11 Eylül 2015
Sayı: KB 2015/35

Kirli savaşa, faşist baskı ve zorbalığa karşı...
Kirli savaş üniversitelere taşınacak!
Faşizme karşı sınıfın ‘barış’ı için mücadeleye!
Sermayenin sözcüleri saldırıları körüklüyor
MİB: Fabrikada sömürülüp kıyılan da biziz, cephede ölen de!
Sermaye devleti faşist çeteleri sokaklara saldı
Polis terörü artarak devam ediyor
Demirtaş: Kararı Erdoğan ve Davutoğlu aldı
“Boşuna çırpınmayın MİB yakanızı bırakmayacak!”
ORS işçileri: Beklenmeyen taş
GMİS yöneticilerinden Yeraltından Sesler’e saldırı
Pamsan işçileri direnişi patronun kapısına taşıdı
"Mülteci krizi" değil, kapitalist barbarlık!
Türkiye’nin ikiyüzlü göçmen politikası
Emperyalizmin “güvenlik konsepti” ve Ortadoğu işgali! - A. Serhat
Emperyalist rekabette son yapılan hamleler
FHKC Filistin Ulusal Konseyi toplantısına katılmayacak
Dünyada işçi ve emekçi eylemleri
Öğrettikleri, hatırlattıklarıyla Greif Direnişi
DEV TEKSTİL Eylül Ayı Genişletilmiş MYK Toplantısı Sonuç Bildirgesi
Yeni Greifler’in, yeni metal fırtınaların yolu: Meslek Liseleri!
İşçi bültenleri mücadeleyi yükseltmeye çağırıyor
“Güçlü bir kadın işçi örgütlenmesi için güne yüklenmeye!”
12. Mamak Kültür Sanat Festivali gerçekleştirildi!
Victor Jara’nın namuslu gitarı
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

“Boşuna çırpınmayın MİB yakanızı bırakmayacak!”

 

Metal İşçileri Birliği, Türk Metal yandaşı Facebook sayfasında TOMİS üyeleri ve MİB’lilerin fotoğraflarının konulması ve karalama kampanyası yürütülmesine karşı 4 Eylül günü bir açıklama yaptı. “Metal işçisini sizin gibi asalaklardan kurtarmak için mücadele ediyoruz” denilen açıklamada “Sizin gibi Rusya’da 7 yıldızlı otellerde “başkanlar kurulu” toplantısı yapmıyoruz” ifadeleri kullanıldı. “İnlerinize girdik, yakında daha fazlasını göreceksiniz” denilen açıklamanın tamamı şu şekilde:

Pislik çukurunun dibinde yaşayanlar
Boşuna çırpınmayın
MİB yakanızı bırakmayacak!!!

TM yalakası sayfa MİB’lileri teşhir etmeye soyunmuş. Arkadaşlarımızın resimlerini yayınlayıp güya pisliklerimizi deşifre edeceklermiş. Pislik çukurunda yüzen alçaklar sizi!

Bizim kim olduğumuz, ne yaptığımız açık!

Kimseden tek kuruş almadan metal işçisini sizin gibi asalaklardan kurtarmak için mücadele ediyoruz. Bugüne kadar nerede sizin tarafınızdan ekmeğiyle oynanan işçi varsa hep yanındaydık. MESS’e işçiyi satarken karşınızdaydık. Fabrikalarda yakanıza yapıştığımız da oldu, fabrika önünde üç kağıtçı yöneticilerinizin başında sopa kırdığımız da...

Sizin gibi lüks villalarda, 5 yıldızlı otellerde yaşamıyoruz. Ancak patron sınıfının bindiği arabalara binmiyoruz. Oğlumuzu, eşimizi karun gibi zengin etmiyoruz. Pavyonlarda kumarhanelerde gecemizi gündüzümüze katmıyoruz. Harem kurup sağda solda sayısız ev açıp çirkef bir hayat sürmüyoruz.

Fabrikada çalışıyor alınterimizle geçiniyoruz. Çalmıyoruz, çırpmıyoruz. Her işçi gibi bir hayat sürüyoruz. Lüks arabalarımız yok, hatta arabamız da yok.
Gizlimiz saklımız yok! Kaçak göçek yaşamıyoruz. Sizin gibi Rusya’da 7 yıldızlı otellerde “başkanlar kurulu” toplantısı yapmıyoruz. Sizin asalak düzeninize karşı verilen mücadelenin içindeyiz, merkezindeyiz. Bundan da onur ve gurur duyuyoruz.

Bunun için tüm onurlu ve direnişçi işçilerle, işçi önderleriyle de görüşüyoruz. Ne beş kuruş para alıyoruz ne de veriyoruz. Ne gizli bir hesabımız var ne de alavere dalaveremiz.

Kaç gündür TOMİS’le yatıp TOMİS’le kalkıyorsunuz. Çamur atıp lekelemeye çalışıyorsunuz. TOMİS yöneticileriyle, öyle gizli otellerde motellerde değil, herkesin gidip geldiği yerlerde yaptığımız bir görüşmeden, fare gibi gizlenerek çektiğiniz fotoları yayınlayıp yakıştırmalarda bulunuyorsunuz.

Sizi gidi pisliğin dibinde yaşayan kan emiciler! Sizi gidi patronlarla yatıp kalkıp dolap çeviren sülükler!

MİB’in Bursa’da görüşmediği, tanımadığı tek bir işçi önderi var mı? MİB’lilerin girmediği tek bir sendika var mı?

MİB yasal ve meşru bir platformdur! Emekçi dostlarının hayranlıkla izlediği bir platformdur. Yerel ve ulusal basının, belediye yönetimlerinin muhatap gördüğü pırıl pırıl bir işçi örgütüdür.

Sizin kirli dünyanızı sarstık değil mi?

İşçi aidatlarıyla şişirdiğiniz göbeklerinize sıkı bir tekme vurduk değil mi?

Patronlarla bir olup kurduğunuz saadet zincirini kırdık değil mi?

Hırsızlıkla, kumarla, emek hırsızlığıyla çamura dönmüşsünüz siz!

Kendi çamurunuzu bize fırlatıyorsunuz, bizi karalamaya çalışıyorsunuz.
Halt etmişsiniz!

Ne yazık ki bu hayat bize mert bir düşman vermedi! Ahlaktan, mertlikten nasibini almamış insan müsveddeleriyle yüz yüzeyiz.

Ne yapalım mert bir düşman isterdik nasip böyleymiş!

Yalanda dolanda sınır tanımayan bir ahlaksızlık şebekesiyle yüz yüzeyiz.

Ey ahlak düşkünü şebeke, şunu iyi bil hayatımızda hiçbir leke bulamazsın. Ama sizin çamura dönen hayatınızı biz iyi biliyoruz. Pevrül Kavlağından en alt şube yöneticisine kadar elimizde sizinle ilgili sayısız belge, fotoğraf ve video var.

Ancak biz sizin gibi namert değiliz!

Ey pislik çukurunun dibinde yüzen emek hırsızları!

Yaptıklarınıza gülüp geçiyoruz. Gördükçe doğru yolda olduğumuzu anlıyoruz.

İnlerinize girdik, yakında daha fazlasını göreceksiniz.

Bu yüzbinlerce işçi kardeşimizin ahını alan sizler saltanatınızı kaybedeceksiniz!

Ne yaparsanız yapın MİB sizin yakanızı bırakmayacak!

Metal İşçileri Birliği
4 Eylül 2015

 

 

 

 

ORS işçilerine ve ailelerine jandarma saldırdı

 

Ankara’nın Polatlı ilçesinde bulunan ORS fabrikasında kararlı bir şekilde direnişlerini sürdüren ve patron-MESS-Türk Metal ittifakının oyunlarını bozan ORS işçileri, 7 Eylül günü jandarmanın saldırısına uğradı. 6 Eylül günü birliklerini güçlendirmek için aileleri ile fabrika önünde toplanma kararı alan işçiler, sabah saatlerinden itibaren sermayenin emriyle hareket eden jandarmanın tehditleri ile karşılaştı.

Çıkan gerginlik sırasında anayol trafiğe kapanırken jandarma da çocukları ve eşleri ile birlikte hakkını arayan işçilere tazyikli ile su ile saldırıya geçti. Jandarma fabrika önündeki çocuklara ve kadınlara biber gazı sıkarken fenalaşanlar ve yaralananlar oldu. Fabrikanın önüne ambulans getirilirken polis de saldırıya desteğe geldi, birçok TOMA fabrika önüne getirildi. İşçiler saldırı karşısında telleri yıkarak direnirken fabrikadaki arkadaşlarının da dışarıya çıkmasıyla birlikte daha da kenetlendiler.

Saldırı karşısında işçiler Polatlı sakinlerini de desteğe çağırırken Metal İşçileri Birliği de hiçbir onurlu işçinin bu saldırıya sessiz kalmaması çağrısında bulundu.

ORS fabrikasında patronun saldırıları sürerken 5 Eylül günü birçok işçinin direnişe katıldığı açıklanmıştı. Metal İşçileri Birliği de yaptığı açıklamada patronun yanı sıra MESS ve Türk Metal’in ORS işçilerine birlik halinde saldırdığına dikkat çekerek şunları söylemişti: “ORS’deki mücadele, sadece ORS işçisi ile patronun mücadelesi değildir. MESS ile metal işçileri arasındaki bir mücadeledir. Emek ile sermayenin mücadelesidir.”


 

 


GOP ve İkitelli’de devrimci sınıf faaliyeti

 

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan EAE aydınlatma fabrikasında çalışan işçilere TOMİS’te örgütlenmeye çağıran Metal İşçileri Birliği imzalı bildiriler ulaştırıldı. EAE patronunun hukuksuz uygulamalarının da teşhir edildiği bildiriler işçiler tarafından ilgiyle karşılandı. MİB, Topkapı bölgesinde bulunan KALIP-SAN fabrikasında çalışan işçilere de insanca yaşam koşulları için birlik olma ve TOMİS’te örgütlenme çağrılı bildiriler dağıttı. Fabrika muhasebecisi ile personel müdürü bildiri dağıtımını engellemeye çalıştı. Bunun karşısında fabrika önünden ayrılmayan MİB’liler bildiri dağıtımına devam etti. Fabrika idaresinin bu provokatif girişimine rağmen işçiler bildiriye yoğun ilgi gösterdi.

İkitelli ve Rami’de DEV TEKSTİL faaliyeti

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nin merkezi noktalarına işçileri DEV TEKSTİL’de örgütlenmeye çağıran yazılamalar yapıldı. Ayrıca Gaziosmanpaşa Rami’de bulunan Uğur Konfeksiyon işçilerine, DEV TEKSTİL’de örgütlenmeye çağıran bildiriler dağıtıldı.

 
§