22 Mayıs 2015
Sayı: KB 2015/20

Gözaltılar, baskılar, provokasyonlar sökmeyecek
Metal direnişinden notlar
Metal işçileri 'yeni'yi yaratacak!
MESS-polis-Türk Metal’den MİB’e operasyon
Baskı ve saldırılarınız boşuna
Metal işçisinin sesi olmaya devam edeceğiz!
MİB’le dayanışma açıklamaları
Metal fırtınası kasırgaya dönüştü
Tofaş işçileri: Gemileri yaktık!
Metal direnişi sermayenin belini büktü
‘MİB operasyonu’ eylemlerle protesto edildi
2015 Toplu Sözleşmesi’ne doğru
MİB emektir, MİB dayanışmadır, MİB zaferin adıdır!
BİR-KAR’dan Avrupalı işçilere çağrı
Bursa’da Türk Metal'in saltanatı çöktü, sıra Trakya’da!
Haklarımızı yasalarla değil, fiili-meşru mücadeleyle kazanacağız!
Şimdi daha güçlüyüz!
İşçi ve emekçilere devrim çağrısı
Seçim vaatleri ve kadınlar
Yalan vaatlere kanmayalım yüzümüzü devrime dönelim!
Gençliğe çağrımızdır: Metal işçileriyle dayanışmayı büyütelim!
Almanya G7 protestolarına hazırlanıyor
Dünyadan grev ve eylemler
Karanlığı dağıtan çekiç metal işçisinin elinde!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Baskılarınız, tutuklamalarınız mücadelemizi engelleyemedi!

Şimdi daha güçlüyüz!

 

18 günlük tutsaklığımın ardından 18 Mayıs’ta avukatlarımın yaptığı itirazla serbest bırakıldım.

Sermaye devleti 1 Mayıs’a yönelik azgın polis saldırısı, gözaltı ve tutuklama terörü ile işçilere, emekçilere, devrimcilere gözdağı vermeye çalıştı. Adeta “Taksim yasaktır. Bunu delmeye çalışırsanız tutuklanırsınız” mesajı verildi. İç Güvenlik Paketi’nin tanıtımı yapıldı.

Seçim aldatmacasıyla işçi ve emekçilerin bilinçlerinin bulandırıldığı bir dönemde, bağımsız sosyalist aday olarak benim tutuklanmamla işçi ve emekçilere “Tek yol devrim!” çağrısının ulaştırılması engellenmeye çalışıldı.

Ancak sermaye devletinin tüm bu çabaları boşa düştü. Tüm saldırılara, baskılara rağmen 1 Mayıs’ta Taksim iradesi kazandı.

Tüm engelleme çabalarına rağmen sınıf devrimcileri seçim aldatmacası karşısında işçi ve emekçileri devrimci sınıf mücadelesine çağırdılar, çağırmaya devam ediyorlar.

Sermaye devletinin tüm baskılarına, saldırılarına karşı bugün biz daha güçlüyüz. Çünkü Bursa’da metal işçilerinin mücadelesi ve kararlılığı bizlere yürünmesi gereken yolda olduğumuzu bir kez daha kanıtladı. Sınıf devrimcileri olarak bundan aldığımız moral ve güçle her zamankinden daha kararlı ve coşkulu bir şekilde fabrikalarda, sokaklarda, meydanlarda, alanlardayız.

Keyfi tutuklama saldırısının sona ermesiyle birlikte ben de tüm gücümle bu mücadeledeki yerimi almaya devam edeceğim.

Tek yol devrim! Kurtuluş sosyalizm!

İstanbul 3. Bölge Bağımsız Sosyalist Milletvekili Adayı İpek Bozkurt
19 Mayıs 2015

 

 

 

 

İhanet çetelerinin saldırılarının hesabını soracağız!

 

Yıllardır MESS ve Türk Metal çetesinin işbirliği sonucunda azgın sömürü koşullarına maruz kalan metal işçileri sonunda hakları için ayağa kalktılar. Tıpkı ‘98 deki ‘Metal fırtınası’ gibi yine öncülüğü Bursa’daki Renault ve Tofaş gibi temel stratejik fabrikalardaki işçiler çekiyor. Bu çıkışı hakları için her türlü kirli oyunu bozmaya yönelik başkaldırıyı, komünist tutsaklar olarak selamlıyoruz. Gezi’den Greif’e yeni dönemin proleter kitle hareketleri temelinde olacağı inancı ve umudumuzla, sınıf devrimcileri olarak her zaman sınıfımızın yanında ve onların mücadelesiyle iç içe olacağımızı bir kez daha haykırıyoruz.

Toplum tamamen seçimler vesilesiyle burjuva siyaset gündemine kilitlenirken sınıf devrimcilerinin öncelikli ve stratejik hedefi, devrimci sınıf faaliyetinin yükseltilmesi olmuştur. Çünkü tüm toplumsal sorunların kaynağının sermaye sınıfının siyasal iktidarının yıkılmasıyla kalıcı çözüme ulaşabileceği tarihsel gerçekliğiyle hareket ediyoruz.

Bu yüzdendir ki Bursa’daki metal işçileri, ayağa kalktığında yanlarında sınıf devrimcilerini görmeleri ve onların bu mücadeleye aktif destek sunmaları tesadüf değildir. Ve tam da bu yüzdendir ki yine sicilli ihanet çetesi Türk Metal faşistleri yoldaşlarımızı açıkça hedef alarak saldırmışlardır.

Fakat ne yaparlarsa yapsınlar sınıf devrimcilerinin metal işçileriyle et ve tırnak gibi kaynaşmasına engel olamayacaklardır. İşçi sınıfının kızıl bayrağı en yükseklerde dalgalanmaya devam edecektir. Bu vesileyle saldırıyı kınıyor, saldırıya uğrayan yoldaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor ve Türk Metal çetesi artıklarını da buradan uyarıyoruz. Ayağınızı denk alın! Bugün sermaye sınıfı ve iktidarına sırtınızı dayayarak gerçekleştirmiş olduğunuz saldırıların hesabı elbet sorulur ve sorulacaktır.

Kahrolsun ihanet çeteleri!

Yaşasın işçi sınıfının birliği!

Yaşasın devrim ve sosyalizm!

TKİP dava tutsakları adına
Onur Kara

 

 

 

 

Çiğli’de aday tanıtım toplantısı

 

İzmir Çiğli’de 16 Mayıs’ta İzmir 2. Bölge Bağımsız Sosyalist Milletvekili Adayı Muharrem Subaşı’nın aday tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

BDSP temsilcisi, toplantının açılışında yaptığı konuşmada sınıf devrimcilerinin neden aday çıkarttığını açıkladı.

Bağımsız Sosyalist Milletvekili Adayı M. Subaşı ise, seçim döneminde kullanılan “Tek yol devrim” şiarının önemine vurgu yaparak konuşmasına başladı. Bu şiarın seçim dönemlerinde de iki ayrı dünya, iki ayrı sınıf arasındaki vurgunun kendisi olduğunu söyleyen Subaşı, bu sözün düzen ve devrim arasında başka bir seçeneğin olmadığının kanıtı olduğunu söyledi. Sınıf devrimcileri ve bağımsız sosyalist adaylar için ise aslolanın işçi sınıfının bağımsız devrimci programının seçim dönemlerinin kutuplaştırdığı zor şartlarda bile hayat bulması için mücadeleyi daha yoğunlaştırmak için kullanıldığını söyledi. İşçi sınıfının üretimden gelen gücü açığa çıkartılamadığı sürece hiçbir seçimin kalıcı bir çözüm sağlayamayacağını vurgulayan Subaşı, bu olmadığı koşullarda yeni Somalar’ın ve Ermenekler’in yaşanmaya devam edeceğini vurguladı.

Ardından sohbetlerle ve çekilen halaylarla tanıtım etkinliği sona erdi.

Kızıl Bayrak / İzmir


Mamak’ta aday tanıtım toplantısı

 

Ankara 1. Bölge Bağımsız Sosyalist Milletvekili Adayı Melek Altıntaş için Mamak’ta tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. 17 Mayıs’ta Mamak İşçi Kültür Evi’nde yapılan aday tanıtım toplantısı, BDSP adına yapılan konuşmayla başladı. Ardından milletvekili adayı Melek Altıntaş söz aldı.

Altıntaş konuşmasında öncelikle içerisinden geçilen döneme değinerek sermayenin mevcut durumundan ve alttan alta mayalanan ekonomik krizden söz etti. Bursa’daki metal işçilerinin direnişine de değinen Altıntaş, seçimlere ilişkin tutumunu açıklayarak mücadele çağrısı yaptı.

Altıntaş’ın konuşmasının ardından katılımcılar sorular sordu ve düşüncelerini belirtti. Toplantı canlı tartışmaların ardından sona erdi.

Kızıl Bayrak / Ankara
 
§