11 Eylül 2015
Sayı: KB 2015/35

Kirli savaşa, faşist baskı ve zorbalığa karşı...
Kirli savaş üniversitelere taşınacak!
Faşizme karşı sınıfın ‘barış’ı için mücadeleye!
Sermayenin sözcüleri saldırıları körüklüyor
MİB: Fabrikada sömürülüp kıyılan da biziz, cephede ölen de!
Sermaye devleti faşist çeteleri sokaklara saldı
Polis terörü artarak devam ediyor
Demirtaş: Kararı Erdoğan ve Davutoğlu aldı
“Boşuna çırpınmayın MİB yakanızı bırakmayacak!”
ORS işçileri: Beklenmeyen taş
GMİS yöneticilerinden Yeraltından Sesler’e saldırı
Pamsan işçileri direnişi patronun kapısına taşıdı
"Mülteci krizi" değil, kapitalist barbarlık!
Türkiye’nin ikiyüzlü göçmen politikası
Emperyalizmin “güvenlik konsepti” ve Ortadoğu işgali! - A. Serhat
Emperyalist rekabette son yapılan hamleler
FHKC Filistin Ulusal Konseyi toplantısına katılmayacak
Dünyada işçi ve emekçi eylemleri
Öğrettikleri, hatırlattıklarıyla Greif Direnişi
DEV TEKSTİL Eylül Ayı Genişletilmiş MYK Toplantısı Sonuç Bildirgesi
Yeni Greifler’in, yeni metal fırtınaların yolu: Meslek Liseleri!
İşçi bültenleri mücadeleyi yükseltmeye çağırıyor
“Güçlü bir kadın işçi örgütlenmesi için güne yüklenmeye!”
12. Mamak Kültür Sanat Festivali gerçekleştirildi!
Victor Jara’nın namuslu gitarı
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Devrimci sınıf sendikacılığı için ileri!

 

Çıkarken...

Bültenimizin ilk sayısıyla sizlerle birlikteyiz. Sendikamız tekstil isçilerini kölelik koşullarına mahkum eden patronlara ve onlarla işbirliği içinde olan sözde işçi sendikalarına karşı tekstil işçisinin gerçek örgütü olarak kuruldu.

2014 yılı Şubat’ında başlayan Greif işgali patron ve DİSK Tekstil Sendikası'na çöreklenmiş ağa takımının işbirliğinin en açık biçimde görüldüğü bir kesit olarak yaşandı. Dillerinden işçilerin "söz, yetki, karar" hakkını düşürmeyenlerin, patronların has uşakları olduklarını bütün çıplaklığıyla bir kere daha gösterdi.

Greif fabrikasında bölüm bölüm kurulan komitelerle işçiler kendi gelecekleri için karar aldılar ve hayata geçirdiler. DİSK Tekstil’in tescilli hainleri Greif işçilerinin taban inisiyatifiyle aldığı kararları tanımadılar. Greif işçilerinin onurlu mücadelesini kırmak için patronlarla işbirliği içinde çalıştılar. 60 gün süren fabrika işgali boyunca büyük Amerikan tekeline ve onun uzantılarına hizmette kusur etmediler. Sermaye düzeninin tüm kurumları, Amerikan tekeli Greif’in yönetimi ve hain sendika ağalarıyla birlikte hazırlanan bir saldırıyla Greif işgalini bitirmeye çalıştılar. Fakat Greif örgütlenmesi ve işgaliyle yaratılan mücadele değerlerini bitiremediler. Şimdi Greif işgalinin mücadele değerleri ve ilkeleri metal işçilerinin mücadelesiyle birçok kente yayılmıştır. DEV TEKSTİL, Greif işgalini yaratan mücadele ilke ve değerleri üzerinden yükselmiş bir sendikadır. Yani tekstil işçisinin gerçek örgütüdür. Mücadelesi sermayeye olduğu kadar onun işçi sınıfı içindeki uzantısı olan sendikal bürokrasiye de karşıdır. DEV TEKSTİL’in yükselttiği mücadele anlayışı ve ilkelerinde "söz, yetki, karar" hakkı gerçek anlamda işçilerdedir. Greif işçilerinin, örgütlenirken ve işgal esnasında hayata geçirdiği taban inisiyatifi (fabrika komiteleri) DEV TEKSTIL sendikasını temel ilke ve anlayışıdır.

Greif işgali işçi sınıfı hareketinde patronların yasalarına göre hareket eden, icazetçi anlayışlara karşı filli meşru mücadeleyi eksen alan dişe diş verilecek yeni dönem mücadelesinin bir eşiği olmuştur. Metal işçilerinin mücadelesi de bunun yeni bir evresini ifade etmektedir.

Sendikamızın yayını da işçi sınıfı mücadelesine yeni ölçütler getiren Greif işgalinin değerlerini işçi ve emekçilere taşımanın araçlarından biri olacaktır. İlk sayısıyla bu mücadelede yerini alan bültenimiz tekstil işçileri başta olmak üzere bütün işçi ve emekçilerin "devrimci sınıf sendikacılığı" etrafında birleştirilmesi ve mücadeleye sevk edilmesi için çaba sarf edecektir.

Bütün öncü tekstil işçilerini ve diğer sektörlerde çalışan işçi kardeşlerimizi Greif işgali ve metal fırtınasının yarattığı mücadele ilke ve değerlerini yani "devrimci sınıf sendikacılığı" anlayışını ete kemiğe büründürmeye davet ediyoruz. İlk sayısını çıkardığımız bültenimizi işçi sınıfının kürsüsü ve örgütlenme aracına dönüştürmeye davet ediyoruz.

DEV TEKSTİL dergisinin Eylül-Ekim 2015 tarihli sayısından alınmıştır...

 

 

 

 

Haklarımız, geleceğimiz ve onurumuz için...

MESS ve TM’yi yendik, bir kez daha yeneceğiz!

 

Mayıs ayında on yıllar boyunca emeğimizi sömüren, bizi köleleştiren MESS-TM düzenine karşı ayağa kalktık. Bizi toplu sözleşme masalarında satanlara, emeğimiz üzerinde tepinenlere gücümüzü gösterdik.

Emeğimiz üzerine sefa sürüp sesimizi yükselttiğimizde her türlü haydutluğu yapanlar kaçacak delik aradı.

Hep birlikte bir tarih yazdık. Yaptığımız eylemin yankısı sınırları aştı. Sadece Türkiye’de değil dünyada ses getirdi.

Büyük direnişimizle büyük kazanımlar elde ettik. En başta bundan ötesi olmaz diyen TM çetesine iyi bir ders verdik. MESS ve patronları dize getirdik. Binlerce TL’lik paketler açıklamak zorunda kaldılar. Birçok fabrikada Harranlılar’ın temsilcilerini tanıdılar. Daha fazlasını da alabilirdik. Ama bunun için yeterince hazır değildik.

Haziran ayında MESS ve uşağı TM organize bir şekilde karşı atağa geçtiler. Ortaya yemler attılar, işçi kıyımlarına başvurdular. Metal işçisinin birliğini fiziken ve moral olarak çökertmek amacındalar. Belki bazı fabrikalarda başarı da kazandılar, ancak pek çok fabrikada da direnişin sağlam kayasına çarptılar.

Şu açık ki, ne yaparlarsa yapsınlar artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!

Ancak tüm bu süreç bize gösteriyor ki, metal işçisi bu organize emek düşmanlarıyla mücadelesini kesintisiz bir şekilde sürdürmek zorunda. Başarıya ulaşmak için daha sıkı örgütlenmek, tek bir yumruk olmak zorunda. Bunu da sadece tek bir fabrikada değil bütün fabrikalar arasında yapmak zorunda.

Nasıl ki MESS ve TM planlı ve programlı aynı zamanda organize bir şekilde saldırıyorsa, onların karşısına da aynı biçimde çıkmak zorunda.

Mücadelemiz uzun ve zorlu bir mücadele. Tek bir büyük eylem ve elde edilen başarıyla sonuç alınamayacağı gibi tek bir kayıpla da bu iş bitmez.

Yapılacak şey belli, hatalarımızdan ders çıkaracak, eksikliklerimizi giderecek, düşmanlarımızın darbelerinin açtığı yaraları hızla sararak yeniden ve daha güçlü bir şekilde mücadele edeceğiz.

2017 eğer bir hesaplaşma tarihi olacaksa uzun soluklu bir mücadeleye hazırlanacağız. Tarih yazan metal işçisi daha fazlasını da başaracaktır. Ekmeğine, onuruna ve geleceğine sahip çıkacak, MESS’i ve TM’yi bir kez daha ama artık bir daha ayağa kalkmayacak şekilde yenecektir.

Metal İşçileri Bülteni’nin Eylül 2015 tarihli sayısından alınmıştır...

***

'Karayolu işçilerinin mücadele kürsüsü' olarak yayın hayatını sürdüren KARAYOLLARI İŞÇİLERİ BÜLTENİ, Eylül 2015 tarihli sayısıyla karayolu işçilerine örgütlenme ve mücadeleyi büyütme çağrısı yapıyor.

*

KAYSERİ İŞÇİ BÜLTENİ, Eylül sayısında gerçek ve kalıcı barışın işçi sınıfının mücadelesiyle kazanılacağını belirtirken, TOMİS'te örgütlenme çağrısını da Kayseri'deki metal işçilere taşıyor

*

İstanbul Ümraniye bölgesinde işçi ve emekçilere seslenen İŞÇİ BÜLTENİ, Eylül sayısında "İşçilerin birliği halkların kardeşliği" şiarını yükseltiyor. Bülten, bölgedeki tekstil işçilerine DEV TEKSTİL'in Anadolu Yakası Temsilciliği'nin açıldığı müjdesini vererek "Artık yalnız değilsin" diyor.

*

Hema işçilerine "Birlikte hareket edelim" çağrısı yapan YERALTINDAN SESLER, Hema'da ve TTK'da çalışan maden işçilerine çağrı yapıyor. GMİS'in yalanları teşhir edilen bültende, TTK'da imzalanan ihanet sözleşmesi ile ilgili yazıya yer veriliyor. Ayrıca, MİB ile yapılan röportaj aracılığıyla, metal işçilerinin mücadele deneyimi maden işçilerine aktarılıyor.

*

KAMU EMEKÇİLERİ BÜLTENİ'nin Eylül-Ekim 2015 tarihli sayısı çıktı.

Okulların açılmasına az bir süre kala çeşitli yönleriyle eğitim sisteminin değerlendirildiği bültende, yeni dönemde bir kez daha kamu emekçilerinin karşısına çıkacak olan kaos, kadrolaşma, özelleştirme ve güvencesizleştirme saldırıları teşhir ediliyor.

Bültende ayrıca kamuda yetkili sendika Memur-Sen ile Kamu İşveren Heyeti adıyla masaya oturan hükümet arasında imzalanan satış sözleşmesine ilişkin değerlendirme yer alıyor.

 
§