9 Mayıs 2014
Sayi: KB 2014/19

1 Mayıs’tan Haziran’a mücadeleye devam!
Devlet şiddetine karşı direnmek meşrudur!
Ankara 1 Mayısı’nın gösterdikleri...
Sömürücülere “suç işleme özgürlüğü”, emekçilere devlet terörü!
Yeni taktikleri de yetmedi!
1 Mayıs gözaltıları serbest
HHB: Berkin’in katilleri belirlendi!
Eskişehir polisinin üç soruşturması...
İTO: Gezi hekimliği yargılanamaz!
Vergi adaletsizliğinin ülkesi: Türkiye!

Yeni sosyal güven(siz)lik paketi!

BMC satışında işçinin adı yok
Direnişçi işçiler: “Sütaş’ta hak-hukuk yok!”
Madende kömür ölüm kokmaya devam ediyor
Geçmişin devrimci mirası ve TKİP - H. Fırat
Sınıf devrimcileri Denizler’i andı!
“Denizler’in yolundan devrime yürüyoruz!”
Denizler eylemlerle anıldı
Denizler’in mezarlarına binler akın etti...
Greif işçileri 1 Mayıs’ı anlattı...
Fabrika kapandı-kapanmadıya dair...
Greif işçileri olarak, İşçi Filmleri Festivali’ne katıldık...
Greif Direniş Günlüğü
Genç komünistler 'Devrimci Gençlik Birliği'ni tartıştı
Kapitalist tekellerin birliğine karşı, Avrupa halklarının devrimci birliği!
Sağcı-faşist koalisyon Ukrayna’yı iç savaşa sürüklüyor
“Çocuklarınıza çığlık atmayı öğretin”
Hasta mahpuslar için eylemler sürüyor
“İhlallere sessiz kalmak da suça ortak olmaktır”
İbrahim Kaypakkaya’yı saygıyla anıyoruz...
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Denizler eylemlerle anıldı

Ölümlerinin 42. yılında Denizler birçok ilde yapılan eylemlerle anıldı. Devrimci önderlerin bıraktığı mirasın halen yaşadığını birkez daha ortaya koyan anmalarda, binlerce kişi devrime ve önderlere olan bağlılıklarını haykırdılar, mücadele sözü verdiler.

İstanbul

İstanbul’da anmaların merkezi Dolmabahçe oldu. İlk olarak ‘68’liler Vakfı’nın düzenlediği anma gerçekleşti. Anmada denize karanfiller atıldı.

Ardından ‘78’liler Vakfı’nın düzenlediği anma başladı. Anmada “Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği!” şiarlı ozalit açıldı. Vakıf başkanı Celalettin Can’ın anma sırasında okuduğu basın açıklamasında Denizler’in devlet tarafından katledildiği belirtildi. Can, onların masal öznesi olarak gösterilmeye çalışılarak devrimci kimliklerinin ve duruşlarının içinin boşaltılmak istendiğini ifade etti. ‘68 kuşağının faşizme ve emperyalizme karşı başkaldıran bir kuşak olduğunu söyleyen Can, egemen sınıfların Denizler şahsında toplumun geleceğini yok etmek istediğini belirtti.
Eyleme Emekçi Hareket Partisi, Tüm Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) İstanbul 3 No’lu Şube, İşçi Kardeşliği Partisi, Karşı Sanat Çalışmaları, Kürecikliler Dayanışma ve Kültür Derneği, Türkiye Komünist Partisi 1920, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği, Yaşam Ağacı Derneği, Yeşil ve Sol, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) katıldı. İHD de destekçi oldu.

Gençlik Muhalefeti ve EHP Gençliği saat 16.00’da Kabataş İskelesi önünde toplanıp “Denizler’in ve Gezi şehitlerinin yolunda emperyalizmi ve AKP’yi yıkacağız” pankartını açarak sloganlarla yürüyüşe başladı. Dolmabahçe’ye kısa bir mesafe kala yürüyüşe ara verildi. Buradaki yeşillik alana Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan anısına üç fidan dikildi. Marşlar ve sloganlarla tekrar devam eden yürüyüşün ardından Dolmabahçe girişinde bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Açıklamada, Denizler’in mücadelesinin Haziran Direnişi’nde de devam ettiği ifade edilerek 1 Mayıs’ta yaşanan polis terörü kınandı. Haziran Direnişi’nde yitirilenler anılarak, Denizler’in ve onların mücadelesini gençliğin sürdürdüğü ve verilen mücadeleyle emperyalizmin yıkılacağı ifade edilerek açıklama sonlandırıldı.

Öğrenci Kolektifleri de Kabataş’tan Dolmabahçe’ye yürüyerek Denizler’i andı. Dolmabahçe’de saygı duruşuyla başlayan anmada basın açıklamasını Bircan Birol okudu. Denizler’in mücadelesinin devam ettiği belirtilen anma boyunca “Denizler’e sözümüz devrim olacak!”, “Mahir, Hüseyin, Ulaş kurtuluşa kadar savaş!” sloganları atıldı. Marşların söylendiği anma 6. Filo’nun denize döküldüğü yerden karanfillerin denize bırakılmasıyla sonlandırıldı.

HDP bileşenleri saat 18.00’de AKM önünde toplandı. “Eşitlik ve özgürlük için mücadeleye devam” pankartı arkasında bileşenler kendi pankart ve flamalarıyla kortejlerini oluşturarak yürüyüşe geçti. DİSK yöneticileri de anmaya katılarak destek verdi.

Denizler’in 6. Filo’yu denize döktüğü Dolmabahçe’ye kadar devam eden yürüyüş boyunca sloganlar atıldı. Yürüyüş sırasında ayrıca Haziran Direnişi’nde katledilenlerin resimlerinin yer aldığı pankart da taşındı. Dolmabahçe’ye varıldıktan sonra Üç Fidan şahsında yapılan saygı duruşunun ardından ortak basın açıklamasını Emek Gençliği’nden Elif Engin okudu.

Denizler’in idamından bu yana maskelerin değiştiği fakat sistemin özünde bir değişiklik olmadığı belirtilerek katliamcı geleneğin Haziran’da da 8 kişiyi katlettiği ifade edildi. Açıklamanın devamında AKP hükümetinin Kürt sorununda uyguladığı politikalar teşhir edildi. Basın açıklamasının ardından Levent Tüzel bir konuşma yaptı. Denizler’i anan Tüzel, AKP politikalarını eleştirerek mücadelenin sürdüğünü ifade etti. Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Mustafa Köz de bir konuşma yaparak Denizler’den sonra Haziran Direnişi’nin umut verdiğini ifade etti. Konuşmaların ardından anma sonlandırıldı.

İzmir

DİSK, KESK ve TMMOB tarafından yapılan Denizler anması Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde gerçekleştirildi.

Eylemde “Denizlere çıkar sokaklar! / DİSK, KESK, TMMOB” pankartı açıldı. Anmada ilk önce Denizler şahsında mücadelede şehit düşenler için saygı duruşu yapıldı. Ardından kısa bir müzik dinletisi gerçekleştirildi. Daha sonra basın açıklaması okundu. Ortak hazırlanan basın metnini KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü SES Şube Başkanı Rukiye Çakır okudu.

Çakır, Türkiye’nin dört bir yanına kurulan NATO üslerinin yerinde durduğunu hatta patriotlar getirildiğini, AKP iktidarının savaş çığırtkanlığını arttırdığına vurgu yaptı. Her gün ülkede yeni çocukların öldüğünden, yolsuzlukların ve yoksullukların arttığından bahsederek AKP iktidarının saldırgan politikalarından bahsetti. Kapitalist sistemin var olduğu sürece acıların, katliamların, yolsuzlukların bitmeyeceğine dikkat çekti.

Basın açıklamasının ardından Gündoğdu Meydanı’na yüründü ve buradan denize karanfiller bırakıldı. Karanfillerin denize atılmasının ardından eylem bitirildi. Eyleme HDP bileşenleri, Alınteri, DİP destek verdi.

Gebze

Gençlik Muhalefeti gerçekleştirdiği yürüyüşle Kent Meydanı’na gelerek açıklamasını gerçekleştirdi. “Emperyalistler, işbirlikçiler 6. filoyu unutmayın!” ozaliti ile gerçekleştirilen eylemde Denizler’in mücadelesini sahiplenme vurgusu yapıldı.

Saat 18:00’da Eski Öğretmen Evi’nin önünden yürüyüşe başlayan Emek Partisi de Eskiçarşı üzerinden Kent Meydanı’na yürüdü. Saygı duruşunun ardından basın açıklaması gerçekleştirildi. EMEP’in eylemine HDP bileşenleri ve UİD-Der destek verdi.

Kızıl Bayrak / İstanbul-İzmir-Gebze 

 

 


 
§