21 Mart 2014
Sayi: KB 2014/12

Düzenin krizine devrimci yanıt
Greif işçileri saldırılara karşı saldırıyla yanıt verdi
DİSK’in seçim taktiği ve örgütlenme seferberliği üzerine
Düzenin korkusunu büyütmek için!
Düzenin seçim oyununu bozalım!
Sömürü ve kölelik düzenine oy ve onay vermiyoruz!
Devrimci sınıf çalışmalarından...
Gençlik 16 Mart’ı unutturmadı
Liseliler Berkin’in sapanını devraldı!
Halepçe katliamını
protesto eylemleri
İllerde KESK eylemleri
“Hakları kazanmanın yolu direniş!”
Bosch’un ikinci yılında çıkarılacak en büyük ders...
DİSK Greif’tir! DİSK’in fiili-meşru mücadele değerlerine işçiler sahip çıkmalıdır!
Greif işçileri göreve çağırıyor!
Ya Greif işçisi kazanacak her yer Greif olacak ya da...
İhanetin ve işbirlikçiliğin belgesi!
DİSK/Tekstil’de inisiyatif Greif işçilerinde!
Tekel’den Greif’e direniş sürüyor,
sendikal bürokrasi ise engelliyor!
Greif direniş günlüğü
Çanakkale, sosyal şovenizm ve enternasyonalizm - M. Yılmaz
Suriye krizi 4. yılında… - M. Dağlı
Batılı emperyalistlerde “Kırım hezeyanı”
Gezi’den Greif’e Greif’ten 1 Mayıs’a...
Çocuklar alacak dünyayı ellerimizden!*
30 Mart'ta seçiminiz Kızıldere olsun!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Devrimci sınıf çalışmalarından...

 

Sınıf devrimcileri düzenin seçim aldatmacasına karşın yürüttüğü yoğun faaliyetlerle işçi ve emekçileri mücadeleye çağırırken direnişçi Greif işçilerinin sesini de bulunduğu alanlara taşıyarak dayanışmayı büyütüyor.

Ankara

Ankara’nın birçok noktasında ve sanayi bölgelerinde yürütülen devrimci faaliyetlerle işçi ve emekçilere düzenin seçim oyununa karşı dervim ve sosyalizm mücadelesini yükseltme çağrısı yapıldı. BDSP’nin “Ne sandık, ne düzen... Çözüm devrimde kurtuluş sosyalizmde!” şiarlı afişlerini ve “’Sandık’larından güçlüyüz! Greif işçileri yol gösteriyor!” şiarlı Ankara Büyük Şehir Belediyesi Bağımsız Sosyalist Başkan Adayı Melek Altıntaş imzalı afişler Ankara’nın birçok noktasına asıldı.

OSTİM’de seçim anketi ve BDSP’nin seçim bildirgelerini atölye atölye dolaşarak kullanan sınıf devrimcileri, Greif işçilerinin yükselttiği mücadelenin tüm işçi ve emekçilere izlenmesi gereken yolu gösterdiğini vurguladılar.

Seçim afişleri OSTİM’in ana arterleri ve ara sokaklarında, İvedik ve Batıkent’te yaygın bir şekilde kullanıldı. Berkin Elvan’la ilgili ozalit ve yazılamalar da OSTİM ve Batıket’te yaygın bir şekilde yapıldı.

Sincan Çimşit’te, Plevne Caddesi’nde, Ayaş Yolu Caddesi’nde, Pazar Pazarı’nda, Lale İstasyon Durağı’nda, Vatan Caddesi’nde BDSP’nin genel seçim bildirgesi dağıtıldı. Fatih ve 12. Cadde’de aday bildirileri dağıtılırken afişleri de asıldı.

BDSP’liler Pazar Pazarı’nda bildirge dağıtımı yaparken polislerin keyfi tutumuyla gözaltına alındı. Polisin bildiri dağıtmak için izin alınması gerektiği yönündeki dayatmasına direnen BDSP’lilere “seçimlere katılmamaya ve halkı isyana çağırmaya çalışmak” nedeniyle soruşturma açıldı. İki BDSP’li akşam saatlerinde savcılıktan serbest bırakıldı.

Sınıf devrimcileri bir yandan seçim çalışmalarında işçi ve emekçilere Greif işçilerinin yolundan mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıyor, bir yandan da dayanışmayı örgütlemeye çalışıyor. Mamak’ta birçok noktaya BDSP afişlerinin yanı sıra aday afişleri de Tuzluçayır, NATO Yolu, Şahintepe ve Şirintepe’de asıldı. Greif işçilerine vurgu yapan, devrim ve sosyalizm çağrısı yapan aday pankartları da kullanıldı. Tuzluçayır Meydan’da Greif işçileriyle dayanışma standı açıldı.

İzmir

BDSP önlükleriyle Buca Mehtap Mahallesi’ne giren sınıf devrimcileri kapı kapı dolaşarak bir taraftan Kızıl Bayrak gazetesinin satışını gerçekleştirirken diğer bir taraftan da seçim bildirgeleriyle gündemler üzerine tartışmalar yaptılar.

BEGOS çevresi, Konak merkez ve İki Çeşmelik yolu “Çözüm devrimde, kurtuluş sosyalizmde!”, “Haramilerin saltanatını yıkacağız, sosyalizmi kuracağız!” şiarlı afişlerle donatıldı.

Şirinyer Tansaş önünde de Greif işçileri ile dayanışma masası açıl destek imzaları toplandı. Masaya konulan dayanışma kutusu ile de işçi ve emekçilerden Greif işçilerine maddi destekte bulunmaları istendi.

Sınıf devrimcileri Harmandalı Pazar Yeri girişine stand açarak Greif işçilerine maddi ve manevi destek çağrısında bulundu.

İşçilerin mücadelesine destek için imza istendi. Ayrıca standın yanına Greif işçilerinin ihtiyaç listesi asıldı. Ayrıca yaygın olarak seçim afişleri Harmandalı’da kullanıldı.

Soğukkuyu, Serinkuyu, Naldöken, Bayraklı, Alsancak, Basmane güzergahlarına da afişler asıldı.

Seçim afişleri Aliağa merkez yol güzergahlarına ve servis geçiş hatlarıyla mahallelerde, Aliağa merkezde ve Aliağa-Bergama yolu hattında yoğun bir şekilde yapıldı. Afiş çalışmasının ardından sınıf devrimcileri emekçi semtlerinde Kızıl Bayrak dağıtımı yaparak emekçilerle seçimlerde sandıkların değil Greif işçilerinin yolundan gidilmesi gerektiği vurgulanarak faaliyet bitirildi.

Çiğli merkezde açılan resim sergisi ve standla işçi ve emekçiler Greif direnişine destek olmaya çağrıldı. İşçilerinin ihtiyaç listesinin olduğu bildiriler emekçilere ulaştırıldı. Yine Çiğli’de Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan tekstil fabrikalarına bildiriler dağıtıldı.

Çiğli OSB’nin büyük tekstil fabrikaları olan Mude Tekstil, Vena ve Belgü Tekstil, yine patronun sendika tasfiye saldırısının güncelliğini koruduğu Roteks Tekstil’de işçilere “Bozuk düzende sağlam çark olmaz” şiarlı BDSP seçim bildirgeleri dağıtıldı.

İstanbul

Greif işçilerinin Ümraniye’de sesi olan sınıf devrimcileri, son olarak işgalci “Greif İşçileri” imzalı açıklamalarını Dudullu OSB’de kurulu bulunan DİSK Birleşik Metal İş Sendikası’nın örgütlü olduğu ABB fabrikasında dağıttılar. “DİSK Greif’tir! DİSK’in fiili-meşru mücadelede değerine işçiler sahip çıkmalıdır!” başlıklı açıklamada, Greif işçileri, sendikanın asıl sahipleri olan işçilere seslenerek DİSK’in gerçek yüzü yansıtılarak, direnişlerine sahip çıkmaya çağırıyor.

30 Mart yerel seçimleri yaklaşırken, sınıf devrimcileri işçi ve emekçilere düzen siyasetinin cümbüşleri arasında gerçek kurtuluşun sosyalizm vurgusunu ön plana çıkararak faaliyet yürütüyor. Gerçek kurtuluşun sosyalizm olduğunu ve Greif işçilerin açtığı yolu izlemekten geçtiğini söyleyen sınıf devrimcileri, kurtuluşun sandıkta değil devrimci sınıf mücadelesi olduğunu, Greif direnişi vesilesi ile işçi ve emekçilere daha güçlü anlatıyor.

BDSP’nin seçim afişleri Sarıgazi ve Çekmeköy’de yaygın bir şekilde yapıldı.

Seçim bildirgesi de Demokrasi Caddesi, İnönü ve Atatürk mahallelerinde dağıtıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Sosyalist Başkan Adayı Burcu Deniz, seçim toplantılarından birini de 15 Mart’ta Esenyurt İşçi Kültür Evi’nde gerçekleştirdi. Toplantıda kısa bir açılış konuşmasının ardından sözü Burcu Deniz aldı.

Yaklaşan yerel seçimlerde, ülke ve dünyadaki genel siyasal atmosfer üzerine yapılan sohbetlerle toplantı devam etti. Sohbet havasında geçen toplantı katılımcıların soru ve görüşlerini ifade etmeleriyle ilerledi. Bu kapsamda Haziran Direnişi, rejim krizi, düzen siyaseti ve reformizmin seçimlere yaklaşımı gibi noktalara değinildi. Yerel seçim hayalleri üzerinden yürütülen tartışma Dikili, Şili, Fatsa gibi deneyimler üzerinden verilen örneklerle zenginleştirildi.

Kavranması gereken asıl noktanın toplumdaki örgütlülük düzeyinin yükseltilmesi olduğu vurgulandı. Bağımsız Sosyalist Aday’ın boykot, seçim vaatleri gibi konular üzerine sorulan soruları yanıtlandırmasıyla etkinlik sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / Ankara-İzmir-İstanbul

 
§