20 Şubat 2015
Sayı: KB 2015/07

Dinci-gericiliğin faşist saldırılarına karşı fiili-meşru mücadele!
Devrimci bir bahar mücadelesi!
Özgecan’ın hesabını sormak için örgütlü mücadeleye!
İdam tartışmaları üzerine - B. Olgun
İşçi ve emekçiler vahşete karşı sokaktaydı!
Özgecan’ın kentinde büyüyen öfke!
Metal grevi ve reformist sol
“Yarın ne yapmamız gerektiğini öğreniyoruz!”
Grev yasağı ve sonrası
Ezber bozan sınıf ve AKP’nin oyunları
Yapı yükseliyor
Yeni mücadele sahaları ve Bilecik
Yeni Yunan hükümeti ve parolası: "Ne itaat, ne çatışma"
Ukrayna: Hegemonya savaşının yeni sahnesi
Gerici Körfez rejimlerinin Yemen telaşı
Almanya'da metal işkolundaki uyarı grevleri ve işçileri bekleyen tehlike
"Etkinlikte işçiler güçlerini gördüler"
8 Mart'ta mücadele alanlarına!
Kapitalizmin kâr yasaları kadının köleliğinin sürmesidir
Ankara EKK'nın 8 Mart programı
Liselerde Özgecan fotoğraflarına engelleme!
"Burjuva gericiliği katiller yaratmaya devam ediyor..."
Eğitimde gericiliğe karşı okul boykotu!
Başkaldıran dizelerin işçisi - K.Ehram
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Liselerde Özgecan fotoğraflarına engelleme!

 

İstanbul Kartal’daki çeşitli liselerde okuyan DLB’liler Özgecan’ı unutmadı.

Kartal Hacı Hatice Bayraktar Lisesi’nde Özgecan’ın katledilmesini protesto etmek isteyen DLB’lilere okul müdürü tehditler eşliğinde müdahalede bulundu. Pankartın binadan sallandırılmasına müdahale eden müdürünü teşhir eden DLB’liler ve diğer liselilerin yuhalamaları karşısında okul müdürü çareyi uzaklaşmakta buldu.

Cevizli İmam Hatip Lisesi öğrencileri güne başlarken Özgecan’ın fotoğrafları ile okul duvarlarını süslediler. Katliama tepki olarak siyah giyen öğrenciler okul tahtalarına yazılar yazdılar. Okul müdürünün koridorlardaki resimleri yırttığı öğrenildi.

Ertuğrul Gazi Lisesi’nde yaka fotoğrafları dağıtıldı. Siyah giyen öğrenciler Özgecan’ın katledilmesini protesto etti.

Kartal Şehit Öğretmen Hüseyin Arman Lisesi’nde siyahlar giyilirken, yaka fotoğrafları takıldı ve sınıf tahtalarına yazılar yazıldı. 

Kartal Endüstri Meslek Lisesi’nden DLB’liler ise Özgecan’ın katledilmesi ve okulda yaptıkları protestolara dair görüşlerini şu şekilde dile getirdiler:

- Bugün okula gittiğimde sınıf tahtasına “Özgecan ölümsüzdür” yazarak Özgecan’ın katledilmesini protesto ettim. Sınıfa gelen öğretmen ise; “Her canlı bir gün ölür. Özgecan nasıl ölümsüz olur. Her canlı ölümü tadacaktır” dedi. “Ben de evet her canlı bir gün ölür ama Özgecan unutulmayacak. Biz de ailesi de onu unutmayacağız“ dedim.

Bir DLB’li olarak Özgecan’ı sınıfımda böyle andım. Tüm liselilerin de Özgecan’ı anmasını istiyorum.

- Özgecan Aslan’ın öldürüldüğü haberi gündeme geldiğinde tepkiler oldu. Okulumuzda da pek çok öğretmenimiz bu katliama duyarsız kalmadı, protestolara gitti. Sınıflarda “Özgecan ölümsüzdür!” yazıları yazıldı. Bu haksızlığın unutulmamasını istiyoruz. Eğer bu konuda bir şeyler yapılmazsa kadınlar haksızlığa uğramaya devam edecek. Buna bir dur demeli!

- Merhaba arkadaşlar, Özgecan Aslan’a yapılmış olan eziyetin, işkencenin, cinayetin, tecavüzün hesabı sorulmalıdır ve sorulacaktır.

Kadına ve erkeğe yapılan bütün bu olaylara neden hala susuyorsunuz? İlla sizin de mi başınıza gelmesi gerek. Bu işkencelerin, eziyetin, şiddetin hiçbir zaman sonu gelmeyecek. Neden susuyor ve korkuyoruz?

Susmayın, sesinizi duyurun!

Baskıya rağmen mücadele kararlılığı

Hacı Hatice Bayraktar Anadolu Lisesi’nde pankart açan liselilere yönelik baskı politikası işleten okul idaresi 17 Şubat günü bunu protesto eden öğrencilere disiplin soruşturması açtı.

Öğrencileri tek tek sorguya alıp ifade imzalattı. Eylem sırasında fotoğraf çeken öğrencilere “Devrimci Liseliler Birliği’ne mi göndereceksiniz bu fotoğrafları” diye soruldu.

Eğitim Sen İstanbul 5 No’lu Şube Başkanı Mehmet Aydoğan okula giderek okul müdürü ile bir görüşme gerçekleştirdi. Liselilerin gayet normal bir tepki gösterdiğini belirten Aydoğan, yaratılmak istenilenin korku ortamı olduğunu vurguladı.

Kartal DLB Bankalar Caddesi’nde eylem gerçekleştirdi. DLB, “Liseliler sokakta hesap soruyor!” sloganları ile Özgecan cinayetini lanetlerken, baskılara karşı da “Yaşasın Devrimci Liseliler Birliği!” sloganını attılar.

“Özgecan’ın katili sermaye devleti!” sloganları ile Bankalar Caddesi’nden yürüdüler. Ajitasyonlarda liselerdeki Özgecan eylemlerine tahammülsüzlüğün olduğunu duyurdular. “Korkuları olmaya devam edeceğiz!” denerek açıklama sonlandırıldı.

Kartal Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde “Tecavüz suçtur! Özgecan’ın hesabını liseliler soracak! / Devrimci Liseliler Birliği” pankartı okula asıldı.

Kartal Süleyman Demirel Anadolu Lisesi Dayanışması, öğle arasında okul bahçesinde biraraya gelerek hazırladıkları dövizlerle birlikte Özgecan’ın hesabını soramaya çağırdı. Okunan metnin ardından öğretmenlerin müdahalesi gerçekleşti.

Öğrenciler metni okuyana kadar dağılmadı ve ardından okul müdürü devreye girerek “haklısınız ve tepkinizi verdiniz” dedi. Ardından eylem sonlandırıldı.

Kartal Hacı İsmail Gündoğdu Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde ise tahtaya yazılar yazılarak Özgecan’ın katledilmesi teşhir edildi.

Liselilerin Sesi / Kartal

 

 

 

 

 

Liseliler Özgecan için eylemdeydi

 

16 Şubat günü Eski Çarşı içinden yürüyen liseliler döviz ve sloganlarla kadın cinayetlerinin hesabının sorulacağını haykırdılar. Kent Meydanı’na yürüyen liseliler “Katil var!”, “Özgecan Aslan ölümsüzdür!”, “Hepimiz Özgecan’ız öldürmekle bitmeyiz!” sloganlarını attı. Kent Meydanı’ında ise liseliler adına liseli bir kadın basın açıklamasını okudu. Basın açıklamasında kadın cinayetlerinin arttığı ve devletin katilleri koruduğu ifade edilerek kadın cinayetlerine karşı mücadele edileceği vurgulandı.

Farklı farklı liselerden katılımın olduğu eylemde liseli genç kadınların cinayete karşı öfkeli oldukları gözlemlendi. Eylem basın açıklamasının ardından sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / Gebze

 
§