16 Mayıs 2014
Sayi: KB 2014/20

İşçi katillerinden hesap sormak için meşru/militan direniş!
Sermaye, Zonguldak’tan sonra
Soma’ya da madenci mezarlığı açıyor!
İlk madenci katliamı değil!
Soma’da madenci katliamı: Yüzlerce ölü var!
Emekçiler işçi katliamına karşı
sokaklara döküldü!
DEÜ’de Soma için eylem
Faruk Çelik
saldırı programını
açıkladı
Aliağa’da direniş
ikinci haftasında
Direnişçi işçiler
Ankara’da!
Punto’da direniş sona erdi!

MİB MYK Mayıs Toplantısı…

Maden proletaryası - F. Engels
Greif Direniş Günlüğü
ICOG’dan Greif’in direnişçi işçilerine!
Otomotiv İşçilerinin Uluslararası Kongresi’ni Hazırlama Toplantısı başladı
Almanya’da
Soma için eylemler
Emperyalist politikaların halkları düşmanlaştırmasına izin vermeyelim!
Çerkes soykırımının 150. yıldönümü - M. Ak
Derinleşen Ukrayna krizinden çıkış arayışları
Dünyadan işçi ve emekçi eylemleri…
Bielefeld’de “Devrim yürüyüşümüz sürüyor” gecesi…
Erdoğan Berkin’in maskesi ve sapanını unutamıyor!
Korkmaz davasında
2. duruşma...
Ali İsmail’i devlet öldürdü!
“Mehmet İstif ölümsüzdür!”
Cejna Zimanê Kurdî Pîroz Be! Kürt Dil Bayramı kutlu olsun!
İş cinayetlerine karşı
mücadeleye!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Greif Direniş Günlüğü

 

Direnişin 100. gününe yaklaşan Greif işçileri DİSK Genel Merkezi’ndeki bekleyişlerini sürdürürken bir yandan da diğer direnişçilerle birlikte mücadeleyi ortaklaştırma girişimlerini sürdürüyorlar.

88. gün: Greif işçileri direnişe başlayan Kanal Sokak çalışanlarının direnişini yayınladıkları mesajla selamladılar. Ayrıca kendi direnişleriyle dayanışma çağrısı yaptılar.

Dudullu Greif fabrikasından iki işçi gelerek dava için gereken evrakları verdiler. Direnişçilerin yanına Esenyurt bölgesinden BDSP’liler geldi. Bir grup Greif işçisi sınıf devrimcileriyle sohbet ederken bir grup Greif işçisi de Zorlu Center’da hak alacakları için direnen işçilerin yanına desteğe geçtiler. Yapılan sohbetlerde Zorlu Center’daki direniş süreci ve çalışma şartlarına dair bilgi alındı.

Bir değerlendirme toplantısı yapan işçiler direnişin geldiği aşamayı değerlendirerek, onurlu duruşlarından taviz vermemekte karar kıldılar. Yeni planlar yapan işçiler, Greif patronunun ve sendikal bürokrasinin yakasını bırakmayacaklarını ifade ettiler.

***

89. gün: Taleplerine kayıtsız kalınması karşısında bir açıklama yayınlayan işçiler Greif yönetiminin ya taleplerini kabul edeceğini ya da fabrikayı kapatıp gideceğini söylediler. Ayrıca Greif’in diğer fabrikalarında da örgütlenme çalışması yapacaklarını ifade ettiler.

İşçiler, Karşı gazetesinde diğer direnişçilerle birlikte bir toplantı gerçekleştirdiler.

***

90. gün: İşçiler “Berkin Elvan’ı unutma unutturma!” şiariyla Eğitim-Sen ve Veli-Der tarafından Kartal’da düzenlenenen “Barış ve kardeşlik” futbol turnuvasına katıldılar.

Oynadıkları maçın sonrasında Kartal Üç Fidan Gençlik Kültür Evi’ne geçen işçiler öğle yemeğini burada yiyerek sohbetler gerçekleştirdikten sonra sendikaya geri döndüler.

DİSK binasında bekleyen işçilerden bir kısmı Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Zeybekler Konseri’ne katıldılar.

İşçiler Arnavutköy’de diğer arkadaşlarıyla bir toplantı gerçekleştirdiler.

***

91. gün: DİSK binasındaki işçiler açtıkları döviz ve ellerindeki karanfillerle, emekçi anneleri unutmadılar. “Emekçi annelerimizin anneler günü kutlu olsun..” dövizi açan direnişçiler, direniş nedeni ile yanlarına gidemedikleri annelerine direniş alanından sevgilerini gönderdiler.

Devrimci liseliler sendikaya gelerek işçilerle sohbet ettiler. Ayrıca direnişçiler bilgilendirme toplantısına Esenyurt’ta devam ederek diğer arkadaşlarıyla buluştular.

***

92. gün: Greif işçileri Hadımköy’deki fabrika önüne gittiler. Sabah saatlerinde fabrikaya yakın bir noktada buluşan işçiler, sloganlarla kapıya yürüyerek fabrika yönetiminin polis işbirliği ile gasp ettiği eşyalarının listesini yaptı. Avukat Gökmen Yeşil de işçilere desteğe geldi. Başlangıçta eşyaları vermek noktasında sorun çıkarılırken işçilerin bekleyişi sonrasında içerde kalan eşya ve arzaklar işçilere verildi. Ama kayıp olan eşyalar olduğu belirtildi.

***

93. gün: İçerisinde Greif, Karşı, Punto işçilerinin de olduğu direnişçiler mecliste yapacakları görüşmeler için sabah erkenden Ankara’ya gitmek için yola çıktılar.

Direnişçi işçiler, aralarında Melda Onur, Süleyman Çelebi, Süheyl Batum’un da bulunduğu CHP milletvekilleri ile görüştüler. Sonra da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşme yaptılar.

Melda Onur ile birlikte mecliste basın toplantısı yapan direnişçi işçiler, meclisten ayrılarak Yatağan işçilerini ziyarete gittiler. Yatağan işçilerine direnişleri ortaklaştırma çağrısı yaparak platforma katılmalarını istediler.

Direnişçiler, Çankaya Belediyesi önünde stand açan Ömür Tekin’i de ziyaret ettiler.

Greif Emekçi Kadın Komisyonu ile Kartal Emekçi Kadın Komisyonu ortak toplantı yaptılar. Toplantının ardından hep birlikte el ürünleri yapımına geçildi. Greif işçilerinin de yapımını öğrendiği ürünler direnişe destek için satılacak.

***

94. gün: Gece Soma’da yaşanan madenci katliamını değerlendiren işçiler yapılan eylemlere katılma kararı aldılar. Akşam saatlerinde Taksim’de gerçekleştirilen eyleme katılan işçiler “Kaza değil katliam, katil devlet hesap verecek! / Direnen İşçilerin Dayanışma Platformu” pankartını taşıdılar.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 
§