5 Aralık 2014
Sayı: KB 2014/48

Yatağan işçisi kavgayı büyütüyor
Yatağan kazanırsa işçi sınıfı kazanır!
Yatağan’dan izlenimler
Yatağan’da barikattan bir adım ileriye!
“Yatağan’daki mücadeleyi toplumsallaştırırsak başarı elde edilir”
2015 bütçesi açıklandı!
13 Aralık Ankara mitingi üzerine
Orta oyuncuları masada!
Greif’te taşeronluk nasıl kaldırıldı?
Yol-iş’in hava boşaltma eylemi ve görevler!
Ne servet ne değer; meşgale olsun diye sömürüyormuş(!)
İşten atıldılar, tazminatları iç edildi, ‘fırça’ yediler
İşçi katliamları sürüyor
DGB 1. Genel Kurulu başarıyla toplandı
‘Gençlik birliğe, devrime!’
‘Gençliğin devrimci birliği yolunda önemli bir adım’
Katliamların hesabını vereceksiniz!
CHP’nin Kürt sorununu çözme vaadi ve gerçekler!
İçerde, dışarda hücreleri parçalayalım!
Yeni ‘saldırı yasası’ meclisten geçti
Kobanê’de direniş çetelere kök söktürüyor
Kölelik ve sömürü koşullarına karşı işçi ve emekçi eylemleri
ABD’de öfke tekellere yöneldi
25 Kasım’ın gösterdikleri ve emekçi kadın çalışmamız
Kadınlar güvencesizliğe itiliyor
Çürüyen tükenir, tükenen çürür - D. Umut
Devrimci Gençlik Birliği'nin ilke ve işleyişi
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

İşçi katliamları sürüyor

 

Kapitalistlerin kâr hırsı nedeniyle işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin hiçe sayılması, sermaye devletinin gerekli denetimleri yapmaması işçilerin her gün ölümle karşı karşıya kalması sonucunu doğuruyor.

Kocaeli

2 Aralık günü, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde Beylikbağı Mahallesi’nde yapılan adliye inşaatında çalışan babasının eşyalarını toplamak için inşaata giren 17 yaşındaki Hacı Ölgen, iş güvenliği önlemlerinin alınmaması sebebiyle asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybetti.

Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Leba Kimya adlı fabrikada da aynı gün bir patlama meydana geldi, 2 işçi yaralandı.

Bolu

2 Aralık’ta, Bolu’da D-100 karayolu üzerindeki bir inşaatta çalışan 25 yaşındaki Hasan Akodun, iş güvenliği önlemleri alınmadığı için dengesini kaybederek 4 metre aşağıya düştü. Yaralı işçiye ilk müdahale 112 acil servis ekipleri tarafından yapılırken Akodun daha sonra İzzet Baysal Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Batman

Batman’da Pazar Yeri Mahallesi’nde bulunan bir inşaata doğal gaz hattı çeken Hasan A. (22) ve Ömer B. (26) isimli iki işçi, 2 Aralık günü güvenlik önlemleri alınmadığı için elektrik akımına kapıldı.

Hasan A. ve Ömer B. sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından Batman Bölge Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Ankara

Ankara’nın Elmadağ ilçesinde TOKİ’nin yaptığı devlet hastanesi inşaatında çalışan inşaat işçisi Ercan Uçar, iş güvenliği önlemleri alınmadığı için yaralandı. 28 Kasım’da, Uçar, kalıp açtığı sırada bir alt kata düştü. Yaralanan Uçar, işçi arkadaşları tarafından Elmadağ Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırıldı.

Antep

3 Aralık günü, Antep’teki Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan bir fabrikaya işçi taşıyan servis minibüsü refüjdeki elektrik direğine çarparak devrildi.

Devrilen aracın içerisinde bulunan 1 işçi hayatını kaybederken çok sayıda işçi ise yaralandı.

Antalya

Antalya’da 19 Kasım günü Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan tekstil yıkama fabrikasında yaşanan ve 3 işçinin hayatına mal olan patlamada yaralanan Döndü Atik adlı işçi de 28 Kasım günü hayatını kaybetti.

Aynı patlamadan ağır yaralı olarak kurtulan Yaşar Kapar da tedavi gördüğü Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde 29 Kasım günü hayatını kaybetti. Atik ve Kapar’ın da iş cinayetine kurban gitmesi ile birlikte katliamda hayatını kaybeden işçi sayısı 5’e yükselmiş oldu.

 

 

 

 

Kasım ayında en az 123 işçi yaşamını yitirdi

 

Katliama dönüşen iş cinayetleri geçtiğimiz Kasım ayında da durmadı.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin Kasım ayı iş cinayetleri raporuna göre, geçtiğimiz ay en az 123 işçi iş cinayetine kurban gitti.

İSİG Meclisi’nin raporuna göre, ay boyunca yaşanan iş cinayetleri inşaat, tarım, belediye, ticaret/eğitim ve taşımacılık işkollarında yoğunlaştı. En çok işçi ölümü, 32 ölümle inşaat, yol işkolunda yaşandı. 

Rapora göre, işçiler en çok trafik/servis kazaları, düşme, ezilme/göçük ve diğer nedenlerden dolayı can verdi.

Trafik, servis kazası nedeniyle 34 işçi;

Düşme nedeniyle 23 işçi; 

Ezilme, göçük nedeniyle 23 işçi; 

Diğer nedenlerden dolayı (kalp krizi, slikozis, intihar, saldırı, mayın patlaması vb.) 21 işçi; 

Patlama, yanma nedeniyle 8 işçi;

Elektrik çarpması nedeniyle 8 işçi;

Nesne düşmesi, çarpması nedeniyle 2 işçi;

Kesilme, kopma nedeniyle 2 işçi;

Zehirlenme, boğulma nedeniyle 2 işçi can verdi...

12 kadın işçi can verdi

Kasım ayında iş cinayetlerinde 12 kadın işçinin can verdiğine dikkat çekilen raporda, Kasım ayında iş cinayetlerinde Balıkesir Gönen’de Tahirova Çiftliği’ne çalışmaya giden işçileri taşıyan servis otobüsüne otomobilin çarpması nedeniyle 16 yaşındaki tarım işçisi Didem Öztürk’ün can verdiği hatırlatıldı.

Raporda ayrıca, emeklilik çağındaki işçilerin de yaşamını yitirdiğine dikkat çekilerek tarım, gıda, maden, eğitim/sinema, metal, inşaat, konaklama ve belediye işkollarında emekli /emeklilik çağında çalışan 31 işçinin can verdiği söylendi.

Kasım ayında iş cinayetlerinde 3 göçmen işçinin can verdiğini belirten İSİG Meclisi, iş cinayetlerinin en çok İstanbul, Antalya, İzmir, Bursa ve Ankara’da can aldığını belirtti.

Raporun son bölümünde ise ‘İşçilerin sendika seçme özgürlüğü ve iş güvencesi sağlansın. Başta taşeronlaştırma olmak üzere her türlü güvencesiz çalıştırma biçimi yasaklansın’ talepleri sıralandı.

 

 

 

 

Bir inşaat işçisinden mektup…

Yeni Türkiye’nin ölü işçileri

 

İşçi, emekçi yoldaşlarıma selamlar…

Değerli yoldaşlarım, ölen işçi ve emekçi kardeşlerimizin üzerinden lüks yaşamlar kazanan kapitalist bir sistemi defetmenin tek yolu birlik ve dirliğimizdir. Geçtiğimiz dönemlerde Soma Katliamı'nın ardından açıklama yapan gerici iktidar, “Ölüm bu işin fıtratında vardır” diyerek sadece madenci yoldaşlarımıza değil tüm işçi sınıfına alçakça, küstahça söylemde bulunmuştur. Bilsin ki ölüm bu sistemin fıtratında olacaktır.

İnşaat işçiliği kabaca amele diye geçiyor Türk Dil Kurumu’nda. Şaşırmadım buna, çünkü bu düzen işçi sınıfını amele ve paralı kölelikten ileriye taşıyamamıştır, taşıyamayacaktır. 5600 size neyi çağrıştırıyor? Bana Torunlar İnşaat Firması’nın ölümünü saklayamadığı işçi kardeşimiz için “haşmetli devletimizce” firmaya kesilen faturadan başka bir şeyi çağrıştırmıyor. Hayır, hayır bu kadar basit olmamalı bir emekçinin hayatı!

Yoldaşlar kanun ve düzeni yeniden inşa etmeli ve bu işçi kanına susamış emek hırsızlarına bir “DUR” demek için, tabuları yıkıp sermaye sınıfına değil kendi geleceğimize çivi çakmalıyız. Sistemi ve çirkin yapılarını paramparça edip, omuz omza güzel yapılar inşa etmeliyiz.

Yeni Türkiye’nin ölü işçisi değil direnen işçisi olacağız. Ölümlerin en fazla olduğu inşaat sektöründe ölmeye değil DİRENİŞE!

İşçi ve emekçi yoldaşlarıma selamlar…

Bir inşaat işçisi / Adana


 
§