25 Ocak 2008 Sayı: SİKB 2008/04

  Kızıl Bayrak'tan
   İşçi sınıfı ve emekçiler fatura ödeyen değil, ödeten olmalı!
  Sermaye devlet, Kürt emekçilerini düzene bağlamak için AKP’nin arkasında seferber oldu…
Kontrgerilla’nın Kızıl Elmacı kanadına “Ergenekon” operasyonu...
Yüzde 47’lik islami faşizm
Yüksel Akkaya
SSGSS karşıtı yürüyüş coşkuyla tamamlandı!
Türk-İş ve Kamu-Sen hükümetle anlaştı... 
  Türban tartışmaları ya da el kadar bezle yapılan yelken yarışı
  İşçi ve emekçi hareketinden...
  Genç-Sen Genel Kurulu ve sonrasına dair bir çerçeve...
  Atılım ve SGD gölge dövüşü yaparak gerçeklerin üzerini örtemez!
  Gençlik hareketinden...
  Tersanelerde iş kazaları...
  Küba seçimleri ve demokrasi...
  Venezüella’da süreç, sınıf çatışmalarını sertleştirecek yönde ilerliyor!
  İsrail barışa değil savaşa hazırlanıyor!
  ABD ile batılı müttefiklerinin küstahlığına karşı Rusya’dan yeni hamleler…
  Milliyetçilik üzerine birkaç söz
M. Can Yüce
  Ankara’da “Manifesto’nun 160. yılında marksizmin güncelliği” sempozyumu...
  Mücadele Postası.
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kızıl Bayrak'tan...

Sermaye devleti, son günlerde devrimci siyasal faaliyete karşı tahammülsüz bir tutum sergiliyor. Devrimci düşünce ve eyleme karşı devletin kolluk güçleri harekete geçiriliyor. Bir dönem görünürde biçim değiştiren uygulamalar şimdilerde pervasızlıkla hayata geçiriliyor. Devrimci ve ilerici güçlerin yürüttüğü faaliyetler boğulmaya ve çalışmaların önü kesilmeye çalışılıyor. Çeşitli konularda gerçekleştirilen eylem, etkinlik, basın açıklamaları ve gösteriler saldırıya uğruyor, onlarca kişi gözaltına alınarak işkenceden geçiriliyor ve ardından çıkarıldıkları mahkemeler tarafından hukuk terörü devreye sokularak tutuklanıyor.

Son bir haftanın tablosuna daha yakından baktığımızda bu daha açık görülebilmektedir. İstanbul’da devrimci ve ilerici güçlerin ortak olarak çıkardıkları “Operasyonlara ve saldırılara karşı birlikte mücadeleyi yükseltelim!” başlıklı bildiriyi dağıtanlar her yerde saldırıya uğradı. Onlarca devrimci gözaltına alındı, işkenceden geçirildi.

Hrant Dink anmasının ardından gözaltına alınan 14 devrimci işkence merkezi olmakla artık ünlenen Beyoğlu Polis Merkezi’nde işkenceden geçirildi. Polis bununla da kalmadı, gözaltına alınanların durumunu öğrenmek için giden İstanbul Barosu avukatlarına da aynı saldırgan ve keyfi muameleyi yaptı.

Ankara’da infaz edilen Kevser Mırzak’ın anmasına katıldıkları gerekçesiyle Adana’da 7 devrimci ve ilerici kurum çalışanı gözaltına alındıktan sonra çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. Adana polisi elindeki yeni listelerle terör estirmeye devam ediyor.

Bu tabloya eklenecek başka bazı somut örnek daha var. Ancak bu kadarı yeterli. Bu tutumun sadece ilerici ve devrimci güçlerle sınırlı olduğu yanılgısına düşmemek gerek. Zira sermaye devleti sadece ilerici ve devrimci güçleri hedeflemiyor. Son dönemdeki işçi ve emekçi eylemlerine yönelik de bu aynı saldırgan ve pervasız tutuma tanık olduk. SSGSS karşıtı yürüyüşler ve Cevizli Tekel işçilerinin eylemleri bir başka cepheden yaşanan örneklerdir.

Bu tablodan da anlaşılacağı gibi önümüzdeki günlerde faşist devlet törürünün daha da azgınlaşacağını ise belirtmeye gerek yok. Zira 2008 yılı her açıdan zor bir yıl olacak. Bunun somut verileri gittikçe çoğalmaktadır.

Bahar döneminde canlanacak devrimci siyasal faaliyet ayrıca faşist devlet terörünü her alanda harekete geçirecektir.

Devrimci ve ilerici güçlerin önünde saldırıları ve faşist devlet terörünü birlikte göğüslemek, demokratik hak ve özgürlük mücadelesini yükseltmek için ortak hareket etmek sorumluluğu durmaktadır.

* * *

İstanbul’un belli başlı sanayi bölgelerinde faaliyetlerini sürdüren Emekçi Kadın Komisyonları, 24 Şubat 2008 tarihinde gerçekleştirilecek Emekçi Kadın Kurultayı hazırlıklarını sürdürüyorlar.

Emekçi Kadın Komisyonları, Emekçi Kadın Kurultayı’nın toplanma tarihini daha önce 10 Şubat 2008 olarak açıklamıştı. Ancak kurultay formuna uygun ve işlevsel bir salon bulmakta yaşanan zorluklar nedeniyle kurultay tarihi değiştirilmek zorunda kalındı. Ne yazık ki, birçok kurum ve sendika kurultay için yer talep eden emekçi kadınlara kapılarını kapadı. Bu durum hem kurultay çalışmalarını zaman bakımından zora soktu hem de bir sıkışıklığa yolaçtı.

Emekçi Kadın Komisyonları’nın kurultayı işlevsel ve amaca uygun bir salonda gerçekleştirme yönündeki ısrarı çabaları nihayetinde sonuçlanmış bulunuyor. Emekçi Kadın Kurultayı 24 Şubat 2008 tarihinde BMİS Genel Merkez Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Kurultaya başta işçi ve emekçi kadınlar olmak üzere etkin bir katılımı örgütlemek ve kurultaydan başarıyla ve somut sonuçlarla çıkmak için azami bir çabanın gösterilmesi görevi tüm güçlerimiz önünde durmaktadır.