5 Aralık 2014
Sayı: KB 2014/48

Yatağan işçisi kavgayı büyütüyor
Yatağan kazanırsa işçi sınıfı kazanır!
Yatağan’dan izlenimler
Yatağan’da barikattan bir adım ileriye!
“Yatağan’daki mücadeleyi toplumsallaştırırsak başarı elde edilir”
2015 bütçesi açıklandı!
13 Aralık Ankara mitingi üzerine
Orta oyuncuları masada!
Greif’te taşeronluk nasıl kaldırıldı?
Yol-iş’in hava boşaltma eylemi ve görevler!
Ne servet ne değer; meşgale olsun diye sömürüyormuş(!)
İşten atıldılar, tazminatları iç edildi, ‘fırça’ yediler
İşçi katliamları sürüyor
DGB 1. Genel Kurulu başarıyla toplandı
‘Gençlik birliğe, devrime!’
‘Gençliğin devrimci birliği yolunda önemli bir adım’
Katliamların hesabını vereceksiniz!
CHP’nin Kürt sorununu çözme vaadi ve gerçekler!
İçerde, dışarda hücreleri parçalayalım!
Yeni ‘saldırı yasası’ meclisten geçti
Kobanê’de direniş çetelere kök söktürüyor
Kölelik ve sömürü koşullarına karşı işçi ve emekçi eylemleri
ABD’de öfke tekellere yöneldi
25 Kasım’ın gösterdikleri ve emekçi kadın çalışmamız
Kadınlar güvencesizliğe itiliyor
Çürüyen tükenir, tükenen çürür - D. Umut
Devrimci Gençlik Birliği'nin ilke ve işleyişi
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kobanê’de direniş çetelere
kök söktürüyor

 

Rojava’nın Kobanê Kantonu’nda Kürt halkı ölümüne bir direniş sergiliyor. YPG/YPJ güçleri ile Kobanê halkının 3. ayına yaklaşan direnişi büyük bir fedakarlık ve kararlılıkla tüm Ortadoğu’yu mezbahaya çevirmeye çalışan gerici çetelere kök söktürüyor.

15 Eylül 2014 tarihinde IŞİD çetelerinin kuşatması ve saldırılarıyla başlayan Kobanê direnişinde, üç cepheden ağır silahlar ve sürekli artan militan takviyesine rağmen kenti düşüremeyen çeteler her türlü kirli oyuna başvurmaktan geri durmuyor.

Türkiye himaye ediyor

Direnişin başından ve çete saldırılarının kent içini hedef aldığı 6 Ekim’den bu yana Türk sermaye devletinin desteğini de alan çeteler, 29 Kasım günü bu kez Türkiye tarafından saldırıya geçti.

Türk askerlerinin seyirci kaldığı bu saldırı sırasında Suruç’ta sınır hattındaki Toprak Mahsulleri Ofisi’nin silosu çeteler tarafından üs olarak kullanıldı. Sınırda kuş uçurtmayan ve istihbarat birimleri cirit atan sermaye devleti ise sınırdan çetelere geçiş kolaylığı sağlayarak IŞİD’e dördüncü cepheyi açmaya kalktılar. Ancak, çetelerin bombalı zırhlı araçla gerçekleştirdiği saldırıya rağmen YPG/YPJ güçleri büyük bir kararlılıkla çete saldırısını püskürttüler. Asıl amaçları Suruç’taki Mürşitpınar Sınır Kapısı’nı ele geçirerek yeni bir cephe açmak olan çeteler, bu saldırıları karşısında gereken yanıtı aldılar. Yaklaşık 6 saat süren çatışmaların ardından sınır kapısında çeteler geri püskürtüldü.

Mürşitpınar Sınır Kapısı’nda patlamalar ve ardı sıra yaşanan çatışmalarda 11 YPG, 1 Şemsî Şîmal savaşçısı ile 1 asayiş görevlisi ve 3 sivil yaşamlarını yitirdi.

Saldırının ardından açıklamalarda bulunan Kobanê Kantonu Başbakanı Enwer Muslim, 29 Kasım’da Türkiye üzerinden Kobanê’ye yönelik olarak bombalı zırhlı araçla gerçekleştirilen saldırının aydınlatılması için inceleme komitesi kurulmasını istedi.

YPG: Sonuna kadar

Rojava YPG komutanlarından Zagros Cudi ise, IŞİD çetelerinin ısrarla Mürşitpınar Sınır Kapısı’na saldırdığını, amaçlarının stratejik önemdeki kapıyı ele geçirmek olduğunu söyledi. 

Mürşitpınar da dahil, Kobanê’nin doğu, batı ve güney cephelerinde pusu kurarak 29 Kasım’daki saldırının ardından IŞİD çetelerini pusuya düşürdüklerini belirten Cudi, çatışmalarda 70 IŞİD üyesinin öldürüldüğünü söyledi. Cudi, çatışmalarda IŞİD’in Kobanê güçleri sorumlularından Emir Ebu Ömer el-Bağdadi ve oğlunun da öldürüldüğünü aktardı.

Zagros Cudi, "Kobanê’yi sonuna kadar savunacağız. Saldırı ne kadar şiddetli olursa direnişimiz de o kadar sert olacak. Kobanê’yi onlara bırakmayacağız" şeklinde konuştu.

YPG/YPJ Komutanı Meysa Ebdo, Kobanê’de ev ev, sokak sokak savaş yürütüldüğünü belirtti. Hedeflerinin IŞİD çetelerini kent merkezinden ve Kobanê’nin köylerinden atmak olduğunu söyleyen Ebdo, doğu ve güney cephelerinde çatışmaların yoğunlaştığı bilgisini verdi.

İnisiyatifin kendilerinde olduğunu söyleyen Ebdo, buna karşın tehlikenin bitmediğini, çetelerin savaşı kuralsız, insanlık dışı bir şekilde sürdürdüğünü ve kenti havanlarla bombalamaya devam ettiğini anlattı. Kış koşullarının savaşı daha da zorlaştıracağına dikkat çekti.

Üç cephede direniş

Kent savaşının tüm şiddetiyle devam ettiği Kobanê’nin üç cephesinde çete saldırılarına rağmen YPG operasyonları ve eylemler devam etti.

YPG güçleri, doğu cephesinde bulunan Sukul Hal ve Kaniya Kurda bölgesinde çetelerle şiddetli çatışmalar yaşarken çok sayıda çete üyesi öldürüldü.

Güneydoğu cephesinde ise Azadi Meydanı ve 48. Cadde çevresinde yoğunlaşan çatışmalar ise aralıksız bir biçimde devam etti. YPG, 3 ayrı noktada yaşanan çatışmalarda çetelere önemli darbeler vurulduğu bilgisini verdi.

YPG, öldürülen çete üyeleri içinde Esetullah El Şişani isimli çete başı ile sıhhiye sorumlusu bir çete komutanının da bulunduğu bilgisini verdi.

Botana Şerqî Mahallesi’nde yaşanan çok şiddetli çatışmalarda da çetelere ağır kayıplar verdirildi. Bu cephede, çetelere ait çok sayıda cephaneye de el konuldu.

YPG güçleri, Kobanê’nin güneybatısına düşen Menîtê Köyü’nde konumlanan çetelere yönelik eylemler gerçekleştirdi.

YPG güçlerinin 28 Kasım akşamı başlattığı ve 29 Kasım gece saatlerine kadar aralıksız bir biçimde süren operasyonla çetelerin güney cephesindeki etkinliği kırılırken çeteler kent sınırına kadar sürüldü. Güney cephesinde kapsamlı bir operasyon gerçekleştiren çeteler kentin en güney ucunda yer alan Hastane bölgesine kadar geriletildi. YPG, 24 saat süren operasyonun ardından Doğu Botan Mahallesi’nin denetiminin YPG’ye geçtiğini belirtti.

Peşmergede nöbet değişimi

Kobanê’ye giden peşmerge grubu, 40. günün sonunda Güney Kürdistan’dan gelen ikinci peşmerge grubuyla görev değişimi yaptı.

Güney Kürdistan Bölgesel Kürt Yönetimi tarafından Kobanê’ye gönderilen 150 kişilik ikinci peşmerge grubunu taşıyan uçak 1 Aralık’ta Urfa Havalimanı’na indi.

Suruç’a gelen konvoy Mürşitpınar Sınır Kapısı’na giden ana yol üzerinden Kobanê’ye ulaştı.

 

 

 

 

Binler Kobanê-Suruç hattında buluştu

 

Türk devletinin seyretmekle yetindiği IŞİD saldırısının ardından 30 Kasım günü binlerce kişi Kobanê-Suruç hattında buluştu.

IŞİD çetelerinin askerlerin gözetiminde Türkiye sınırından Kobanê’ye saldırmasının protesto edildiği eylem için Suruç ve çevre illerden binlerce kişi öğle saatlerinden itibaren Misaynter ve Mehser köylerine akın etti.

Suruç’ta yüzlerce Kobanêlinin kaldığı çadır kentlerden de yoğun bir katılımın olduğu sınırdaki eyleme HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yanısıra DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek ve HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata da katıldı.

Mehser Köyü’nde toplanan binlerce kişi sloganlar atarak Misaynter Köyü’ne yürüdü. Misaynter’e ulaşılmasının ardından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş burada açıklamalarda bulundu.

Demirtaş şöyle konuştu: "Burada eğer hükümetin, Genelkurmay'ın bilgisi dışında bu işler oluyorsa çıkıp bunu itiraf etmeliler ve buradaki yetkililerden hesap sormalıdırlar. Halk IŞİD’in Türkiye topraklarını kullanıp rahat rahat katliam yapmasına izin vermez. Kimse bu politikalara karşı suskun kalmaz. Kobanê ruhu şimdi her yerdedir."

DTK Eş Başkanı Selma Irmak, devletin, bu kamyonun Suruç’a nasıl geldiğini açıklaması gerektiğini söyledi.

 
§