14 Kasım 2014
Sayı: KB 2014/45

Devrimci Gençlik Birliği 30 Kasım’da kuruluyor
Polise sınırsız yetki!
Düzen partileri Alevi oylarının peşinde
Sefalet ücreti dayatmasına karşı birleşik mücadele!
2015 hedefi: Daha fazla sömürü ve kölelik
Ermenek’te AKP-patronlar göçük altında
Yırca’da yürütme durdu, direniş sürüyor!
9 ayda 5 milyar lira ciro! Nasıl mı?
Sömürünün yolu Ülker’den geçer
GOP’ta örgütlenme tartışıldı
Metal TİS’lerinde 'uyuşmazlık'
GÜRMAK’ta kıyım ve eylem
Mersin Belediyesi işçi ve emekçi düşmanı
Sermaye işçi kanıyla besleniyor
Kürt sorunu, “çözüm süreci” ve devrimci çözüm
Kobanê direnişi 2. ayında
Şimdi bir savaş var ya yüzyıllardır... - G. Umut
Emekçi kadınlar 25 Kasım’a hazırlanıyor!
Kadına yönelik şiddetin son bir yılı
“Demokrasi tehdidi“ ve bitmeyen anti-komünist histeri - A. Eren
Kudüs’te intifada rüzgarı
Meksika’da öfke dinmiyor
Gençlik hareketine müdahale olanakları
DGB genel kurula hazırlanıyor
Savaşımız aynı...
Sverdlov’dan Habipler'e, Habipler'den Alaattin’e!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

Meksika’da öfke dinmiyor...

Saraylara savaş!

 

Meksika’da 26 Eylül günü Iguala kentinde 6 öğrencinin öldürülmesi ve 43 öğrencinin kaybedilmesi olayına karışan 3 çete üyesinin itirafları, devlet ile çeteler arasındaki işbirliğinin son kanıtı oldu.

Iguala’da kaybedilen öğrenciler hakkındaki soruşturmayı yürüten Başsavcı Jesus Murillo, öğrencilerin kaybedilmesi hakkında 7 Kasım günü açıklama yaptı. Murillo, Guerreros Unidos isimli uyuşturucu çetesinin üç üyesinin öğrencileri öldürdüklerini itiraf ettiğini belirtti. Çeteciler, polisin öğrencilerden bir kısmını boğduğunu ve kendilerine teslim ettiğini, yaşayan öğrencileri de kendilerinin öldürdüklerini itiraf etti. Çeteciler, öğrencilerin hepsini öldürdükten sonra ateşe verdiklerini söyledi.

Öte yandan 43 öğrencinin kaybedildiği yere yakın olan bir derede, altı torba ceset kalıntısı bulundu. Başsavcı Murillo, kalıntılarla öğrencilerin DNA’larının karşılaştırılacağını belirtti.

Öğrencilere saldırı emrini veren İguala Belediye Başkanı Abarca ve eşi Maria de los Angeles Pineda geçtiğimiz günlerde başkent Mexico City’de gözaltına alınmıştı.

Çete itirafının ardından öfkeli kitle eylemlerini yoğunlaştırdı. 8 Kasım günü ülke genelinde eylemler düzenlenirken Başkanlık Sarayı’nın kapısına dayanıldı. Kitle saray içerisine girmeye çalıştı, polis bariyerlerini koçbaşı olarak kullanan kitle saray kapısını tahrip etti, daha sonra sarayın kapısını ateşe verdi.

Başsavcı ve devlet başkanına yoğun tepki

Çete üyelerinin öğrencileri vahşice katletmeleri üzerine başlayan eylemlerle ilgili olarak Başsavcı Jesus Murillo’nun yaptığı basın toplantısında "Soruşturmayı yürütmekten yoruldum" sözleri büyük tepki topladı. Eylemciler bu sözlere tepki olarak ‘’Yeter, yoruldum’’ yazılı pankartlar taşıyarak, Başsavcılık binasına yürüdü.

Eylemlerde Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto’ya istifa çağrısı yapıldı. Pena’nın Çin gezisine çıkması da büyük tepki topladı.

Protestoların hedefi olan Pena sokaklardaki kitleleri eleştirerek “Bazı insanların bu trajediyi kullanarak şiddet gösterilerini haklı çıkarması kabul edilemez. Siz şiddete başvururken adalet isteyemezsiniz.” demagojisine başvurdu.

Eylemlerde polis saldırısı sebebiyle birçok kişi yaralandı ve gözaltına alındı.

Öte yandan ABD’nin Los Angeles ve San Francisco kentlerinde de Meksika devletini kınayan eylemciler, yürüyüş yaptı.

Eylemler 9 Kasım günüyse Acapulco Havaalanı’nın işgaliyle devam etti. Hükümetin istifa etmesini isteyenlerin işgaline binlerce işçi, emekçi ve öğrenci katıldı. İşgalcilere polis saldırdı. Öfkeli gençler ise polise molotof kokteylleri ve taşlarla karşılık verdi.

Eylemler sırasında emekçilerin arasında kalan bir polis ise cezalandırıldı. Eylemcilerin haklı şiddetine uğrayan polis, bir süre sonra diğer polislerce kurtarıldı. Bazı polisler de atılan taşlar sonucu yaralandı.

Öğrencilerin kaybedildiği Guarrero eyaletinin başkenti Chilpancingo’da 10 Kasım günü iktidar partisi Kurumsal Devrimci Partisi’ne (PRI) ait bina ateşe verildi.

Polis eylemcilere saldırdı. Polise molotof kokteylleri ve taşlarla karşılık verildi. Saldırıda yaralanan ve gözaltına alınanlar oldu. Eğitim emekçileri de kendilerine saldıran polislerden birini alıkoydu.

Oaxaca’da ise öğrenciler yol kesti ve büyük bir otoyolda bulunan gişeleri ele geçirdi.

 

 

 

 

 

Bielefeld’de emperyalizm konulu gençlik etkinliği

 

Bielefeld Revolutionärer Jugendbund (Devrimci Gençlik Birliği)-Girişimi, 7 Kasım’da IBZ’te emperyalizm konulu bir panel ve tartışma toplantısı düzenledi.

40’tan fazla gencin katıldığı etkinlik, kapitalist bunalımın, savaşların ve halk hareketlerinin işlendiği bir sinevizyon gösterimiyle başladı.

Ardından RJ-Girişimi temsilcileri tarafından, powerpoint gösterimi eşliğinde emperyalist-kapitalist sisteme dair sunumlar yapıldı. Emperyalizmin geçmişten bugüne insanlığa ödettiği ağır yıkım ve savaşlara değinildi. Emperyalizme dair olguların ve gerçeklerin irdelendiği konuşmalarda, emperyalizmin günümüzdeki süreçleri, işleyişi, ayakta kalma-yönetme stratejileri, halklara düşman politikaları üzerinde duruldu.

Son olarak da Suriye’deki savaş, IŞİD’in saldırıları ve Kobanê direnişi tartışıldı. IŞİD’in nasıl ortaya çıktığının, neye-kime hizmet ettiğinin açıklandığı konuşmada, dinsel-gerici akımların emperyalizmin üretimi olduğu ve onlarla birlikte efendilerine karşı mücadele ihtiyacına ve sorumluluğuna vurgu yapıldı.

Katılımcılar tarafından ilgiyle dinlenen sunumlar, oldukça canlı ve hararetli tartışmalara yol açtı. Ardından gençliğin örgütlenme ve mücadele ihtiyacına vurgu yapılarak, tüm gençler birlik ve mücadeleye çağrıldı. Ayrıca RJ-Girişimi tarafından yılsonunda yapılacak politik kampın da duyurusu yapıldı.

Canlı bir atmosferde geçen etkinlik, politik-rap tarzında müzik yapan S.Castro’nun söylediği parçalarla son buldu.

Kızıl Bayrak / Bielefeld

 

 

 

 

 

Atina’da kitlesel öğrenci yürüyüşü

6 Kasım günü Yunanistan’ın başkenti Atina’da öğrenciler saldırı yasalarına karşı Sintagma Meydanı’na yürüdü.

Eyleme katılan bir öğrenci, “Bu yasa hiçbir zaman hayata geçirilmemeli. Bu okullarda daha az öğrenci anlamına geliyor ve okul harcamalarını artırmayı öngörüyor” dedi.

Öte yandan öğrencilerin mücadelesine karşı tehditler gecikmedi. Savcılar işgal edilen okullarla ilgili soruşturma başlatırken, bazı okullarda ise eylemde yer alan öğrencilere Altın Şafak adlı faşist grubun üyeleri saldırdı.

Eğitim Bakanı Andreas Loverdos, öğrencilerin ‘okul dışı’ güçler tarafından kışkırtıldıklarını söyleyerek eylemleri karalamaya çalıştı.

 
§