22 Mayıs 2015
Sayı: KB 2015/20

Gözaltılar, baskılar, provokasyonlar sökmeyecek
Metal direnişinden notlar
Metal işçileri 'yeni'yi yaratacak!
MESS-polis-Türk Metal’den MİB’e operasyon
Baskı ve saldırılarınız boşuna
Metal işçisinin sesi olmaya devam edeceğiz!
MİB’le dayanışma açıklamaları
Metal fırtınası kasırgaya dönüştü
Tofaş işçileri: Gemileri yaktık!
Metal direnişi sermayenin belini büktü
‘MİB operasyonu’ eylemlerle protesto edildi
2015 Toplu Sözleşmesi’ne doğru
MİB emektir, MİB dayanışmadır, MİB zaferin adıdır!
BİR-KAR’dan Avrupalı işçilere çağrı
Bursa’da Türk Metal'in saltanatı çöktü, sıra Trakya’da!
Haklarımızı yasalarla değil, fiili-meşru mücadeleyle kazanacağız!
Şimdi daha güçlüyüz!
İşçi ve emekçilere devrim çağrısı
Seçim vaatleri ve kadınlar
Yalan vaatlere kanmayalım yüzümüzü devrime dönelim!
Gençliğe çağrımızdır: Metal işçileriyle dayanışmayı büyütelim!
Almanya G7 protestolarına hazırlanıyor
Dünyadan grev ve eylemler
Karanlığı dağıtan çekiç metal işçisinin elinde!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

BİR-KAR’dan
Avrupalı işçilere çağrı

 

BİR-KAR İşçi Komisyonu, ilk günlerinden itibaren Bursa'daki metal direnişinin sesini-soluğunu Avrupa’daki işçi ve emekçilere taşımak için seferber oldu. Komisyon, 19 Mayıs günü yazılı açıklama ile bu dayanışmayı büyütme çağrısını yineledi. Bursa’daki ve çeşitli kentlerdeki metal işçilerinin eylemlerinin sürdüğü belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Avrupa’nın yerli göçmen tüm uluslarından işçilere, emekçilere!

Direniş biraz daha uzarsa Fransa’dan Romanya’ya her yer etkilenecek. Metal patronları telaşlı. Bir yandan polis kuşatması ve tehditleri, diğer yandan devletin valisi ile kapalı kapılar ardında yaptıkları tümüyle kirli oyunlardan ibaret manevralarla direnişi bitirmeye çalışıyorlar. Fakat boşuna!

Metal işçileri ileri sürdükleri taleplerde ısrarlıdır. Tümü kabul edilmeden ve bu resmi ve yazılı biçimde protokole bağlanmadan direnişi sürdüreceklerini açıklıyorlar.

İşçi kardeşler!

Bir sendikadan çok üyesi işçilerin kanını döken bir çete örgütü olan Türk Metal fabrikalardan siliniyor. Ama işçiler örgütsüz değil. Artık direniş toplumun gündemine oturmuş bulunuyor. Sadece Bursa’da değil, Türkiye’nin her yerinden destek ve dayanışma mesajları geliyor. MESS patronları iyice köşeye sıkıştı. İşçiler kazanmaya çok yakın.

Şimdi sıra bizlerde. Sermaye patronları her yerde bir sınıf olarak karşımıza çıkıyorlar. Aynısını biz de yapalım. Bursa'daki metal işçisi sınıf kardeşlerimizle tek bir sınıf olduğumuzu gösterelim. Aynı şeyleri üretiyor, aynı sorunları yaşıyoruz. Tepkimiz de ortak olsun. Çok şey yapabiliriz ama eylemli sınıf dayanışması çok etkili olacaktır. Örneğin, Fransa'daki Renault işçileri üretimi durdurabilir.

İşçi kardeşler!

Bursa’daki sınıf kardeşlerinizin, direnişi sürdürmek, yemek ve içmek gibi günlük ihtiyaçlarını karşılamak için sizlerin maddi yardımlarınıza çok ihtiyaçları var. Bunu onlardan esirgemeyin. BİR-KAR olarak Avrupa’da sürdürdüğümüz destek ve dayanışma çalışmalarına omuz verin.

Yaşasın enternasyonal sınıf dayanışması!
İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!

BİR-KAR İşçi Komisyonu
19 Mayıs 2015”

 

 

 

 

Metal işçilerinin sesi dünyaya yayılıyor

 

Bursa’da metal işçilerinin direnişi başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde giderek gündeme oturuyor. Bursa başta olmak üzere Kocaeli ve birçok kentte eyleme geçen metal işçilerine destek açıklamaları geldi.

Brezilya’dan destek

Metal İşçileri Birliği (MİB) ile irtibat halinde yürütülen dayanışma çalışmaları kapsamında, Ekim ayında toplanacak olan Otomotiv İşçilerinin Uluslararası Kongresi’ni Hazırlama Komitesi (ICOG) üyelerinden Ali Reçber’in süreçle ilgili yaptığı bilgilendirme ve dayanışma çağrısına Brezilya’dan yanıt geldi.

Brezilya’dan CSP-Conlutas Sendikası, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Bursa’da Nisan ayından beri süren, işçilerin ekonomik ve sendikal hak mücadelelerini ilgiyle takip ediyoruz. Metal işçileri bir kez daha, birleşir ve ortak davamız için birlikte savaşırsak kazanabileceğimizin canlı örneğini verdiler. Dünya işçi hareketi için büyük anlam ifade etmektedir bu hareket.”

ICOG üyesi Ali Reçber ise metal direnişiyle ilgili dayanışma ve bilgilendirme çalışmalarını anlattı. Türkiye’den MİB ve Avrupa’dan BİR-KAR’la ortaklaşa çalışma yürüttüklerini belirten Reçber, “Bursa metal işçilerinin haklı ve onurlu mücadelelerini ve bu mücadelenin deneyini uluslararası işçi hareketi içerisinde tanıtarak olan desteği daha da güçlendirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Reçber ayrıca şunları söyledi: “Bursa metal işçilerinin çağrıları, işçi kardeşleri tarafından cevapsız bırakılmıyor. İspanya, Almanya, Brezilya, Fransa ve İran gibi birçok ülkede metal işçilerinin haklı ve onurlu sesi yayılıyor, bant başındaki işçi arkadaşlarıyla buluşuyor.”

Sİ’den açıklama

Almanya’nın otomotiv tekellerine ev sahipliği yapan Stuttgart’tan Uluslararası Dayanışma Örgütü/Sİ yaptığı dayanışma açıklamasında ‘Birleşen işçiler asla yenilmez’ dedi:
“Uluslararası Dayanışma Örgütü/Sİ’nin, Daimler kenti Stuttgart yerel örgütü olarak Bursa’da sosyal, ekonomik ve politik hakları için mücadele eden metal işçileriyle dayanışma içerisinde olacağız.
Birleşen işçiler asla yenilmez!
Yaşasın enternasyonal dayanışma!
Uluslararası Dayanışma/Sİ Stuttgart yerel örgütü...”

KOMintern’den dayanışma mesajı

Avusturya’dan KOMintern (Komünist Sendika İnisiyatifi) ise metal işçileri ile dayanışmanın yükseltilmesi çağrısı yaparak şunları belirtti:

"Uluslararası alanda benzer üretim yapan fabrikalarda ve aynı işkolunda çalışan işçi arkadaşları, Türkiye’deki işçi arkadaşlarıyla aktif dayanışmada bulunmaya çağırıyoruz!

Avusturya Üretim Sendikası (Pro-GE) ve Avusturya Sendika Birliği’nin (ÖGB) uluslararası birimini, Bursa’da bulunan on binlerce işçinin çıkarı için somut görüş belirtmeye çağırıyoruz!"

 

 

 

 

BİR-KAR’dan dayanışmaya çağrısı

 

İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği Platformu (BİR-KAR) İşçi Komisyonu, MESS-Türk Metal ittifakına karşı üretimi durduran ve hakları için direnişe geçen metal işçileriyle dayanışma mesajı yayınladı. 15 Mayıs günü yapılan açıklamada Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde kurulu Renault, Mercedes, Bosch, Opel, Mann ve diğer fabrikalarında çalışan metal işçilerine seslenilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Bursa’daki kavga sermaye yanlısı Türk Metal ile kavga olmaktan çıktı. Şimdi işçilerin karşısında adı MESS olan metal patronları sendikası, yani sermaye sınıfı var. Bir yanda sermaye sınıfı, diğer yanda metal işçileri, kavga büyüyor.

Türkiye’deki metal işçisi sınıf kardeşlerimizle dayanışmayı büyütmenin tam zamanıdır. Vakit geçirmeden harekete geçin. Bursalı metal işçisi sınıf kardeşlerinizle bağ kurun, bilgi alın, maddi ve moral dayanışmada bulunun.

Yaşasın enternasyonal sınıf dayanışması!”

 
§