9 Mayıs 2014
Sayi: KB 2014/19

1 Mayıs’tan Haziran’a mücadeleye devam!
Devlet şiddetine karşı direnmek meşrudur!
Ankara 1 Mayısı’nın gösterdikleri...
Sömürücülere “suç işleme özgürlüğü”, emekçilere devlet terörü!
Yeni taktikleri de yetmedi!
1 Mayıs gözaltıları serbest
HHB: Berkin’in katilleri belirlendi!
Eskişehir polisinin üç soruşturması...
İTO: Gezi hekimliği yargılanamaz!
Vergi adaletsizliğinin ülkesi: Türkiye!

Yeni sosyal güven(siz)lik paketi!

BMC satışında işçinin adı yok
Direnişçi işçiler: “Sütaş’ta hak-hukuk yok!”
Madende kömür ölüm kokmaya devam ediyor
Geçmişin devrimci mirası ve TKİP - H. Fırat
Sınıf devrimcileri Denizler’i andı!
“Denizler’in yolundan devrime yürüyoruz!”
Denizler eylemlerle anıldı
Denizler’in mezarlarına binler akın etti...
Greif işçileri 1 Mayıs’ı anlattı...
Fabrika kapandı-kapanmadıya dair...
Greif işçileri olarak, İşçi Filmleri Festivali’ne katıldık...
Greif Direniş Günlüğü
Genç komünistler 'Devrimci Gençlik Birliği'ni tartıştı
Kapitalist tekellerin birliğine karşı, Avrupa halklarının devrimci birliği!
Sağcı-faşist koalisyon Ukrayna’yı iç savaşa sürüklüyor
“Çocuklarınıza çığlık atmayı öğretin”
Hasta mahpuslar için eylemler sürüyor
“İhlallere sessiz kalmak da suça ortak olmaktır”
İbrahim Kaypakkaya’yı saygıyla anıyoruz...
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

“Denizler’in yolundan devrime yürüyoruz!”

 

Genç komünistler, ölümlerinin 42. yılında devrimci önder Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı mezarları başında andı. Karşıyaka Mezarlığı’nda buluşan Ekim Gençliği, Devrimci Liseliler Birliği ve Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu sancak, flama ve pankartlarıyla Deniz Gezmiş’in mezarına yürüdüler. Anma programı Deniz Gezmiş’in mezarı başında tüm devrim şehitleri için gerçekleştirilen saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından Ekim Gençliği adına bir konuşma gerçekleştirildi.

Devrim tohumu oldular”

Konuşmada, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın 42 yıl önce Türkiye devrimci hareketinde ödenen yeni bir bedel oldukları ifade edildi. Düşmanın karşısında başeğmez ve yenilmez bir tutum sergiledikleri, bu şekliyle Türkiye devrim tarihinin umudu ve direnme gücü oldukları ifade edildi. Denizler’in dalgalandırdığı bayrağın, düzeni karşısına alan ve düzenin zora dayalı bir devrimle yıkılması gerektiğini ortaya koyan bir bayrak olduğu, bu bayrağın düzen ve tüm kurumlarının karşısına dikilen devrimin ve sosyalizmin bayrağı olduğu, bu yüzden asıldıkları ifade edildi.

‘60’ların devrimci hareketine önderlik eden Deniz, Yusuf, Hüseyin, Sinan Cemgil, Mahir ve İbo’nun kimi zaman bir işçi grevinde, kimi zaman bir toprak eyleminde, kimi zaman ise hiç tanımadıkları insanlar için ölüme giderken görmenin mümkün olduğu ifade edildi. Tercihlerini daima mücadeleyi büyütmek üzerine yaptıkları vurgulandı.

2007 1 Mayısı ile başlayan, sonraki yılların 1 Mayıslar’ı ve 2009 Tekel direnişi ile devam eden hareketliliğin, Haziran Direnişi ile doruğa ulaştığı, Berkin Elvan ve son 1 Mayıs eylemlerinin ise bu mücadelenin artık daha çetin verileceğini gösterdiği belirtildi. Açıklamaya şöyle devam edildi: “Bir dizi işçi direnişi, fabrika işgalleri bu çetin mücadelenin üretim süreçlerinde de yürütüldüğünü göstermektedir. Yeni Haziranlar’ı işçi sınıfının yaratacağını öngören bizler için bu hiç de şaşırtıcı olmamıştır. Greif, Feniş, Karşı gazetesi vb. birçok direniş düzenin sınırlarını aşmıştır. Bugün Denizler’in devrimci ruhu Greifler’de yaşamaktadır.”

Gençliğin devrimci birliğini kurmanın Denizlerin yolunu parlamentoya çıkaranların karşısına devrimci alternatif olabilmek olduğu belirtilirken “Denizlere olan devrim sözümüzü tutacağız!” denildi.

Denizler’in devrimci ruhu Greifler’de”

Ekim Gençliği’nin konuşmasının ardından Greif işçisi Orhan Purhan bir konuşma gerçekleştirdi. Purhan, Denizler’in yolundan giden işçi sınıfının Denizler’i anması gerektiğini vurguladı. Militan bir sınıf hareketi yaratmanın gerekliliğine vurgu yapan Purhan, fabrikalarda örgütlenerek yeni Greifler yaratmak gerektiğini ve Denizler’in uğruna öldükleri davanın bu şekilde hayat bulacağını ifade etti. Purhan “Yaşasın devrim ve sosyalizm!” sloganıyla konuşmasını sonlandırdı.

Orhan Purhan’ın konuşmasının ardından sloganlarla Mahir Çayan’ın mezarına gidildi ve burada da bir anma gerçekleştirildi. Burada Mamak İşçi Kültür Evi Müzik Topluluğu devrimci marşlarla bir dinleti sundu. Ardından saygı duruşu gerçekleştirildi. Mahirler’in, Denizler’in idamlarını engellemek için gerçekleştirdikleri eylem sırasında şehit oldukları belirtildi. Tarihe devrimci dayanışmanın bir simgesi olarak kazındığı ifade edildi. Sonra tekrar kortej oluşturularak mezarlık kapısına kadar atılan coşkulu sloganlarla anma sonlandırıldı.

Ayrıca Ekim Gençliği, saat 20.00’de Tuzluçayır Mahallesi’nde gerçekleştirdiği eylemle emekçilere hesap sorma çağrısı yaptı.

Eylemden notlar:

* Kortejin en önünde Marx, Engels, Lenin, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kapakkaya, Habip Gül, Ümit Altıntaş, Hatice Yürekli ve Alaattin Karadağ sancakları yer aldı.

* Ekim Gençliği “Denizlerin yolundan devrime, sosyalizme!” pankartıyla eyleme katılırken Ekim Gençliği flamaları da kullandı.

* Devrimci Liseliler Birliği de eyleme flamaları ve coşkulu sloganlarıyla katıldı.

* Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu üç fidanın resimlerinin olduğu “Kavgamızda yaşıyorlar!” pankartıyla ve flamalarıyla eyleme katıldı.

* Kortej, anmada diğer ziyaretçilerin içinde kızıl görselliğiyle göz doldurdu.

Kızıl Bayrak / Ankara 

 

 


 
§