22 Mayıs 2015
Sayı: KB 2015/20

Gözaltılar, baskılar, provokasyonlar sökmeyecek
Metal direnişinden notlar
Metal işçileri 'yeni'yi yaratacak!
MESS-polis-Türk Metal’den MİB’e operasyon
Baskı ve saldırılarınız boşuna
Metal işçisinin sesi olmaya devam edeceğiz!
MİB’le dayanışma açıklamaları
Metal fırtınası kasırgaya dönüştü
Tofaş işçileri: Gemileri yaktık!
Metal direnişi sermayenin belini büktü
‘MİB operasyonu’ eylemlerle protesto edildi
2015 Toplu Sözleşmesi’ne doğru
MİB emektir, MİB dayanışmadır, MİB zaferin adıdır!
BİR-KAR’dan Avrupalı işçilere çağrı
Bursa’da Türk Metal'in saltanatı çöktü, sıra Trakya’da!
Haklarımızı yasalarla değil, fiili-meşru mücadeleyle kazanacağız!
Şimdi daha güçlüyüz!
İşçi ve emekçilere devrim çağrısı
Seçim vaatleri ve kadınlar
Yalan vaatlere kanmayalım yüzümüzü devrime dönelim!
Gençliğe çağrımızdır: Metal işçileriyle dayanışmayı büyütelim!
Almanya G7 protestolarına hazırlanıyor
Dünyadan grev ve eylemler
Karanlığı dağıtan çekiç metal işçisinin elinde!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

MİB’le dayanışma açıklamaları

 

MİB’e yönelik polis operasyonunun ardından yapılan dayanışma açıklamalarında, saldırılara karşı mücadele kararlılığı ifade edildi.

DGB: Saldırılar sökmedi, sökmeyecek!

 

(…) Günlerdir çeşitli yollarla işçilerin direnişini kırmaya çalışan devlet bu sabah da metal işçilerinin öncülerine yönelik bir operasyon gerçekleştirdi. Bu saldırı günlerdir MESS, valilik, Türk-Metal çetesi, burjuva medya, polis ve hükümet ortaklığında sürdürülen saldırıların bir parçasıdır.

İşçileri yalanla dolanla kandıramayanlar, şimdi işçilerin öncüleriyle aralarına girmeye çalışmaktadır. Metal İşçileri Birliği'ne (MİB) yapılan saldırı işçileri baskılarla korkutmayı, bölmeyi amaçlamaktadır.

Başından beri meşru haklarını elde etmek için direnen metal işçilerinin mücadelesi zorlu dönemeçlerden başarıyla geçmiştir. İşçiler kendi örgütlülüklerini ve birliklerini sağlamlaştırmış, şimdi de toplumun tüm ezilen, sömürülen kesimleriyle dayanışmayı büyütmektedir.

İşte bu saldırı bu dayanışmayı kırmayı hedeflemektedir.

Devrimci Gençlik Birliği olarak gençliğe çağrımızdır: Sokağa, eyleme, hesap sormaya!

Bu yüzden dayanışma bugün daha da yükseltilmeli, her yer eylem alanına çevrilmeli, metal işçilerinin talepleri için onlar gibi bizler de hayatı durdurmalıyız.


***

BİR-KAR: MİB çalışanı sınıf
devrimcilerini derhal serbest bırakın!

 

(…) Önce Türk Metal çetesi saldırdı. İşçileri ve sınıf devrimcilerini susturacaklarını sandılar. Ardından Renault ve diğer fabrikaların kan emici patronları ve yıllardır metal işçileri de dahil Türkiye işçi sınıfının sırtında saltanat süren MESS baronları, Koçlar harekete geçtiler. Tümüyle kirli ve karanlık manevralar eşliğinde işçilerin gözünü korkutmaya ve direnişi kırmaya çalıştılar. Ama nafile, başaramadılar.

Bu kez de, zaptiyeleri harekete geçmiştir. Başta Renault olmak üzere, fabrikaların etrafında oluşturdukları kuşatma, gün boyu sürdürdükleri tehdit ve gözdağı yetmedi. Şimdi daha etkili olacağını düşündükleri bir saldırıya geçmiş bulunuyorlar. Hiç kuşkusuz yine başaramayacaklar. Başaramayacaklar, zira, karşılarında MİB çalışanı sınıf devrimcileri var. Onlar bu saldırıları yeni yaşıyor değiller, doğal olarak bu saldırıya da hazırlıklıdırlar.


İşçi kardeşler,

Türk Metal, MESS ve Bursa Valisi’nin ve elbette ki sermaye devletinin ortak yapımı olan bu operasyon; özünde ve esasında size karşı yapılmış bir operasyondur. Dosdoğru haklı ve meşru olan direnişinizi kırma amaçlıdır. Gözaltına alınan MİB çalışanları sizin ve üyesi bulunduğunuz işçi sınıfının çıkarlarını ve haklı davasını savunuyorlar. Günlerdir sizin haklı ve meşru direnişinizin zaferi için oradalar. Onların sizden yana düşünceleri ve tüm eylemleri haklıdır, meşrudur ve onurludur. Türk Metal, MESS ve polisin saldırısının ise hiçbir haklılığı ve meşruiyeti bulunmamaktadır.

O halde, gözaltına alınan MİB çalışanlarına sahip çıkalım. Onlar sizin sınıf kardeşleriniz, dava arkadaşlarınızdır. Tümünün vakit geçirilmeden serbest bırakılması için seferberliği büyütelim.’

 

***

Trakya MİB: Metal İşçileri Birliği susturulamaz!

 

(…) Sınıfın haklı davasına inanan MİB, gücünü emeğinden başka satacak bir şeyi olmayan işçi sınıfından almaktadır. MİB çalışanlarının gözaltına alınmasını protesto ediyoruz.

Baskılar, gözaltılar, tutuklamalar bizleri asla yıldıramaz!

Yaşasın Metal İşçilerinin Birliği!

Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz!’


***

Ege MİB: Engel olamazsınız!

 

(…) Türk Metal’in, patronların ve Bursa Valiliği’nin metal işçilerinin haklı mücadelesini engelleme girişimlerinde bu saldırı ve operasyon yeni bir dalgadır. Bu üçlü kumpas çetesi MİB üyelerini gözaltına alarak haklı ve meşru talepleri için direnen metal işçilerinin direnme kuvvetini zayıflatacağını zannetmektedir.

Yıllardır metal işçilerinin sırtında bir asalak gibi yaşan, işçi kanı döken Türk Metal çetesi, metal işçilerini kölelik koşullarına mahkûm eden patronlar, her durumda ezenden, zenginden, çeteden, hortumcudan yana olan, metal işçilerinin direnişini kırmak için kırk takla atan polis, valilik ve tüm devlet kurumları; işçi sınıfı sizi affetmeyecek.

Bu hain saldırıyla bu çetelerin amaçladığı tek şey metal işçilerinin kararlılığının kırılması, direnişin bitirilmesidir. Bursa’da başlayan bu direniş artık sadece Bursa sınırlarında değil tüm Türkiye’ye yayılmış, hatta tüm dünyada yankılar yaratmaya başlamıştır. Artık bu direnişi bitirmeye sizin gücünüz yetmez.

Siz saldırdıkça bu haklı direnişimiz fabrika fabrika büyüyecek ve güçlenecektir. Metal İşçileri Birliği sizin ulaşamayacağınız, erişemeyeceğiniz kadar geniş, gözaltına alamayacağınız kadar kitleseldir.

Metal işçileri, bu saldırıyla hedeflenenin ne olduğu hepimizce açıktır! Türk Metal, patronlar ve polis el ele vererek direnişimizi bitirmeye çalışmaktadır. Bu saldırı karşısında yapılacak tek şey direnişteki arkadaşlarımızla daha büyük bir dayanışma örmek, mücadelemizin yayılması için daha fazla çaba göstermektir.

Bu direniş sadece Türk Metal’in örgütlü olduğu fabrikalarda değil, örgütlü örgütsüz tüm metal işçilerinin hatta Türkiye işçi sınıfının mücadelesidir.

Metal İşçileri Birliği'ni susturmaya kimsenin gücü yetmez.’


***

İzmir MİB: Diren Bursa yalnız değilsin!

 

(…) Fakat MESS ve uşakları boş durmayarak saldırıya geçti ve işten atma saldırısı başladı. İlk saldırı Renault işçisine oldu bu saldırı karşısında Renault işçisi üretimden gelen gücü kullandı ve Renault yönetimine diz çöktürdü. Ardından Bursalı metal işçileri artık Türk Metal olmayacak dediler ve kurullarını kurarak kendi temsilcilerinin tanınmasını istediler. Fakat MESS bu talepleri kabul etmeyince Bursalı metal işçisi çekicine bir kez daha sarıldı ve bu sefer çekicini MESS’in kafasına indirdi. “HAK yoksa ÜRETİM olmayacak” dedi.

Şimdi ise direnen metal işçilerine polis ve yönetim baskısı yapılarak direniş bastırılmaya çalışılıyor. Metal işçileri Bursa’da yalnız değildir DİRENEN İŞÇİLERE gerçekleşecek bir saldırı karşılığını mislisiyle alacaktır. Çünkü binlerce metal işçisinin kalbi Bursa’da atıyor, metal işçisinin kalbini kırmaya kalkmayın yoksa kafanız kırılır. Dost-düşman herkes şunu bilsin; Bursalı metal işçilerinin talepleri kabul edilene kadar metal işçisi çekici elinden düşürmeyecek ve karşısına kim çıkarsa çıksın vurmaya devam edecek. Şimdi o çekice sarılabilmek için binlerce metal işçisi hazırlık yapıyor.

MESS sonun gelecek, metal işçisi çekici vurmaya devam edecek!

 

***

SKE: Metal fırtınası yayılıyor!

 

(…) Bu eylemler sırasında da, işçilerin taleplerinden hiç söz etmeyen Türk Metal çetesi, saldırı, hakaret, tehdit, fiziksel şiddet de dâhil her türlü kirli yöntemi kullanarak işçilerin direncini kırmak için özel bir çaba içerisine girmiş ve MESS patronlarına karşı görevini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmıştır. On binlerce metal işçisi, istifa ederek, işbirlikçilik yolunda çığır açan bu sendikaya haddini bildirmiştir. Türk Metal kozu boşa düşen metal patronlarının, sıradaki kozu, işçileri ayrıştırmak ve aba altından sopa göstererek tehdit etmektir. Ancak görülmektedir ki üretimden gelen gücünü kullanan metal işçisi, birliği ve kararlılığıyla bu oyunu boşa düşürecek ve MESS patronlarına taleplerini kabul ettirecektir. Renalut’ta başlayan büyük metal direnişi, çok geçmeden Tofaş, Çoşkunöz ve Mako’ya sıçramış ve metal kenti Bursa’yı sarmıştır. Bu eylemlerin daha da büyüyeceği, farklı fabrika ve kentlere yayılacağı görülmektedir.

Metal direnişi yeni bir dönemi işaret etmektedir. Artık söz, yetki, karar alma hakkı işçilerin elinde olacaktır. Kimse onun adına ona rağmen sözleşme metinlerinin altına imza atamayacaktır. İşçiler kendi kaderlerini kendileri belirleyecek, edilgen, beklemeci değil, etken ve özne olacaktır. İşçiler, tabandan örgütlenerek, kendi birliğini sağladığında; üretimden gelen gücüyle fabrikalar direniş alanına çevrilecek kenti ve kentleri saracak tüm prangalarından kurtularak sermayeyle hesaplaşacak, haklarını kendi öz gücüyle kazanacaktır.

Bursa’da kopan “Metal Fırtına”, gittikçe daha geniş işçi kesimlerinin dayanışmasına sahne olmakta ve tüm yurtta umut yaratmaktadır. Biz Sosyalist Kamu Emekçileri olarak mücadelenin öncüsü ve motor gücü olan metal işçilerinin direnişini selamlıyoruz. Bulunduğumuz tüm alanlara direnişinizi taşıyacağımızı, direnişinizle omuz omuza olacağımızı ilan ediyoruz.


***

Subaşı: Baskılar sökmez, bu yangın sönmez!

 

Bursa’da metal işçileri yıllardır ağır bir yük olarak omuzlarında taşıdıkları sendika ağalarını ve ayaklarına vurulan kölelik prangalarını bugün gelinen yerde tarihin çöplüğüne göndermek üzere ayağa kalkmıştır. İşte bu ayağa kalkıştandır ki, sermaye güçleri metal işçilerinin mücadelesini önce sessizlikle boğmaya çalışmış, olmamış, sendika ağalarının maşalarını devreye sokmuş, yetmemiş, valisiyle polisiyle devreye girmiştir. Ancak tüm saldırıları metal işçisinin iradesini kırmak şöyle dursun mücadele azmini iyiden iyiye körüklemiş, metal işçilerini kenetlemiştir. Tüm bu süreç boyunca ise harekete öncülük eden Metal İşçileri Birliği hakkında yalanlar ortalığa saçılmış, milliyetçi histeri yaratılmaya, MİB hareketin dışına itilmeye çalışılmıştır. Fakat ne metal işçileri ne de MİB tüm bu oyun ve çabalara itibar etmiştir. Çünkü MİB hareketin ruhudur.

Bu sebeple MİB’e yapılan saldırı metal işçilerinin onurlu, haklı mücadelesine yapılmış bir saldırıdır. Bugün Bursa’da metal işçisinin mücadelesine sahip çıkmak MİB’e sahip çıkmak demektir. Metal işçileri dün olduğu gibi bugün de tüm bu saldırıları bertaraf edecektir.

Şu an tüm bu saldırılara gerekli yanıtı Bursalı metal işçileri veriyorlar. Tarih yazarak, peş peşe üretimleri durdurarak, yeri göğü inleten “Ölmek var dönmek yok” sloganlarıyla yanıt veriyorlar. Bursalı sınıf kardeşlerimiz de gösteriyor ki, sermaye devletine ve para babalarına en güzel cevap örgütlü mücadeleyi yükseltmek olacak!

İzmir 2. Bölge Bağımsız Sosyalist Milletvekili Adayı olarak “Tek yol devrim” şiarıyla Bursalı metal işçilerini selamlıyorum. Gözaltına alınan Metal İşçileri Birliği çalışanlarının derhal serbest bırakılmasını istiyorum.

Baskılar sökmez, bu yangın sönmez!

Yaşasın metal işçileri birliği!

Direnen metal işçisi kazanacak!

İzmir 2. Bölge Bağımsız Sosyalist Milletvekili Adayı

Muharrem Subaşı


 
§