18 Kasım 2016
Sayı: KB 2016/43

Tek çıkış yolu devrimci direniştir!
Faşizm, demokrasi mücadelesi ve devrim
Bakanlık kararının ardından derneklere OHAL mührü
“OHAL’inizi de mührünüzü de tanımıyoruz!”
"Sokakları, alanları mühürleyemezler!"
“Baskıya karşı direnmek haktır ve meşrudur!”
Erdoğan’dan yeni bir “U” dönüşü
Gün Kürt halkıyla dayanışmayı büyütme günüdür!
Ekim Devrimi ve ulusal sorun
Ekim Devrimi ve devrimci parti
Bir bankanın raporu ve Ekim Devrimi’nin yadsınamayan anlamı
Gerici savaşlar, ‘insan hakları’ ve ‘sivil’ ölümleri
Kapitalist dünyadan sefalet manzaraları
AKP’nin 2017 programı
“Fiili mücadeleyle hakkımızı kazanacağımıza inanıyoruz!”
Günsan işçileri üretimi durdurdu
İstanbul Üniversitesi direnişi üzerine
20 Kasım Uluslararası Çocuk Hakları Günü
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

OHAL’inizi de mührünüzü de tanımıyoruz!”

 

Devrimci ve ilerici derneklere yönelik kapatma saldırısı eylemlerle protesto edildi.

“ÇHD/ÖHD susmadı susmayacak!”

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD), ÇHD ve ÖHD’nin de aralarında bulunduğu hukuk örgütlerine yönelik İçişleri Bakanlığı kararıyla yapılan kapatma saldırısını 12 Kasım’da Taksim’de protesto etti.

Tünel Meydanı’nda buluşan avukatlar “OHAL’inizi de mührünüzü de tanımıyoruz! Sokakları mühürleyemezsiniz!” şiarlı ozalit açtılar. Burada ÖHD İstanbul Şube Eşbaşkanı Sinan Zincir konuşma yaptı. Ardından alkış ve sloganlarla İstanbul Barosu önüne yüründü.

Baronun bulunduğu sokağın girişinde ÇHD üyesi Av. Meryem Asıl tarafından okunan ortak açıklamada “Bizler, bu kararları tanımıyoruz. Derneklerimiz, açıktır, açık kalacak! Her zaman halklarımızın, ezilenlerin, emekçilerin, devrimcilerin savunmanlığını yapmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

DGB’lilerin de destek verdiği eylem Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi adına yapılan destek açıklaması ile sona erdi.

Derneklerin kapatılması İzmir’de protesto edildi

Derneklere yönelik saldırı 14 Kasım günü İzmir’de Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde protesto edildi.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, ÇHD ve ÖHD tarafından yapılan eylemde, ortak metni okuyan ÇHD İzmir Şube Sekreteri Av. Erdoğan Akdoğdu, kapatılan derneklerin tamamen keyfi bir şekilde kapatıldığını söyledi. Akdoğdu, “Onların temel yanılgısı; bizim örgütlerimize kapıdan girildiğini sanmalarıydı. Kapımıza mühür vurulduğunda yok olduğumuzu zannetmeleriydi” sözleriyle mühürlerin geçersiz olduğunu vurguladı. Susmayacaklarını ve faşizme geçit vermeyeceklerini ifade etti.

İzmir’de avukatlara polis saldırdı: 17 gözaltı

Derneklerin kapatılmasına tepki olarak avukatlar 15 Kasım’da İzmir Bayraklı Adliyesi C blok önünde basın açıklaması gerçekleştirecekti. “Savcılığın eylem yasağı var” bahanesini öne süren polis, basın açıklamasını yaptırmayacağı dayatmasında bulundu.

Yapılan görüşmeler sonucu, eylemin adliye önündeki bariyerlerde olabileceği belirtildi. Avukatlar bu kararı protesto ederek, “Baskılar bizi yıldıramaz!” sloganıyla bariyerlere doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş başlarken polis vahşice saldırarak gözaltı yaptı. Gözaltılar esnasında eyleme desteğe gelen BDSP’liler de ajitasyon konuşmaları yaparak, avukatlara destek oldu ve hukuksuz, keyfi dernek kapatma ve polis saldırısını teşhir etti. 

Polis saldırısında, aralarında BDSP’lilerin de olduğu toplam 17 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Adalet ve Özgürlük Nöbeti kapatılan dernekler için yapıldı

Adalet ve Özgürlük Nöbeti’nin 6.’sı bakanlık kararıyla kapatılan dernekler için yapıldı. 15 Kasım’da Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde yapılan eylemde ilk olarak ÖHD İstanbul Şubesi Eşbaşkanı Sinan Zincir konuştu. Gündem Çocuk Derneği adına yapılan konuşmada da kapatma saldırılarının üstesinden dayanışma ile gelecekleri söylenerek çocuk hakları için mücadeleye devam edileceği belirtildi.

Kapatılan TV 10 adına yapılan konuşmanın ardından söz alan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İstanbul Temsilcisi Ümit Efe kapatma kararlarıyla mücadelelerine son vermeyeceklerini söyleyerek, işkenceye karşı mücadelelerine devam edeceklerini söyledi.

 

 

 

 

F Oturması: Tecrit işkencesine son!

 

12 Kasım’da, hasta tutsak İrfan Özenken için gerçekleştirilen 242. F Oturması eyleminde basın açıklamasını okuyan gorulmustur.org ekibinden Adil Okay, kalp, epilepsi ve astım hastası olan İrfan Özenken’in durumunu anlattı. Özenken’in OHAL gerekçesiyle Şırnak T Tipi’nden Ordu E Tipi Hapishanesi’ne sürgün edildiğini belirterek, tek başına ihtiyaçlarını karşılayamadığını, ailesinin de görüşüne gelemediğini ifade etti.

Eylemde okunan, Özenken’in koğuş arkadaşı Ercan İşcan’ın gönderdiği mektupta şu ifadeler yer aldı: “Buraya getirildiğinden bu yana iki defa kalp krizi geçirdi. İkinci kalp krizini ise epilepsi nöbeti sırasında geçirdi ve hepimiz öldüğünü sandık. Burada tam teşekküllü bir hastane yok, arkadaş kalp krizi geçirdiği zaman hastaneye götürmelerini istedik ancak ambulans gelene kadar saatler geçti. Hapishane idaresine dilekçe yazdık ‘elimizden ancak bu kadarı geliyor’ cevabını aldık. Epilepsi nöbetleri çok sıklaştı ve ağır geçiriyor. Tam teşekküllü bir hastaneye yatırılmadığı takdirde bir sonraki epilepsi nöbetinin ölümle sonuçlanmasından korkuyoruz.”

Alevilerden TV 10 için eylem

 

Alevi dernekleri, KHK ile kapatılan TV 10 için eylem düzenledi. 12 Kasım’da Galatasaray Meydanı’nda düzenlenen eylemde TV 10 Genel Yayın Yönetmeni Veli Büyükşahin konuştu. TV 10’un kapatılmasının Alevilere dönük bir saldırı olduğuna dikkat çeken Büyükşahin derneklerin kapatılmasına ve HDP’ye dönük tutuklamalara değindi. TV 10’un Alevilerin lokmalarıyla kurulduğunu hatırlatarak OHAL’in kaldırılmasını istedi.

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) adına konuşan Ali Rıza Bilir de TV 10’un hiçbir gerekçe gösterilmeden kapatılmasıyla haber alma özgürlüğünün ellerinden alındığına dikkat çekti.

Munzur Çevre Derneği (MÇD) Başkanı Hatun Esen de 15 Temmuz sonrası baskılar, dernek kapatmalar, HDP milletvekillerinin tutuklanmasına değinerek “Sarayın sesine karşı her zaman halkların sesi kazanır” dedi, örgütlü mücadele çağrısı yaptı.

Konuşmalardan sonra eylem deyişler söylenerek sonlandırıldı.

 
§