22 Mayıs 2015
Sayı: KB 2015/20

Gözaltılar, baskılar, provokasyonlar sökmeyecek
Metal direnişinden notlar
Metal işçileri 'yeni'yi yaratacak!
MESS-polis-Türk Metal’den MİB’e operasyon
Baskı ve saldırılarınız boşuna
Metal işçisinin sesi olmaya devam edeceğiz!
MİB’le dayanışma açıklamaları
Metal fırtınası kasırgaya dönüştü
Tofaş işçileri: Gemileri yaktık!
Metal direnişi sermayenin belini büktü
‘MİB operasyonu’ eylemlerle protesto edildi
2015 Toplu Sözleşmesi’ne doğru
MİB emektir, MİB dayanışmadır, MİB zaferin adıdır!
BİR-KAR’dan Avrupalı işçilere çağrı
Bursa’da Türk Metal'in saltanatı çöktü, sıra Trakya’da!
Haklarımızı yasalarla değil, fiili-meşru mücadeleyle kazanacağız!
Şimdi daha güçlüyüz!
İşçi ve emekçilere devrim çağrısı
Seçim vaatleri ve kadınlar
Yalan vaatlere kanmayalım yüzümüzü devrime dönelim!
Gençliğe çağrımızdır: Metal işçileriyle dayanışmayı büyütelim!
Almanya G7 protestolarına hazırlanıyor
Dünyadan grev ve eylemler
Karanlığı dağıtan çekiç metal işçisinin elinde!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Metal işçisinin sesi olmaya
devam edeceğiz!

 

5 Mayıs’ta metal işçilerinin Türk Metal’den istifa süreçlerini izlemek için Bursa’da bulunan Kızıl Bayrak Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Tayfun Altıntaş ve muhabir Ersin Özdemir’in Türk Metal çetesinin saldırısına uğraması, 18 Mayıs’ta düzenlenen basın toplantısıyla kınandı.

TGS’nin İstanbul Cağaloğlu’ndaki genel merkezinde gerçekleştirilen basın toplantısına saldırıya uğrayan Özdemir ve Altıntaş ile TGS Genel Örgütlenme Sekreteri ve Kadın Komisyonu üyesi Arzu Demir katıldı.

Toplantıda Kızıl Bayrak adına açıklamayı Ersin Özdemir okudu.

Hedef göstermekten vazgeçin

Basın açıklamasında son dönemde basına yönelik artan baskı, saldırı ve sansüre dikkat çekildi.

1 Mayıs’ta polis tarafından basın emekçilerine uygulanan engelleme ve saldırıların teşhir edilmesinin ardından Bursa’da gerçekleştirilen saldırı anlatıldı. Saldırıların yanı sıra Türk Metal yönetiminin Kızıl Bayrak  muhabirlerini “provokatör” ilan ettiği, Bursa’daki fabrikalarda “Oyuna gelme” başlıklı bildiriler dağıtarak Altıntaş ve Özdemir’i “kenti karıştırmak için gelen provokatörler” olarak hedef gösterdiği ifade edildi.

Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın, 9 Mayıs 2015 tarihinde Olay TV’de katıldığı bir televizyon programında yine fotoğraflarını göstererek Özdemir ve Altıntaş’ı hedef göstermeye çalışması ve haklarında soruşturma olduğu yönünde söylediği yalanlar teşhir edildi.

Açıklama şu ifadelerle sonlandırıldı: “Buradan bir kez daha sesleniyoruz: Basına yönelik baskılara son verin. Devrimci-muhalif basın çalışanlarını hedef göstermekten vazgeçin. Emekçilerin haber alma hakkını gasp etmeyin.

Bilinmelidir ki, devrimci-ilerici-muhalif basın şimdiye dek hiçbir engelleme ve saldırı ile susturulamamıştır, bundan sonra da susturulamayacaktır. Basın emekçileri, metal işçisinin mücadelesinin sesi-soluğu olmaya devam edecektir.”

Bu saldırı ilk değil

Ardından söz alan Tayfun Altıntaş, 5 Mayıs’taki saldırıya değinerek, bu saldırının ilk olmadığını Türk Metal yönetiminin daha önce de Kızıl Bayrak’a karşı davalar açtığını ve haber yapmasını engellemeye çalıştığını ifade etti.

Metal işçilerinin sürecini 14 Nisan tarihinden itibaren kesintisiz olarak takip ettiklerini anlatan Altıntaş, Türk Metal’in karalama çalışmalarına ve işçiye saldıranın Kızıl Bayrak muhabiri olduğu yalanına karşın işçilerin saldıranların kim olduğunu bildiğini ifade etti.

Altıntaş, bu saldırının devrimci basını engelleyemeyeceğini, saldırıdan önce olduğu gibi saldırıdan sonra da Kızıl Bayrak’ın metal işçilerinin sesi olmaya devam ettiğini vurguladı.

Saldırılara karşı gazeteciler örgütlenmeli

Son sözü ise TGS Genel Örgütlenme Sekreteri ve Kadın Komisyonu üyesi Arzu Demir aldı. Demir, konuşmasında halkın haber alma hakkının engellenmesine ve basın emekçilerinin karşılaştığı saldırıların artmasına değindi.

 

 

 

 

Metal işçisinin birliği ve direnişi hedefte

 

On binlerce metal işçisinin ülkenin dört bir yanında MİB öncülüğünde sermaye ve işbirlikçi Türk Metal çetesinin karşısına dikilmesini acizlikle izleyen kirli ittifakın, MİB’e yönelik operasyona ilişkin sunduğu gerekçeler saldırının metal işçisinin mücadelesine yönelik olduğunun özü ve özeti oldu.

Sahibinin sesi Anadolu Ajansı tarafından servis edilen haberde, “istihbari çalışmalar sonucu, 15 Mayıs’tan itibaren 4 ayrı fabrikada iş bırakılması eylemlerinin, şehrin dışından gelen kişiler tarafından yönlendirildiği” iddia edildi.

MİB çalışanlarının gözaltına alınması “İşçileri eyleme teşvik etmek suretiyle üretimin durdurulması ve iş yerlerinin tahliye edilmemesi, oluşan toplumsal kaos ortamından istifadeyle örgütsel tabanlarını genişletme amacı taşıdıkları” yönündeki komplocu iddialarıyla gerekçelendirilirken on binlerce metal işçisinin fabrikalarda üretimi durdurduğu haklı ve meşru direnişi “Şüphelilerin eylemlerini, sosyal paylaşım ağı üzerinde kurdukları Metal İşçileri Birliği (MİB) isimli grup ile Kızılbayrak adlı dergi üzerinden yaptıkları yayınlar ve oluşturdukları Fabrikalar Arası Kurul (FAK) toplantılarında alınan kararlarla gerçekleştirdikleri öne sürüldü” denilerek hedef alındı.

Polis operasyonunun gerekçesinde, bir dizi fabrikadan öncü işçinin yer aldığı Fabrikalar Arası Kurul’un hedef alınması operasyonun asıl amacının metal işçisinin mücadelesini boğmak olduğunu gösterdi.

DİSK Basın-İş: Altıntaş serbest bırakılsın!

DİSK Basın-İş, yazılı bir açıklama yaparak metal işçilerinin direnişini selamladı ve polis operasyonu ile gözaltına alınan MİB çalışanları ile Kızıl Bayrak Yazı İşleri Müdürü Tayfun Altıntaş’ın serbest bırakılmasını istedi.

Direnişçilerin Anadolu Ajansı tarafından “provakatör” ilan edildiğini belirten Basın-İş, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Bizler DİSK Basın-İş olarak her zaman direnen metal işçilerinin yanındayız. Tüm basın emekçilerini bu haklı mücadeleye destek olmaya, onların sesi olmaya çağırıyoruz. Emekçilere yönelik sansürü dayanışma ile ortadan kaldırabiliriz.

Biliyoruz ki bu direnişi gören ve göstermeye çalışanlar da var. Muhalif bir çok basın kurumunun emekçileri direnişçiler ile birlikte sabahlıyor, onların yanında yer alıp yaşananları aktarmaya çalışıyor. Elbette onlar da baskından payını alıyor. Türk Metal tarafından hedef gösterilen, dövülen Kızıl Bayrak Dergisi Sahibi ve Sorumlu Yazı işleri Müdürü Tayfun Altıntaş halen gözaltında. Altıntaş ile birlikte gözaltına alınan emekçiler derhal serbest bırakılmalıdır."


 
§