11 Eylül 2015
Sayı: KB 2015/35

Kirli savaşa, faşist baskı ve zorbalığa karşı...
Kirli savaş üniversitelere taşınacak!
Faşizme karşı sınıfın ‘barış’ı için mücadeleye!
Sermayenin sözcüleri saldırıları körüklüyor
MİB: Fabrikada sömürülüp kıyılan da biziz, cephede ölen de!
Sermaye devleti faşist çeteleri sokaklara saldı
Polis terörü artarak devam ediyor
Demirtaş: Kararı Erdoğan ve Davutoğlu aldı
“Boşuna çırpınmayın MİB yakanızı bırakmayacak!”
ORS işçileri: Beklenmeyen taş
GMİS yöneticilerinden Yeraltından Sesler’e saldırı
Pamsan işçileri direnişi patronun kapısına taşıdı
"Mülteci krizi" değil, kapitalist barbarlık!
Türkiye’nin ikiyüzlü göçmen politikası
Emperyalizmin “güvenlik konsepti” ve Ortadoğu işgali! - A. Serhat
Emperyalist rekabette son yapılan hamleler
FHKC Filistin Ulusal Konseyi toplantısına katılmayacak
Dünyada işçi ve emekçi eylemleri
Öğrettikleri, hatırlattıklarıyla Greif Direnişi
DEV TEKSTİL Eylül Ayı Genişletilmiş MYK Toplantısı Sonuç Bildirgesi
Yeni Greifler’in, yeni metal fırtınaların yolu: Meslek Liseleri!
İşçi bültenleri mücadeleyi yükseltmeye çağırıyor
“Güçlü bir kadın işçi örgütlenmesi için güne yüklenmeye!”
12. Mamak Kültür Sanat Festivali gerçekleştirildi!
Victor Jara’nın namuslu gitarı
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Pamsan işçileri direnişi patronun kapısına taşıdı

 

Tuzla’da bulunan Pamsan Klima işçileri kıdem tazminatları ve 3 aylık maaşları için 14 Ağustos’ta başlattıkları direnişlerine devam ediyor. Pamsan işçileri 6 Eylül günü Pamsan Klima patronlarından Şeref Yarımbaş’ın Acıbadem’de evinin bulunduğu Gülevler Sitesi önüne giderek haklarını gasp eden patronu teşhir ettiler. Pamsan işçileri süreçlerini anlatan bildiriler dağıtarak konuşmalarla Yarımbaş’ı teşhir etti. Teşhir konuşmalarına site sakinleri destek verdiler ve direnişçi işçilere gıda yardımı göndererek desteklerini gösterdiler.

Eylemden rahatsız olan Pamsan Klima patronu işçileri arayarak işçilerden görüşme talep ederken Yarımbaş’ın kızı site önüne gelerek kamera kaydı yaptı, polislerden işçilerin dağıtılmasını talep etti. İşçilerin eylemine Metal İşçileri Birliği de destek verdi.

Pamsan işçileri, 5 Eylül günü de Deri Organize Sanayi’nin içinde, işçi servislerinin geçtiği 07.00 – 08.00 saatleri arasında direnişlerini anlatan ozalitler ve direnişe sahip çıkmaya çağıran bildirilerle patronun hak gasplarına sessiz kalmadıklarını duyurdu. Bir saat boyunca servislere de yapılan dağıtımda, Pamsan’da yaşanan sorunları ve direnişi anlatan bildiriler kısa bir süre içinde tükendi. İşçiler sloganlar ve alkışlarla dağıtımı planlanan saatte bitirdiler.

Fabrikaya dönüşte değerlendirme toplantısı yapılırken yeni kararlar alındı. Facebook adresi oluşturulması, her işçinin oturduğu mahallelerde ve bunun yanında merkezi yerlerde Pamsan’daki hak gasplarını duyuran ve dayanışmaya çağrı yapan bildiri dağıtımları ve standların açılması planlandı. Toplantıda ihtiyaçlar için bir dayanışma kutusu oluşturulması önerildi ve bildiri hazırlanması kararlaştırıldı.

Pamsan işçileri, seslerini daha geniş kesimlere duyurmak için yürüttükleri faaliyetlerinin yanı sıra Metal İşçileri Birliği Facebook sayfasında da bir duyuru yayınlarak tüm sınıf kardeşlerini dayanışmaya çağırdı. Pamsan işçilerinin dayanışma çağrısı şu şekilde:

PAMSAN Klima işçileriyiz. Maaşlarımızı 4 senedir gecikmeli ve sıkıntılı bir şekilde almaktaydık. Son üç aydır ise maaşlarımızı alamıyoruz. 3 aylık maaşlarımızı almayı beklerken 14 Ağustos akşamı patron fabrikayı boşaltmaya kalktı, suçüstü yakaladık. Ödenmeyen maaşlarımız kıdem tazminatlarımız için 14 Ağustos’tan bu yana direnişteyiz. Pamsan işçileri olarak tüm işçi ve emekçilerin bize sahip çıkmalarını ve bizlerle dayanışma içerisinde olmaya davet ediyoruz.”

İşçilere gözaltı saldırısı

Hakları için direnişlerini sürdüren Pamsan işçileri, 8 Eylül Salı günü sabah 07.00-08.00 saatleri arasında Deri Organize Sanayi’nin içinde yol kapatarak ve tek tek işçi servislerini durdurarak yaşadıkları sorunları anlatan bildirilerin dağıtımını gerçekleştirdiler ve işçileri direnişlerine destek olmaya çağırdılar.

Yine Salı günü saat 12.00’de fabrika içinde toplanan Pamsan işçileri, Çağdaş Hukukçular Derneği’nden (ÇHD) avukatlarla toplantı yaptılar.

Avukatlarla yapılan toplantıda işçilere Teknopark AVM inşaatında çalışıp ücretleri ödenmeyen işçilerin gerçekleştirdikleri eylemlilik hattı aktarıldı. Maltepe Belediyesi’ndeki direnişin dava sürecine nasıl yansıdığı anlatıldı. Toplantıda avukatlar işçilere destek olacaklarını bildirdiler.

3 aylık maaşları için ödeme planı çıkartılması talepleri karşılık bulamayan Pamsan işçileri, 9 Eylül Çarşamba günü ise haklarını istemek için patronun ofisine girdi.

Ofise giren işçiler polisler tarafından gözaltına alındılar. İlerleyen saatlerde işçiler serbest bırakıldı.

MİB ve EKK’dan direnen Pamsan işçilerine ziyaret

Metal İşçileri Birliği ve Emekçi Kadın Komisyonları 4 Eylül günü Pamsan işçilerini ziyaret etti. Fabrikanın önünde Emekçi Kadın Komisyonları adına söz alınarak, kadın işçilerle erkek işçilerin omuz omuza çalıştığı, sömürü koşullarına birlikte maruz kaldıkları bu yüzden mücadelenin de birlikte yükseltilmesi gerekliliği dile getirildi. Burada verilen mücadelenin Pamsan’la sınırlı kalmadığı, işçi sınıfının mücadele tarihine bir tuğla koyulduğu belirtilen konuşma, “Kadın erkek el ele örgütlü mücadeleye!” sloganlarıyla sonlandırıldı. Metal İşçileri Birliği adına yapılan konuşmada ise Pamsan işçilerinin onurlu direnişi selamlandı. Direnişteki işçilerden birinin annesi de söz alarak oğlunun hakkının peşine düştüğünü ve onunla gurur duyduğunu söyledi.

Konuşmalardan sonra, işçilerinin eşlerinin ve akrabalarının hazırlamış olduğu yiyeceklerle ortak bir sofra kuruldu ve yemek yenildi. Yemeğin ardından MİB direniş üzerine bir forum gerçekleştirdi. Forumu açan MİB temsilcisi, fiili meşru mücadele çizgisinin önemine değindi ve Feniş direnişi başta olmak üzere çeşitli direniş süreçlerinden tecrübe ve deneyimler aktardı. İşçilerle yapılan konuşmalarda işçiler 22 gündür sessiz olduklarını, iyi niyetleriyle beklediklerini ve buna karşı patronların işçilerle dalga geçtiğini söylediler. Sessiz bir şekilde beklemenin fayda getirmediğini dile getiren işçiler, bu süreçten sonra seslerini çıkartacaklarını aktardılar.

MİB ve EKK’nın gerçekleştirdiği ziyaretten ‘rahatsız olan’ sivil polisler fabrikaya gelerek işçilere soru sordu ve direniş ile ilgili bilgi almaya çalıştılar.

Kızıl Bayrak / Kartal - Ümraniye

 

 

 

 

Enerji Bakanı şirketi korudu,
suçu işçilere attı

 

5 Eylül günü sefalet ücretlerinde çalıştırılmalarına karşı iş bırakan MEDAŞ işçilerine saldıran şirkete Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun’dan da üstü kapalı destek geldi. Aksaray’a giden bakan, sorunun taşeronlarla işçiler arasında olduğunu belirtti. Sermaye sözcüsü Alaboyun “kendisine emanet edilmiş olan bir trafoyu sendikal amaçla da olsa suni bir kaza yapan bir işçimizin de bu yaptığını doğru bulmuyoruz” diyerek işçilere iftira attı. Alaboyun, eylem yapan işçilerin işten çıkarılmayacağını belirterek ‘sorunun çözüldüğünü’ öne sürdü.

Meram Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin (MEDAŞ), Kırşehir, Nevşehir, Aksaray, Niğde, Karaman ve Konya’da kurduğu kölece çalışma rejimine tepki göstererek ücretlerini ve gasp edilen sigorta haklarını isteyen işçilere adeta savaş açan şirket, işçilere karşı karalama kampanyası ve işten atma saldırısı başlatmıştı.

Şirketin sicili kabarık

Niğde’nin Bor ilçesinde Recep Cavga, Konya’da ise Dilaver Tomak adlı işçiler son bir yıl içinde MEDAŞ’ın kölelik rejiminin kurbanı olan ve çıktıkları direklerde akıma kapılarak can veren işçilerden sadece ikisi. Geçtiğimiz ay ise Konya’nın Altınekin ilçesinde işe giden 20 ve 23 yaşlarındaki MEDAŞ çalışanları Gencay Kütük ve Ahmet Kuş, MEDAŞ’a ait bir araçta arıza gidermeye gittikleri sırada ‘kaza’ nedeniyle can vermişlerdi. 2009 yılında da Nevşehir’de İlhan Ateş (26), Davut Demirci (23) ve Ali Sarıbıyık (25) adlı 3 MEDAŞ işçisi, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmadığı için hayatlarını kaybetmişlerdi.

 
§