9 Mayıs 2014
Sayi: KB 2014/19

1 Mayıs’tan Haziran’a mücadeleye devam!
Devlet şiddetine karşı direnmek meşrudur!
Ankara 1 Mayısı’nın gösterdikleri...
Sömürücülere “suç işleme özgürlüğü”, emekçilere devlet terörü!
Yeni taktikleri de yetmedi!
1 Mayıs gözaltıları serbest
HHB: Berkin’in katilleri belirlendi!
Eskişehir polisinin üç soruşturması...
İTO: Gezi hekimliği yargılanamaz!
Vergi adaletsizliğinin ülkesi: Türkiye!

Yeni sosyal güven(siz)lik paketi!

BMC satışında işçinin adı yok
Direnişçi işçiler: “Sütaş’ta hak-hukuk yok!”
Madende kömür ölüm kokmaya devam ediyor
Geçmişin devrimci mirası ve TKİP - H. Fırat
Sınıf devrimcileri Denizler’i andı!
“Denizler’in yolundan devrime yürüyoruz!”
Denizler eylemlerle anıldı
Denizler’in mezarlarına binler akın etti...
Greif işçileri 1 Mayıs’ı anlattı...
Fabrika kapandı-kapanmadıya dair...
Greif işçileri olarak, İşçi Filmleri Festivali’ne katıldık...
Greif Direniş Günlüğü
Genç komünistler 'Devrimci Gençlik Birliği'ni tartıştı
Kapitalist tekellerin birliğine karşı, Avrupa halklarının devrimci birliği!
Sağcı-faşist koalisyon Ukrayna’yı iç savaşa sürüklüyor
“Çocuklarınıza çığlık atmayı öğretin”
Hasta mahpuslar için eylemler sürüyor
“İhlallere sessiz kalmak da suça ortak olmaktır”
İbrahim Kaypakkaya’yı saygıyla anıyoruz...
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

Greif Direniş Günlüğü

 

82. gün: İşçiler güne 1 Mayıs’ı değerlendirerek ve basına yansıyan haberleri takip ederek başladılar. 1 Mayıs’ta DİSK Tekstil bürokratlarını aradıklarını ancak ne bu bürokratları ne de sendikanın tek bir flamasını dahi alanda göremediklerini ifade ettiler.

Gün içerisinde tekil olarak ziyarete gelenlerle sohbet eden işçiler akşam saatlerinde Şişli Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen İşçi Filmleri Festivali’ne katıldılar.

Festivalde Greif işileri adına kürsüye Coşkun Alsaç çıktı. “Kavellerin yolunu seçtik” diyen Alsaç, 10 Şubat’tan bugüne gelen direnişten bahsetti. Greif işçilerinin direnişinin sadece patrona karşı olmadığını, sendika bürokrasisine karşı da onurlu mücadelenin sürdürüldüğünü ifade etti. “Emek dostları”nın kendilerini yalnız bıraktığını söyleyen Alsaç, bu süreçte bürokratların maskesini düşürdüklerini ifade etti.

Alsaç konuşmasında son olarak 1 Mayıs’a vurgu yaparak, direnişçi işçiler olarak birlikte hareket ettiklerini faşizme ve sömürüye karşı mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

***

83. gün: Greif işçileri, gazetecilerin düzenlediği “ Dünya Gazetecilere Özgürlük Günü” eylemine katıldılar. Gazeteciler Cemiyeti’nin önünden İstanbul Valiliği önüne kadar yapılan yürüyüşte, dövizleri ve sloganlarıyla basın emekçilerine destek verdiler.

1 Mayıs’ta polisin attığı gaz fişeğiyle kulağından yaralanan Engin Yılgın da arkadaşlarının yanına sendikaya geldi. Gün içerisinde tekil ziyaretler devam etti.

***

84. gün: Greif işçileri bir yandan tekil ziyaretçilerini ağırlamaya devam ederken öğlen saatlerinde de işçilerin bir kısmı Mücadele Birliği’nin Kadıköy’de düzenlediği Denizler anmasına katıldı. Mitingde Greif işçileri adına Coşkun Alsaç konuştu. Alsaç işçi sınıfı adına direndiklerini ifade etti. Sendikal ihanete dikkat çeken Alsaç, kendilerine Denizler’in düşüncelerini rehber aldıklarını, bu düşünceler hayat bulana kadar fabrikalarda kızıl bayrağı dalgalandırmaya devam edeceklerini söyledi.

Mitingin ardından Greif işçileri sloganlarla Kadıköy Greif İşçileri ile Dayanışma Bürosu’na geçtiler. Burada hep birlikte yemek yiyen ve sohbet eden işçiler akşam sendikaya dönerek diğer arkadaşlarıyla birlikte değerlendirme toplantısı gerçekleştirdiler.

İşçiler akşam saatlerinde Hakları için direnişte olan Karşı gazetesi çalışanlarını işgal ettikleri gazete binasında ziyarete gittiler. Gece yarısına kadar direnişler, örgütlenme ve mücadele süreçleri üzerine, 1 Mayıs gibi birçok konuda sohbetler edildi.

***

85. gün: Greif işçileri, sabah yaptıkları değerlendirme toplantısının ardından planlarını hayata geçirmek için harekete geçtiler. Bir grup işçi Abbasağa Parkı’na gitti. Ardından bir grup işçi de Karşı gazetesi direnişçilerinin yanına gitti.

Tüm Emek Sen üyeleri, Sosyalist Kamu Emekçileri, Avcılar’dan emekçiler Greif işçilerine ziyaret gerçekleştirdi. Ayrıca, işgal fabrikasına yönelik polis saldırısında polisler tarafından hedef seçilerek feci şekilde darp edilen BDSP temsilcisi Murat Yıldırım da işçileri ziyaret etti.

Greif işçileri, Karşı gazetesi, Punto ve Tempo işçileriyle ortak mücadeleyi örgütlemek üzere toplantı yaptılar.

***

86. gün: DİSK binasında nöbeti sürdüren işçiler sabah günlük temizlik işlerini yaptılar, kahvaltı ettiler.

Greif işçileri, devrimci önderleri ölüm yıldönümlerinde andılar. İşçiler “Denizler’in yolunda, sınıf kavgasında, işgal, grev, direniş!” şiarlı bir döviz hazırladılar.

İtalya’da RUSG Tren Fabrikası’nı işgal eden işçiler Greif işçilerini ziyaret etti. Kazova işçilerini de ziyaret eden direnişçiler Greif işgali ve şimdiki süreç üzerine bilgi aldılar.

Budakların ihanet takımı, yeni bir mesaj göndererek işçiler için çalıştıkları, fabrikanın açılması ve işçilerin tazminatlarını almaları için çabaladıkları yalanlarını yinelediler. Mesajda şunlar söylendi: “Greif yöneticileri ile yapılan görüşmeler devam etmektedir. Sendikamız fabrikanın tekrar açılıp çalışması ve tazminat alamayan arkadaşların tazminatlarını alabilmeleri konusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Gelişmeleri size duyurmaya devam edeceğiz.”

İşçiler BDSP’nin Avcılar’da düzenlediği Denizler anmasına katıldılar. Anma programında söz alan Greif işçisi Coşkun Alsaç, onurlu bir yaşam için fabrikalarını işgal ettiklerini ve işçilerin birlik olduğu zaman neler yapabileceklerini gösterdiklerini ifade etti. Alsaç, Denizler’in, İbolar’ın, Mahirler’in, Mazlumlar’ın kavgasını fabrikalara taşıdıklarını ve onların yolundan yürüyeceklerini dile getirdi.

Anma programının sonunda Ahmet Mekin Demir üç yiğit devrimci için kaleme aldığı şiiri okudu.

İşçiler anma programının ardından Avcılar Üç Fidan Gençlik Kültür Evi’ne geçtiler.

Direnişçi Greif işçileri facebook sayfalarında yaptıkları açıklamada görevini yapmayan ve işçilerin davasına ihanet eden sendika patronlarının derhal istifa etmelerini istedi.

***

87. gün: Greif işçileri Karşı gazetesi ve Feniş işçileriyle birlikte Kumport Limanı işçilerini ziyaret ettiler.

Kumport’tan servislerin çıkışı sırasında direnişçiler sloganlarını haykırdı ve konuşmalar yaptı.

Greif, Feniş ve Karşı gazetesi işçilerinin yanlarında olduğunu söyleyen Liman-İş Örgütlenme Uzmanı Sinan Ceviz, Kumport’ta kirli oyunlar oynandığını genel müdürün taşeron firma kurarak işçileri kadroya alınacakları şeklinde söylemlerle kandırdığını söyledi. “Buraya er ya da geç sendika girecek” diyen Ceviz, iş cinayetlerine karşı sendikada örgütlenmenin önemine vurgu yaptı.

Greif işçileri adına söz alan Orhan Purhan kendilerinin 44 ayrı taşeron firmaya rağmen örgütlenmeyi başardıklarını dile getirdi ve Kumport işçilerinin örgütlenme hakkına dikkat çekti. Purhan örgütlenmenin engellenmesinin insanlık suçu olduğunu, çünkü Kumport isçilerinin ekmeğini kanıyla ve canıyla kazanabildiğini ifade etti.

Feniş işçisi Mehmet Doğan ise patronların kar hırsı yüzünden işçilerin can vermek zorunda olmadığını belirtti. Doğan kendilerinin fabrikayı işgal ederek emeklerini savunduklarını Kumport isçilerinin de haklı mücadelesinin yanında olacaklarını kaydetti.

Karşı direnişçileri adına söz alan Burak Öz işçi güvenliği için sendikalarda örgütlenmenin önemine dikkat çekti ve en temel hakların ancak direnişle elde edilebileceğini ifade etti.

Tempo Çağrı Merkezi’nde işten atılan Sevim Kaya DİAK binasına gelerek Greif işçilerini kendi yapacakları eyleme davet etti.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 

 

 

 
§