28 Temmuz 2017
Sayı: KB 2017/29

Devrimci sınıf hareketi
Dikta rejiminin noteri: Parlamento!
Baskı ve denetim her yerde
Gerici müfredat
Birleşik Metal-İş nereye?
Metal işçisinin direncini örgütlemeye!
Türk Metal neye hazırlanıyor?
Gülmen ve Özakça için yapılan eylemlerde polis terörü
Sigortasız işçiliğin kaynağı kapitalizme karşı mücadeleye!
“Direnişi kazanana kadar daha da büyüteceğiz”
Soluğumuzu tutalım, sınıf ve kitle hareketliliklerinin yeni dönemine hazırlanalım!
“Devrimci sınıf sendikacılığında DEV TEKSTİL öncü adımdır”
Sermayenin az maliyet, azami kâr projesi: UİS
Karalama ve tehditlere karşı Yazaki’de direniş sürüyor
6 Ağustos seminerine doğru
“Boyun eğmedik, eğmeyeceğiz!”
DGB’li Enise İlin’e yönelik tacizlere dair açıklama
ABD’de yaşanan siyasal kriz ve yansımaları
Filistin’de katliam ve yağma bir arada
“Sünni cephe”nin önceliği, Filistin davasını tasfiye etmek!
Bir barikat türküsü: Halka Yol Gösteren Özgürlük
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Türk Metal neye hazırlanıyor?

 

2017 toplu sözleşme görüşmeleri yaklaşıyor. Sendikamız TOMİS dışında henüz hiçbir sendika taslağını açıklamamıştır. Ama sözde sendikanın yalancı sayfaları bangır bangır Türk Metal dışında kimsenin toplu sözleşmeye “hazırlık” yapmadığını savurup duruyor.

Evet, haklılar. Türk Metal sözleşmeye hazırlanıyor. Ama işçileri tekrar satmak için hazırlanıyor. Görüşmelere birkaç hafta kala işçilere beklenti anketi adı altında, ayar çekme anketi yapıyorlar. Beklentileri düşürmek, işçilerin ufkunu belirlemek içindir bütün çabaları.

Bosch’ta, Otokar’da, Ford Otosan’da, Mercedes’te işçi kıyımına girişiyorlar. Öncü, direnişçi metal işçilerini fabrikalardan temizleyerek 2017 TİS’lerine hazırlanıyorlar. Yalancı sayfalar çok haklı, Türk Metal gerçekten hazırlanıyor. Fakat işçilerin kazanımları için değil, kendi saltanatları sürsün diye MESS ile ortaklaşa metal işçisine ihanet etmek için hazırlanıyorlar.

Artık satılmak istemeyen, kölece çalışmaya takati kalmayan, hep ekonomik olarak en dibe çökmüş metal işçisinin gözünü korkutmak için baskı, tehdit, yalan ve aldatmaca ile hazırlanıyorlar. Bu konuda en hazırlıklı sendika Türk Metal’dir. Hakkını yemeyelim.

Ancak şunu da herkes bilmelidir ki; 2015 yılında komiteler ve direnişlerle destan yazan metal ve otomotiv işçileri gerçeği vardır. Metal Fırtına’yı yaratan ellerin kurduğu, aylar öncesinden üyeleriyle ve üyesi olmayan metal işçileri ile 2017 sözleşme taslağını tartışmış, hazırlamış, hazırlığını patron saflarında MESS’le değil, alınteri döken metal işçisi ile yapan TOMİS vardır.

Şunu kafanıza kazıyın: Metal Fırtına’nın okulunda okumuş bir metal işçisini geçmişteki gibi rahatça aldatıp, kandıramayacaksınız. Çünkü artık metal ve otomobil işçilerinin ‘Söz, yetki ve karar’ sahibi olduğu bir mücadele mevzisi var.

Gün, sendikal ihanete karşı hazırlıklı olma günüdür.

Gün, Türk Metal-MESS ortaklığını bozma günüdür.

Gün, 2017 TİS’lerine taleplerimiz etrafında kenetlenerek, komitelerimizi kurarak hazırlanma günüdür.

Gün, sendikamız TOMİS’e sahip çıkma, etrafında kenetlenme günüdür.

Haydi metal işçisi... Gün, senin günündür.

Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS)

24 Temmuz 2017

 

 

 

 

 

Ford Otosan önünde eylem

 

Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS), işten atmalara karşı 24 Temmuz’da da Ford Otosan fabrikasının önündeydi.

Sabah işçilerin servislerle ve kendi araçları ile işe giriş-çıkış saatlerinde fabrika önünde yer alan TOMİS üyeleri “Herkese iş, tüm çalışanlara iş güvencesi! İşten atmalar yasaklansın!” ozalitini açarak bekleyişe geçti.

Önlükleri ile bekleyen TOMİS üyeleri polisin baskısıyla karşılaştı. Polis “izniniz yok” bahanesini öne sürerek eylemi engellemeye çalıştı.

TOMİS’liler, basın açıklaması için gelmediklerini, işten atmalarla işe giren işçi arkadaşlarını korkutmaya çalışanlara yanıt verdiklerini, sendikal bir mücadele yürüttüklerini ifade ederek bekleyişini sürdürdü. İşe girişler esnasında işçilerden TOMİS’lilere destekte bulunanlar oldu. Engellenme girişimlerine rağmen Ford Otosan önünde bekleyiş servislerin bitimine kadar sürdürüldü.

İşten atılan Numan Duruðnun önlüğünde işten atılmadan önceki iş numarası olan 51.742’ de yazılarak şu anki numaraların 70 bine vardığı, Ford Otosan’ın 20 yılda baskıcı ve sömürü politikalarla ne kadar işçiyi harcadığı belirtildi.

Ford Otosan’ın haksız yere işten atmalarına son verene kadar mücadelenin kesintisiz süreceği vurgulanarak bekleyiş sonlandırıldı.

 

 

 

 

Şişli Belediyesi’nde adalet istiyoruz!”

 

CHP’li Şişli Belediyesi bünyesinde bulunan Kent-Yol AŞ’de çalışan işçiler, yeni ihalenin taşeron şirkete verilerek hayata geçirilmek istenen sendikasızlaştırma saldırısına karşı eylemde.

Kent-Yol işçisi işine ekmeğine sahip çıkıyor!”, “Kent-Yol işçisi adalet bekliyor!” pankartlarıyla geçtiğimiz haftadan beri belediye binası önünde eylemler gerçekleştiren işçiler belediyenin şirketi olan Kent-Yol AŞ’nin ihaleye girmeyerek taşeron şirketlere devredilmek istenmelerine öfkeliler.

Genel-İş yöneticileri farklı işlerde çalışan işçilerin Kent-Yol AŞ’ye bağlı çalışırken genel hizmetler iş kolunda olduklarını hatırlatarak işlerin taşeron şirketlere devredilmesinin iş güvencesini ortadan kaldıracağına, sosyal hakların kaybedilebileceğine ve en önemlisi de işçilerin sendikasızlaştırma saldırısına uğrayacaklarına dikkat çekiyorlar.

Şirket bünyesinde şoför, sağlıkçı, mühendis, teknik ekip çalışanları, büro, bilgi işlem ve atölye işçileri olmak üzere toplam 1800 işçi çalışıyor. 25 Temmuz’da başlayan ilk ihale 1500 civarında işçiyi kapsarken 300 civarındaki işçiyi kapsayacak diğer ihalenin de bir ay sonra yapılacağı belirtiliyor.

İlk ihalenin başladığı 25 Temmuz günü yüzlerce işçi belediye binası önünde sloganlarla ve düdüklerle belediye yönetimine tepki gösterirken “adalet yürüyüşü” düzenleyen CHP yönetimini de işçilere karşı uyguladığı bu adaletsizlik nedeniyle teşhir ettiler. Bu sırada belediye yönetimi de binaya astığı duyurularla işçilerin herhangi bir hak kaybı yaşamayacaklarını iddia ederken şantiyelerde işe çıkmayan işçiler üzerinde şantiye amirleri ve polisler baskı kurdular.

İhaleyi izlemek için salona giren sendika yöneticileri Kent-Yol AŞ’nin ihaleye katılmadığını; iki şirketin ihaleye girdiğini belirtti. Ancak bunların birinin evraklarının eksik olduğunu, diğerinin ise 3 ortaklı bir şirket olduğu için belediyenin daha önceki kararlarına göre yasal olarak ihaleyi alamayacağını ifade etti. Aynı gün akşam Genel-İş Sendikası merkez yöneticilerinin CHP Genel Merkezi ile görüşme gerçekleştirdikleri belirtildi.

Ayrıca Genel-İş İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Şenol Erdem, “Şişli Belediyesi’nde adalet istiyoruz!” şiarıyla 25 işçiyle CHP Genel Merkezi’ne yürüme kararı aldıklarını belirtti.

26 Temmuz sabahı başlatılacak yürüyüş için yine işçiler belediye binası önünde toplanırken Genel-İş Genel Merkez Yöneticisi Tamer Şanlı, CHP’nin Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’yü Ankara’ya çağırdığını ve konuyu görüşeceklerini açıkladı. Kendilerinin de bu görüşmenin sonucunu bekleyeceklerini ancak olumlu bir sonuç çıkmadığı oranda yürüyüşlerini başlatacaklarını ifade etti. Konuşmaların ardından yürüyüş listesinde yer alan 25 işçi ve sendika yöneticileri belediye önünde bekleyişi sürdürürken diğer işçiler iş başı yaptı.


 
§