4 Mart 2016
Sayı: KB 2016/09

MESS, devlet ve sendikal bürokrasi saldırıya geçti
Savaşa, sosyal yıkıma ve gericiliğe bütçe!
Sur’da yeni bir katliam hazırlığı
Katillere yasal koruma!
İşçi sınıfı, meşruluğuna yaslanarak kazanacaktır!
Sınıf devrimcileri fiili-meşru mücadeleye çağırdı
DİSK’ten saldırılara karşı eylemler
Esas sorun patronların mülkiyeti gasp etmesidir
Saadet Sakız işçilerinden ek zam talebi
“Karanlığa teslim olmayacağız!”
Renault’da kıyım ve direniş
Renault’da saldırı MİB’lilere gözaltı
Kadın İşçi Kurultayı Sonuç Bildirgesi
Türkiye’de kadın işgücü ve gelişimi - 4
Dünya kadın örgütlenme deneyimleri üzerine - 4
Bin yılların mirası
Komintern: Dünya devriminin partisi - A. Engin Yılmaz
Suriye’de ateşkes süreci ve savaş tehditleri
“Muhafazakarlar” geriliyor “Reformcular” güçleniyor
İsviçre’de ‘yabancı’ düşmanı yasa teklifi reddedildi
Devrimci gençlik faaliyetleri sürüyor
Bıjî Heştê Adarê
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

DİSK’ten saldırılara karşı eylemler

 

DİSK kıdem tazminatının gaspına ve kiralık işçiliğe karşı eylemler gerçekleştirdi.

Birleşik Metal-İş üyesi işçiler 25 Şubat’ta Bursa Kent Meydanı’nda toplanarak Çalışma Bakanlığı İş Teftiş Kurulu’nun bulunduğu Fomara’ya yürüdü.

İş Teftiş Kurulu binası önünde ise Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu konuşma yaptı. Serdaroğlu, meclisten geçirilmek istenen yasaya karşı mücadele edeceklerini dile getirdi. Cornaliga’daki örgütlenme saldırısına değinirken, örgütlenmenin önündeki engellerden bahsetti. Daha sonra da Renault işçilerine yapılan baskıları anlatan ve mücadele edeceklerini belirten Serdaroğlu, konuşmasının devamında kıdem tazminatına karşı sendikaların alacağı genel grev çağrısına uyacaklarını belirtti.

İzmir’de de DİSK Ege Bölge Temsilciliği’nin çağrısıyla 26 Şubat’ta Kemeraltı girişinde eylem gerçekleştirildi. Eylemde konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, mecliste görüşülen yasa tasarısının esnek ve kayıt dışı çalışmayı yaygınlaştıracağını söyledi. İşçi sınıfına kölelik dayatıldığını belirten Sarı, yasanın kıdem tazminatını fiili olarak yok edeceğini vurguladı. Sarı, son olarak ortak mücadele çağrısıyla açıklamayı sonlandırdı. Eyleme BDSP de destek verdi.

İstanbul’da ise 26 Şubat’ta Kadıköy Altıyol’da gerçekleştirilen eylemde açıklamayı DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu yaptı. Emeğiyle geçinen milyonlarca insanın köle haline getirilmek istendiğine dikkat çeken Çerkezoğlu, itirazların dikkate alınmadığını ve Üçlü Danışma Kurulu’nda mutabakat olmamasına karşın yasanın meclise gönderildiğini ifade etti. Saldırının kapsamını anlatan Çerkezoğlu, “Bu koşullar altında geleceğimize, çocuklarımızın geleceğine sahip çıkmak için mücadele etmek; ahlaki, sınıfsal ve siyasal bir görevdir” dedi.

DİSK Kayseri Temsilciliği de 26 Şubat’ta basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamayı okuyan DİSK İl Temsilcisi Cumali Sağlam mecliste olan düzenlemeyi teşhir ederek itirazlarının dikkate alınmadığını belirtti ve mücadelenin önemine dikkat çekti.

Gebze’de ise Birleşik Metal-İş üyesi işçiler 26 Şubat’ta sendika önünde toplanarak Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

Cumhuriyet Meydanı’na gelindiğinde Adnan Serdaroğlu konuşma gerçekleştirdi. AKP ve patronların yaptığı saldırıları dile getiren Serdaroğlu, kıdem tazminatının fona devredilerek gasp edilmesine karşı mücadele edeceklerini söyledi. Yanı sıra kadın işçilerin kötü şartlarda çalışma koşullarından söz ederek ‘Yarı Zamanlı Çalışma’ yasa tasarısına değindi.

Eyleme Petrol-İş, Eğitim Sen, Metal İşçileri Birliği, BDSP, Emek Partisi, UİD-DER de katılarak destek verdi.

 

 

 

 

Gebze Johnson Controls’de işçi kıyımı

 

Gebze’de bulunan Johnson Controls’de 26 Şubat’ta 25 işçi, patron-Türk Metal işbirliğiyle işten atıldı.

Atılan işçiler arasında Türk Metal’e muhalif olan temsilci ve Türk Metal temsilcisi de var.

Ekim ayında yapılan seçimlerde muhalif olarak aday olan temsilci 279 oy alarak birinci temsilci seçilmişti. Şube, seçilen temsilcinin atamasını yapmayarak ikinci temsilci olması yönünde baskı yapmıştı. Ancak muhalif temsilci ikinci temsilci olmayı kabul etmeyerek istifa etmiş, Türk Metal temsilcisi baş temsilci yapılmıştı.

Aralarında muhalif adayın da olduğu işçiler küçülme bahane edilerek işten çıkarıldı.

İşçi kıyımı karşısında açıklama yapan Metal İşçileri Birliği, Gebze’deki metal işçilerini birliği güçlendirmeye çağırdı.

Çağrıda şu ifadelere yer verildi:

“Geçtiğimiz aylarda Arçelik’te, Autoliv’de, Kale Radyatör’de, Zatel’de, Halla’da yapılanlar şimdi de Johnson Controls’de yapılıyor.

Ya seçilen temsilciler atanmıyor ya seçim isteyenler işten atılıyor ya da seçilen temsilciler işten atılıyor.

Şimdi patronların ve Türk Metal’in istediği dağınıklığımıza son verme zamanıdır.

Şimdi birliğimizi daha da güçlendirme zamanıdır.

Ne kadar çırpınırsanız çırpının işçilerin eli yakanızdan inmeyecek.”

 

 

 

 

Elit Madencilik işçileri direnişi sürdürüyor

 

Aydın’ın Söke ilçesinde ücretlerinin 5 aydır ödenmemesine karşı üretimi durdurarak direnişe geçen Elit Madencilik işçileri 27 Şubat’ta Söke Kaymakamlığı önünde aileleriyle birlikte eylem gerçekleştirdi.

İşçiler adına yapılan açıklamada daha önce kendilerine verilen sözlerin tutulmadığı ve son olarak şantiyede kalan gurbetçi işçilerin dışarı atıldığı belirtildi. Maaşların 10 Mart’ta yatırılacağına dair patron tarafından söz verildiğini ancak buna güvenmediklerini ve yazılı bir belgenin kendilerine verilmesini isteyen işçiler “Biz Elit madencileri olarak hakkımızı alana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Aydın/Söke emekçilerinden ve tüm yetkililerden bu konuda duyarlı davranmalarını istiyoruz” ifadeleriyle açıklamayı sonlandırdılar.

Ege Metal İşçileri Birliği de 25 Şubat’ta Elit Madencilik işçilerini ziyaret etti.

Ziyarette coşkulu anlar yaşanırken, maden işçileri kendi deneyimlerini ve eylem süreçlerini MİB’lilerle paylaştı. MİB’liler de Türkiye’de sınıf hareketinde ortaya çıkan deneyimleri işçilere aktardı.


 


Ford İşçi Bülteni’nin 6. sayısı çıktı

 

TOMİS Ford İşçi Bülteni’nin 6. sayısı çıktı. Kocaeli’deki asgari ücret zamları ve 6 Mart’ta yapılacak eylem bültenin temel gündemleri arasında yer aldı. Ayrıca bültende diğer fabrikalara da ortak mücadele çağrısı yapılırken “Şimdi birlik zamanı! Şimdi her fabrikada bir olup, yürek olup Sabri Yalım’a çıkma zamanı! Hakkımızı vermiyorlar o zaman biz de söke söke almasını bileceğiz” denildi.

Bültenin 5. sayısı işten atma saldırısı sonrası yaşanan gelişmeleri ele almış, ayrıca asgari ücret zammı konusu işlenirken, TOMİS Genel Kurulu haberine yer vermişti.

 
§