22 Mayıs 2015
Sayı: KB 2015/20

Gözaltılar, baskılar, provokasyonlar sökmeyecek
Metal direnişinden notlar
Metal işçileri 'yeni'yi yaratacak!
MESS-polis-Türk Metal’den MİB’e operasyon
Baskı ve saldırılarınız boşuna
Metal işçisinin sesi olmaya devam edeceğiz!
MİB’le dayanışma açıklamaları
Metal fırtınası kasırgaya dönüştü
Tofaş işçileri: Gemileri yaktık!
Metal direnişi sermayenin belini büktü
‘MİB operasyonu’ eylemlerle protesto edildi
2015 Toplu Sözleşmesi’ne doğru
MİB emektir, MİB dayanışmadır, MİB zaferin adıdır!
BİR-KAR’dan Avrupalı işçilere çağrı
Bursa’da Türk Metal'in saltanatı çöktü, sıra Trakya’da!
Haklarımızı yasalarla değil, fiili-meşru mücadeleyle kazanacağız!
Şimdi daha güçlüyüz!
İşçi ve emekçilere devrim çağrısı
Seçim vaatleri ve kadınlar
Yalan vaatlere kanmayalım yüzümüzü devrime dönelim!
Gençliğe çağrımızdır: Metal işçileriyle dayanışmayı büyütelim!
Almanya G7 protestolarına hazırlanıyor
Dünyadan grev ve eylemler
Karanlığı dağıtan çekiç metal işçisinin elinde!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Metal fırtınası kasırgaya dönüştü

 

Bursa’da binlerce metal işçisinin 14 Nisan’da Renault fabrikasında çaktığı kıvılcım büyük bir yangına dönüştü.

Renault, Tofaş ve diğer fabrikalarda üretimin durması, otomotiv tekellerini felç etti. Ana sanayiye üretim yapan fabrikalar üretimlerini büyük oranda durdururken ülke dışındaki otomotiv fabrikalarındaki üretim de sekteye uğradı.

İşbirlikçi Türk Metal çetesini sırtlarından atmak için harekete geçen ve 5 Mayıs’ta toplu istifa sürecini başlatan metal işçileri, ortaya koydukları direnişleriyle, bir süredir düzen siyasetinin seçim oyununa kilitlendiği ülke gündeminin ortasına oturdular. Metal işçilerinin eylemlerine yer vermeyen burjuva medya, üretimin durmasının ardından fabrikalardaki gelişmeleri vermeye başladı.

Şalterler indi, üretim durdu

Otomotiv sektörünün kalbi konumundaki fabrikalarda üretimi durduran işçilere son bir haftadır süren eylemlerinde yol gösteren ise yine Renault işçileri oldu. 5 Mayıs’ta Türk Metal çetesinin saldırısı ve fabrika yönetiminin işten atma girişiminin ardından üretimi durdurarak ilk zaferlerini kazanan işçiler ücret iyileştirmesi taleplerine yanıt almayı bekledikleri 21 Mayıs tarihinden önce harekete geçtiler. Renault yönetiminin işçilerin zam iyileştirmesi talebini karşılamayacağını ilan etmesinin ardından 14 Mayıs gecesi 16.00-24.00 vardiyası çıkışında direnişe geçen binlerce işçi üretimi durdurdu.

16.00-24.00 vardiyası içeride kalıp fabrikayı terk etmezken 24.00-08.00 vardiyası da içeri girmeyerek fabrika önünde direnişe geçti. Gecenin kararlılığını işçilerin sloganları ve cep telefonlarının ışıklarıyla yaptıkları görsel şov aydınlattı.

Renault işçilerini, diğer fabrikalarda Türk Metal esaretinden kurtulma mücadelesi veren işçiler de yalnız bırakmadı.

Delphi, Componenta, Ficosa Gemlik, Tofaş, Valeo’nun da aralarında bulunduğu çeşitli fabrikalardan işçilerin bir araya gelmesi sermaye devleti ve patronları rahatsız etti.

Renault işçilerine desteğe gitmeye hazırlanan Mako ve Coşkunöz işçileri, gece saatlerinde polis tarafından engellenmek istendi. Ancak tüm engellemelere rağmen yüzlerce işçi Renault önüne ulaştı.

Binlerce Renault işçisinin coşkulu buluşmasına sahne olan 14 Mayıs gecesinin ardından taleplerinin arkasında duran metal işçileri, yaktıkları direniş ateşini diğer fabrikalara da taşıdılar.

1. Ücret iyileştirmesi yapılsın.

2. İşçinin seçtiği temsilciler tanınsın. TM dışarı.

3. İşten atmama güvencesi verilsin.

4. Dayanışma aidatları ödenmesin...” biçiminde duyurulan talepler diğer fabrikalarla ortaklaştırılırken Renault işçilerini 15 Mayıs günü Tofaş işçileri izledi. Saat 19.00 sıralarında üretimin durduğu Tofaş’ta içerideki vardiya fabrikayı terk etmezken diğer vardiyadaki işçiler de fabrika önünde toplandı. Fabrika yönetiminin baskı ve tehditleri de işçileri yollarından döndüremedi.

Tofaş işçileri, ailelere ve evlerindeki işçilere seslenerek fabrikaya gelmeleri çağrısında bulundu. İşçiler, davul ve zurna eşliğinde direniş alanını bayram yerine çevirirken “İşçiler burada dimdik ayakta” sloganı haykırıldı.

15 Mayıs günü binlerce metal işçisi Renault önündeki direniş alanında görkemli bir buluşma gerçekleştirdi. Birçok fabrikadan işçi gün boyu direniş alanını ziyaret ederek Renault işçilerinin su, yemek gibi ihtiyaçlarını karşıladı.

Çalışma Bakanlığı müfettişleri ile görüşen işçi temsilcilerine, yapılan eylemin yasadışı olduğu ve kıdem tazminatı olmadan işten atılma gerekçesi sayılabileceği, patronun zararının işçilerden tahsil edilebileceği söylendi. Renault işçileri bu tehditleri

“Ölmek var dönmek yok!” sloganıyla karşıladı.

Farba, Delphi, Diniz Johnson Controls (DJC), Ototrim gibi pek çok fabrikada Türk Metal’den istifalar gün boyu devam etti.

Coşkunöz ve Mako da katıldı

Renault ve Tofaş’ta 10 bini aşkın işçinin üretimi durdurması Coşkunöz’ü de ateşledi. Coşkunöz işçileri MESS’in küstah kararının ardından üretimi durduracaklarını açıkladı ve aynı gece üretimi durdurdu.

MESS yönetimi fabrikalarda üretimin durması karşısında yaptığı yazılı açıklamayla işçilere gözdağı vermeye çalıştı.

MESS Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Celal Betil imzasını taşıyan açıklamada işçilerin eylemlerinin “yasadışı” olduğu söylenerek gözdağı verilirken “İmzalanan grup toplu iş sözleşmelerinde herhangi bir değişiklik yapılamayacağı hususu MESS Genel Kurulu tarafından da teyid edilmiştir” denildi.

15 Mayıs’ı 16 Mayıs’ı bağlayan gece Bursa, metal işçilerinin coşkulu sloganlarıyla inledi. Renault, Farba ve Maysan Mando işçileri, Coşkunöz işçilerini ziyaret etti.

İşçiler hep birlikte “Her yer Renault her yer direniş!”, “Her yer Coşkunöz her yer direniş!” ve “Coşkunöz eğilme Renault seninle!” sloganlarını haykırarak birlik ve beraberlerini gösterdi.

Renault işçileri ise, üretimin durmasının ardından fabrika içinde kalan 1500 kişilik kitlesiyle gövde gösterisi yaparak kararlılık mesajı verdiler.

Fabrikalarda üretimin durmasının ardından başlayan direniş sürecinde işçi aileleri de direnişle aktif dayanışma gösterdi. İşçilerin eşleri ve çocukları Metal İşçi Birliği’nin facebook adresi üzerinden dayanışma çağrıları yaptılar. Direniş alanlarını bir an olsun boş bırakmadılar.,

Sermaye telaşa kapıldı

Üretimin durmasının ardından korkuya kapılan sermaye cephesi ise valilik aracılığıyla işçilerle görüşme talebinde bulundu. İşçi temsilcileri, MESS ve valiliğin katıldığı görüşmelerde işçilerin ücret talebiyle ilgili somut adımlar atılmaması nedeniyle sermaye cephesinin talepleri kabul görmedi ve direnişe devam kararı alındı.

Valilik, diğer yandan da Metal İşçileri Birliği çalışanlarına karşı polis ablukası uygulamaya başladı.

Valilik ile görüşmeler sürdüğü sırada ise işçilerin öz örgütlenmesi Fabrikalar Arası Kurul toplantı halindeydi. Kurul gelişmeleri değerlendirerek metal işçilerinin yürüyeceği yol hakkında tartışmalar yürüttü.

Gelişmeler üzerine açıklama yapan Metal İşçileri Birliği, metal işçilerini tuzağa düşmemeleri konusunda uyardı. “Ortaya çıkan bu sonuç metal işçisinin mücadelesini hiçe saymaktır. Ücret iyileştirmesi zamana bırakılmaktadır ama en önemlisi Türk Metal adres gösterilmektedir” denilen açıklamada metal işçisinin ana talebi olan “İşçinin kendi arasından seçtiği temsilciler resmi muhatap olarak tanınmalıdır” maddesinin hiçe sayıldığına vurgu yaptı.

Direnişin etkisi 17 Mayıs’tan itibaren Bursa dışına da sıçradı. Gebze ZF SACHS fabrikasından işçiler geniş çaplı bir toplantı yaparak istifalara başlayacaklarını açıkladı. İşçiler e–devlet şifrelerini almaya devam ettiklerini bildirdi.

Sınıf dayanışmasının en anlamlı örneklerinin yaşandığı ziyaretlerde Renault, Tofaş ve Coşkunöz işçileri birbirlerine kitlesel ziyaretler örgütledi. Bu ziyaretlere farklı fabrikalardan işçilerin ziyaretleri eklenince Bursa’da sınıf dayanışması ruhu üst düzeye ulaştı.

Bosch işçilerinden Mako işçileriyle dayanışma

Üretimin durduğu fabrikalara 18 Mayıs sabahı Mako da eklendi. Metaldeki direniş süreci öncesinde, Türk Metal üzerinde basınç uygulayarak MESS sözleşmesinin üzerinde bir sözleşmeye imza atan Bosch işçileri, Mako işçileriyle anlamlı bir sınıf dayanışması gösterdi.

Bosch işçileri, Mako işçileriyle gösterdikleri sınıf dayanışmasını MİB’in facebook adresi üzerinden şöyle paylaştı:

Öğlen yemekte verilen ayranlari topladık, kooperatiften de torba torba gazoz, soda vs alıp yemek molasinda MAKO önünde dağıttık. Alkış kıyamet koptu o alanda.”

Mako işçileri farklı fabrikalardan yüzlerce işçi tarafından ziyaret edildi.

Direnişe devam kararı

Fabrikalardaki direnişlerin büyümesi karşısında telaşa kapılan fabrika yönetimleri ise işçilerin seçtiği temsilcilerle görüşmeler gerçekleştirdi.

Metal işçileri 18 Mayıs'ta valilik ve CEO’larla yapılan görüşmede ücret iyileştirmesi konusunda yuvarlak laflar edilmesi karşısında masadan kalktılar.

Valilik ve CEO’lar 19 Mayıs'ta için yeni bir görüşme talebi iletse de işçiler bir netlik olmadan masaya oturmayacaklarını belirtti. Renault işçileri görüşmeyi değerlendirerek oy birliğiyle “direnişe devam” kararı aldı.

Konuya ilişkin Metal İşçileri Birliği şu açıklamayı yaptı:

Valilik ve CEO’lar tarafından 19 Mayıs sabahı yeni bir görüşme talep edilse de işçiler bu görüşmeye gitmeyeceklerini açıkladılar.

MESS saldırıya geçti

Direnişi kıramayan MESS 19 Mayıs’tan itibaren fabrikalardaki baskıyı arttırdı.

Üretimin durduğu Coşkunöz’de, işçileri yollarından döndüremeyen patron KMF binasında elektrik ve suyu keserken tuvaletleri de kilitledi.

Mako patronu içeride direnişi sürdüren işçiler üzerindeki baskıyı arttırarak suları kesti, mescit ve tuvaletler kapatıldı.

Gece saatlerinde Coşkunöz’de yönetim, direnişi bitirmek için baskıları arttırdı.

Renault’ta da işçilerin kullandığı bölümlere giriş yasağı getirildi.

Binlerce işçinin MESS’in baskılarına yanıtı direniş oldu. İşçiler gece saatlerine kadar direniş alanlarında kitlesel yürüyüşler gerçekleştirdi. Gece saatlerinde Mako işçileri ve MİB’li işçiler konvoy oluşturarak Tofaş ve Coşkunöz işçilerini ziyaret etti.

MİB’den uyarı

MİB, yaptığı açıklamada, fabrikalardaki eylemlere yönelik olası bir polis operasyonunda, 5 Mayıs’ta Türk Metal’in silinişi gibi “siyasi iradenin yani hükümetin” de biteceğini vurguladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İşçi arkadaşlarımız bu gözdağına net bir yanıt verdiler. Kesinlikle fabrikalardan çıkmayacaklarını söylediler. Bu aşamadan sonra polis bir operasyona girişir mi, mümkündür? Ama şundan emin olsunlar ki metal işçisinin ve halkın buna tepkisi büyük olur. Nasıl ki 5 Mayıs’ta TM’ci çeteler işçiye el kaldırdıkları anda bittilerse, polis marifetiyle işçiye sopa kaldırılırsa o anda siyasi irade, yani hükümet de biter!

Direnen onurlu işçi kardeşlerimiz kararlılar ve kimse onların kararlılığını bir daha test etmesin. Onlar kendi aralarında kenetlendiler, halk da onlara kenetleniyor...
Hiçbir insanlık dışı ve haydutça girişim, hakları için büyük bir direniş destanı yazan işçi kardeşlerimizin bu onurlu mücadelesini kıramayacaktır.”

Ford’da direniş kararlılığı

19 Mayıs günü ise 5 bin işçinin çalıştığı Ford Otosan’ın Kocaeli Gölcük’teki fabrikasında çalışan işçiler İzmit Seka Park’ta toplanarak direniş kararlarını açıkladı.

Türk Metal’i protesto eden yüzlerce işçi 20 Mayıs sabahı üretimi durdurma ve direnişe geçme kararı aldı.

İşçilerin eylem kararı üzerine telaşa kapılan ve direnişin fabrika içerisinde taşınmasından korkan Ford yönetimi üretimi durdurma kararı aldı. Yönetimin bu kararına rağmen yüzlerce Ford işçisi fabrika önünde toplanarak eylem yaptı. Eylemde Ford İşçi Kurulu’nun aldığı kararlar basın ve kamuoyuyla paylaşıldı. İşçiler, süreç boyunca yapacakları duyurularda sadece MİB’in dikkate alınması gerektiğini ifade ettiler.

Direniş ateşinin harlandığı bir diğer fabrika ise Ototrim oldu. Tredin, Beltan ve SKT işçileri Ototrim işçilerini ziyaret ederek birlik ve beraberliklerini gösterdiler.

20 Mayıs gecesi Türk Traktör işçileri de eylem yaparak "Türk Metal istifa!" sloganını haykırdılar.


 
§