİB emektir, MİB dayanışmadır, MİB zaferin adıdır!
BİR-KAR’dan Avrupalı işçilere çağrı
Bursa’da Türk Metal'in saltanatı çöktü, sıra Trakya’da!
Haklarımızı yasalarla değil, fiili-meşru mücadeleyle kazanacağız!
Şimdi daha güçlüyüz!
İşçi ve emekçilere devrim çağrısı
Seçim vaatleri ve kadınlar
Yalan vaatlere kanmayalım yüzümüzü devrime dönelim!
Gençliğe çağrımızdır: Metal işçileriyle dayanışmayı büyütelim!
Almanya G7 protestolarına hazırlanıyor
Dünyadan grev ve eylemler
Karanlığı dağıtan çekiç metal işçisinin elinde!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Dünyadan grev ve eylemler

 

Dünyanın dört bir yanında işçiler, emekçiler ve gençlik gelecekleri için sokaklara çıkmaya devam ediyor.

Şili’de yüz binler sokakta

Şili’nin başkenti Santiago’da Şili Öğrenciler Konfederasyonu’nun nitelikli ve parasız eğitim için düzenlediği eylemlere on binlerce kişi katıldı. Polisle kitle arasında çatışmalar yaşanırken saldırılar sonucunda çok sayıda öğrencinin yaralandığı ve gözaltına alındığı belirtildi.

Valparaiso’da yapılan eylemde ise en az iki öğrenci katledildi. Exequiel Borvaran Salinas (18) ve Diego Guzman Farias (25) adındaki öğrenciler, bir gericinin silahlı saldırısına uğrayarak can verdi.

Diğer yandan binlerce sağlık emekçisi, iyi çalışma koşulları ve hastanelerde tıbbı donanım talebiyle grev yaptı.

Alstom işçilerinin grevi sürüyor

Güney Afrika’daki Germiston’da Alstom tekelinde çalışan Metal İşçileri Sendikası (NUMSA) üyesi 300 işçi, 100 arkadaşlarının işten atılmak istenmesine karşı greve çıktı. Grevdeki işçilere destek vermek için Benoni ve Wadeville işyerlerinde çalışan metal işçileri dayanışma grevine gitti.

Almanya: Postbank’ta uzlaşma

Almanya’da birçok kez greve giden Postbank ve BHW grubunda çalışan emekçiler patronun teklifini kabul etti. Hizmet sektöründe örgütlü Ver.di Sendikası 15 Mayıs günü ikinci oylamada emekçilerin yüzde 82,2’sinin öneriyi kabul ettiğini açıkladı. Böylece Postbank AG ve bünyesindeki BHW Grubu’nda çalışan 2.700 emekçi ile banka ve sigortanın tüm şubelerinde çalışan 9.500 kişi için yüzde 4,1 ücret artışında uzlaşıldı. Ayrıca emekçilere 30 Haziran 2017 tarihine kadar iş garantisi verildi.

30 bin Telefonica emekçisi grevde

İspanya’da telekomünikasyon tekeli Telefonica, kendine bağlı şirketlerde çalışanlar da dahil olmak üzere on binlerce çalışanın verdiği mücadele sonucu masaya oturmak zorunda kaldı. Patronla görüşen grev komitesi temsilcileri emekçilerin taleplerinden uzak böyle bir satış sözleşmesine imza atmazken grev komiteleri, tüm İspanya’da greve devam etme kararı aldı.

Etiyopyalı Yahudiler sokakta

İsrail’in başkenti Tel Aviv’de Rothschild Bulvarı’ndan Rabin Meydanı’na yürüyen binlerce kişi, ırkçılığı protesto ederken Siyonist rejimin polisi, eylemcilere saldırdı. Üç hafta önce Etiyopya asıllı bir İsrail askerinin, polis tarafından dövülmesini gösteren bir video kaydının yayınlanması sonucunda kitlesel eylemler düzenlenmişti.

Gazze’de protesto

Gazze’de Tarım Çalışma Komiteleri Birliği’nin çağrısı üzerine 19 Mayıs günü bir araya gelen onlarca balıkçı ve çiftçi, işgal güçlerinin tarım arazilerine ve balıkçı teknelerine yönelik saldırılarını protesto etti.  Eylemciler adına konuşma yapan Sadeddin Ziyade, uluslararası toplum ve insan hakları kuruluşlarından “İsrail’e baskı yapmalarını” istedi.

Fransa’da eğitim emekçileri grev yaptı

Fransa’da eğitim emekçileri, hükümetin eğitimin daha da niteliksiz hale gelmesine neden olacak reform planına karşı greve çıktı. Başkent Paris’te bir araya gelen binlerce eğitim emekçisi, hükümetin tasarıyı geri çekmesini istedi.

Hollande hükümeti, Latin ve Antik Yunan ders saatlerini azaltmayı, tarih derslerinde ise farklı bir müfredatın uygulanmasını planlıyor.

Budapeşte’de göçmen hakları eylemi

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bir araya gelen yüzlerce kişi, 19 Mayıs’ta gerici Orban hükümetinin yabancı ve göçmen düşmanı politikalarını protesto etti. Göçmen Dayanışma Grubu’nun örgütlediği eylemde hükümetin yabancıları ve mültecileri yıldırmaya çalışarak yabancı düşmanlığı yaptığına dikkat çekildi.

 
§