14 Kasım 2014
Sayı: KB 2014/45

Devrimci Gençlik Birliği 30 Kasım’da kuruluyor
Polise sınırsız yetki!
Düzen partileri Alevi oylarının peşinde
Sefalet ücreti dayatmasına karşı birleşik mücadele!
2015 hedefi: Daha fazla sömürü ve kölelik
Ermenek’te AKP-patronlar göçük altında
Yırca’da yürütme durdu, direniş sürüyor!
9 ayda 5 milyar lira ciro! Nasıl mı?
Sömürünün yolu Ülker’den geçer
GOP’ta örgütlenme tartışıldı
Metal TİS’lerinde 'uyuşmazlık'
GÜRMAK’ta kıyım ve eylem
Mersin Belediyesi işçi ve emekçi düşmanı
Sermaye işçi kanıyla besleniyor
Kürt sorunu, “çözüm süreci” ve devrimci çözüm
Kobanê direnişi 2. ayında
Şimdi bir savaş var ya yüzyıllardır... - G. Umut
Emekçi kadınlar 25 Kasım’a hazırlanıyor!
Kadına yönelik şiddetin son bir yılı
“Demokrasi tehdidi“ ve bitmeyen anti-komünist histeri - A. Eren
Kudüs’te intifada rüzgarı
Meksika’da öfke dinmiyor
Gençlik hareketine müdahale olanakları
DGB genel kurula hazırlanıyor
Savaşımız aynı...
Sverdlov’dan Habipler'e, Habipler'den Alaattin’e!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

DGB genel kurula hazırlanıyor

 

Devrimci Gençlik Birliği Genel Kurulu ve kuruluş etkinliği hazırlıkları, İstanbul’dan Ankara’ya, Aksaray’dan İzmir’e kadar birçok kentte sürdü. DGB, üniversitelerden lise önlerine gençliği örgütlü mücadeleyi yükseltmeye çağırdı.

İstanbul

Avcılar DLB 8 Kasım Cumartesi günü Avcılar Marmara Caddesi’nde açtığı standla genel kurul ve kuruluş etkinliğine çağrı yaptı. “Emperyalist savaşa değil, eğitime bütçe! / Devrimci Liseliler Birliği” pankartının da kullanıldığı stand çalışmasında, gençlere etkinlik çağrılarının yanı sıra Liselilerin Sesi dergisi ve Kızıl Bayrak gazetesi ulaştırıldı.

Ayrıca Avcılar Merkez, Marmara Caddesi ve İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü çevresine DGB’nin etkinlik afişleri yaygın biçimde yapıldı. Faaliyette Avcılar DLB’nin toplayacağı lise meclisinin duyuru afişleri de kullanıldı.

Kartal Devrimci Gençlik Birliği, Kobanê halkıyla dayanışmayı yükseltmek için faaliyetlerini yoğunlaştırıyor. DGB’liler kampanya çerçevesinde hazırladıkları ihtiyaç listesi ile Kartal’da bulunan esnaflardan birçok yardım malzemesi temin etti.

DGB’liler Bankalar Caddesi’nde imza standı açtı. İmza standına yoğun ilgi gösterilirken çevreden geçen emekçilere de el ilanları ulaştırıldı.

Genç komünistler İstanbul Üniversitesi Hergele Meydanı’na 97. yılında Ekim Devrimi’ni selamlayan pankart astılar. Üniversite öğrencilerine Ekim Gençliği’nin son sayısını ulaştıran genç komünistler, fakültede yaygın olarak “Sessizliğe çığlık, karanlığa ışık, emperyalizme karşı Deniz ol!” şiarlı afişleri kullandı.

Meclise çağrı için İstanbul Üniversitesi DGB, “Zorlu bir sınav döneminden geçiyoruz” başlıklı bildirilerin dağıtımını gerçekleştirdi. Bildiriler öğrencilerin yoğun olarak bulunduğu Edebiyat Fakültesi kantini, Fen-Edebiyat kütüphanesi ve İÜ Merkez Kütüphanesi’nde dağıtıldı.

Özellikle merkez kütüphanede bildiriler masalara konmadan gençler bildirileri elden alarak okudular. İÜ’de vize dönemi olmasına rağmen birçok genç bildiri dağıtımına ilgi gösterdi.

İzmir

Hazırlıklar kapsamında Ege Üniversitesi’nde kampüsün belirli noktalarına DGB 1. Genel Kurulu’na çağrı afişleri ve yazılamalar yapıldı. Yanı sıra Ekim Devrimi’nin 97. yıldönümü dolayısıyla hazırlık ve edebiyat fakültelerine yazılamalar yapılarak Ekim Devrimi selamlandı.

Ankara

DGB Genel Kurulu hazırlıkları kapsamında Batıkent’te afiş ve yazılama çalışmaları yapıldı. İşçi ve öğrenci gençliğin okullarına, işyerlerine giderken kullandıkları güzergâhlara afişler yapıldı. Aynı zamanda gençliğin kullandığı güzergâhlara “Gençlik birliğe, devrime!”, “Gençlik birliğe, DGB’ye!” şiarlı yazılamalar yapıldı.

Her pazartesi Batıkent’teki DLB toplantısı bu hafta da gerçekleştirildi. Toplantıda DGB Genel Kurulu’na katılım sağlanması için yürütülen çalışma üzerine konuşuldu. Sabah staja giden öğrencilere düzenli bir şekilde Liselilerin Sesi ulaştırılması ve Ankara’da çıkartılması planlanan ANKA isimli fanzine yazı toplanması kararları alındı. Aynı zamanda Batıkent’teki eğitim çalışmaları için yeni konu belirlendi.

Evrensel Koleji Devrimci Liseliler Birliği, Yüzüncüyıl Mahallesi sokaklarını yazılamalarla donattı. Evrensel Koleji çevresine ve öğrencilerinin yoğun olarak kullandığı Üçgen Çarşı’ya “Yaşasın halkların kardeşliği! / DLB”, “Yaşasın Devrimci Liseliler Birliği!” yazılamaları yapıldı.

Kızılay’da da, Liselilerin Sesi’nin 62. sayısının dağıtımı yapıldı. Liseli gençlerin tercih ettiği kafelerde derginin satışı gerçekleştirildi. Eş zamanlı açılan standda “Savaşa değil, eğitime bütçe” kampanyası ekseninde imza toplandı. Ayrıca Ekim Gençliği ve Kızıl Bayrak’ın da satışı gerçekleştirildi.

Kızıl Bayrak / İstanbul-İzmir-Ankara

 

 

 

 

 

Aksaray’da DGB’lilere gözaltı

 

Aksaray’da 6 Kasım günü YÖK düzenine karşı mücadele çağrısı yapan DGB’liler gözaltına alındı. Dağıttıkları bildiriler ve yazılıma faaliyetiyle YÖK düzenini teşhir eden DGB’liler, gözaltına alınmalarının ardından saatlerce siyasi şubede tutulduklarını belirttiler. DGB’liler, polisin okul, iş ve aile konusunda tehditleriyle karşılaştıklarını ifade ettiler.

DGB’nin konuya ilişkin açıklamasında, koşullar ne olursa olsun DGB faaliyetinin sürdürüleceği vurgulandı.

Polisin taciz ve tehditlerine karşı devrimci duruşun kararlılıkla korunduğu kaydedilen açıklamada, bu duruşun savcılıkta da sürdürüldüğü belirtilerek düzenin polisi ve eğitim sisteminin teşhir edildiğine dikkat çekildi.

Savcılık aşamasının ardından serbest bırakıldıkları bilgisini veren DGB’liler açıklamayı şu sözlerle sona erdirdiler:

Aksaray DGB olarak koşullar ne olursa olsun, DGB’yi ete kemiğe büründürmek için faaliyetlerimize devam edeceğiz. Devrimci faaliyet engellenemez! Yaşasın devrim ve sosyalizm!”

Kızıl Bayrak / Aksaray

 

 

 

 

 

Direniş gençlikle buluştu

Bursa Devrimci Gençlik Birliği, 12 Kasım günü Uludağ Üniversitesi’nde direnişçi Sütaş işçilerini konuk etti.

İşçiler Sütaş’a boykot çağrısının yer aldığı tişörtleri ve pankartlarıyla Mediko önüne yürüyüşle geldiler. Söyleşide ilk sözü direnişçi işçilerden Yunus Dağçal aldı. Sütaş’taki ağır çalışma koşullarını anlatan Dağçal, direnişlerinin sendikal örgütlülükleri tanınıncaya kadar devam edeceğini dile getirdi. Bu direnişin kölece çalışma koşularına karşı yapıldığını ve kendileri gibi zor koşullarda çalışan işçi arkadaşlarına da örnek olduğunu belirtti.

Öğrencilere seslenen Dağçal, eğer iyi koşullarda çalışmak istiyorlarsa bu direnişe destek vermeleri gerektiğini söyledi. “İşçilerin koşulları iyileşirse ancak, sizlerin de koşulları daha iyi olacaktır” dedi.

Direnişçi diğer işçilerin de dayanışma için teşekkür etmesinin ardından söyleşi sona erdi.

Kızıl Bayrak / Bursa


 


Gebze DLB’den yaygın faaliyet

 

Gebze DLB, stajyer öğrenci Oğuzhan Çalışkan’ın Filli Boya fabrikasında iş kazası sonucu yaşamını yitirmesinin 100. gününde fabrika önünde gerçekleştireceği eylemin hazırlıklarını eylem gününe kadar sürdürdü.

DLB’liler 8 Kasım’da yaptıkları afişlerle liseli gençliğe ve emekçilere eyleme katılım çağrısı yaptı. Afişler GATEM, FSM Anadolu Lisesi, Sarkuysan Anadolu Lisesi, Gebze Anadolu Lisesi çevrelerine, Fatma Hanım Parkı ve Gebze çarşı içine yapıldı.

DLB’liler yoğun gündem nedeniyle “Oğuzhan Çalışkan Liseli Buluşması” etkinliğini 23 Kasım tarihine erteledi.

9 Kasım’da STFA Endüstri Meslek Lisesi binasında eğitim gören Açık Meslek Lisesi öğrencilerinin çıkış saatinde bildiri dağıtımıyla eyleme katılım çağrısı yapıldı. Bildiri dağıtımında, stajyer öğrencilerle de sohbet edildi ve stajyer öğrencilerin sorunları ele alındı.

DLB’liler bildiri dağıtımının ardından STFA çevresi, Çayırova ve Tatlıkuyu Köprüsü’nün çevresini eyleme çağrı yapan afişlerle donattı.

10 Kasım günüyse GATEM'de gerçekleşen bildiri dağıtımında meslek liselilere staj sömürüsüne karşı mücadeleye ve eyleme katılma çağrısı yapıldı.

Liselilerin Sesi / Gebze


 
§