9 Mayıs 2014
Sayi: KB 2014/19

1 Mayıs’tan Haziran’a mücadeleye devam!
Devlet şiddetine karşı direnmek meşrudur!
Ankara 1 Mayısı’nın gösterdikleri...
Sömürücülere “suç işleme özgürlüğü”, emekçilere devlet terörü!
Yeni taktikleri de yetmedi!
1 Mayıs gözaltıları serbest
HHB: Berkin’in katilleri belirlendi!
Eskişehir polisinin üç soruşturması...
İTO: Gezi hekimliği yargılanamaz!
Vergi adaletsizliğinin ülkesi: Türkiye!

Yeni sosyal güven(siz)lik paketi!

BMC satışında işçinin adı yok
Direnişçi işçiler: “Sütaş’ta hak-hukuk yok!”
Madende kömür ölüm kokmaya devam ediyor
Geçmişin devrimci mirası ve TKİP - H. Fırat
Sınıf devrimcileri Denizler’i andı!
“Denizler’in yolundan devrime yürüyoruz!”
Denizler eylemlerle anıldı
Denizler’in mezarlarına binler akın etti...
Greif işçileri 1 Mayıs’ı anlattı...
Fabrika kapandı-kapanmadıya dair...
Greif işçileri olarak, İşçi Filmleri Festivali’ne katıldık...
Greif Direniş Günlüğü
Genç komünistler 'Devrimci Gençlik Birliği'ni tartıştı
Kapitalist tekellerin birliğine karşı, Avrupa halklarının devrimci birliği!
Sağcı-faşist koalisyon Ukrayna’yı iç savaşa sürüklüyor
“Çocuklarınıza çığlık atmayı öğretin”
Hasta mahpuslar için eylemler sürüyor
“İhlallere sessiz kalmak da suça ortak olmaktır”
İbrahim Kaypakkaya’yı saygıyla anıyoruz...
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

BMC satışında işçinin adı yok

 

TMSF’nin Çukurova Holding’den yönetimini devraldığı ağır ve zırhlı araç üreticisi BMC’nin satış ihalesi gerçekleştirildi. Tek teklifi veren, Ethem Sancak’ın sahibi olduğu ES Mali Yatırım ve Danışmalık AŞ 725 milyon önerdi.

2 Mayıs’ta gerçekleştirilen ihalede tek teklifi veren şirketle Komisyon Başkanı’nın “750 milyon lirayı aşalım” pazarlığı üzerine teklif 751 milyon liraya çıkarıldı. Muhammen bedelinin 985 milyon lirayı bulduğu BMC için 751 milyon lira önerildi. İhalede şimdi nihai karar bekleniyor. ES Mali Yatırım ve Danışmalık AŞ sahibi Ethem Sancak 200 milyon dolar da borç devraldıklarını savunarak muhammen bedele yaklaştıklarını iddia ediyor. İddiası doğru sayılsa dahi 7 milyon doları bulan farkı cebinde kalacak olan Sancak kârını büyütmek için çabalıyor.

Şirkete 500 milyon dolar da yatırım yapacaklarını ifade eden Sancak, BMC’yi büyüteceklerini söylüyor. “BMC’yi küresel bir marka haline getireceğiz, fabrikada istihdamı arttıracağız, ayağa kalkan BMC’de 10 binden fazla insan çalışacak” diyen Sancak işçi alacaklarına dair soruyu ise yanıtsız bıraktı.

BMC işçilerinin sırtından milyon dolarlar kazanan Çukurova Holding banka yatırımları nedeniyle iflas etmiş, aylarca işçileri maaş bile ödemeden çalıştırmaya devam etmişti. Şirketi TMSF devralırken işçi alacakları, kıdem tazminatlarının ne olacağı havada bırakılmıştı. BMC şimdi ES Mali Yatırım ve Danışmalık AŞ’ye geçerken ödemelere dair yine bir bilgilendirme olmaksızın sömürü çarkları dönmeye devam edecek.

Türk Metal, patronun yolunu bekliyor

Fabrikada yetkili Türk Metal ise iflas sürecinde olduğu gibi sessizce bekliyor. İşçilerin aylarca ücret almadan çalışmasını milliyetçi propaganda ile sağlayan, hak gasplarına karşı ancak tabandan gelen basınçla eyleme çıkan Türk Metal şimdi yeni patronun insafını, hukuki sürecin işlemesini bekliyor. Alanlarda esip gürleyen, “Türkiye’nin en çok üyesi olan sendikası” olmakla övünen Türk Metal şefleri konuştuklarında patron için seviniyor. “Daha fazla kazandırma” sözleri veriyor.

Türk Metal İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Halil İbrahim Tosun yeni patron Sancak’ın otomotiv sektörü yatırımlarına vurgu yaparak “sevindirici haber” için şunları söyledi: “Biz işçiler olarak işin başından beri umutluyduk, yine umutluyuz. Özellikle ihale sürecinde Ethem Bey’in yerli otomobille ilgili açıklamaları çok sevindirici. Şirkete bakış açısının çalışanlarla aynı çerçevede olduğunu gördük. Biz daha fazla üretmek, kazanmak ve kazandırmak istiyoruz. Bu fabrikayı alıp büyütmek, yerli bir marka yaratmak isteyen birinin talip olması bizi sevindirdi. Ethem Bey daha önce de fabrikaya gelmiş, kendisiyle görüşme fırsatı bulmuştuk. Biz Sancak Grubu’nun bu işe gönül verdiğini, fabrikaya ivme katacağına inanıyoruz.”


Aliağa Belediyesi’nde
104 işçi işten atıldı

 

2014 yerel seçimlerin ardından Aliağa Belediyesi’ni MHP’li Serkan Acar kazanmıştı. Acar görevine başlar başlamaz ilk icraatı taşeron işçilerinin işine son vermek oldu. 7 Mayıs günü saat 16.30 sıralarında Aliağa Belediyesi’nin tüm birimlerinden 104 işçi işten çıkarıldı. İşten çıkarmaların ise devam edeceği söyleniyor.

İşçiler çıkış haberlerini alır almaz belediye binası önüne gelmeye başladılar. MHP’li Başkan Serkan Acar ise belediye binasındaki odasından dışarı çıkmadı. Aliağa polisi de belediye içinde ve dışında bekledi. İşten çıkarılan işçilerin büyük çoğunluğunun Alevi ve sol duyarlılığı olan işçilerin olması ise işten çıkarmaların bilinçli bir politika olduğunu gösteriyor.

Akşam üzeri bir grup belediye işçisi belediye binasına girip Serkan Acar’la görüşmek istedi. Ancak Aliağa İlçe Emniyet amiri ve beraberindeki polisler araya girerek işçilerin belediye binasına girmesini engellediler.

İşçiler ve polis amiri arasındaki görüşme sonucunda işçiler belediye meclis üyelerinin yaptığı toplantının sonucunu bekleme kararı aldılar. İşçiler toplantı sonucuna göre eylem planı çıkaracaklarını ve belediye önüne çadır kurarak mevcut haksızlığa karşı mücadele edeceklerini açıkladılar.

İşten çıkarılan belediye işçileri meclis üyelerinin toplantısının bitiminin ardından kendi temsilcilerini belediye başkanı ve meclis üyeleriyle görüşmesi için gönderdiler.

İşten atmalara karşı direniş

Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından Acar’ın işten çıkarmalar konusunda geri adım atmayacağını duyurması üzerine işçilerin öfkesi arttı.

İşçiler Belediye binasına girmek istediler ve polisler etten barikat kurarak işçilerin belediyeye girmesini engelledi.

İşçiler sık sık “Direne direne kazanacağız!”, “Faşizme karşı omuz omuza!”, “Serkan Acar dışarı!” sloganlarını attı.

İşçiler belediye önünde çadır kurarak direnişe geçeceklerini belirterek eylemlerine devam ettiler. Serkan Acar bütün gece belediye binasından dışarı çıkamadı.

Ertesi sabah belediye önünde tekrar biraraya gelen işçiler, çadır kurarak direnişe başladılar. İşçiler, sınıf dayanışmasını yükseltme çağrısı yaptılar.


Taşeronlaştırma ve özelleştirmeye karşı
iş bıraktılar!

 

Petrol-İş Sendikası’na üye TPAO işçileri, taşeron çalıştırmaya yönelik düzenlemelere karşı 5 Mayıs’ta eyleme çıktı. TPAO’nun Adıyaman, Batman ve Trakya Bölge Müdürlükleri’nde yarım günlük iş bırakma eylemiyle işçiler tepkilerini ortaya koydu.

TPAO yönetimi, kuruluş bünyesinde sürdürülen ağır nakliyat, yol ve lokasyon yapım faaliyetlerinde çalışan işçilerin başka birimlere geçişlerini planladı. Şirket sendika üyesi TPAO işçilerine üretim birimine geçmelerini teklif etti.

Bütünsel Dönüşüm Programı’nın ilk adımı: Taşeronlaştırma

“Bu girişim kabul edilemez!” diyerek eyleme çıkan Petrol-İş Sendikası, bu işlerin ya TPAO bünyesinde yeni kurulan servis şirketine verileceğini ya da dışarıdan hizmet alımı yoluyla karşılanacağını aktardı. Petrol-İş bu uygulamanın TPAO’nun 2023 yılı hedefleri doğrultusunda yeniden yapılandırılması için hazırlandığı iddia edilen ‘TPAO 2023 Bütünsel Dönüşüm Programı’nın ilk adımı olduğuna dikkat çekti.

Petrol-İş, TPAO işçilerinin bu programa dönük tepkilerini defalarca şirket yönetimine ilettiğini ancak TPAO yönetiminin, bu kaygı ve itirazları dikkate almadığını ifade etti.

Petrol-İş TPAO’nun, verimliliğe odaklı, istihdamı esnek ve güvencesizleştirilmiş bir şirket haline getirilmek istendiğini istihdam ve personel politikalarının da özel şirket mantığıyla oluşturulmasının hedeflendiğini vurguladı.

İşçilerin tepkisini dikkate alın!

Yapılan açıklama şu ifadelerle sona erdi: “TPAO yönetimi işçinin tepkisini dikkate almadan bu uygulamalarına devam ettiği takdirde eylemlerimizi sürdüreceğimizi duyuruyoruz.

Bütünsel Dönüşüm Programı’ adı altında TPAO’nun küçültülmesine ve zayıflatılmasına asla izin vermeyeceğiz.

Petrol-İş Sendikası ve TPAO işçisi, kamu kuruluşumuz TPAO’ya sahip çıkacak, parçalanmasına ve özelleştirilmesine izin vermeyecek, taşeronlaşma saldırısına dur diyecektir. 
§