9 Mayıs 2014
Sayi: KB 2014/19

1 Mayıs’tan Haziran’a mücadeleye devam!
Devlet şiddetine karşı direnmek meşrudur!
Ankara 1 Mayısı’nın gösterdikleri...
Sömürücülere “suç işleme özgürlüğü”, emekçilere devlet terörü!
Yeni taktikleri de yetmedi!
1 Mayıs gözaltıları serbest
HHB: Berkin’in katilleri belirlendi!
Eskişehir polisinin üç soruşturması...
İTO: Gezi hekimliği yargılanamaz!
Vergi adaletsizliğinin ülkesi: Türkiye!

Yeni sosyal güven(siz)lik paketi!

BMC satışında işçinin adı yok
Direnişçi işçiler: “Sütaş’ta hak-hukuk yok!”
Madende kömür ölüm kokmaya devam ediyor
Geçmişin devrimci mirası ve TKİP - H. Fırat
Sınıf devrimcileri Denizler’i andı!
“Denizler’in yolundan devrime yürüyoruz!”
Denizler eylemlerle anıldı
Denizler’in mezarlarına binler akın etti...
Greif işçileri 1 Mayıs’ı anlattı...
Fabrika kapandı-kapanmadıya dair...
Greif işçileri olarak, İşçi Filmleri Festivali’ne katıldık...
Greif Direniş Günlüğü
Genç komünistler 'Devrimci Gençlik Birliği'ni tartıştı
Kapitalist tekellerin birliğine karşı, Avrupa halklarının devrimci birliği!
Sağcı-faşist koalisyon Ukrayna’yı iç savaşa sürüklüyor
“Çocuklarınıza çığlık atmayı öğretin”
Hasta mahpuslar için eylemler sürüyor
“İhlallere sessiz kalmak da suça ortak olmaktır”
İbrahim Kaypakkaya’yı saygıyla anıyoruz...
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

HHB: Berkin’in katilleri belirlendi!

 

HHB avukatları Berkin Elvan soruşturmasındaki gelişmeler üzerine 6 Mayıs günü basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısı Çağlayan’daki Halkın Hukuk Bürosu’nda gerçekleştirildi.

Avukat Evrim Deniz Karatana ve Av. Oya Arslan, Berkin’in vurulmasının emrini veren ve gaz bombası kullanan 3 çevik polisin fotoğraflarını basına dağıttı ve polisin ateş ettiği anın görüntülerini gösterdi.

Basın toplantısında Berkin’in babası Sami Elvan, Av. Oya Arslan ve Av. Evrim Deniz Karatana açıklama yaptı. İlk sözü alan Av. Arslan daha önce bürolarına yönelik baskınların gerçekleştiğini ve bu sebeple basın toplantısını Halkın Hukuk Bürosu’nda yaptıklarını vurguladı.

Arslan, Berkin’in komada olduğu 269 gün boyunca katillerin açığa çıkarılması için büyük bir çaba harcandığı, görüntülere ulaşılmasının bu süre içerisinde verilen mücadele sayesinde gerçekleştiğini belirtti. Arslan aylar boyunca birçok sefer görüntülere ulaşmaya çalıştıklarını ancak kısa bir süre önce olay yerinde bulunan TOMA’nın görüntülerinin ellerine geçtiğini ifade etti.

Elvan Ailesi’nin avukatı Karatana ise Berkin için 3 milyon insanın sokağa döküldüğünü ve 7 ay boyunca dosyada hareketsizlik olduğunu ve sürekli olarak taleplerine olumsuz cevaplar aldıklarını kaydetti. Karatana ilk önce kendilerine 1000 polisin isminin verildiğini, aradan geçen zaman içerisinde çemberin daraldığını ve Berkin’i vuran polislerin ‘5. Birlik’te görev yaptığının ortaya çıktığını ifade etti.

Katillerin tutuklanması için mücadeleye devam

Karatana, 16 Haziran günü Berkin’in nasıl ve hangi polisler tarafından vurulduğunu tespit ettiklerini ve bu tespitlerinin tanıkların verdiği ifadelerle de uyuştuğunu anlattı. 4 polisi tespit ettiklerini kaydeden Karatana, emri veren ‘sarışın amir’in yanı sıra 2 gaz bombası silahı kullanan bir de fişek dolduran polisin olduğunu dile getirdi. Karatana, bu polislerin açıkça öldürmek için Berkin’i hedef aldıklarını, bundan sonraki aşamada katillerin tutuklanmaları için mücadele vereceklerini söyledi.

Karatana daha sonra görüntüler ve fotoğraflar eşliğinde Berkin’i vuran polislerin olay anındaki hareketlerini anlattı. Görüntülere ve verilen bilgilere göre polis Berkin’e 50 metre mesafeden ve gizlenerek ateş ediyor. Berkin sabah saat 07.00 sıralarında yaralanıyor ve ilerleyen dakikalarda önemli bir olayın yaşandığını belli eden hareketlilik yaşanıyor.

Karatana, polislerin isimlerinin şu an belli olmadığını ancak kısa bir süre sonra ellerine geçeceğini belirtti.

Görüntülerin paylaşılmasının ardından tekrar söz alan Av. Oya Arslan, Başbakan’ın yalan söylediğinin ortaya çıktığını, Berkin’in annesinin söylediği gibi Erdoğan’ın katil olduğunu dile getirdi.

Polis hedef alarak Berkin’i vurdu

Arslan’ın ardından söz alan Sami Elvan ise her şeyin apaçık ortada olduğunu maaşları kendi vergilerinden verilen polislerin evlatlarını katlettiğini belirtti. Elvan olay sırasında çocuğunun herhangi bir eylemi olmadığını, polislerin ise nişan alarak Berkin’i vurduklarını dile getirdi.

Polislerin gereken cezayı almasını istediklerini söyleyen Elvan, polislerin Berkin’in ve Haziran Direnişi’nde katledilenlerin kanı üzerinden para kazandığını söyledi.

Baba Elvan’ın konuşma sırasında kendini kötü hissetmesi üzerine basın toplantısı sona erdirildi.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 

 

 

 

 
§