9 Mayıs 2014
Sayi: KB 2014/19

1 Mayıs’tan Haziran’a mücadeleye devam!
Devlet şiddetine karşı direnmek meşrudur!
Ankara 1 Mayısı’nın gösterdikleri...
Sömürücülere “suç işleme özgürlüğü”, emekçilere devlet terörü!
Yeni taktikleri de yetmedi!
1 Mayıs gözaltıları serbest
HHB: Berkin’in katilleri belirlendi!
Eskişehir polisinin üç soruşturması...
İTO: Gezi hekimliği yargılanamaz!
Vergi adaletsizliğinin ülkesi: Türkiye!

Yeni sosyal güven(siz)lik paketi!

BMC satışında işçinin adı yok
Direnişçi işçiler: “Sütaş’ta hak-hukuk yok!”
Madende kömür ölüm kokmaya devam ediyor
Geçmişin devrimci mirası ve TKİP - H. Fırat
Sınıf devrimcileri Denizler’i andı!
“Denizler’in yolundan devrime yürüyoruz!”
Denizler eylemlerle anıldı
Denizler’in mezarlarına binler akın etti...
Greif işçileri 1 Mayıs’ı anlattı...
Fabrika kapandı-kapanmadıya dair...
Greif işçileri olarak, İşçi Filmleri Festivali’ne katıldık...
Greif Direniş Günlüğü
Genç komünistler 'Devrimci Gençlik Birliği'ni tartıştı
Kapitalist tekellerin birliğine karşı, Avrupa halklarının devrimci birliği!
Sağcı-faşist koalisyon Ukrayna’yı iç savaşa sürüklüyor
“Çocuklarınıza çığlık atmayı öğretin”
Hasta mahpuslar için eylemler sürüyor
“İhlallere sessiz kalmak da suça ortak olmaktır”
İbrahim Kaypakkaya’yı saygıyla anıyoruz...
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Sınıf devrimcileri Denizler’i andı!

 

Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP) 6 Mayıs’ta Avcılar, Kartal, Gebze ve Bursa’da yaptığı etkinlik ve eylemlerle Deniz, Yusuf ve Hüseyin’i andı.

Avcılar

Avcılar’da eylem Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu ve Devrimci Liseliler Birliği tarafından ortak olarak gerçekleştirildi. Marmara Caddesi’nde düzenlenen yürüyüşte kızıl bayraklarını dalgalandıran sınıf devrimcileri üzerinde üç yiğit devrimcinin resminin bulunduğu, “Kavgamızda yaşıyorlar! Denizler’in yolunda devrime, sosyalizme!” yazılı pankartlarını açtılar.

Devrimci Liseliler Birliği (DLB) ise “Deniz Yusuf Hüseyin – Kavgamızda yaşıyorlar!” yazılı pankart ile yürüyüşte yerini aldı. Yürüyüş boyunca çevredeki emekçilere seslenilerek, Denizler’in mücadelesi anlatıldı ve çürümüş düzene karşı mücadeleye davet edildi. Çevredeki emekçiler de anma programına katılarak, saygı duruşuna ve sloganlara eşlik ettiler. Yürüyüşün ardından BDSP adına basın açıklaması yapıldı.

Denizler’in ‘71 kopuşu ile birlikte parlamenter hayaller yerine düzenin sınırlarını aşan bir örgütlenmeyi tercih ettiği belirtilen açıklamada, bu kopuşun sermayeyi önlem almaya ittiği ifade edildi. ‘71 askeri faşist darbesinin ardından düzen tarafından devrimci avına çıkıldığına dikkat çekildi ve topluma gözdağı verilmek amacıyla Denizler’in katledildiği dile getirildi. Türkiye topraklarında devrimin tohumlarının ölümün üzerine tereddütsüzce yürünerek atıldığı ve onların bayrağının komünistler tarafından taşındığı söylendi.

Basın açıklamasının ardından kitle ve çevredeki emekçiler Denizler şahsında devrim şehitleri için saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından ise hep birlikte Gündoğdu Marşı söylendi.

Program, düzeni teşhir eden konuşmalarla devam etti ve söz bu düzene başkaldıran Greif işçilerine verildi.

Greif işçisi Coşkun Alsaç, onurlu bir yaşam için fabrikalarını işgal ettiklerini ve işçilerin birlik olduğu zaman neler yapabileceklerini gösterdiklerini ifade etti. Alsaç, Denizler’in, İbolar’ın, Mahirler’in ve Mazlumlar’ın kavgasını fabrikalara taşıdıklarını ve onların yolundan yürüyeceklerini dile getirdi. Alsaç’ın konuşmasının ardından anma programı türkü ve marşlarla devam etti. Kitle gür bir şekilde Şarkışla’yı ve Çav Bella’yı söyledi.

Marşların ardından söz Greif işçisi Ahmet Mekin Demir’e verildi. Demir, üç yiğit devrimci için kaleme aldığı şiirini okudu. Şiir kitle ve çevredekiler tarafından alkışlarla karşılandı. Şiirin ardından haykırılan sloganlar ile anma sona erdirildi.

Kartal

Bankalar Caddesi İntiba’nın önünde toplanan kitle sloganlarla yürüyüşe geçti. BDSP yazılı kızıl flamalar ve önde “Denizler’in yolundan devrime, sosyalizme!- BDSP” şiarlı pankartla yapılan yürüyüşe çevredeki emekçiler de alkışlarıyla ve korteje katılarak destek verdi.

Bankalar Caddesi’nin ardından çay bahçelerinin yanından geçilen yürüyüş boyunca, katledilen devrimci önderlerden ve 6 Mayıs tarihinin öneminden bahsedildi. 6 Mayıs’ın sadece bir anma günü değil aynı zamanda devrim ve sosyalizm mücadelesinin yükseltildiği bir gün olduğu vurgulandı.

Yürüyüş, çay bahçelerinden sonra emekçilerin yoğun olarak kullandığı güzergahta sonlandırıldı. Tekrar 6 Mayıs tarihinin öneminden bahsedilerek devrim ve sosyalizm uğruna şehit düşenler anısına saygı duruşuna geçildi. Saygı duruşu esnasında “Biz kazanacağız” şiiri okundu.

Eylemde BDSP adına yapılan basın açıklamasında şunlar söylendi: “Denizler, ufku düzeni aşamayan solu, sosyalizm adına parlamenter çizgide debelenenleri mahkum etmişlerdir. Düzeni reddederek devrime giden yolu açacak devrimci bir örgüt yaratmak için önemli bir adım atmışlardır. Devletin, düzenin karşısına devrimin bayrağını dalgalandırarak devrimci bir çizgi ortaya koymuşlardır. Denizler’in yolunda ilerlemek devrimde ve devrimci bir örgütte ısrar etmek, devrimci bilinci kuşanmaktır.”

Basın metninin okunmasının ardından OSİM-DER Şiir Topluluğu 6 Mayıs’a yazılan ve devrimci şairlerin şiirlerinden oluşan şiir dinletisi sundular. Eylem “Yaşasın devrim ve sosyalizm!” sloganı ile sonlandırıldı.

Gebze

Eskiçarşı Çeşme önünde biraraya gelen Gebze BDSP “Denizler’in devrim bayrağı ellerimizde! / BDSP” pankartını açarak sloganlarla eylemi başlattı.

Eskiçarşı önünden Kent Meydanı’na doğru sloganlarla ve konuşmalarla yürüyüş gerçekleştirildi. Kent Meydanı’nda BDSP adına yapılan basın açıklamasında, Denizler’in yolunda ilerlemenin devrimde ve devrimci örgütte ısrar olduğu vurgulandı.

Denizler’in devrim bayrağını 26 yıldır komünistlerin dalgalandırdığının vurgulandığı açıklamada, Denizler’in yolundan devrime ilerleme çağrısı yapıldı. Yeni Haziranlar, yeni Greifler yaratma vurgusu yapan açıklama şu sözlerle sonlandırıldı: “Bizler biliyoruz ki Denizler’in devrim bayrağını dalgalandırmak sermaye düzenine karşı yeni mücadele mevzileri yaratmaktan geçer. Emperyalizme, faşizme ve sömürüye karşı birer Deniz olmaya çalışırken Haziran Direnişi’ne ve Greif işgaline yenilerini eklemek bizlerin önündeki sorumluluktur.”

Eyleme ESP de destek verdi. Kent Meydanı’na gelindiğinde 6 Mayıs eylemi gerçekleştiren Gençlik Muhalefeti ile “Faşizme karşı omuz omuza!” ve “Yaşasın devrimci dayanışma!” sloganları atıldı.

Açıklamanın ardından Eskiçarşı Çeşme önüne tekrar yürüyüş yapılarak anma etkinliğine geçildi.

Anma etkinliği Deniz, Yusuf ve Hüseyin şahsında tüm devrim şehitleri için saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunda “Güneşe akın var” şiiri okundu. Saygı duruşunun ardından Denizler’i, Türkiye gençlik hareketi ve devrimci mücadelesini, Haziran Direnişi’ni anlatan sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi. Sinevizyon gösteriminin sonunda “Devrimciler ölmez devrim davası yenilmezdir!” sloganı atıldı. Anma devrimci türkü ve marşlardan oluşan müzik dinletisi ile devam etti. Sohbetlerle etkinlik sonlandırıldı.

Bursa

Bursa BDSP gerçekleştirdiği bir söyleşi ile katledilişlerinin 42. yılında Denizler’i andı. İdam sehpasına başları dik, tereddütsüzce yürüyen Denizler’in, devrime inancın ve bağlılığın, bu düzene ve devletine baş eğmemenin sembolü oldukları dile getirildi. ‘71 devrimci kopuşunun önemi ve ‘71 devrimci hareketinin önderleri şahsında biçimlenen devrimci kimlik üzerinde duruldu.

‘60’lı ve 70’li yıllardaki mücadele dönemlerinin karakterlerine değinilirken, proleter devrimler çağında olduğuna vurgu yapıldı. Denizler’in yolunda ilerlemenin devrimde ve devrimci bir örgütte ısrar etmek anlamına geldiği belirtilerek komünist hareketin, devrimci teori, devrimci örgüt, devrimci sınıf diyalektik bütünlüğünü bünyesinde topladığı söylendi. Söyleşi tartışmalarla sona erdi.

Kızıl Bayrak / İstanbul-Gebze-Bursa


 

 

 


 
§