9 Mayıs 2014
Sayi: KB 2014/19

1 Mayıs’tan Haziran’a mücadeleye devam!
Devlet şiddetine karşı direnmek meşrudur!
Ankara 1 Mayısı’nın gösterdikleri...
Sömürücülere “suç işleme özgürlüğü”, emekçilere devlet terörü!
Yeni taktikleri de yetmedi!
1 Mayıs gözaltıları serbest
HHB: Berkin’in katilleri belirlendi!
Eskişehir polisinin üç soruşturması...
İTO: Gezi hekimliği yargılanamaz!
Vergi adaletsizliğinin ülkesi: Türkiye!

Yeni sosyal güven(siz)lik paketi!

BMC satışında işçinin adı yok
Direnişçi işçiler: “Sütaş’ta hak-hukuk yok!”
Madende kömür ölüm kokmaya devam ediyor
Geçmişin devrimci mirası ve TKİP - H. Fırat
Sınıf devrimcileri Denizler’i andı!
“Denizler’in yolundan devrime yürüyoruz!”
Denizler eylemlerle anıldı
Denizler’in mezarlarına binler akın etti...
Greif işçileri 1 Mayıs’ı anlattı...
Fabrika kapandı-kapanmadıya dair...
Greif işçileri olarak, İşçi Filmleri Festivali’ne katıldık...
Greif Direniş Günlüğü
Genç komünistler 'Devrimci Gençlik Birliği'ni tartıştı
Kapitalist tekellerin birliğine karşı, Avrupa halklarının devrimci birliği!
Sağcı-faşist koalisyon Ukrayna’yı iç savaşa sürüklüyor
“Çocuklarınıza çığlık atmayı öğretin”
Hasta mahpuslar için eylemler sürüyor
“İhlallere sessiz kalmak da suça ortak olmaktır”
İbrahim Kaypakkaya’yı saygıyla anıyoruz...
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Madende kömür ölüm kokmaya
devam ediyor

 

Uluslararası Çalışma Örgütü verilerine göre, ölümlü maden kazaları listesinde Çin’i bile geride bırakarak ilk sırada olan Türkiye’de Nisan ayı da maden işçileri için farklı olmadı. Dev Maden-Sen Yönetim Kurulu’nun yaptığı yazılı açıklama ile Nisan ayında maden ocaklarında yaşanan iş cinayetlerine dikkat çekildi.

Dev Maden-Sen’in açıklamasına göre Nisan ayı içinde 7 ayrı olayda 6 maden işçisi yaşamını yitirirken, 16 işçi de yaralandı.

Nisan ayı verileri şöyle:

4 Nisan: Bartın’ın Amasra İlçesi’nde, özel sektöre ait bir maden ocağında süren sondaj çalışması sırasında başına demir düşerek yaralanan Naim Caner (33), kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

5 Nisan: Zonguldak’ın Gelik Beldesi Ayiçi Mahallesi’nde faaliyet gösteren özel sektöre ait bir maden ocağında grizu patlaması sonucu Mustafa Çelik, Hüseyin Çelik ve Canberk Bozok adlı maden işçileri yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

5 Nisan: Aydın’ın Karpuzlu İlçesi’nde, özel sektöre ait maden işletmesinde kamyonlara yol gösteren Mehmet Yolcu’ya (40) plakası belirlenemeyen TIR çarparak ölümüne neden oldu.

9 Nisan: Burdur Yaylabeli’nde faaliyet gösteren özel sektöre ait mermer ocağında meydana gelen iş kazası sonucu yaralanan Ekrem Alma, hastaneye götürülürken yolda yaşamını yitirdi.

16 Nisan: Kocaeli’nin Körfez ilçesinde İbrahim Akar (34), gece mesaisinde çalıştığı kireç ocağında aniden fenalaşarak hayatını kaybetti.

26 Nisan: Nevşehir’in Gülşehir İlçesine bağlı Gümüşyazı Köyü’nde, özel sektöre ait faaliyet yürüten linyit ocağında meydana gelen grizu patlaması sonucu; Ferdi Gürlek (32) yaşamını yitirdi. 12 işçi ise yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Bunlar arasında Selim Uçar (33) ve Emin Gülkan’ın (34) durumlarının ciddi olduğu öğrenildi. Diğer yaralılar ise; Yaşar Güneş, Uğur Kale, Tarık Devci, Ersin Akkuş, Serkan Ercan, Aydın Gürkan, Kuddusi Özbek, Mustafa Mehmet Dadak, Mehdi Yıldız ve Turgay Demir.

30 Nisan: Karaman Aşağı Kızılca Köyü Pamukderesi mevkiinde kum ocağında traktör römorkuna kum doldurdukları sırada kum yığınının altında kalan Mustafa Ok (54) öldü. İşçilerden İrfan Doğan (26) ise yaralı olarak kurtarıldı.

 

 

 

İş cinayetleri sürüyor

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 5-7 Mayıs tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen 7. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Konferansı öncesinde, son 10 yılda ölümlü iş kazası sayısında yüzde 56’lık bir gerileme olduğunu söyledi.

Ancak sadece Nisan ayının ikinci yarısında yaşanan iş cinayetleri bile gerçeği fazlasıyla yansıtıyor. İşçi Ölümlerine Son Platformu’nun verilerine göre, 16-30 Nisan tarihleri arasında 42 işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bu işçilerden 3’ü ise çocuk işçi. Bu verilere göre en fazla iş cinayeti inşaat ve hizmet iş kolunda yaşanıyor.

Ayrıca İzmir Tabip Odası tarafından hazırlanan raporda, 2014 yılının ilk 4 ayında Türkiye’deki inşaatlarda en az 97 işçinin iş cinayeti sonucunda yaşamını yitirdiği ifade edildi.


Aliağa’da iş cinayeti

 

Sanayi ve işçi kenti Aliağa’da, 2 Mayıs günü gerçekleşen iş kazalarında bir işçi yaşamını kaybederken bir işçi de kolunu kaybetti. İş cinayetinin bu seferki adresi Viking Kağıt fabrikası oldu. Fabrikada kalite kontrol bölümünde çalışan Özkan Köse isimli işçi fabrika sahasında kağıt balyaların kontrolünü yaptığı sırada balyaların üzerine düşmesi sonucu yaşamını yitirdi.

Bir diğer “iş kazası” da petro-kimya sektöründe meydana geldi. Petrol-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Star Rafinerisi’nde kesme taş üreten Lotus taşeronunda çalışan Yakup Güleç isimli işçi sağ kolunu kompresöre kaptırdı. Sağ kolu omuzdan kopan işçi ilk önce Aliağa Devlet Hastanesi’ne, oradan da Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaldırıldı.

Savcılığın iki olayda da inceleme başlattığı öğrenildi.

Kızıl Bayrak / Aliağa


 


İşsizlik de iş arayanlar da arttı

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bir soru önergesine verdiği yanıt ile, 10 yılda İŞKUR’a iş başvuruların yüzde 323 oranında arttığını itiraf etmiş oldu.

Çelik açıklamasında, 2013’te 2 milyon 359 bin 304 kişinin İŞKUR’a başvurduğunu, bu başvuruların 1 milyon 36 bin 427’sini işsizler, geri kalanını ise daha iyi şartlarda iş arayanların oluşturduğunu ifade etti. Çelik, 2003’te ise İŞKUR’a 557 bin 92 başvuru yapıldığını söyledi.

2013 yılında yapılan başvuruların profili ise şöyle açıklandı:

“15-29 yaş aralığında 747 bin 157’si erkek, 446 bin 169’u kadın. 30-64 yaş aralığında 747 bin 151’i erkek, 416 bin 4’ü kadın. 65 ve üstü yaş grubunda 2 bin 91’i erkek, 432’si kadın. Okuma yazma bilmeyenlerin 17 bin 287’si erkek, 14 bin 532’si kadın. Okuryazar olanlar-lise eğitim aralığında yer alanların 1 milyon 240 bin 475’i erkek, 637 bin 797’si kadın. Meslek yüksek okulu-doktora eğitim aralığında yer alanların 238 bin 937’si erkek, 210 bin 276’sı kadın.”

Ayrıca Çelik’in açıklamalarında 2013’te İŞKUR’a başvuranların, yüzde 19.4’ünü meslek yüksek okulu ve üstünde mezun olanların oluşturması dikkat çekti.

 

 

 


 
§