18 Kasım 2016
Sayı: KB 2016/43

Tek çıkış yolu devrimci direniştir!
Faşizm, demokrasi mücadelesi ve devrim
Bakanlık kararının ardından derneklere OHAL mührü
“OHAL’inizi de mührünüzü de tanımıyoruz!”
"Sokakları, alanları mühürleyemezler!"
“Baskıya karşı direnmek haktır ve meşrudur!”
Erdoğan’dan yeni bir “U” dönüşü
Gün Kürt halkıyla dayanışmayı büyütme günüdür!
Ekim Devrimi ve ulusal sorun
Ekim Devrimi ve devrimci parti
Bir bankanın raporu ve Ekim Devrimi’nin yadsınamayan anlamı
Gerici savaşlar, ‘insan hakları’ ve ‘sivil’ ölümleri
Kapitalist dünyadan sefalet manzaraları
AKP’nin 2017 programı
“Fiili mücadeleyle hakkımızı kazanacağımıza inanıyoruz!”
Günsan işçileri üretimi durdurdu
İstanbul Üniversitesi direnişi üzerine
20 Kasım Uluslararası Çocuk Hakları Günü
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Günsan işçileri üretimi durdurdu

 

Schneider Grubu’na bağlı olan ve Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlenen Günsan işçileri işten atma saldırısıyla karşılaştı.

Sendikanın çoğunluğu sağlayarak yetki başvurusu yapmasının ardından İstanbul Sancaktepe’deki fabrikadan 7 işçinin işten atılmasına işçiler 14 Kasım’da üretimi durdurarak ve fabrikayı terk etmeyerek yanıt verdi. Polisin yığınak yaptığı fabrikaya sendika yöneticileri de gelirken, atılan işçiler gece fabrikayı terk etti.

Manisa Schneider işçileri de işten atma saldırısına karşı yaptıkları eylemle arkadaşlarına destek verdi.

2. gün

Günsan işçileri 15 Kasım’da da “Atılan işçiler geri alınsın!”, “Ya sendika ya direniş!” sloganlarıyla bekleyişini sürdürdüler. Atılan işçiler ise kapı önünde direnişlerine devam etti.

Fabrikada direnişlerini sürdüren işçiler, çay ve yemek molası saatlerinde fabrika bahçesine inerek “Direne direne kazanacağız!”, “İnadına sendika, inadına DİSK!” sloganları attılar, daha sonra tekrar fabrikaya geri döndüler. İşçiler “arkadaşlarımız işe alınana kadar direnişi sürdüreceğiz!” diye konuştu. İş çıkış saatinde de direnişçi işçiler sloganlarla kapı önüne geldiler. Direniş zaferle sonuçlanana kadar direneceklerini ifade eden işçiler sabah iş giriş saatinde buluşmak üzere fabrika önünden ayıldılar.

Ayrıca gece vardiyasında çalışan işçiler 15 Kasım’da da fabrikaya alınmazken, idari izinli sayıldıklarına dair yazılı belge verildi. Gece vardiyasındaki işçiler “üretim yapmayacağımız için bizleri fabrikaya almıyorlar. Arkadaşlarımız alınana kadar üretim yok” diye konuştu. Atılan tek kadın direnişçi “Kadın işçiler arasındaki dayanışmamız çok güzel. Yıldıramayacaklar” dedi.

Metal İşçileri Birliği (MİB) de direniş alanında işçilerle dayanışmada bulundu. MİB de direnişe destek için iş çıkış saatinde fabrika önündeydi.

Direnişlerinin 2. gününde de Schneider fabrikasının diğer fabrikalarında çalışan işçiler karton üzerine “İşten atılan işçiler geri alınsın!”, “Günsan işçisi yalnız değildir!” ve “Yaşasın örgütlü mücadelemiz!” şiarlı dövizler taşıyarak gerçekleştirdikleri eylemlerle Günsan işçileriyle sınıf dayanışmasını büyüttüler.

Günsan Elektrik işçilerine sınıf dayanışması gösteren bir diğer fabrika ise ABB işçileri oldu. ABB işçileri de “Günsan ABB sizinle” yazılı pankartla destek oldular.

3. gün

Günsan Elektrik işçileri, 16 Kasım’da patron ve sendika arasında görüşme yapılacak olması üzerine üretimi durdurma eylemini sonlandırdı.

Akşam saatlerinde görüşme tamamlanırken ardından yapılan açıklamada patronun “uzlaşma” yanlısı olduğu ileri sürüldü. Henüz net bir tutum ortaya koymayan patronların “yetki belgesi gelsin ondan sonra görüşelim” dedikleri belirtildi.

Atılan işçilerin dışarıdaki direnişi coşkulu bir şekilde devam ederken içeride üretim devam etti. İşçiler bir sonuç çıkmazsa tekrar üretimi durdurabileceklerini ifade etti.

Direnişin 3. gününde sabah saatlerinde işbaşı yapan işçiler çay molasında yine bahçeye işten atılan arkadaşlarının yanına indiler. “Direne direne kazanacağız!” sloganları ile bahçede bekleyen işçiler içeride baskıların devam ettiğini ifade ettiler. Montaj bölümünden kadın işçiler baskılara boyun eğmeyeceklerini bir kez daha dile getirdiler.

 

 

 

 

Metal işçileri: MESS’i ezdik sıra EMİS’te!

 

General Electric/Grid Solutions, ABB Elektrik, Schneider Elektrik ve Schneider Enerji fabrikalarında işçiler eylemlerine devam etti. Kimi fabrikada işçiler üç vardiya eylemler gerçekleştirirken kimi fabrikalarda da işçiler farklı eylemlerle taleplerinin arkasında olduğunu gösterdi.

16 Kasım’da yapılan eylemlerde Kartal ABB, Manisa ve İzmir Schneider’a bağlı fabrikalardaki işçilerin daha coşkulu olduğu gözlemlenirken, metal işçileri kararlılıklarını gösterdi.

Schneider

Schneider işçileri ise uyuşmazlık sonrası gerçekleştirdikleri eylemleri Günsan işçileriyle dayanışma eylemleri ile birleştirerek sınıf dayanışmasını büyüttü. Schneider işçileri fabrika içinde ve dışında gerçekleştirdikleri eylemlerde sıklıkla “Grev, işgal, direniş!”, “Sermayeye boyun eğmeyeceğiz!”, “Direne direne direnişle zafere!” sloganlarını haykırdı.

OHAL kapsamında General Electric ve Schneider Enerji fabrikalarında işçilerin yürüyüşlerinin engellenmesine, her eylemlerinin polis ablukasında geçmesine karşı da işçiler tepkili. “Hani OHAL vatandaşa karşı değildi” diyerek tepki gösteren Schneider işçileri OHAL’in kaldırılması gerektiğini belirttiler. Taleplerini bir kez daha dile getiren Schneider işçileri insanca bir ücret, insanca yaşamak ve insanca bir toplu sözleşme istediklerini dile getirdi.

General Electric

General Electric fabrikasında 16 Kasım'da toplanan işçiler fabrika içinde gerçekleştirdikleri yürüyüşle yaptıkları eylemlerin henüz daha başlangıç olduğunu söyledi. “MESS’i ezdik sıra EMİS’te!”, “EMİS şaşırma sabrımızı taşırma!”, “Baskılar bizi yıldıramaz!”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz!” sloganını attılar.

ABB işçileri

ABB işçileri de her vardiyada yaptıkları eylemlerle kararlılıklarını ve coşkularını göstermeye devam etti. Fabrika içinde kortej oluşturarak toplu yürüyüşler gerçekleştiren işçiler sık sık “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz!”, “Üreten bizleriz haklarımızı isteriz!” ve “Zafer direnen emekçinin olacak!” sloganını haykırdılar.

 

 

 

 

Bekaert işçileri greve gidiyor

 

Bekaert fabrikasında süren TİS görüşmelerinde, patronun dayatmaları nedeniyle uyuşmazlık tutanağı tutulmasının ardından devam eden görüşmelerde de sonuç çıkmadı. Uyuşmazlık sürecinde de Birleşik Metal-İş ile görüşmelerini sürdüren Bekaert patronunun görüşmelerde dayattığı sefalet zamlarının üzerine pek çıkmaması nedeniyle 11 Kasım’da fabrikada yapılan arabulucu görüşmesinden de sonuç çıkmamış oldu.

Birleşik Metal-İş Sendikası’nın TİS sürecinin yasal gereği olarak önümüzdeki günlerde grev kararı alması gerekiyor. Uzun süredir fabrikada canlı bir süreç işleten Bekaert işçileri bir an önce greve çıkmak istiyorlar.

 

 

 

 

Mefro Wheels'te grev kararı

 

Bilecik’te kurulu Mefro Wheels fabrikasında örgütlü olan Birleşik Metal-İş Sendikası ile yürütülen TİS sürecinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı alındı.

TİS maddelerinde yer alan ücret zamlarında yaşanan tıkanıklık sonrası alınan grev kararı, 11 Kasım’da gerçekleştirilen eylemle fabrikaya asıldı. Birleşik Metal-İş’in Mefro Wheels ile yürüttüğü TİS görüşmelerinde ücret zamları konusunda saat ücretlerine %8 + 0,70 kuruş zam talep ediliyor.

Mefro Wheels işçileri daha önce Birleşik Metal-İş'in hazırladığı TİS taslağının değiştirilmesi için tepki göstermiş ancak aynı taslak ile masaya oturulmuştu.

 
§