9 Mayıs 2014
Sayi: KB 2014/19

1 Mayıs’tan Haziran’a mücadeleye devam!
Devlet şiddetine karşı direnmek meşrudur!
Ankara 1 Mayısı’nın gösterdikleri...
Sömürücülere “suç işleme özgürlüğü”, emekçilere devlet terörü!
Yeni taktikleri de yetmedi!
1 Mayıs gözaltıları serbest
HHB: Berkin’in katilleri belirlendi!
Eskişehir polisinin üç soruşturması...
İTO: Gezi hekimliği yargılanamaz!
Vergi adaletsizliğinin ülkesi: Türkiye!

Yeni sosyal güven(siz)lik paketi!

BMC satışında işçinin adı yok
Direnişçi işçiler: “Sütaş’ta hak-hukuk yok!”
Madende kömür ölüm kokmaya devam ediyor
Geçmişin devrimci mirası ve TKİP - H. Fırat
Sınıf devrimcileri Denizler’i andı!
“Denizler’in yolundan devrime yürüyoruz!”
Denizler eylemlerle anıldı
Denizler’in mezarlarına binler akın etti...
Greif işçileri 1 Mayıs’ı anlattı...
Fabrika kapandı-kapanmadıya dair...
Greif işçileri olarak, İşçi Filmleri Festivali’ne katıldık...
Greif Direniş Günlüğü
Genç komünistler 'Devrimci Gençlik Birliği'ni tartıştı
Kapitalist tekellerin birliğine karşı, Avrupa halklarının devrimci birliği!
Sağcı-faşist koalisyon Ukrayna’yı iç savaşa sürüklüyor
“Çocuklarınıza çığlık atmayı öğretin”
Hasta mahpuslar için eylemler sürüyor
“İhlallere sessiz kalmak da suça ortak olmaktır”
İbrahim Kaypakkaya’yı saygıyla anıyoruz...
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

1 Mayıs gözaltıları serbest

 

Bu yıl yine azgın bir terör uygulayan sermaye devleti, 1 Mayıs’ta 171 kişiyi gözaltına aldı. Polis terörü yargı terörü ile sürdü. 4 güne çıkarılan gözaltı süresinden sonra tüm gözaltılar serbest bırakıldı. Savcılık ifadeleri sırasında adliye önünde dayanışma için bekleyişler ve açıklamalar oldu.

Savcı ek süre istedi, adliyeye gelmedi!

Taksim 1 Mayısı’nda gözaltına alınanların 3 Mayıs’ta gözaltı süreleri dolmalarına rağmen getirilmeyip aradan saatler geçtikten sonra ek süre verilerek gözaltı bir gün daha uzatıldı. Taksim 1 Mayısı’nda uygulanan polis saldırıları yargı terörü ile devam etti. Eylemden alınan 171 kişi için önce ek süre verilerek gözaltı bir gün uzatılmıştı. Yeniden ek süre verilerek gözaltı süresi 2 güne çıkarıldı.

1 Mayıs’ta polisin azgın saldırısının ardından gözaltına alınan 171 kişinin ek gözaltı sürelerinin de dolmasına rağmen ne savcılık işlemleri yapıldı ne de serbest bırakıldılar. Bunun yanında, ek gözaltı süresi alan savcı, gözaltı süresinin dolduğu saatlerde adliyede dahi bulunmuyordu.

Duruma tepki gösteren avukatlar bir tutanak hazırlayarak bu keyfiyeti kayıt altına aldılar.

Avukatlardan ek süreye protesto

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Gayrettepe ve Vatan’daki merkezlerinde tutulan gözaltıların 3 Mayıs’ta savcıya ifade vermek için adliyeye getirilmesi beklendi. Fakat sabah 09.00’da gözaltı süresi dolarak adliyeye sevk edilmesi gereken kitle çeşitli oyalamalarla bekletilmeye devam edildi. Tüm ifadeleri almak için tek bir savcı görevlendirilirken görevli savcı da adliyeye saatlerce gelmedi.

Haklarında ek gözaltı süresi kararı olmadığı halde sevk işlemi gerçekleşmedi. Bunun üzerine gözaltındakileri savunmakla görevli avukatlar tutanak tuttu. Savcının öğlen saatlerinde gözaltındakiler için 24 saatlik ek gözaltı süresi verdiği öğrenildi.

Savcının tutumunu protesto eden başta Çağdaş Hukukçular Derneği üyeleri olmak üzere avukatlar, ikinci kez ek gözaltı kararı alınmasına tepki olarak İstanbul Adliyesi’nde bekleme eylemi yaptılar.

1 Mayıs gözaltılarını takip eden avukatlar imzasıyla açıklama yapılarak eylem duyruldu. Açıklamada şunlar ifade edildi: “1 Mayıs 2014 günü gözaltına alınan 171 kişi hakkında bugün ikinci kez ‘ek gözaltı kararı’ alındı. Matbu ifadelere dayandırılan ve adeta bir şablonun üzerinde ‘kes-yapıştır’ yöntemi ile hazırlanan ilgili ek gözaltı kararı hukuki dayanaktan yoksundur. 2 gündür İstanbul Adliye binası içerisinde bu ve benzeri kararlara karşı gereken tüm itirazları yapmış olmamıza rağmen, olağan hukuk yollarının kasti olarak tıkandığı, en basit usul kurallarının dahi ayaklar altına alındığı açıkça ortadadır. Karşımızda en ufak bir sorumluluktan dahi kaçınan bir Adliye bürokrasisi, ancak daha da önemlisi bu bürokrasiyi yaratan bir siyasi algı söz konusudur.”

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’den basın açıklaması

Adliye önündeki bekleyiş sırasında destek için gelenler biraraya gelerek gözaltılar serbest bırakılana kadar dayanışma sürdürüldü.

Öğlen saatlerinde DİSK, KESK, TMMOB ve TTB basın açıklaması yaptı. İlk olarak CHP milletvekili Mahmut Tanal bir konuşma yaparak gözaltı süresinin hukuksuz bir şekilde uzatıldığını ve savcıların avukatları dinlemediğini ifade etti. Uzatma kararının siyasi olduğunu söyleyen Tanal, Taksim’in yasaklanması konusundaki AİHM kararını hatırlatarak yasaklamayı kınadı.

KESK İstanbul Şubeler Platformu adına dönem sözcüsü Hüseyin Tosu konuştu. Tosu, 1 Mayıs öncesi İstanbul’un hapishaneye çevrildiğini söyleyerek 1 Mayıs’ta uygulanan faşizan saldırıları ve darpedilerek gözaltı yapılmasını kınadı. Ek süre uygulamasının da bir işkence yöntemi olduğunu söyleyen Tosu, gözaltıların serbest bırakılması talebiyle konuşmasını sonlandırdı.

TMMOB İKK adına ise Süleyman Solmaz konuştu. Solmaz, yönetenlerin akılla, bilgiyle değil, keyfi uygulamalarla ülkeyi yönettiklerini söyledi. Gözaltıların serbest bırakılması gerektiğini söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

Kurumlar adına ortak açıklamayı ise DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Önder Atay okudu.

Yaralananların da bilançosunun açıklandığı açıklamada keyfi ve kuralsız bir şekilde gözaltı süresinin uzatılması teşhir edildi.

Tüm gözaltılar serbest

Avukatlar, getirilen eylemcilerle adliyenin 7 kat altında yer alan nezaretlerde görüşerek bilgi aldı. Sağlık kontrolleri biten eylemcilerle ifade işlemi başladı. Sabaha kadar süren ifadeler sonrası tüm gözaltılar serbest kaldı.

Sorgular sırasında avukatlar kapıya çıkarak zaman zaman bilgilendirmede bulundu. Parça parça gözaltılar serbest kaldılar. Kapıda bekleyen kitle serbest bırakılanları “Her yer Taksim, her yer direniş!”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!” sloganlarıyla karşıladılar. Gözaltından çıkanlar, uygulanan işkenceleri “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek!” sloganıyla protesto ettiler. BDSP’liler “Yaşasın 1 Mayıs yaşasın sosyalizm!” sloganıyla adliyeden çıktılar.

Kızıl Bayrak / İstanbulHastaneye polis saldırısı kınandı


1 Mayıs’ta Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yönelik polis saldırısı 5 Mayıs’ta yapılan basın açıklamasıyla kınandı. SES Şişli Şubesi, Dev Sağlık-İş ve İstanbul Tabip Odası (İTO) tarafından gerçekleştirilen ortak basın açıklaması Başhekimlik önünde gerçekleştirildi.

Eylemde ilk olarak SES İşyeri Temsilcisi Hakife Aktaş bir konuşma yaptı. Aktaş, 1 Mayıs günü yaşanan polis saldırısının ve yoğun gaz kullanımının etkilerinden bahsetti. Yaralanan ve rahatsızlık geçirenlerin hastaneye sığındığını belirten Aktaş, insanların tedavilerinin yapılması engellenerek polis tarafından gözaltına alındığını ve sağlık emekçilerinin de polisler tarafından tehdit edildiğini kaydetti. Hastanenin eczane kısmının basıldığını belirten Aktaş, polislerin attığı gaz kapsüllerinin B Polikliniği’nin camlarını kırarak hastane içine girdiğini söyledi.

İTO Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Hakan Hekimoğlu da kısa bir konuşma yaparak defalarca yaptıkları uyarılara rağmen polislerin hastane bahçesine gaz bombası attığını ifade etti. Bu durumu kınadıklarını belirterek sorumluların cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Kurumlar adına ortak açıklamayı okuyan SES Şişli Şube Başkanı Fadime Kavak ise hastaneye yönelik saldırı ve sağlık hakkının engellenmesini kınadı.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 

 
§