18 Aralık 2015
Sayı: SİKB 2015/01 (47)

Emperyalist savaşa ve kapitalist yağmaya işçi sınıfı son verebilir!
Türk ordusu Irak topraklarında
Mesut Barzani’nin Ankara ziyareti
Kürdistan’da abluka, saldırı ve katliamlar tırmandırılıyor
Devlet terörü protesto edildi
Türkiye’nin 2015 Hak İhlalleri Raporu
“Kürdistan’da ‘sıkıyönetim’ adı altında tam bir kuşatma var”
“Elçi cinayetinde bir polisin üzerinde yoğun şüphe var”
Kriz yaklaşıyor, saflar netleşiyor!
Adliye işçilerinin direnişi sürüyor
2017’ye hazırlık
MİB MYK Aralık Ayı Toplantısı Sonuç Bildirgesi
DEV TEKSTİL Aralık Ayı Genişletilmiş MYK Toplantısı Sonuç Bildirgesi
NATO: Bir saldırı, savaş ve iç savaş örgütü - 2 - H. Fırat
Fransa’da yerel seçimler
“Yok başka bir cehennem, yaşıyorsun işte”* - G. Umut
Kerry-Lavrov görüşmesi: “Anlaştık...”
Kadınların direnişi sürecek!
“İntikam çığlıklarımız asla kesilmeyecek!”
İÜ öğrencileri saldırıları ve işkenceyi anlattı
Bayram: Kıra kırıla geleceğimize yürüyoruz
Mersin Üniversitesi’nde faşistler saldırdı
Katledilişinin 35. yılında Erdal Eren anıldı
Maraş Katliamı aynasında bugün
İnsan Hakları Haftası’nda eylem ve etkinlikler
Marmara'daki hapishanelerde hak ihlalleri
Tutsaklardan yeni yıl mesajları
Hücrelerde direniş bayrağı hala dalgalanıyor
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

İnsan Hakları Haftası’nda eylem ve etkinlikler

 

10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası dolayısıyla İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) tarafından yapılan eylem ve etkinliklerle çeşitli alanlardaki insan hakları ihlallerine dikkat çekilerek bu ihlallerin son bulması talep edildi.

İstanbul

10 Aralık’ta İHD ve TİHV tarafından Taksim Meydanı’nda yapılmak istenen basın açıklaması polis tarafından engellendi.

İHD önünden Taksim Meydanı’na kadar yürüyen kitlenin önü meydan girişinde çevik kuvvet polislerince kesildi. Polisin basın açıklamasının Fransız Konsolosluğu önünde yapılması dayatması kabul edilmeyerek İHD önüne geri dönüldü. İHD İstanbul Şube Yönetimi’nden Hatice Kalpaklı tarafından yapılan basın açıklamasında her alanda gerçekleştirilen hak ihlallerinin arttığı belirtilerek bu ihlallere ilişkin istatistiki veriler paylaşıldı.

11 Aralık’ta İHD İstanbul Şubesi Kadın Komisyonu ve TİHV İstanbul Temsilciliği, kadın hasta tutsakların sorunlarına dikkat çekmek için Bakırköy Kadın Hapishanesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “Hapishanelerde tecrit uygulamasına son, kadın mahpuslar yalnız değildir!” ozalitinin açıldığı eylemde siteme muhalif kadınların hapishanelere kapatıldığı, kadın tutsakların baskı, şiddet, taciz ve psikolojik işkence uygulamalarına maruz kaldığı belirtildi. Hasta kadın tutsakların tedavi haklarının gasp edildiği belirtilerek serbest bırakılmaları gerektiği ifade edildi.

15 Aralık’ta İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu hapishanelerdeki siyasi tutsaklara uygulanan tecrit ve hak ihlallerine dikkat çekmek için İHD önünden Galatasaray Lisesi önüne yürüyerek basın açıklaması yaptı. Av. Gülizar Tuncer bir konuşma yaparak hapishanelerin toplumun aynası olduğunu belirterek dışarıda her gün katliamların yaşandığını, hak ve özgürlüklerin budandığını, hapishanelerde de siyasi tutsaklara yönelik baskıların arttığını söyledi.

Komisyon açıklamasını ise İHD Şube Başkanı Zeynep Ceren Boztoprak okudu.

Açıklamada, Kasım 2015 itibariyle hapishanelerde 170 binin üzerinde tutuklu ve hükümlü bulunduğu, 500’ün üzerinde ağır hasta tutuklu olduğu, her yıl onlarcasının hapishanelerde hayatını kaybettiği belirtildi. Yine 500’ün üzerinde çocuğun da hapishanelerde annesiyle birlikte yaşadığına dikkat çekildi. Siyasi tutsaklar üzerindeki baskı ve tecritin, disiplin cezalarının, işkencenin arttığı ifade edildi. Yayınların tutsaklara ulaşmasının engellendiği ve tedavi hakkının gasp edildiği söylendi.

16 Aralık’ta Vicdani Ret Deneği (VRDER) ve İHD tarafından vicdani ret hakkı için İHD İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenlendi. İHD adına yapılan konuşmada Kürdistan’da estirilen devlet terörüne ve katliamlara değinilerek vicdani reddin bin insan hakkı olduğu ve bu hak için de her yıl vicdani ret etkinlikleri yapıldığı belirtildi. VRDER adına Davut Erkan tarafından okunan açıklamada vicdani reddin bir hak olduğu ve bu hakkın kullanımına engel olduğu için Türkiye’nin AİHM tarafından mahkum edildiği ifade edildi. Açıklamanın ardından mail yoluyla vicdani reddini açıklayan Mirpenç Roda’nın yazdığı metin okundu.

16 Aralık’ta İHD ve TİHV, “Düşünce ve ifade özgürlüğü tutuklanamaz, hapsedilemez!” şiarıyla basına yönelik baskı, sansür ve saldırıları Cağaloğlu’ndaki Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) önünde protesto etti. İHD Genel Başkan Yardımcısı Meral Çıldır tarafından okunan açıklamada muhalif basına yönelik baskı ve saldırılar teşhir edilirken Türkiye’de 152 yasada, 700’ün üzerinde yasa maddesinde düşünceyi açıklama özgürlüğünün kısıtlandığı ve farklı cezalar öngörüldüğü belirtildi. Hala 30 gazetecinin tutuklu olduğu ve 2015 yılında 105 bin 958 internet sitesine erişimin engellendiği belirtildi.

TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı “Sesimizin kısıldığı, yaşam hakkı ihlallerini dahi duyurmakta zorlandığımız bir dönemdeyiz” diyerek artan katliamlara dikkat çekerken; TİHV İstanbul Temsilcisi Ümit Efe ise Kürdistan’da bir kuşatma olduğunu ve Kürt halkının her gün ölüm tehdidi altında yaşadığı bir durumda insan haklarından bahsedilemeyeceğini ifade etti.

İzmir

10 Aralık’ta İHD İzmir Şubesi, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şubesi, TİHV İzmir Temsilciliği, Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) İzmir Şubesi tarafından İnsan Hakları Haftası nedeniyle basın toplantısı düzenlendi. İHD binasında yapılan toplantıda ortak metni TİHV Temsilcisi Coşkun Üsterci okudu.

Üsterci, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilişinin 67. yıldönümü olduğunu belirtti. Yıl boyunca dünyanın pek çok yerinde yine askeri darbeler, iç çatışmalar, savaşlar ve işgaller nedeniyle başta yaşam hakkı, işkence yasağı ihlali, soykırımlar ve kitlesel göçler olmak üzere çok ağır insan hakları ihlalleri yaşandığını belirtti.

2015 yılının ilk 11 ayında 1433 kişinin işkence gördüğünü, 2002 yılına kadar 59 bin 429 olan tutuklu ve hükümlü sayısının 28 Şubat 2015 tarihi itibariyle 164 bin 461’e yükseldiğini belirtti.

10 Aralık akşamı ise İHD İzmir Şubesi, Eski Sümerbank önünde toplanarak meşalelerle Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdi. BDSP’nin de destek verdiği eylemde basın açıklamasını İHD İzmir Şube Başkanı Av. Gurbet Uçar okudu. Gerici iktidarın kendisinden olmayanı yok saydığını ve her türlü hakkın gasp edildiğini belirterek Kürdistan’da estirilen devlet terörüne, katliamlara dikkat çekti.

11 Aralık akşamı ise İHD İzmir Şubesi “yaşam hakkı ellerinden alınanlar” için Eski Sümerbank önünde toplandı. Gurbet Uçar tarafından yapılan açıklamada 2015 yılı içerisinde sokağa çıkma yasakları, çatışmalar, erkek şiddeti, intihar saldırıları ve daha birçok nedenle yüzlerce insanın yaşamını yitirdiği söylendi.

Açıklamanın ardından ”Savaşa hayır” başlıklı pandomim gösterisi yapıldı. Oturma eyleminin ardından açıklama sona erdi.

12 Aralık’ta İHD İzmir Şubesi ve Eğitim-Sen İzmir 2 No’lu Şube “KESK’in 20. yıl kuruluş yıl dönümü ve İnsan Hakları nedeni ile insan hakları temelli demokratik bir anayasa” paneli düzenledi. Çiğli Belediyesi Konferans salonunda yapılan panelin, moderatörlüğünü KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse yaptı.

Panele konuşmacı olarak katılan Akın Birdal, Türkiye’de hak ihlalleri tablosunun değişmediğini belirtirken CHP Konya Eski Milletvekili Atilla Kart ise Meclis’te kurulan Anayasa Komisyonu çalışmalarına değindi. Kart, şiddetin her alanda egemen olduğu, kurumların işlevini kaybettiği ve askıya alındığını belirterek, nefret söyleminin hakim olduğu bir Türkiye ile karşı karşıya olunduğuna dikkat çekti. Nazım Alpman ise, insan hakları ve medya üzerine konuşarak medyanın Kürt sorununa yaklaşımını ve iktidar yandaşı olmasını teşhir etti. Panel soru-cevap bölümüyle sonra erdi.

14 Aralık’ta İHD İzmir Şubesi, hasta tutsakların serbest bırakılması talebiyle İHD binasında basın toplantısı düzenledi. İHD adına konuşma yapan Caner Canlı hapishanelerde 300’ü ağır, 756 hasta tutsağın olduğuna dikkat çekerek hasta tutsakların bırakılması taleplerini yineledi. 756 hasta tutsağa kart göndereceklerini belirtti.

Kızıl Bayrak / İstanbul-İzmir

 
§