16 Mayıs 2014
Sayi: KB 2014/20

İşçi katillerinden hesap sormak için meşru/militan direniş!
Sermaye, Zonguldak’tan sonra
Soma’ya da madenci mezarlığı açıyor!
İlk madenci katliamı değil!
Soma’da madenci katliamı: Yüzlerce ölü var!
Emekçiler işçi katliamına karşı
sokaklara döküldü!
DEÜ’de Soma için eylem
Faruk Çelik
saldırı programını
açıkladı
Aliağa’da direniş
ikinci haftasında
Direnişçi işçiler
Ankara’da!
Punto’da direniş sona erdi!

MİB MYK Mayıs Toplantısı…

Maden proletaryası - F. Engels
Greif Direniş Günlüğü
ICOG’dan Greif’in direnişçi işçilerine!
Otomotiv İşçilerinin Uluslararası Kongresi’ni Hazırlama Toplantısı başladı
Almanya’da
Soma için eylemler
Emperyalist politikaların halkları düşmanlaştırmasına izin vermeyelim!
Çerkes soykırımının 150. yıldönümü - M. Ak
Derinleşen Ukrayna krizinden çıkış arayışları
Dünyadan işçi ve emekçi eylemleri…
Bielefeld’de “Devrim yürüyüşümüz sürüyor” gecesi…
Erdoğan Berkin’in maskesi ve sapanını unutamıyor!
Korkmaz davasında
2. duruşma...
Ali İsmail’i devlet öldürdü!
“Mehmet İstif ölümsüzdür!”
Cejna Zimanê Kurdî Pîroz Be! Kürt Dil Bayramı kutlu olsun!
İş cinayetlerine karşı
mücadeleye!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Faruk Çelik saldırı programını açıkladı

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işçi ve emekçilere yönelik yeni hak gaspları getirecek bir paket için çalıştıklarını söyledi.

Saldırı hazırlığı yapılıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik katıldığı bir programın ardından, “Sosyal Güvenlik Paketi Bakanlar Kurulu’na geldi. Bunula ilgili bilgi alabilir miyiz?” sorusuna şu cevabı verdi: “Kamu çalışanları ile ilgili Sosyal Güvenlik’le ilgili ve çalışma hayatı ile ilgili yanı alt işveren uygulamaları, taşeron uygulamaları, kamu personeli ile ilgili toplu sözleşmelerde ele aldığımız bazı konular ve sosyal güvenlikle ilgili yine önemli bazı konuları içeren bir paket var. Bu tasarı taslağı ile ilgili taraflarla görüşmeyi tamamladık. Kurumlarla görüşmeyi de tamamladık. Bakanlar Kurulu’nda birkaç kez sunum yaptık. Nihai olarak Sayın Başbakanımıza arz edilmek üzere ve onunla yapacağımız nihai değerlendirme neticesinde son şeklini almış olacak ve TBMM’ye sevk edeceğiz. Taşeron uygulamasının tümünü kapsıyor ama bizim görebildiğimiz sıkıntının yaşandığı ağırlıklı olarak kamu kurumu alt işverenlerinde sorun yaşadık. Özel sektör de gerek mevcut İş Kanunu’nun ikinci maddesinde bir değişiklikten yana değil, çalışanlar da veya sendikalar da İş Kanunu’nun ikinci, maddesinin değişiminden yana değil. Orada bir uzlaşı var mevcut durumun devamından yana ama taşeron işçilerin hakları ile ilgili düzenleme geneli ilgilendiriyor. Onu özellikle belirtmek istiyorum.”

Taşeron işçisine kadro yok

Sürekli olarak gündeme gelen taşeron işçilerinin kadro talepleriyle ilgili de şunları söyledi: “Bizim böyle bir ifademiz hiç olmadı. Bunlar sık sık ‘müjde’ diye yer alıyor. Bunlar doğru değil. Taşeron çalışanların yaşadıkları iş hukukuna aykırı bazı tablolar var, durumlar var. Kıdem tazminatını alamıyorlar. Kamuda alt işverenin yanında çalışmasına rağmen kıdem tazminatından yoksun bir durumla karşı karşıyalar. Yıllık izinleri yok ve benzeri örgütlenme ile ilgili sorun yaşıyorlar. Bunları düzenleyen, taşeron işçilerle bizzat görüşerek, onların sorunlarını aldık. Kamu işvereni olarak veya özel sektör olarak yaşananların tümünü görüşmeler içerisinde toparladık ve neticede bir taslak ortaya çıktı. Bunun nihai olarak sayın Başbakan’ın talimatı ile meclise sevkini bekliyoruz.”

Çelik ayrıca paketin içindeki diğer hak gaspları ile ilgili şunları söyledi:

Kamuda alt işveren işçisi...

Kamuda nerelerde alt işveren işçisi çalışacak bir başka ifade ile hangi alanlarda hizmet alımı yapılacak bunları netleştiren bir düzenleme olacak. Yani burada bir keyfilik söz konusu ise onu ortadan kaldıran bir düzenleme olarak parlamentoya gelecek.”

Çalışan anne adayları ile ilgili

O ayrı bir çalışmamızdı. O taslak olarak 6 maddeden oluşan bir taslak var. Onun da sevki eğer uygun bulunur ise birlikte sevk edilebilir ama onunla ilgili birlikte ele alınması ile ilgili bir karar söz konu değil.”

İstihdam büroları

Geçici iş ilişkisi dediğimiz istihdam büroları ile ilgili durum kayıt dışılık, özellikle evde çalışan kadınların ve mevsimlik işçilerle ilgili yaptığımız değerlendirmelerde kayıt dışılıktan evde çalışanları kurtarmak özellikle kadınları ilgilendiren bir durum. Acaba ‘onlar bu şekilde kayıt altına alınabilir mi?’ diye bir teklif var. Tasarıda yer alır mı bilmiyorum.”

Gelir testine girmeyen işçilerin prim borcuna ilişkin durumun da tasarıda olduğunu sözlerine ekleyen Çelik, üzerinde çalışılan saldırı programının milyonları ilgilendirdiğini söyleyerek, “Dolayısıyla Haziran sonuna kadar, yasama Meclis kapanıncaya kadar, tatil oluncaya kadar Çalışma Bakanlığı olarak çıkmasından yanayız” dedi.

Hak gasplarına karşı mücadeleye

Çelik’in de ifade ettiği gibi sermaye sınıfı ve AKP işçi ve emekçilere yönelik yeni bir saldırının hazırlığını yapıyorlar. Taşeron köleliğinin kaldırılmadığı gibi, kamuda 3-4 saatlik çalışma koşulları ile esnek çalışmanın, güvencesizliğin önü açılıyor. Yine bu alanda taşeron sistemi sürecek. İstihdam bürolarının işlevi daha da genişletilerek, buralar köle tacirlerinin rahatça köle ticareti yapabilecekleri yerlere dönüştürülecek.

Kadın işçileri ise daha büyük bir tehlike bekliyor. Kadın işçiler, güvencesiz ve ucuz, geçici, yarı zamanlı işçi olarak daha kolay sömürülecekler.

 

 

 

 

Hemşireler Haftası eylemlerle kutlandı

 

İstanbul

Çapa Tıp Fakültesi Monoblok önünde toplanan SES Aksaray Şube üyesi hemşireler “12 Mayıs Hemşireler Günü kutlu olsun!” pankartını ve taleplerinin yer aldığı dövizleri açarak basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Basın açıklaması öncesinde konuşan SES Aksaray Şube Eğitim Sekreteri Selma Ateşyılmaz, yoğun çalışma koşulları nedeniyle hemşirelerin tükenmişlik sendromu yaşadıklarına dikkat çekerek ağır çalışma koşullarını teşhir etti.

Basın açıklamasını ise Huriye Üzümcü okudu.

İzmir

Sağlık emekçileri Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde iş bıraktılar.

Hastane bahçesinde sabah iş başı yapmayan sağlık emekçileri, AMATEM binası önünde toplandı. Girişin bir bölümünü trafiğe kapatan emekçiler, grev pankartını astı.

SES İşyeri Temsilcisi Aydoğan Öncel burada basın açıklaması yaptı.

Ankara

Sağlık emekçilerinin eylem yeri Sağlık Bakanlığı önü oldu. “İlk çığlıktan son nefese sağlığın emekçileri” yazılı pankart açan SES üyeleri adına Runa Temelli ve SES Genel Başkanı Gönül Erden tarafından konuşmalar yapıldı.

Hakkari

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Hakkari Şubesi, devlet hastanesi önünde bir basın açıklaması yaptı.

Mersin

SES Mersin Şubesi tarafından Mersin Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yapıldı. Eylemde “24 saat özveri ile insanlarımıza sağlık hizmeti sunan ebe ve hemşirelerimize saygı gösterilmesini istiyoruz” pankartı açıldı.

SES Mersin Şube Başkanı Yılmaz Bozkurt, 24 saat çocuk bakım evleri ve kreşlerin açılmasını, fiili hizmet zammı kapsamına dahil edilmesini, erken emeklilik hakkının verilmesini, şiddetsiz ve güvenceli çalışma koşullarının sağlanmasını, haftalık çalışma saatlerinin 35 saat olmasını, sağlık çalışanlarının görev tanımın belirlenmesini ve yasal güvenceye kavuşturulmasını, cinsiyetçi iş bölümüne son verilmesini talep ettiklerini dile getirdi.

 
§